Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση Σήματος σε 3Com OfficeConnect ADSL 11g


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την απώλεια ενός Netgear wireless lan από τάση ρεύματος, αγόρασα για ανικαταστάτη το 3Com OfficeConnect ADSL 11g κυρίως λόγω τιμής/δυνατοτήτων. Ομως κάτι που δεν φαντάστηκα οτι θα είχα ιδιαίτερη διαφορά ήταν η δύναμη του σήματος του WLAN. Εκεί με τον φορητό που έπεινα γύρω στα 24mbps με "Καλό" σήμα, τώρα με το 3Com πιάνω 5.5-11Mbps και σήμα "Χαμηλό"-"Πολύ Χαμηλό". Θέση δεν μπορώ να αλλάξω γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο τρόπο (σε hardware προφανώς) που να κάνει με το 3Com και να ενισχύσει το σήμα.

 

Αν καταφύγω σε μια PCMCIA της 3Com που έχει supported το OfficeConnect μήπως δω διαφορά; (χρησιμοποιώ τώρα το ενσωματομένο WLAN που βρίσκεται στην οθόνη του Αcer - δεν διαθέτει κεραία).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις διάφορα. Δες αν το router σου μπορεί να ρυθμίσει την ισχύ εξόδου και βάλτην στο μέγιστο. Μπορείς να πάρεις μια PCMCIA με connector για εξωτερική κεραία και μια μικρή omni ή panel. Xωρίς κεραία ίσως να έχεις μια μικρή βελτίωση από το ενσωματωμένο, αλλά μην ποντάρεις σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isxy exodou enoeis ta db? diskola kai diskola pisteuw na ri8mizete sta perissotera ektos an to anaferei diaforetika.

 

Boreis na mou proteineis kapia PCMCIA 11g me keraia? To Netgear p.x. xwris keraia pou lene oloi oti einai apo ta kalytera, pisteueis na dwsei kapoia pnoh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα linksys ρυθμίζουν την ισχύ εξόδου, όπως και μερικά D-link.

 

Από PCMCIA δεν έχω δει πολλές 802.11g να έχουν connector. Ξέρω μόνο μια orinocco b/g της proxim που σίγουρα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai me keraia vriskw kai go diskola. To plaisio exei mia fthnh Asus ( http://uk.asus.com/prog/spec.asp?m=WL-107g&langs=11 ) me enswmatwmenh 2plh keraia me RF Output Power 14 ~ 17 dBm. Einai sxetika apo ta dinata output e? Epidh vlepw twra oti simfwna me to wifi protipo oles to exoun miwsei sto 12-15 kai akoma pio katw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...