Προς το περιεχόμενο

Ακόμα ένα θύμα της Vivodi!!! @_@


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οι λόγοι ήταν πάνω κάτω οι ίδιοι με αυτούς που στην πορεία διαπίστωσα και μόνη μου, αργότερα.

Και πέραν του ενός που μου το είπε υπήρχε κι ένα γενικότερο αρνητικό κλίμα για την Vivodi, την εποχή που ψαχνόμουν.

Πριν καταλήξω στον ΟΤΕ, κατευθυνόμουν προς Vivodi που τελικά δεν κατέληξα γιατί με δέσμευε στον ISP.

Ντε και καλά αν είχα γραμμή από Vivodi θα έπρεπε να την είχα και για ISP.

Οπότε και άλλαξα γνώμη και απόφαση και διάλεξα ΟΤΕ. Τότε μάλιστα ακόμα δεν κάλυπτε την περιοχή μου η Vivodi και ήμουν διατεθειμένη να περιμένω (ένα μήνα, μου είχαν πει) μέχρι να μπορούν να με καλύψουν.

 

Α! Και τώρα που το θυμήθηκα! Αυτός που μ' επηρέασε θετικά προς Vivodi, ήσουν εσύ και το σκεπτικό σου 'Να χτυπήσουμε τον ΟΤΕ'! :lol: :P

 

Αν και ο περισσότερος κόσμος λέει ΟΧΙ στην μικρή εταιρία απλά για να κάτσουμε στον ΟΤΕ και την Οτενετ , που είναι μεγάλοι και σίγουροι, και ας μας βάζουν "λίγο" χέρι .

Τώρα μου θύμισες αυτό: 'Interarapican, μεγάλη και σίγουρη'! :lol: :P

 

 

me2

Welcome... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Και τώρα που το θυμήθηκα! Αυτός που μ' επηρέασε θετικά προς Vivodi' date=' ήσουν εσύ και το σκεπτικό σου '[i']Να χτυπήσουμε τον ΟΤΕ[/i]'! :lol: :P

Καταρχήν, δεν μπορεί να σου είπα ποτέ να πάρεις dsl από Οτε και ISP vivodi!!!! σιγά το χτύπημα που θα του έκανες :)

Και εγώ εξάλλου forthnet είχα τότε για Isp, με Οτε dsl (αφού δεν έχει vivodi ή περιόχή μου) και forthnet έλεγα σε όλους τότε.

 

Πάντως η επιλογή σου τότε για vivodi Isp, καλή ήταν , αφού λίγο μετά η forthnet άρχισε να έχει προβλήματα, με χάλια ping για όλους και πεσμένες ταχύτητες.

Η vivodi τότε μια χαρά ήταν , εκτός από μεμονομένα προβλήματα, που υπάρχουν παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε' date=' μάλλον έχουν κάνει αυτό που εξ αρχής φοβόμουν...

Φαντάζομαι πως υπάρχει τρόπος να δουν το λάθος τους, έτσι...; :roll:

 

Πάντως βρε [b']DrLo[/b], όταν είδα πως είπες ότι έφυγες από Forthnet για να πας στην Vivodi, ειλικρινά παραξενεύτηκα πολύ.

Πώς είναι δυνατόν να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο...; :roll:

 

Μεταξύ μας... Φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς. :P :lol:

 

Α! Ακόμα δεν μου έχουν τηλεφωνήσει... :roll:

 

Christina,

Διάλεξα VIVODI μόνο και μόνο γιατί δεν αλλάζει IP ακόμα και στους Dynamic. Εχω ένα Zyxel που όταν αλλάζει το IP νεκρώνει (κάθε 3-4 μέρες, αλήθεια αυτό συμβαίνει μόνο με Zyxel ή και με άλλα). Εδώ και 10 μέρες έχω VIVODI αλλά έχω ήδη απογοητευθεί, τόσο από την αξυπηρέτηση αλλά κυρίως από την ταχύτητα (το emule ιδιαίτερα παρουσιάζει μεγάλη μείωση). Δυστυχώς έχω προληρώσει 1 μήνα (έτσι διάβασα στο site τους ότι πρέπει να κάνεις, δηλαδή να στείλεις την απόδειξη της τράπεζας). Βέβαια όταν έλαβαν την αίτηση και με πήραν τηλέφωνο με ρωτήσαν

 

- Η απόδειξη της Τράπεζας τι είναι ? Γιατί τη βάλατε μέσα.

 

Φαντάζομαι ότι η προκαταβολή θα πρέπει στη πραγματικότητα να αφορά τα πάγια τέλη εγκατάστσης αν πάρεις γραμμή από εκεί αλλά τα έχουν μπερδέψει στο site τους (εδώ μου απαντήσαν ότι την σύμβαση του ΟΤΕ για DSL access τη χρειάζονται μόνο αυτοί που θέλουν Dial-up ... πότε θα το ξεχάσω αυτό δε ξέρω)

 

Κι εγώ παλαιώτερα πίστευα ότι η τιμή αποτελεί το μοναδικό παράγοντα επιλογής. Μαγαλώνοντας (και βγάζοντας πια περισσότερα χρήματα) καταλαβαίνω ότι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ να πληρώσεις την ελάχιστη διαφορά στη Forthnet και να είσαι ήσηχως (τουλάχιστον εκεί μπορούσα να συνενωηθώ με τους τηλεφωνητές).

 

Περιμένω φυσικά να τελειώσει ο μήνας για να ξαναπάω Forthnet ακόμα κι αν μου κολλάει το modem κάθε 3 μέρες. Προτιμώ να αλλάξω modem παρά να ξαναμπλέξω με τι Vivodi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γμτ... Τί ακριβώς δεν έχω εξηγήσει καλά; :(

 

Καταρχήν' date=' δεν μπορεί να σου είπα ποτέ να πάρεις dsl από Οτε και ISP vivodi!!!! σιγά το χτύπημα που θα του έκανες

Και εγώ εξάλλου forthnet είχα τότε για Isp, με Οτε dsl (αφού δεν έχει vivodi ή περιόχή μου) και forthnet έλεγα σε όλους τότε.[/quote']

Δεν είπα πως μου είπες να βάλω Vivodi... Είπα πως με επηρέασες με αυτό το σκεπτικό σου μιας και μ' εβρίσκες σύμφωνη (όπως και τώρα άλλωστε).

Είδα 1-2-3-4 posts σου που το έλεγες κι έτσι με επηρέασες...

Το κατάλαβες ή να το ξαναπω; :P

 

Αλλά αν έπαιρνες τότε vivodi που λέγαμε, θα είχες ένα μήνα νωρίτερα dsl, άψογες ταχύτητες, με λιγότερα λεφτά,χωρίς προβλήματα, θα είχες την δυνατότητα για τηλεφωνία τώρα και να γλυτώσεις από τα πάγια isdn του Οτε σε λίγο, και από πάνω θα είχες βοηθήσει και τον ανταγωνισμό.

'Τότε που λέγαμε'; Πότε λέγαμε;

Πριν δεν είπα πως δεν κάλυπτε την περιοχή μου; Την ενημέρωση την δέχτηκα πέρσι κοντά στα Χριστούγενα.

Και γιατί θα είχα έναν μήνα νωρίτερα DSL; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. :(

Αφού μέσα στον Φεβρουάριο θα μπορούσαν να καλύψουν την περιοχή μου (αν το έκαναν δηλαδή...) κι εγώ DSL αρχές Γενάρη.

 

Μου κάνει εντύπωση που με τόση ενημέρωση που είχες πάρει τότε, κατέληξες σε Οτε dsl και vivodi Isp.

Μα... Το εξήγησα πριν... :roll: :(

 

 

Φαντάζομαι ότι η προκαταβολή θα πρέπει στη πραγματικότητα να αφορά τα πάγια τέλη εγκατάστσης αν πάρεις γραμμή από εκεί αλλά τα έχουν μπερδέψει στο site τους

Δεν τα έχουν μπερδέψει μόνο στο site τους... Η 1η ενημέρωση που δέχτηκα, ήταν αυτή.

Όταν όμως τους ξαναπήρα για να είμαι σίγουρη και να προβώ στην έναρξη της διαδικασίας της σύνδεσης, μου είπαν πως θα μου σταλεί ο λογαριασμός στο σπίτι και θα τον πληρώσω στο ταχυδρομείο...

 

Κι εγώ παλαιώτερα πίστευα ότι η τιμή αποτελεί το μοναδικό παράγοντα επιλογής. Μαγαλώνοντας (και βγάζοντας πια περισσότερα χρήματα) καταλαβαίνω ότι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ να πληρώσεις την ελάχιστη διαφορά στη Forthnet και να είσαι ήσηχως (τουλάχιστον εκεί μπορούσα να συνενωηθώ με τους τηλεφωνητές).

Αυτό ξαναπές το!

 

Περιμένω φυσικά να τελειώσει ο μήνας για να ξαναπάω Forthnet ακόμα κι αν μου κολλάει το modem κάθε 3 μέρες.

Ευτυχώς εμένα δεν κολλάει το modem μου (Siemens XPressLink) και με αποσυνδέει (η Forthnet, να μην ξεχνιόμαστε :P) κάθε 10 μέρες για αλλαγή IP. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί κάνουμε τώρα; :?

Το βρίσιμο είναι αρκετό ή πρέπει να καταφύγω σε βομβιστική επίθεση; :evil: :evil: :evil:

 

min tous plironeis ... :shock:

ti 9a sou kanoun ??? katasxesi sto spiti sou i 9a sou ta episinapsoun sto ekka9aristiko tis eforias ??? :D

 

ego auto eipa se enan di9en dikigoro :?: mias megalis etairias kinitis tilefonias kai me afisan isixo gia kana 2 xronia tora ... lete na mou ta mazeuoun ??? :D

 

ps

ta tilefona simfona me autous eginan 2 mines afou tous eixa steilei tin aitisi diakopis ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καταλήξω στον ΟΤΕ' date=' κατευθυνόμουν προς Vivodi που τελικά δεν κατέληξα γιατί με δέσμευε στον ISP.

Ντε και καλά αν είχα γραμμή από Vivodi θα έπρεπε να την είχα και για ISP.

[/quote']

 

Αυτό ισχύει σίγουρα? Στο site τους παρουσιάζονται ως δύο ξεχωριστά προϊόντα. Πολλοί έσπευσαν να κατηγορήσουν τον ΟΤΕ για το πακέτο Conn-X, αλλά δεν έχω ακούσει καμιία Tellas να καταθέτει ασφαλιστικά μέτρα γι αυτό. Ωρες ώρες βιαζόμαστε αν κατηγορήσουμε τον ΟΤΕ αλλά φαίνεται ότι και οι ιδιωτικές εταιρείες δεν πάνε πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrLo, δεν ξέρω αν ισχύει και τώρα... Τότε έτσι μου είχαν πει. Βέβαια με τόσα που έχουμε ακούσε τελευταία, δεν ξέρω αν αυτά που σου λένε κατά την ενημέρωση, αν ανταποκρίνονται και στην πραγματικότητα...

Πάντως ότι τα έχουν ως 2 ξεχωριστά προϊόντα, δεν λέει και κάτι μιας και τις συνδέσεις τις δίνουν και μόνες τους.

Τί να πω... Έχω μπερδευτεί πάντως. :?

 

gv, θα ήταν μια καλή ιδέα, αλλά δεν μου πάει. Θέλω να πληρώσω, αλλά μόνο αυτό που πραγματικά τους ωφείλω.

Και μετά δεν θέλω να ξανακούσω γι αυτούς! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site τους παρουσιάζονται ως δύο ξεχωριστά προϊόντα. Πολλοί έσπευσαν να κατηγορήσουν τον ΟΤΕ για το πακέτο Conn-X' date=' αλλά δεν έχω ακούσει καμιία Tellas να καταθέτει ασφαλιστικά μέτρα γι αυτό.[/quote']

Μα είναι διαφορετικά προιόντα, και η tellas -forthnet κλπ διαμαρτύρονται γιατί ο Οτε διαφημίζει το conx σαν ένα προιόν, με υποχρεωτική επιλογή Οτενετ.

Επίσης η Tellas δεν έχει συνδεθεί με την vivodi ακόμα για να δίνει dsl και μέσο αυτής (μονο η hol το έκανε προς το παρόν), οπότε υπάρχουν μόνο 2 επιλογές εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει σίγουρα? Στο site τους παρουσιάζονται ως δύο ξεχωριστά προϊόντα. Πολλοί έσπευσαν να κατηγορήσουν τον ΟΤΕ για το πακέτο Conn-X, αλλά δεν έχω ακούσει καμιία Tellas να καταθέτει ασφαλιστικά μέτρα γι αυτό. Ωρες ώρες βιαζόμαστε αν κατηγορήσουμε τον ΟΤΕ αλλά φαίνεται ότι και οι ιδιωτικές εταιρείες δεν πάνε πίσω.

 

H Tellas EXEI katathesei asfalistika metra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει σίγουρα? Στο site τους παρουσιάζονται ως δύο ξεχωριστά προϊόντα. Πολλοί έσπευσαν να κατηγορήσουν τον ΟΤΕ για το πακέτο Conn-X' date=' αλλά δεν έχω ακούσει καμιία Tellas να καταθέτει ασφαλιστικά μέτρα γι αυτό. Ωρες ώρες βιαζόμαστε αν κατηγορήσουμε τον ΟΤΕ αλλά φαίνεται ότι και οι ιδιωτικές εταιρείες δεν πάνε πίσω.[/quote']

 

H Tellas EXEI katathesei asfalistika metra.

 

Δεν αναφέρομαι στο Conn-X αλλά στο (υπό την προϋπόθεση ότι ισχύει αυτό που λεει η Christina) πκέτο της vivodi. Όταν η Vivodi υποχρέωνε σε όσους εδεινε DSL Access να έχουν VIVODI ISP η Tellas είχα καταθέσει ασφαλητικά? Αν ναι γιατί δε συνδέετε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα εγώ... δεν έχει συνδεθεί με vivodi ακόμα(ρώτα τους γιατί), και δεν μπορεί να δώσει έτσι και αλλιώς, ενώ με τον Οτε έχει συνδεθεί.

Και η διαμαρτυρία ήταν γιατί ο Οτε προσέφερε σαν πακέτο το dsl του με την χαμηλότερη τιμή, με συνδρομή μόνο Otenet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στο Conn-X αλλά στο (υπό την προϋπόθεση ότι ισχύει αυτό που λεει η Christina) πκέτο της vivodi. Όταν η Vivodi υποχρέωνε σε όσους εδεινε DSL Access να έχουν VIVODI ISP η Tellas είχα καταθέσει ασφαλητικά? Αν ναι γιατί δε συνδέετε τώρα?

 

re paidia, i vivo etsi douleue. den mporei na allaksei olo to diktuo tis. i upodomi einai teleiws diaforetiki kai gi auto ton logo den mporeis na valeis kai apo allon isp. Emana pantws i vivodi me kaluptei kai den exw kanena provlima. Oso gia to e-mule pou anefere kapoios, den einai provlima tis vivodi. Einai xalia to programma. Prepei na perimeneis 10 wres queue gia na katevazeis meta me 5KB/sec. Vale IRC i bittorrent kai tha deis 42ares++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oso gia to e-mule pou anefere kapoios' date=' den einai provlima tis vivodi. Einai xalia to programma. Prepei na perimeneis 10 wres queue gia na katevazeis meta me 5KB/sec. Vale IRC i bittorrent kai tha deis 42ares++.

[/quote']

 

Το emule το ανέφερα εγώ. Χρησιμοποιώ τόσο emule όσο και bittorrent. Ναι, το emule πάει πολύ πιο αργά από το bit torrent, αλλά εγώ δε μιλάω γι αυτό, μιλάω για το ότι παρατηρώ μειωμένη ταχύτητα αλλά και συχνότητα ενεργών dlds από το emule τώρα που είμαι σε Vivodi σε σχέση με τον καιρό που ήμουν σε Forthnet (αν και χρησιμοποιώ μόνο 10 μέρες VIIVODI η διαφορά είναι αρκετά εμφανής). 42kb (σε 384 adsl) δεν έπιανα σχεδόν ποτέ στο bittorent ποτέ (και στη forthnet). Ναι, στο Bittorrent έχω κατεβάσει και με τη VIVODI με ταχύτητες αντίστοιχες με αυτές από forhtnet. Απλά έθεσα το θέμα emule σε σχέση με τον αν παίζει ρόλο εκέι τα μεγαλύτερ ping times που βγάζει η VIVODI

 

Επίσης παρατηρώ ότι τώτα όταν έχω ανοικτό emule ή bittorrent το browsing μου γίνεται πολύ αργό (αρκετά συχνά κολλάει εντελώς με time-outs και άλλα) ακόμα κι αν το emule δεν δουλέυει στο maximum (με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα σε forthnet και με περιορισμό στο upload-rate).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw to emule to apexthanomai kai den to xrisimopoiw pote giati einai PARA polu argo kai variemai na perimenw se queues. Txutites exw peripou 42KB/sec sto irc kai apo http kai ftp. Sto bittorrent einai ligo mikroteres (px 35KB/sec se 1 arxeio 2.5GB) giati profanws uparxei kai upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...