Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον δικό μου ένα 20ρικο + μεταφορικά που το έχει το amazon. Το δικό σου στο skroutz το ίδιο περίπου βλέπω 25€.

Είμαι από κινητό, μπορείς να στείλεις λινκ να το παραγγείλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δύο μαγαζιά το έχουν διάλεξε όποιο νομίζεις γιατί εγώ δεν τα ξέρω.

 

https://www.skroutz.gr/c/428/aksesouar-oikiakwn-syskeuwn.html?keyphrase=meaco+dd8l+filter

Σε ευχαριστώ φίλε, το expert είναι από εκεί που το πήρα... Δεν ήξερα ότι φέρνει ανταλλακτικά, είναι κ δίπλα στο σπίτι μου άρα χωρίς έξοδα αποστολής :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κατανάλωση σου έκανε;

Δεν ξέρω να σου πω.

Στις αρχές του έβαζα ένα από αυτά που μετράνε την κατανάλωση και έγραφε από 190-250W αλλά τις περισσότερες φορές που κοίταζα ήταν γύρω στα 210W. Παρόλο που το είχα πάντα στο high και 60% η κατανάλωση έπαιζε και δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί. Γρήγορα όμως σταμάτησα να ασχολούμαι.

 

Όσο αφορά το λογαριασμό της ΔΕΗ.

Συνήθως πληρώνω 120-140 ευρώ και το τετράμηνο που δουλεύει ο αφυγραντήρας πάει 200-250 ευρώ. Στο σπίτι έχουμε ηλιακό αλλά το συγκεκριμένο τετράμηνο ανάβουμε πολύ συχνά τον θερμοσίφωνα οπότε δύσκολο να πει κανείς την κατανάλωση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι να πάρω...για 100 τετραγωνικά σπίτι. χαμηλοτάβανο 2.60 υψος χωρίς μόνωση.. θέρμανση φυσικό αέριο. θερμοκρασία 21 -22 βαθμοί

Η ισχύς του αφυγραντήρα  όσο πιο μεγάλη τόσο το καλύτερο η το αντίστροφο ? ο Inventor 16 λίτρων είναι  262 Watt  και ο 20 λίτρων είναι  322 Watt  ποιός καίει πιο πολύ ρεύμα ?

 

 

Inventor EVA II E2-ION 16L    η     Inventor EVA II E2-ION 20L

 

http://www.you.gr/spiti-grafeio/thermansi-klimatismos/afygrantires/afygrantiras-inventor-eva-ii-e2-ion16l-16lit-me-io?ref=bestprice.gr   

 

http://www.you.gr/spiti-grafeio/thermansi-klimatismos/afygrantires/afygrantiras-inventor-eva-ii-e2-ion20l-20lit-me-io

 

http://saveit.gr/index.php?route=product/product&product_id=554224    Αφυγραντήρας Desiccant 

 

η κάτι αλλο... δέχομαι τις προτάσεις σας φίλοι μου

Επεξ/σία από panos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του μικρού ψάχνω αφυγραντήρα για το σπίτι 80 τμ το μόνο με ενδιαφέρει είναι να είναι όσο γίνεται πιο αθόρυβο (και όχι στην μινιμουν σκάλα) και αποδοτικός, έχει κανείς καμία γνώμη να προτείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα.

Όπως θα διαπιστώσετε γράφω πρώτη φορά στο forum σας και γράφω όπως βλέπετε επώνυμα.

Με μεγάλη προσπάθεια διάβασα τις 90 σελίδες απο τις 108 του θέματος.

Επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου και να ζητήσω εκ των προτέρων 

να μην βιαστείτε να κρίνετε πριν ολοκληρώσετε την ανάγνωση της αναρτήσεως μου.

 

1. Πολύ κουραστικό εως αποτρεπτικό να πρέπει να αφιερώσεις 20 ώρες για να λάβεις

πληροφορία των 2 ωρών το πολύ.

Ίσως θα πρέπει οι διαχειριστές να βρούν πως μπορεί να οργανωθεί καλύτερα η πληροφορία πχ δυνατότητα

κάποιας ομαδοποίησης με σχετικές αναζητήσεις.

Να μην υπάρχει η δυνατότητα να υποβάλω είδη απαντημένες ερωτήσεις κλπ.

2. Ως κλασικοί Έλληνες αμέσως στήνουμε μεταξύ μας τον καβγά !

3. Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση ότι συνήθως απαντούν 3 έως 4 άτομα στα ερωτήματα των υπολοίπων!

4.Έπρεπε να φθάσω αρκετά μετά την μέση των αναρτήσεων (κάπου στην 55 σελίδα) για να αρχίσω να διαβάζω απο τα ίδια πρόσωπα αναρτήσεις που άρχιζαν να προσεγγίζουν σφαιρικά το θέμα.

Παράδειγμα μέχρι το σημείο εκείνο το μόνο που γραφότανε κυρίως απο τον 450 (μου διαφεύγει τώρα

το πρώτο μέρος του ονοματος του ) ή απο τον billiona ή κάπως έτσι και κάποιους άλλους . Ήταν ένας πόλεμος τεχνικων χαρακτηριστηκών και κόστους αγοράς. Τότε εμφανίστηκε ένας φίλος και ανέφερε για τον ζεόλιθο και τον καρκίνο και έτσι αναφέρθηκε πρώτη φορά για το αν υπάρχει περίπτωση η τεχνολογία αυτή να έχει και αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας.

Τι εννοώ : η ψυχολογία που μου δημιούργησε το νήμα σας ήταν ποιόν να αγοράσω και όχι να εξετάσουμε

πρώτα αν η τεχνολογία αυτή είναι κατάλληλη για χρήση.

Όυτε όταν ο φίλος ανέφερε για τους ζεολιθικούς ότι είναι επικύνδυνοι αναπτύχθηκε το θέμα αυτό καθόλου.

Δόθηκαν δύο απάντησεις της μιας γραμμής στον φίλο που έκανε την αναφορά.

 

Τώρα στα του αντικειμένου :

 

1. Μέχρι τώρα που τελείωσα την ανάγνωση του νήματος δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε  ποια συντήρηση

χρειάζονται και γιατί ;

2. Λίγο κάποιοι φίλοι πολύ καλά ενημερωμένοι έγραψαν ότι τα κυβικά κάλυψης είναι που δεν αναγράφουν οι εταιρείες για τα μηχανήματα αλλά μας δίνουν τα τετραγωνικά.

Το ποιό σημαντικό χαραχτηριστικό είναι η δυνατότητα του μηχανήματος σε κυβικά άντλησης αέρα

ανά ώρα. Αυτό ισχύει και για τους καθαριστές αέρα οι οποίοι έχουν παρόμοιες αρχές λειτουργείας.

Γιατί η δυνατότητα του φιλτραρίσματος του αερά που έχουμε στο σπίτι ανά ώρα απο το μηχάνημα θα δώσει και το ανάλογο αποτέλεσμα στα :

Α. Ποσοστό αφύγρανσης

Β. Ώρες λειτουργείας του μηχανήματος :

   Β1. Οι ώρες λειτουργείας επηρεάζουν το κόστος στο ηλεκτρικό μας

   Β2. Επίσης επηρεάζουν τη συντήρηση του ή/και το κόστος αυτής

   Β3. Τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος και πιθανόν και την απόδοση του.

Για να θυμηθούν << οι κακοί >> στην γεωμετρία συμαθητές μου

πως βρίσκουμε τα κυβικά του σπιτιού μας έχουμε Μήκος χ Πλάτος χ Ύψος.

Όλοι γνωρίζουμε πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι  σωστά ; Τότε χρειαζόμαστε μια πράξη λιγότερη.

Πολλαπλασιάζουμε τα τετραγωνικά πχ 90τμ2 επί το ύψος του διαμερίσματος μας πχ 3 μέτρα = 270μ3.

Αυτή την πληροφορία την συγκρίνουμε σε σχέση με την δυνατότητα φιλτραρίσματος του αέρα απο ένα οποιοδήποτε μηχάνημα. Αν ενας αφυγραντήρας έχει δυνατότητα 90μ3 την ώρα τότε χρειάζεται 3 ώρες

( 270μ3 / 90μ3) για να περάσει μια φορά απο το σύστημα του ο αέρας του σπιτιού μας.!

Συνεπώς 8 φορές την ημέρα θα έχει ανακυκλώσει τον αέρα μας και θα τον έχει αφυγράνει.

Αν ένας άλλος αφυγραντήρας έχει την δυνατότητα 120μ3 την ώρα τότε για το ίδιο ακίνητο

θα χρειαστεί περίπου 2 ώρες 15 λεπτά για να τον ανακυκλώσει μια φορά.

Στο 24ώρο τότε αυτός θα έχει ανακυκλώσει 24/2.15λεπτά περίπου 11,5 φορές τον αέρα μας την ημέρα!

Βλέπετε διαφορά ; Αυτό θα αλλάξει και την ταχύτητα της αφύγρανσης , δηλαδή σε πόση ώρα θα πετύχει το μηχάνημα τον επιθυμητό στόχο που του έχουμε θέσει πχ 55% υγρασία.

Μέχρι τώρα απο τα γραφόμενα στο νήμα δεν έχω διαβάσει για κάποιο μηχάνημα με τέτοια δυνατότητα.

Τι σημαίνει αυτό ; Ότι πιθανότατα για ένα σπίτι 90τμ2 χρειαζόμαστε 2 μηχανήματα το ένα με δυνατότητα 90μ3 την ώρα και το άλλο με κανένα 40μ3 την ώρα για να πετυχουν το στόχο τους και να μην λειτουργούν συνέχεια. Η να μην αναγκαζόμαστε να τα πηγαίνουμε απο δωμάτιο σε δωμάτιο και να κλείνουμε τις πόρτες.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Στον υπολογισμό των κυβικών του διαμερίσματος μας να θυμηθούμε το παράδειγμα μας 90τμ3 χ 3 μέτρα ύψος = 270μ3 αν θέλουμε να είμαστε περισσότερο ακριβής πρέπει να αφαιρέσουμε ένα μέρος λόγω επίπλωσης κινητής ή σταθερής ( βλέπε εντοιχισμένη κουζίνα) και λοιπών αντικειμένων.Αυτό συνήθως είναι το 30% του όγκου συνεπώς αν αφαιρέσουμε απο τα 270μ3 το 30% πάμε στα 189μ3 όγκου αέρα που υπάρχει μέσα στο σπίτι. 

Αυτά για την ωρά περιμένω τις απόψεις σας για το σχόλιο μου.

Ευχαριστώ.


Συνοψίζοντας επειδή η εισαγωγική μου ανάρτηση ήταν μακροσκελής νομίζω ότι πρέπει να αναζητούμε τα παρακάτω :

 

1. Τι είδους τεχνολογίας μηχάνημα χρειαζόμαστε

2. Δυνατότητα κυβικών μέτρων αέρα ανά ώρα.

3. Σε ποιές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας λειτουργεί αποδοτικότερα το μηχάνημα

4. Κατανάλωση σε watt ανά ώρα

5. Αξιοπιοσστία κατασκευαστή και αντιπροσώπου (γιατί με αυτόν έχουμε να κάνουμε εγγυήσεις , service κλπ)

 

Βέβαια πριν απο την παραπάνω αναφερόμενη σειρά προτεραιότητας πρέπει να εξετάσουμε αν είναι κατάλληλη

η οποιαδήποτε μορφής τεχνολογία προς χρήση για εμάς και τις οικογένειες μας.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις αρκετες φορές το θέμα του ζεολιθου και το κατα πόσον είναι ασφαλές η χρηση του. Επειδή με ενδιαφέρει (πιθανότατα προσανατολιζομαι προς ζεολιθο) ξέρεις κατι ή εχεις κάποια υποψία αρνητική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω εναν αφυγραντηρα και δεν ξερω σε πιο σημειο να τον τοποθετησω, γνωστος μου ειπε οτι αν το βαλω παραδειγμα στην κουζινα θα πηγαινει ολη η υγρασια στην κουζινα .

Υπαρχει τετοια περιπτωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια επι τροχαδην ψαχνω αφυγραντηρα για ενιαιο χωρο γυρω στα 100-110 για τον ΠΑτερα μου Τμ (σαλονι κουζινα) με υγρασια το χειμωνα πανω απο 75% (διπλα σε ποταμι).

Κριτηριο μου η αξιοπιστια (εγγυηση, σερβις κτλ) γιατι προκειται για ηλικιωμενο σε απομακρυσμενη περιοχη (οποτε αν χαλασει δυσκολευει το σερβις) και η κατα το δυνατον χαμηλη τιμη (αν και απο οτι καταλαβα το 250αρι δεν το γλυτωνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις αρκετες φορές το θέμα του ζεολιθου και το κατα πόσον είναι ασφαλές η χρηση του. Επειδή με ενδιαφέρει (πιθανότατα προσανατολιζομαι προς ζεολιθο) ξέρεις κατι ή εχεις κάποια υποψία αρνητική;

 

Αγαπητέ zamc ,

δεν υποννοώ κάτι με τα γραφόμενα μου περισσότερο απο αυτά που ξεκάρα έγραψα.

Για τον ζεόλιθο άκουσα πρώτη φορά φέτος στης αρχή της χρονιάς απο έναν καθηγητή στρατηγικής ΕλληνοΑμερικάνο

(μου διαφεύγει το όνομα του) σε μια πολυ καλή συνέντευξη του στο TV κρήτης στην εκπομπή του δημοσιογράφου Σαχινίδη.

(είναι εύκολο να την βρείς στην ιστοσελίδα του σταυθμού). 

Εκεί αναφέρθηκε ως στρατηγικό ορυκτό και έχουμε ένα τεράστιο κοίτασμα στην βόρεια Ελλάδα.

Το οποίο έχει πολλαπλές εφαρμογές στην βιομηχανία αλλά ιδιαίτερα στην γεωργία στην οποία κατά την χρήση του

αναστένει τα νεκρά χωράφια και είναι φυσικό προϊόν χωρίς χημικές παρενέργειες.

Απο τότε η επόμενη φορά που διάβασα ή άκουσα κάτι ήταν σε αυτο το νήμα.

Ειλικρινά δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο καλό είναι όμως να το κοιτάξεις ίσως μπορείς να μάθεις περισσότερο

σε μια επικοινωνία σου με την Γεωπονικη σχολή. 

Απο τις εδώ  εισαγωγικές εταιρείες  δεν νομίζω οτί μπορείς να μάθεις κάτι ενδιαφέρον

γιατί η έρευνα και ανάπτυξη των προϊόντων γίνεται όπως καλά γνωρίζουμε όλοι απο τις κατασκευάστριες 

εταιρείες πολύ μακριά απο εδώ. Και κατ´έπεκταση οι εδώ δεν έχουν γνώσει πιστεύω για τα αποτελέσματα 

των ερευνών.

Αν βρεις κάποια πληροφορία θα εκτιμούσα πολύ να την μοιραστείς μαζί μας.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μην με παρεξηγήσεις δεν εννοω οτι κρυβεις κατι ή υπονοεις με την κακή έννοια!! Ναι βασικά ο ζεολιθος εχει πολλές χρήσεις. Τωρα για το αν στο θεμα αφυγρανσης εχει θεμα αυτο ειναι άγνωστο ή δεν ειναι τίποτα σίγουρο. Τωρα γεωπονικο Πανεπιστήμιο μαλλον δε θα βγαλεις ακρη πρωτον γιατι κανενας δε θα ασχοληθεί μαζι σου και δευτερον γιατι αυτοι θα εχουν γνωση οσον αφορά χρηση στη γεωργια που δεν εχει καμια σχεση με την αφυγρανση.

 

Οσον αφορά τα γραφομενα σου απλα μου εβγαλες μια εντυπωση πως τον φοβάσαι ή δεν τον εμπιστεύεσαι ή έχεις ακούσει κατι και δεν ξέρεις αν ισχύει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ο αφυγραντήρας 16 λίτρα είναι  262 Watt  και ο 20 λίτρων είναι  322 Watt  ποιόν να προτιμήσω 

Inventor EVA II E2-ION 16L  170 ευρώ     η     Inventor EVA II E2-ION 20L  190 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...