Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από χρήση εκτυπωτη HP720 & σκεψεις αντικαταστ


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον εκτυπωτη HP720 εδω και πολλά χρονια.

Ειμαι ευχαριστημενος.

Ποτε δεν μου παρουσιασε προβλημα.

Βεβαια στο θεμα της εκτυπωσης φωτογραφιων εχει δείξει εδω και καιρο τα χρονια του.

Απο την αλλη τα μελανια του, αν και ακριβα, διαρκουν πολυ κατα τη γνωμη του. (1000 σελιδες για κειμενο κλπ)

 

Σκεπτομαι καμια φορα αλλαγη εκτυπωτη(πως αλλαζεις κατι που ποτε δεν σε απογοητευσε...). Αλλα απο την αλλη θεματα service, ποιοτητας κατασκευης, μελανιων, κλπ με κανουν πολυ σκεπτικο. Θα σας πω μονο οτι πριν δυο χρονια αγορασα τον HP920 για να τυπωνω και καλυτερες φωτο-αλλα φυσικα να μην χασω και τα προνομια που ειχα με τον 720 που ξεχνω να αλλαξω μελανια-και τον πουλησα σε 1μηνα! Καλες οι φωτο αλλα καθε φορα που τυπωνα 7-8σελιδες κειμενου κατεβαινε ο δεικτης του μελανιου-συμφωνα με τον driver- κατα 1% ! Ακυρο λοιπον, τον εδωσα.

 

Βεβαια θελω να τυπωσω σε 10-15 φωτογραφικων διαστασεων χαρτι και δεν το υποστηριζει ο driver. Επισης οι φωτο δεν μπορουν πια να συναγωνιστουν τις εκτυπωσεις των νεων εκτυπωτων. Τα χρονια δεν κρυβονται σε αυτα τα θεματα...

 

Παντως για μενα, εκτος απο το αρχικο κοστος αγορας ενος νεου εκτυπωτη, με ενδιαφερει το κοστος των μελανιων και κυριως το κοστος ανα σελιδα εκτυπωσης. Ειμαι οπαδος των πολλων ml στα μελανια, εστω κι αν χρειαζεται να πληρωσω κατι παραπανω.

Για τις φωτο εκτυπωσεις, θεωρω οτι ολοι οι νεοι εκτυπωτες τυπωνουν πολυ καλά.

 

Θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας εμπειριες απο οσους εχουν δουλεψει τον HP720.

Επισης συγκρισεις με αλλους νεους ή παλιους εκτυπωτες ειναι ευπροσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... και πολλά χρονια.

Ειμαι ευχαριστημενος.

Ποτε δεν μου παρουσιασε προβλημα.

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Και εγώ έχω τον HP 710C που είναι ίδιος με τον 720.

α. Ο εκτυπωτής είναι άψογος όλα αυτά τα χρόνια.

β. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και

γ. δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό!

Όντως τα μελάνια του κρατάνε πολύ λόγω των πολλών ml.

Και εγώ θέλω να τον αλλάξω, για εκτύπωση καλύτερων φωτογραφιών και σκέφτομαι πάλι για HP (Photosmart 7760 αυτή τη φορά).

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw eixa paliotera ton 710c apo ton opoio den eixa kanena parapono, edw kai ena xrono peripou exw ton HP 5150 kai se sxesi me ton proygoumeno an exereseis thn kalyteri analysi, exw dei megalh diafora sthn katanalosh twn melaniwn pros to kalytero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me thn idia pano kato xrisi pou kano (ektypono polla exofylla gia cd/dvd alla kai keimeno) o 5150 mou evgale mynhma oti einai xamili h stathmi twn melaniwn prin kana mhna kai akoma vgazei ektyposeis xoris provlhma, se antithesh me ton 710c pou eixa allaxei melania stos 7-8 mhnes an thymamai kala

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ston 5150 exoun pantos 17€ to mavro kai 27€ to exromo sto e-shop (Egw prosopika ta vrisko ta original ligo pio kato meso kapoiou gnostou mou), ston antistixo canon (to antistixo montelo me tis idies analyseis ktl) poso exoun ta melania? Episis to thema einai oti diarkoun oso diarkoun tis HP? emena exei klisei pleon ena xrono kai den exw allaxei me ton 5150 enw se antithesi me ton 710c eixa allaxei poly noritera me thn xrisi pou anafero pio pano

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai karib.

px ston epson C82 kanoun 7~8€ τα μελανια και το καθενα ειναι για 500~600 σελιδες (αν θυμαμε καλα).

ενω στους HP το ποιο φθηνο εχει 13€ για τις ιδιες σελιδες (ισως και λιγοτερες).

 

α) ποτε μην συγκρινετε με τα ml του δοχειου γιατι ενω η EPSON εχει σταγονες των 1.5pl ενω η καλητερη των ΗΡ ειναι απο 7pl και πανω, (μην περιμενετε τοσα πολα απο κεφαλες 2~3 χρησεων!!!).

β)μηλαω παντα για συμβατα μελανια, αν το συγκριναμε με Γνησεια τοτε οι εταιριες φροντιζουν να εχουν το ιδιο περιπου κοστος ανα σελιδα.

 

αλλα που 30€ και που 8€. μερα με την νυχτα.

 

με λιγα λογια δεν σε πιανει η καρδια σου οταν τελειωνει το μελανι, το καθε μελανι ειναι περιπου οσο 2 καφεδες και οχι με 1~2 εξοδους σε CLUB ή οπου παει ο καθενας τα σαβατοκυριακα :wink:

 

MadSurfer, δηλαδει για να σου κρατισει 1 χρονο το μελανι, καθε ποτε τον αναβεις????? 1 φορα την εβδομαδα. :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anafera kai poio pano thn xrisi pou kano, exw thn synithia (kakia h kalh den ksero) sxedon oti cd mousikis alla kai oti DVD peftei sta xeria mou na ta grafo kai na vgazo kai ta exofylla, kai pistepse me den einai katholou liges aytes oi eggrafes

 

Eixa kai enan canon se mia fasi kai otan eimoun strato prin kati xronia kai otan eixa erthei meta apo mia adeia (prepei na eixe meinei gia kana 1 mhna kai kati psila xoris na leitourgisei o ektypotis) eixe kserathei to melani sthn kefali opote htan gia petama opote apo tote no more canon for me alla hp kai eimai mia xara, episis yparxoun kai ta set epanagemismatos pou einai poly fthinotera alla etsi kai allios egw ta original melania ta perno se pio xamhles times

 

PS: Ksexasa na po oti o Canon me sxedon paromia xrisi den kratage toso to melani tou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw kai ton HP 5150 alla kai enan Canon i350, tous eixa parei sxedon mazi me diafora 1 evdomada peripou enan gia mena kai enan gia ton aderfo mou.

Kata to 80% kanoume tis idies ektyposeis apla egw vgazo poio polles mavres ektyposeis logo tis douleias mou alla episis vgazo kai arketa eksofila gia DVD pou eimai poromenos me to athlima tou cinema kai twn tainiwn

Ston HP to melani krataei poly perisotero, o aderfos mou allaxe melania prin apo 1,5 mina alla egw akoma den exw allaxei kai den mou exei emfanisei kan to mynima oti prepei na allaxo melania

Prosopika egw psifizo HP dagkoto :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

logiko einai afou ta melania tis canon einai sinithos gia 100~200 selides.

 

Nai omos o aderfos mou ektyponei sxedon tis mises ektyposeis me keimeno apo oti egw kai parola ayta kai ta 2 melania tou canon teliosan edw kai 1,5 mina enw o HP synexizei akoma xoris kan na exei vgalei kan mynima oti telionoun ta melania ara exoume akoma kairo :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...