Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για νέα σύνδεση ISDN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

μέσα στην επόμενη εβδομάδα θέλω να παραγγείλω απο τον ΟΤΕ νέα σύνδεση ISDN για το σπίτι που νοίκιασα. Επειδή δεν υπάρχουν φρέσκα post σχετικά, και παρ'όλο που το ενδιαφέρον όλων δείχνει να συγκεντρώνεται σε ADSL πια, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου συνοψίσει τι πρέπει να προσέξω για την εγκατάσταση στο σπίτι, όπως πχ

- πρέπει να ζητήσω συγκεκριμένο netmod (πχ serial και όχι usb)?

- μπορεί το netmod να "έρθει" πιό κοντά στο δωμάτιο που θα έχω τον Η/Υ ή πρέπει απαραίτητα να μπει στο χωλ, όπου έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ?

- αν τελικά δεν δω φως με το netmod, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό αλλά φθηνό pci isdn modem για winXP Home σε Ρ4@2,4? Κάτι tornado που έχει το Πλαίσιο τι λένε?

- γενικά ότι συμβουλή έχετε να μου δώσετε για την ώρα που θα έρθει ο τεχνικός στο σπίτι είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- πρέπει να ζητήσω συγκεκριμένο netmod (πχ serial και όχι usb)?

Όχι το netmod που σου δίνουν έχει και τις 2 συνδέσεις.

- μπορεί το netmod να "έρθει" πιό κοντά στο δωμάτιο που θα έχω τον Η/Υ ή πρέπει απαραίτητα να μπει στο χωλ' date=' όπου έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ?[/quote']

Το καλύτερο είναι να το βάλεις δίπλα στον Η/Υ. Πες μου τι καλωδίωση (εσωτερική με πριζάκια ή εξωτερική αν είναι παλιό το σπίτι) έχει το σπίτι για να σου πω τι να κάνεις.

 

- αν τελικά δεν δω φως με το netmod, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό αλλά φθηνό pci isdn modem για winXP Home σε Ρ4@2,4? Κάτι tornado που έχει το Πλαίσιο τι λένε?

Αν το συνδέσεις στην USB θα σου σπάσει τα νεύρα οπότε αν θες να έχεις ηρεμία πάρε ένα modem όπως αυτό που λες αλλιώς βάλε το netmod στην σειριακή.

 

- γενικά ότι συμβουλή έχετε να μου δώσετε για την ώρα που θα έρθει ο τεχνικός στο σπίτι είναι ευπρόσδεκτη.

Να του φερθείς καλά του ανθρώπου, βάλτου και κανα ποτηράκι νερό, θα σου κάνει την εγκατάσταση στο άψε-σβήσε. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το σπίτι έχει μια μπρίζα με κλιπ στο χώλ, όπου έρχεται προφανώς ο ΟΤΕ, και έχει και μια μπρίζα στο κυρίως υπνοδωμάτιο, η οποία όμως δεν είμαι σίγουρος οτι δουλεύει, αφού δεν έχει κλιπ αλλά δίπολη μπρίζα.

 

έτσι και αλλιώς όμως ο Η/Υ θα μπεί στο άλλο υπνοδωμάτιο, στο οποίο θα πρέπει να πάω με καλώδιο αναγκαστικά. Απλά σκεφτόμουν ποιά απο τις δύο λύσεις είναι προτιμότερη (και ευκολότερη για τον τεχνικό του ΟΤΕ):

1. να φύγω με καλώδιο από την μπρίζα εισόδου ΟΤΕ στο χωλ και να βάλω το netmod στο υπνοδωμάτιο που θα είναι ο Η/Υ. Η λύση αυτή απαιτεί αρκετό τρύπημα όμως και δεν ξέρω αν θα μου το κάνει ο τεχνικός...

2. να μπει το netmod στο χώλ, εκεί που έρχεται ο ΟΤΕ, και να συνδέσω τον Η/Υ με ελεύθερο καλώδιο από το υπνοδωμάτιο - οπότε πρέπει αναγκαστικά να πάρω pci isdn modem. Δεν θα έχει τρυπήματα αλλά θα φαίνεται σαν ματσούκι το netmod στην είσοδο του σπιτιού..

 

Μια τελευταία ερώτηση και για τα δύο παραπάνω είναι τι καλώδιο χρησιμοποιώ? Θα έχει απώλειες και χρειάζεται κάποια καλύτερη ποιότητα ή το απλό καλώδιο που θα έχει ο ΟΤΕτζής αρκεί?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...