Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

ρωταω την εγκυο που ειναι στο γυμναστηριο σε ποιο μηνα εισαι ? μου λεει στον 8ο.

Της λεω μακαρι να ταν κι αλλες σαν και σενα! οι περισσοτερες ειναι σαν και σενα χωρις να ειναι εγκυος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει κανείς απο εδώ τενοντίτιδα στον ώμο (όχι σε σοβαρο βαθμό);

Μπορώ και βγάζω τις προπονήσεις κανονικά αλλά είναι μια περίεργη κίνηση στο rotator cuff που ούτε μπορώ να βάλω πολύ δύναμη αλλά και πονάω (όχι τίποτα ακραίο).

Έτσι κι αλλιώς έχει περάσει το 4μηνο+ απο το τελευταίο deload που έκανα όποτε μπορώ να το πάρω χαλαρά και να καθίσω μια εβδομάδα. Κι ίσως αυτό να είναι και το σωστό.

Απλά η ιδέα του ότι ακόμη και μια εβδομάδα να κατσω εκτός με τρελαίνει.

Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, όντως κάνω shrugs στο πιό πρόσφατο πρόγραμμά μου. Πάνω κάτω κίνηση.

Το θέμα είναι πως shrugs έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν και δεν είχα θέμα. Φυσικά όταν κάνω 9 μήνες ακατάπαυστα γυμναστική ίσως να έχει αρχίσει το tear χωρίς να το περιμένω σε κάποια σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει κανείς απο εδώ τενοντίτιδα στον ώμο (όχι σε σοβαρο βαθμό);

Μπορώ και βγάζω τις προπονήσεις κανονικά αλλά είναι μια περίεργη κίνηση στο rotator cuff που ούτε μπορώ να βάλω πολύ δύναμη αλλά και πονάω (όχι τίποτα ακραίο).

Έτσι κι αλλιώς έχει περάσει το 4μηνο+ απο το τελευταίο deload που έκανα όποτε μπορώ να το πάρω χαλαρά και να καθίσω μια εβδομάδα. Κι ίσως αυτό να είναι και το σωστό.

Απλά η ιδέα του ότι ακόμη και μια εβδομάδα να κατσω εκτός με τρελαίνει.

Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο;

Έχω ενοχλήσεις στον ένα ώμο, έκανα μαγνητική και ταλαιπωρούμαι από σύνδρομο πρόσκρουσης (Shoulder Impingement). Μακροχρόνιο πρόβλημα γενικά, όταν δεν το πιέζω δε με πονάει σχεδόν καθόλου. Αλλά αν το ζορίσω, θα με δυσκολέψει αρκετά.

Αλλά και γω σε ίδια φάση είμαι με σένα, δε μπορώ να κάτσω χωρίς να γυμναστώ. Απλά προσπαθώ να μην το φτάνω στα άκρα (ασκήσεις ώμων δυστυχώς αποφεύγω). Shrugs δε με ενοχλούν, αυτό που δε μπορώ με τίποτα είναι reverse dumbbell flies.

Η έσχατη λύση είναι να ξύσεις το κοκκαλάκι που ξύνει τον τένοντα με λαπαροσκόπηση αλλά προς το παρον ζω με την τενοντίτιδα προσπαθώντας να την κρατάω σε λογικά επίπεδα πόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει κανείς απο εδώ τενοντίτιδα στον ώμο (όχι σε σοβαρο βαθμό);

Μπορώ και βγάζω τις προπονήσεις κανονικά αλλά είναι μια περίεργη κίνηση στο rotator cuff που ούτε μπορώ να βάλω πολύ δύναμη αλλά και πονάω (όχι τίποτα ακραίο).

Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο;

Μόνο συγκεκριμένα δεν είναι αυτά που λες. 

ίσως να έχει αρχίσει το tear χωρίς να το περιμένω σε κάποια σημεία.

Άλλο να έχεις tear και άλλο τενοντίτιδα (τενοντοπάθεια λέγεται κανονικά, μιάς και δεν υπάρχει φλεγμονή αλλά για χάριν της συζήτησης ας το ονομάσουμε τενοντίτιδα). Διαφορετική προσέγγιση θα έχεις αν έχεις tear και διαφορετική αν έχεις τενοντοπάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην ξέρω πως να εκφραστώ σωστά. Αυτό που θέλω να πώ είναι πως ίσως άθελα μου καταπονούσα περισσότερο απο ότι έπρεπε αυτό το σημείο και δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Θα περιμένω λίγες μέρες να δώ πως θα πάει και μετά θα δώ αν θα συνεχίσω κανονικά προπονήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές παίζει. Έχω βελτιώσει το grip κι έχω δεί μεγάλες διαφορές στα κιλά που μπορώ να σηκώσω στον πάγκο, αλλά πιστεύω πως έχω διατηρήσει σωστή τεχνική. Αλλά κι εδώ το παράδοξο είναι πως όταν κάνω στήθος δεν νιώθω ενοχλήσεις στον ώμο.

Ξεκούραση, και αν δώ πως έχω πρόβλημα, γιατρό.

Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε καποιο stretch κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να κανεις παντα ζεσταμα με λαστιχα για τον ωμο. Ειχα κ εγω ενοχλησεις, σταματησα τις πιεσεις για καιρο, αρχισα λαστιχα και ειμαι οκ.

 

Αυτο που δ εμπορω να καταλαβω ειναι τι γινεται με τον αγκωνα μου. Παλι στις 2 τελευταιες προπονησεις μ εχει ψιλοκαψει και τοτε το Πασχα που το χα πει στο γιατρο ειχε πει οτι δν ειναι κατι.. Το νιωθω κυριως μετα τις βυθισεις τρικεφαλων και τα πουσαπς..

 

Ευτυχως ειχα βρει ραντεβου για 8/7 στον Νικολαου οποτε περα απο τα γονατα θα του πω να δει αγκωνα, μεση τα παντα ολα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω για προθέρμανση με λάστιχα.

Τώρα που σκέφτομαι τι κάνω τελευταία, το μυαλό μου πήγε σε 2 ασκήσεις που θα μπορούσαν να μου ξεσκίσουν τον ώμο.

Μηχάνημα όμων και pull over τρικέφαλα. Ειδικά το δεύτερο τυχαίνει να το κάνω κάπως ατσούμπαλα ορισμένες φορές.

Το μόνο που ελπίζω είναι να είμαι σε κατάσταση να μπορώ να προπονούμαι, όλα τα άλλα σιγά σιγά θα φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το the gunman..το χω ξαναγραψει, αυτος ο σον πεν πολυ τουμπανο....

 

Θελω να ανεβασω φωτο απο το προγραμμα που σκοπευω να ακολουθησω τελη ιουλιου αλλα δεν με αφηνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...