Προς το περιεχόμενο

Ακόμα ένα θύμα της Vivodi!!! @_@


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/1/04 ενεργοποίηθηκε η DSL μου από τον OTE. Μετά από μια μικρή έρευνα κατέληξα στην Vivodi για 256/128, δοκιμαστικά γι αρχή.

Στις 4/2/04 αγανακτησμένη από την άθλια ταχύτητά τους και την ακόμα πιο άθλια εξυπηρέτησή τους, αποφάσισα να κάνω διακοπή της σύνδεσης.

(Ε δ ώ θα βρείτε ένα παλιότερο topic διαμαρτυρίας)

Ένα μήνα μετά περίπου μου ήρθε ο λ ο γ α ρ ι α σ μ ό ς που έλεγε ότι έπρεπε να πληρώσω 43,68 € για τον ένα μήνα (ουσιαστικά 22 μέρες) που μου παρείχαν DSL 256/128 (η ταχύτητα ήταν χειρότερη και από PSTN).

 

Τους παίρνω τηλέφωνο να τους ρωτήσω γιατί είναι τόσα πολλά τα χρήματα αφού έλεγαν στο site τους πως η 256/128 στοίχιζε περίπου 22-23 €. Μου λένε πως θα το κοιτάξουν και θα μου τηλεφωνήσουν. Πόσες μέρες έπρεπε να περιμένω;

Μου τηλεφώνησαν κανένα μήνα μετά για να μου πουν πως τους χρωστάω κάποια χρήματα. Τους λέω ξανά το πρόβλημα με το ποσό που λογικά δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα και μου λένε ΠΑΛΙ πως θα το κοιτάξουν και θα μου πουν. Ποτέ δεν μου τηλεφώνησαν. Μετά από κάποιον καιρό ξαναπαίρνω εγώ και ξανά το ίδιο σκηνικό.

Σε ανύποπτη στιγμή είχα τηλεφωνήσει για να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια επιβάρυνση σε περίπτωση διακοπής της σύνδεσης και με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει. Το ίδιο μου είχαν τονίσει και όταν είχα τηλεφωνήσει στην αρχή για απλή ενημέρωση.

 

Όσπου φτάνει καλοκαίρι μ' αυτά και μ' αυτά και με παίρνουν εκείνοι όπου ακολουθεί το ίδιο σκηνικό. Έκτοτε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση μέχρι χθες που μου ήρθε α υ τ ό!!!

Το πόσο που αναγράφεται (47,35 €)δεν έχει σχέση με το ποσό του λογαριασμού (ο οποίος μάλιστα δεν αναγράφει και την ταχύτητα της σύνδεσης...)!!!

 

Επίσης ένα άλλο παράλογο είναι πως λέει ότι θα πρέπει να τους πληρώσω μέχρι την 5η του Απρίλη 2004 κι εγώ την ειδοποίηση την πήρα ΧΘΕΣ!!! @_@

 

Τί κάνουμε τώρα; :?

Το βρίσιμο είναι αρκετό ή πρέπει να καταφύγω σε βομβιστική επίθεση; :evil: :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχήν να ξέρεις ότι κατά 99.99% φταίει ο ΟΤΕ για την ταχύτητά σου, και όχι η Vivodi.

Όποιον ISP και να βάλεις σε dslam του Οτε που έχει πρόβλημα, θα κάνει τα ίδια.

(εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με το modem σου, ή κάτι άλλο)

 

Επίσης στο pdf που έχουν στην site τους, λέει πως η ελάχιστη διάρκεια είναι 60 μέρες, και μετά διακόπτεις όποτε θές....

-Το ίδιο έχει και η ACN νομίζω για 384, και δεν έχει αορίστου για 256.

-Η Tellas δε, σου σταματάει την σύνδεση 30 μέρες από την στιγμή που το ζητήσεις !!!!! και αφού στείλεις fax και ένα σορό βλακίες.

-Από όσο ξέρω προσωπικά , η forthnet τουλάχιστον είναι άψογη σε αυτά τα θέματα, και με τρομερο helpdesk.

 

Πάντως τα ποσά που σου λένε δεν βγαίνουν , αφού 2 μήνες επί 17 ευρώ + φπα =40.22.

Ρώτα τους πως ακριβώς βγήκαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlizardBill, για το θέμα του ΟΤΕ, τότε, δοκιμάστηκε ΚΑΙ με TELLAS ΚΑΙ με OTEnet.

Δίνω και το link από το topic όπου είχα κάνει τον Γενάρη κι εκεί αναφέρω τις σχετικές δοκιμές.

Τότε είχε έρθει και τεχνικός του ΟΤΕ κι έκανε κι εκείνος δοκιμές.

Εκτός αυτού, στο ίδιο DSLAM είναι κι ένας φίλος μου που εκείνος με TELLAS δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Συνεπώς δεν ήταν θέμα του ΟΤΕ αλλά της Vivodi.

Άλλωστε, μετά από μέρες παραπόνων μου είπαν τελικά πως είχαν αυτοί πρόβλημα και πως θα λυνόταν μέχρι 1-2 Φεβρουαρίου.

Όταν είδα ότι δεν υπήρχε καμιά βελτίωση δεν άντεξα άλλο...

 

Αλλά... Το θέμα μας δεν είναι η ταχύτητα της Vivodi, τον Γενάρη.

 

Οι τιμές που μου λες είναι τωρινές και όλα αυτά έγιναν τον Γενάρη που είχαν άλλες.

Όσο για το δίμηνο, είχα δικαίωμα διακοπής στον μήνα επάνω και με είχαν διαβεβαιώσει γι αυτό και τις 2 φορές που ρώτησα, και αυτός ήταν και ένας λόγος που προτίμησα τότε την Vivodi. Ήταν κάτι σαν το πρόγραμμα της Forthnet με πληρωμή μέσω πιστωτικής. Δηλαδή, αορίστου χρόνου και ανά πάσα στιγμή μπορούσες να διακόψεις. Δεν σε δέσμευε. Το είχα ρωτήσει επανειλημμένως. Δεν ξέρω τώρα αν και τί έχουν αλλάξει στους όρους τους.

Πάντως, ακόμα και αν ισχύει αυτό που λες για το δίμηνο, δεν έβγαινε το ποσό.

Κι εκτός αυτού, ο λογαριασμός αναφέρει πως είναι για 1 μήνα, το ποσό.

Από 1/1/04 έως και 31/1/04. Άσχετα βέβαια αν εγώ είχα κάνει την σύνδεση στις 12/1/04...

 

Παρεμπιπτόντως, μόλις βρήκα κι έναν 2ο λογαριασμό για τον μήνα Φεβρουάριο με ποσό της τάξεως των 3.67 €.

Έτσι προκύπτει το νέο ποσό από το χαρτί που μου ήρθε χθες. Τουλάχιστον ένα μυστήριο λύθηκε.

Βέβαια πού ακριβώς αντιστοιχεί ο 2ος λογαριασμός, δεν έχω καταλάβει.

 

Αν κάποιος έχει Vivodi ας μου πει πως ήταν οι πρώτοι του λογαριασμοί. Ίσως βγάλω κάποια άκρη.

 

Την αναφορά σου στην Forthnet για ποιόν λόγο την κάνεις; Δεν κατάλαβα. :P

Δεν είπα πως έχω κάποιο παράπονο από την Forthnet. Αντιθέτως είμαι ΠΟΛΥ ευχαρηστημένη και μάλλον είναι ο μόνος ISP που εκτιμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η forthnet είναι μια κλάση πάνω από όλους τους άλλους σε θέμα help desk και εξηπηρέτησης, και το είπα απλά να το ξέρει ο κόσμος που δίνει σημασία σε αυτό.

H vivodi είναι ίσως και η χειρότερη.

 

Αλλά από θέμα ποιότητας δικτύου, παρακολουθώ αρκετό καιρό το adslgr.com, και η vivodi έχει παρουσιάσει τα λιγότερα προβλήματα από όλους, (αν και τώρα τελευταία τα έκανε και αυτή λίγο θάλασσα)

Το πρόβλημα ταχύτητας που είχες ίσως να ήταν λόγο modem πχ (κάποια περίεργη ασυμβατότητα... ) αφού αν ήταν κάτι γενικό, θα διαμαρτυρόταν πολύς κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oso gia ti vivodi... BURN THEM! molotov rulez!!!

Η vivodi είναι η μόνη εταιρία που ανταγωνίζεται έστω και λίγο τον Οτε, και αν θέλουμε να λεγόμαστε συνηδητοποιημένοι καταναλωτές, στο περιβάλον του ανταγωνισμού που ζούμε, πρέπει να είμαστε θετικοί με τέτοιες εταιρίες.

Αλλιώς μαύρο φίδη που μας έφαγε, αν τα περιμένουμε όλα από τον ΠΟΤΕ ή τους μεγάλους του χώρου.

 

Εξάλου η vivodi παρόλα τα προβλήματά της, προσφέρει καλύτερες και φτηνότερες υπηρεσίες από τον μεγάλο Οτε στις dsl γραμμές ...

Εχει πολύ καλές τιμές και σαν DSL ISP, συγκρινόμενη με πολύ μεγάλα ονόματα του χώρου....

Ενώ είναι και η μόνη που μπορεί να μας απαλάξει αυτή τη στιγμή από τον Οτε στην τηλεφωνία προσφέροντας αντίστοιχες και φτηνότερες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η vivodi είναι η μόνη εταιρία που ανταγωνίζεται έστω και λίγο τον Οτε, και αν θέλουμε να λεγόμαστε συνηδητοποιημένοι καταναλωτές, στο περιβάλον του ανταγωνισμού που ζούμε, πρέπει να είμαστε θετικοί με τέτοιες εταιρίες.

Αλλιώς μαύρο φίδη που μας έφαγε, αν τα περιμένουμε όλα από τον ΠΟΤΕ ή τους μεγάλους του χώρου.

 

Εξάλου vivodi παρόλα τα προβλήματά της, προσφέρει καλύτερες και φτηνότερες υπηρεσίες από τον μεγάλο Οτε στο dsl, έχει πολύ καλές υπηρεσίες σαν ISP συγκρινώμενη και με πολύ μεγάλα ονόματα του χώρου, ενώ είναι και η μόνη που μπορεί να μας απαλάξει αυτή τη στιγμή από τον Οτε στην τηλεφωνία προσφέροντας αντίστοιχες και φτηνότερες υπηρεσίες.

 

sumfwnw apoluta. entaksei, den einai kai kamia megali etairia , alla pantws einai i prwti pou tolmise na aneksartitopoihthei apo ton ote kai na ftiaksei to diko tis diktuo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καημένη την Vivodi που τόλμησα να πω πως έχει άθλια εξυπηρέτηση και λογιστήριο... :(

Μα τί άδικη που έγινα... :roll:

Όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα θα ήταν της φαντασίας μου... :roll:

 

Τί λέμε ρε παιδιά...; :? :shock:

 

Τί να την κάνω την εταιρία που πάει να χτυπήσει τον ΟΤΕ (άλλο χάλι...) και να μην εκδίδει έναν σωστό λογαριασμό και πέραν αυτού να μην με ενημερώνει όταν απευθύνομαι σε αυτήν;

Αυτό δεν είναι άλοθι!!!

Άλλωστε αν δεν ήμουν δυσαρεστημένη πριν αυτού του γεγονότος, δεν θα διέκοπτα τη σύνδεση.

Λίγο πιο κάτω υπάρχει κι άλλο topic παραπόνων...

 

Αν είναι δυνατόν δηλαδή... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι τιμές τις vivodi στο DSL access είναι ακριβώς ίδιες με του ΟΤΕ. Πως ακριβώς τον χτυπάει; Δίνοντας και πρόσβαση 256/128;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η τελευταία αναβάθμιση του δικτύου της ήταν πριν από 1 χρόνο με 3-4 κόμβους στην Αττική. Πόσα χρόνια θα πρέπει να περιμένουμε γιά να απολαύσουμε και εμείς τις καταπληκτικές της υπηρεσίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι τιμές τις vivodi στο DSL access είναι ακριβώς ίδιες με του ΟΤΕ. Πως ακριβώς τον χτυπάει; Δίνοντας και πρόσβαση 256/128;

Επίσης' date=' αν δεν κάνω λάθος, η τελευταία αναβάθμιση του δικτύου της ήταν πριν από 1 χρόνο με 3-4 κόμβους στην Αττική. Πόσα χρόνια θα πρέπει να περιμένουμε γιά να απολαύσουμε και εμείς τις καταπληκτικές της υπηρεσίες;[/quote']

Δεν είναι ακριβός ίδιες, αλλά 2 ευρώ φτηνότερες σε 384, περισσότερα σε άλλες ταχύτητες , έχουν παραπάνω πακέτα, και τα dslam τους είναι πολύ καλύτερα... αν προσέφερε ο Οτε ποιότητα vivodi σε αυτό το τομέα, θα ήταν ακριβοτερος.

15 ευρώ η 256/128 , 18 ευρω η 384/128 vivodi, ενώ ο Οτε 20 ευρω για 384/128 μόνο.

Επίσης με 20 ευρώ για 384/128 η vivodi φέρνει νέο καλώδιο σπίτι σου όπου μπορείς να έχεις dsl χωρίς πάγιο τηλεφωνίας, ή να βάλεις δικιά τους φτηνότερη και να ξεμπερδέψεις από τον Οτε.

 

Σαν Isp δεν συγκρίνετε με την OTENET πχ, είναι αρκετά φτηνός, και έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα ελάχιστα προβλήματα.

Ακόμα και η forthnet , η καλύτερη από όλες(μαζί με acn ίσως) σερνόταν για 2 μήνες πρίν λίγο καιρό.

(Αν και σαν σοβαρή εταιρία σου έδινε δωρέαν επιπλέον συνδρομή όταν έκανες παράπονα.)

 

Δεν ξέρω πότε θα μπεί σε όλη την Ελλάδα vivodi ,ανάλογα τα κέρδοι που έχουν μάλλον, αλλά το σίγουρο είναι ότι τράβαγε προς τα κάτω τις τιμές του Οτε, και θα το κάνει και στο μέλλον.

Ετσι δουλευει ο ανταγωνισμός, και όποιος είναι σε δίλημα για το τι θα πάρει, να προσθέσει ότι με την vivodi πχ κάνει μακροπρόθεσμα καλό σε όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...