Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ τα βάζω μια παλάμη απόσταση απο το τέλος της μπάρας.. είναι αρκετά ανοιχτά αλλά σε πιάνει και ώμους έτσι..

Στα πιο πολλά κιλά την πιάνω λίγο πιο κλειστά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ξερει κανεις κανα καλο απλικεσο για το κινητο που να εχει αναλυτικα ασκησεις ωστε να σημειωνω ποτε τις κανω και τι βαρη βαζω γιατι καθε φορα που παω δε θυμαμαι ποσο εκανα τη προηγουμενη φορα και τα 2 πρωτα σετ πανε λιγο τζοκερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, έχω κανά 2μηνο αποχή από βάρη, μόνο με cardio την βγάζω λόγω ενοχλήσεων στον ώμο. Νιώθω ότι έχω χάσει και την ελάχιστη γράμμωση που (νόμιζα ότι) είχα :P Αύριο ή δευτέρα παίρνω αποτελέσματα μαγνητικής να δω τι έχω..

Η μαγνητική έδειξε Σύνδρομο (υπακρωμιακής) πρόσκρουσης ή αλλιώς τενοντίτιδα του υπερακανθίου. Οι αρθρώσεις είναι καλές απλά μου είπε ο γιατρός ότι το ένα κόκκαλο είναι λίγο πιο γαμψό και ξύνει τον τένοντα του υπερακανθίου.

Στο δια ταύτα, ξεκούραση, αν θέλω φυσικοθεραπείες για να μειώσω τον πόνο και αν χειροτερέψει επέμβαση.

Άρα δε με βλέπω για βάρη άμεσα. :( Κάποιος άλλος με αντίστοιχο θέμα για καμιά συμβουλή?

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιάνω την μπάρα έτσι ώστε τα χέρια όταν κατέβουν να σχηματίσουν ορθή γωνία.

Έτσι αποφεύγω να μεταφέρω την δύναμη στους ώμους και τον κίνδυνο να τούς τραυματίσω

 

Επίσης alex δοκίμασε - αν δεν το έχεις κάνει ηδη - για γάμπα με την μπάρα στο smith πατώντας στην άκρη ενός step

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις κανα καλο απλικεσο για το κινητο που να εχει αναλυτικα ασκησεις ωστε να σημειωνω ποτε τις κανω και τι βαρη βαζω γιατι καθε φορα που παω δε θυμαμαι ποσο εκανα τη προηγουμενη φορα και τα 2 πρωτα σετ πανε λιγο τζοκερ.

JEFIT  εδω εισαι , ... και δερνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιάνω την μπάρα έτσι ώστε τα χέρια όταν κατέβουν να σχηματίσουν ορθή γωνία.

Έτσι αποφεύγω να μεταφέρω την δύναμη στους ώμους και τον κίνδυνο να τούς τραυματίσω

 

Επίσης alex δοκίμασε - αν δεν το έχεις κάνει ηδη - για γάμπα με την μπάρα στο smith πατώντας στην άκρη ενός step

 

ξέρω είναι πολύ καλή άσκηση αλλά με τα κιλά που χρειάζεται να βάλω επιβαρύνεται πολύ η μέση και την δουλεύω ήδη πολύ (την μεση) δεν σηκώνει άλλη κούραση. 

Τι να πω κι εγω που παιρνω ταπερακι στο φροντιστηριο και τρωω εξω στο γραφειο υποδοχης. Μαθητες, γονεις, με εχουν συνηθισει πλεον :)

 

Δε με λετε ρε μαγκες, με δεδομενο οτι ποδια πονας απο πιασιμο 2-3 μερες και οτι κανεις 2 φορες τη βδομαδα, η λογικη λεει οτι καποια στιγμη συνηθιζεις και σταματαει το πιασιμο ή ότι πονας αεναα; Ή ο,τι συνηθιζεις να πονας;

 

 Πάντα θα είσαι πιασμένος εφόσον τα δουλεύεις σωστα. Σε εμένα στην αρχή ήταν πόνος και πιάσιμο, πλέον είναι μόνο πιάσιμο. Όποτε και να κάνω πάντως κάποιο γερό flex ψιλοπονάνε ακόμα και αν είναι οκ σε everyday χρήση

 

Παλιά θυμάμαι πήγαινα gym με κάτι φίλους και μετά από 1-2 χρόνια περιφανεύομασταν πως γυμναζόμαστε και δεν είμαστε πιασμένοι όπως παλιά γιατί είμαστε τουμπανα :D. Αυτό γινόταν γιατί μετά από ένα intermedieate επίπεδο δεν μπορείς να γυμνάζεσαι σωστά χωρίς advanced τεχνικές γιατί τα κιλά ανεβαίνουν με πολύ πιο απλούς ρυθμούς και καταλήγεις να κάνεις τις 6-10 επαναλήψεις σου με τα ίδια κιλά για μήνες. 

 

Πλέον ξέρω ότι ήμουν απλά μαλάκας και δεν ήξερα να γυμνάζομαι σωστα. Όταν σταματάς να πιάνεσαι να ξέρεις ότι θα μένεις ολόιδιος, και είναι ώρα να ψαχτεις με drop set / super set κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλεξ στο Σμιθ μια μια τις γάμπες το έχεις δοκιμάσει; αν ναι βάλε κιλά που να μην ζορίζουν τη μέση ανέβασε επαναλήψεις ρίξε διάλειμμα τα.. Εγώ πχ σε ασκήσεις που κάνω χέρι χέρι ξεχωριστά διάλειμμα θεωρώ όση ώρα γυμναζω το άλλο χέρι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε εντάξει δοκίμασα πολλά  και μόλις βρήκα την άσκηση που με έπιασε θα μείνω έτσι :D

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε καλές ασκήσεις για κοιλιακούς καλύτερα.. Είναι πολύ δύσκολη ομάδα για εμένα .. Δοκίμασα πολλά πάλι που ξανα άρχισα, αυτό είδα να με πιάνει αλλά είμαι σίγουρος υπάρχει κάτι καλύτερο. Μόνο με αντίσταση όμως.. δεν θέλω να κάνω 100 crunches να ξημεροβραδιάζομαι..

 

1009-ab-workout-01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε εντάξει δοκίμασα πολλά  και μόλις βρήκα την άσκηση που με έπιασε θα μείνω έτσι :D

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε καλές ασκήσεις για κοιλιακούς καλύτερα.. Είναι πολύ δύσκολη ομάδα για εμένα .. Δοκίμασα πολλά πάλι που ξανα άρχισα, αυτό είδα να με πιάνει αλλά είμαι σίγουρος υπάρχει κάτι καλύτερο. Μόνο με αντίσταση όμως.. δεν θέλω να κάνω 100 crunches να ξημεροβραδιάζομαι..

 

1009-ab-workout-01.jpg

 

Κάνεις αυτό και είσαι κομπλέ απο κοιλιακούς. Μια με δυο φορές την εβδομάδα. Στην αρχή δεν θα μπορείς να το βγάλεις όλο, αλλα με το καιρό συνηθίζεις.

 

http://youtu.be/l4yDf7CeZdw

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλεξ ατομο να γυμναζεσαι μαζι εχεις ?

ξαπλωσε στον παγκο ,  με τα χερια ψηλα  .. ανεβαζε τα ποδια ψηλα εννομενα κ λιγο λυγισμενα κ εχε ενα ατομο να στα σπρωχνει δυνατα προς τα κατω και να βαζεις κοντραεσυ  ,  μεχρι να τα φτυσεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω κάποιο πρόγραμμα αεροβικης σαν το p90x όταν θέλω αερόβια βαράω σάκο. Θέλω κάποια απλή άσκηση κοιλιακών με αντίσταση. Εδώ είπα οτι βαριέμαι να κάνω 100 crunches σίγα μην κάτσω να κάνω το p90. Επίσης η αντίσταση είναι σημαντική, θέλω να δυναμώνει η μέση αρμονικά με το υπόλοιπο σώμα με drop sets ktl. 

 

αλεξ ατομο να γυμναζεσαι μαζι εχεις ?

ξαπλωσε στον παγκο ,  με τα χερια ψηλα  .. ανεβαζε τα ποδια ψηλα εννομενα κ λιγο λυγισμενα κ εχε ενα ατομο να στα σπρωχνει δυνατα προς τα κατω και να βαζεις κοντραεσυ  ,  μεχρι να τα φτυσεις ..

 

δεν έχω ρε συ, ξέρω ακριβώς τι λες όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πλέον ξέρω ότι ήμουν απλά μαλάκας και δεν ήξερα να γυμνάζομαι σωστα. Όταν σταματάς να πιάνεσαι να ξέρεις ότι θα μένεις ολόιδιος, και είναι ώρα να ψαχτεις με drop set / super set κτλ

Καλά μην το λες αυτό γιατί τα δικέφαλά μου θα είχαν μείνει όπως ήμουν στα 17 μου. Δεν θυμάμαι την πηγή γαμώτο πάντως η διόγκωση (a.k.a. πρήξιμο) των μυών μέσα στην προπόνηση είναι περισσότερο συσχετισμένη με την μυϊκή ανάπτυξη παρά το soreness και τα DOMS.

 

Για γάμπες αν δεν θες να βάζεις πολλά κιλά στο smith κάνε το μέσα σε δισέτ σαν δεύτερη άσκηση έτσι ώστε να παίζεις με το 50% των κανονικών κιλών.

 

Και για κοιλιακούς εγώ θα σου πρότεινα stick to the basics... ab roller, leg raises κανά crunch και είσαι κομπλέ. Εξάλλου μέχρι να πέσεις πιό κάτω σε λίπος δεν ξέρεις που ακριβώς κινείσαι στους κοιλιακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω κάποιο πρόγραμμα αεροβικης σαν το p90x όταν θέλω αερόβια βαράω σάκο. Θέλω κάποια απλή άσκηση κοιλιακών με αντίσταση. 

 

 

δεν έχω ρε συ, ξέρω ακριβώς τι λες. 

 

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα του P90X δεν είναι αερόβια. Είναι ολοκληρωμένο πρόγραμμα ενδυνάμωσης κοιλιακών. Επίσης είναι δοκιμασμένο απο πολλούς και έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Άμα θες μόνο ένα είδος άσκησης, τότε θα πρότεινα mason twist. Για περισσότερη δυσκολία μπορείς να δοκιμάσεις και με βαράκι στο χέρι. Δες στο 14:33 του βίντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για το soreness διαφωνώ , γιατί τα έχω περάσει. Αν δεν είσαι καθόλου sore μετα την προπόνηση δεν δουλεύεις, αλλά μίλησα για κάποιο επίπεδο και μετά. Για πολύ καιρο στην αρχή ανεβαίνουν τα κιλά απλά με 10 επαναλήψεις κτλ αλλά σε κάποια φάση σταματάει αυτο. Φυσικά το pump είναι το πιο σημαντικό πράμα (για ένα pump ζούμε) αλλά pump χωρίς doms .. πώς γίνεται αυτό?

 

Τους κοιλιακούς δεν θέλω να τους γυμνάσω για αισθητικούς λόγους, θέλω να δυναμώσω το core μου. Crunches ρε συ όσο και να κάνω χάνω τον χρόνο μου.. σαν να λέμε μην κάνεις bench press κάνε push ups... Είμαι οπαδός της αντίστασής :D


 

Άμα θες μόνο ένα είδος άσκησης, τότε θα πρότεινα mason twist. Για περισσότερη δυσκολία μπορείς να δοκιμάσεις και με βαράκι στο χέρι. Δες στο 14:33 του βίντεο.

 

Μου αρέσουν οι ασκήσεις με rotation αλλά targeταρουν πιο πολύ obliques παρά μπροστινή πλάκα. Δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για το soreness διαφωνώ , γιατί τα έχω περάσει. Αν δεν είσαι καθόλου sore μετα την προπόνηση δεν δουλεύεις, αλλά μίλησα για κάποιο επίπεδο και μετά. Για πολύ καιρο στην αρχή ανεβαίνουν τα κιλά απλά με 10 επαναλήψεις κτλ αλλά σε κάποια φάση σταματάει αυτο. Φυσικά το pump είναι το πιο σημαντικό πράμα (για ένα pump ζούμε) αλλά pump χωρίς doms .. πώς γίνεται αυτό?

 

Τους κοιλιακούς δεν θέλω να τους γυμνάσω για αισθητικούς λόγους, θέλω να δυναμώσω το core μου. Crunches ρε συ όσο και να κάνω χάνω τον χρόνο μου.. σαν να λέμε μην κάνεις bench press κάνε push ups... Είμαι οπαδός της αντίστασής :D

 

Μου αρέσουν οι ασκήσεις με rotation αλλά targeταρουν πιο πολύ obliques παρά μπροστινή πλάκα. Δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω πάντως. 

Εσύ όποια ομάδα και να κάνεις και πρηστεί έχεις doms μετά ? Εμένα τα δικέφαλά μου ενοχλούν σε κάποια φάση με τόσο pump αλλά DOMS έχουν νιώσει 2-3 φορές. Και εννοείται όχι μόνο με straight sets αλλά και advanced techniques.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...