Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δεν νομίζω να τις κρατήσω και τις δύο... Απλά βάση μιας καλής συμβουλής που μου δόθηκε θα κρατήσω τη πιο δροσερή :P

Για Eyefinity δε με κόβω phani... Hδη έχω πάνω στο γραφείο 3 οθόνες σε 3 pc... Δε πάει άλλο, πρέπει να αλλάξω και γραφείο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ειμαι στο τσακ να σπασω την msi-990fxa ποια επιλογη δεν με αφηνει να αναιβουν και οι 4πηρηνες αλλα ανεβαινει μονο ο ενας,

ολα αυτα οταν αλλαζω multipiler και βαζω πχ 20x200 πως ανεβαινουν και τα 4αρα?

με bus δεν θελω να παιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ανεβάζεις το Multi του turbo;

 

Βγάλε off το turbo και παίξε με το multi.

απο τι βλεπω δεν εχει επιλογη turbo ,μονο το ενα core κανει overclock

με bus 255x16 ειμαι στα 4χ4088 κριμα και με την acs mcp61m-m3 ειχα φτασει στα 4χ4322

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες βελτίωση πιτσιρικά. Πάρε ένα Sandy Bridge και παίξε εδώ: http://www.hwbox.gr/...8x-ud3h-b3.html :P

 

Ε γιατί και εσείς το κάνατε με τους Sandy Bridge μόνο, εμείς ψυχή δεν έχουμε; :P καλή επιτυχία σε όλους ;)

 

Εμείς με τα 1366 και τις Asus ψυχή δεν έχουμε τι θα απογίνουμε ? :cry:

 

Στον διαγωνισμό παίζεις με ότι μητρική θες αρκεί να έχεις Sandy Bridge επεξεργαστή. Έγινε μόνο με Sandy Bridge γιατί και η Gigabyte μου είπε ότι εκεί επικεντρώνεται τώρα :)

 

Θα κάνουμε και έναν καλοκαιρινό give-away που δεν έχει benchmarks μέσα και μπορούν να συμμετέχουν όλοι και να κερδίσουν δώρα. Αλλά εντάξει ξεφεύγω οff topic οπότε σταματάω :P

 

Ναι, ο caution απενεργοποίησε τους άλλους πυρήνες. Το SuperPi όταν τρέχεις με δύο μόνο πυρήνες ενεργοποιημένους και affinity στο CPU 1, παίνρει ;)

Άντε άντε παραπονιάρηδες :P http://www.hwbox.gr/...ai-kerdise.html ;)

 

Στο θέμα μας τώρα, ξεκίνησα δοκιμές με Llano! Τσούκου τσούκου έφτασε τα 2300MHz στις μνήμες! Αγνοήστε το 32x multi, ξέρω ότι το max είναι 29x απλά δοκίμαζα κάτι με το SuperPi :) Δεν μου παίζει με τίποτα ο 9.33 διαιρέτης στις μνήμες, ίσως θέλει να παγώσει λίγο στους -40*C το CPU μπας και πάρει από 'κει...

4614e355dd20b2db.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες; Και εγώ αυτό λέω :)

Για αυτό κάθισα και δοκίμαζα πολλαπλασιαστές. Έχω βγάλει και 14.375sec στο 1M... Ξέρω ότι δεν ισχύουν όμως για αυτό αγνοήστε τα. Σημασία έχουν τα 2300MHz στις μνήμες τόσο εύκολα!

 

Από ότι κατάλαβα πάντως το Pi νομίζει ότι τα MHz είναι πραγματικά. Έχω screenshot στα 5130MHz που βγάζει 14.375sec :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες συχνότητες έπρεπε να είναι κοντά στα 8sec, τι να πω περίεργα πράγματα

 

Με netflix να παίζει ταινία και το browser με πόσα tabs και πάλι πιο γρήγορα το κάνει

post-199678-0-99918700-1312475592_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει :)

 

Άλλο Intel και άλλο AMD στο SuperPi. Τo efficiency δεν έχει καμία μα καμία σχέση! Γιατί και εγώ μπορώ να σου δείξω αυτό εδώ που είχα κάνει με SandyBridge. Τελοσπάντων δεν θέλω να ξεφεύγω άλλο, όσοι ξέρουν από AMD θα καταλάβουν το 2300MHz στις μνήμες :D

 

4614e2cf1b3403e1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα είναι δυνατόν? είναι προηγούμενης γενιάς, με χαμηλότερη συχνότητα και να έχει τόση διαφορά? (και μιλάμε για mobile CPU)

όπως και να έχει στα τόσα GHz πάνω έπρεπε να είναι πιο γρήγορο, εντάξει μνήμες καλά είναι αλλά...

 

στο wprime πως τα πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει ο επεξεργαστής - αλλά ο κώδικας του SuperPi.

 

Είναι known fact γι' αυτό έχει αξία να συγκρίνεις μόνο στις ίδιες πλατφόρμες με αυτό το bench ;)

 

 

 

 

edit: 29X παίζει το cpu, το cpuz κάνει λάθος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...