Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 735
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήδω το εξής: Χρησιμοποίησα το dvdshrink και έκανα back up μια ταινία. Η ταινία αυτή είναι σε φάκελο και περιέχει ξεχωριστά τα αρχεία Audio και Video. Πώς θα ενώσω αυτά τα δύο αρχεία για να τα κάνω dvd μετά με το ConvertXtoDvd.

Θα μου πείτε γιατί δεν τα κάνω σε iso με το dvdshrink; Γιατί με το ConvertXtoDvd που θέλω να χρησιμοποιήσω μετά, γράφω 2 ταινίες σε κάθε dvd.

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει 2 ταινίες DVD με μορφη VOB. Θέλω να τις μετατρέψω σε DVD. ΠΙο πρόγραμμα κάνει αυτή τη δουλειά;

Από τι πηγή τις πέρασες μέσα?

Με ποιο πρόγραμμα? Τι ρυθμίσεις?

Το Nero VisionExpress το δοκίμασες?

 

@evi84

Μπορείς να δοκιμάσεις το DVD2One εναλλακτικά αν δε θες menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι πηγή τις πέρασες μέσα?

Με ποιο πρόγραμμα? Τι ρυθμίσεις?

Το Nero VisionExpress το δοκίμασες?

 

Τις έγραψα με το ΑΒC DVD COPY χωρ'ις να αλλάξω καμιά από τις αρχικές ρυθμίσεις.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το DVD player παίζει τις ταινίες,οι υπότιτλοι δεν ενεργοποιούνται όταν τους πατάω. Έτσι σκέφτηκα μήπως θα λειτουργούν αν αλλάξω μορφή και τα γράψω από VOB σε DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο AVISubtitler 0.25 βαζω avi file k subtitle file παταω save avi και μου βγαζει μνμ no video stream in inpout avi. δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται και μου το κανει σε ολα τα avi που εχω. τι πρεπει να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, πιθανόν να οφείλεται σε κακό interleaving/πολύπλεξη/headers. Αλλά λίγο περίεργο να συμβαίνει σε όλα σου τα AVI. Για δοκίμασε ένα από αυτά να το περάσεις από VirtualDubMod : File --> Open video file... --> Αν σε ρωτήσει περί VBR MP3 και rewrite headers απαντάς No --> Video --> Direct stream copy, File --> Save As...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, καθώς δε χρησιμοποιώ το AVISubtitler και δε γνωρίζω σε τί state είναι όσον αφορά bugs κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω το convertx2dvd 3 και εχω 1 απορια.επειδη την εικονα στην τηλεοραση μου,την εμφανιζει ελαχιστα ποιο αριστερα απ'οτι επρεπε,αν τσεκαρω το deinterlace η απο pal το αλλαξω σε ntfc μηπως το διορθωσει?και τι σημαινουν αυτα τα δυο ξερετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λίγο καιρό που βγήκε νέο build για τη σειρά εκδόσεων 2.4. Η νέα έκδοση είναι η 2.4.1 (build 3791) και μπορείτε να δείτε αναλυτικό changelog γι' αυτήν και τα προηγούμενα builds εδώ.

 

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν, το Avidemux είναι ένα από τα πιο γνωστά προγράμματα για Linear video editing σε Linux. Από τα Windows ports του δεν λείπουν κάποια ψιλοπροβληματάκια βέβαια, αλλά είναι αρκετά δυνατή, εναλλακτική των VirtualDub/VirtualDubMod, λύση. Ίσως και καλύτερη, αφού υποστηρίζει πολύ περισσότερα formats σε επίπεδο stream, χωρίς να επιβάλλει επανακωδικοποίηση. Κατά την εγκατάσταση, δίνεται η δυνατότητα επιλογής μεταξύ GTK+/Qt4 runtime που θα εγκατασταθεί και κατ' επέκτασιν, του look'n'feel που θα έχει το interface. Αξίζει να σημειωθεί ότι το GTK+ interface είναι εξελληνισμένο.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα επανεγγραψιμο DVD εχω γραψει κατι τραγουδια και τωρα θελω να τα σβησω και να αποθηκευσω κατι εικονες αλλα ουτε σβηνονται τα τραγουδια ουτε και μπορω να αποθηκευσω τις εικονες (χωρο εχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...