Προς το περιεχόμενο

Adaptor Serial σε usb ή parallel???


Christos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα μια κάρτα tv της pinnacle (stereo) και έχει τον αισθητήρα για το remote control σε σειριακή θύρα. Δυστυχώς το mobo μου έχει μόνο 1 θύρα και αυτή είναι κατειλλημένη από το modem :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο:http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=90&Nav_Section_Id=90&Catalog_Id=1&Product_Id=147797&Merchant_Id=1&sts_cid=3 νομίζω ότι θα σε βολέψει μια χαρά...

 

Ψάξε για μοντέλο μόνο με σειριακές για να σου βγει φθηνότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ καλή λύση αλλά να βάλω μια pci για να βγάλω 2 σειριακές..?Πολύς κόπος νομίζω άσε που ενώ oι pci μου είναι άδειες, είναι γεμάτες οι εξόδοι τους (από διάφορες εξόδους από τη μητρική...π.χ κάρτα δικτύου ενσωματωμένη κτλ)...Απλός αντάπτορας serial σε parallel δεν υπάρχεΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε εναν μετατροπεα USB to Serial και ριξε πανω το modem. Κατοπιν βαλε τον αισθητηρα στη σειριακη σου. Ουτως η αλλως δε θα γλυτωσεις το να αγορασεις καποιο τζιβιτζιλικι τετοιου ειδους. Οι μετατροπεις απο σειριακο σε παραλληλο δουλευουν για εκτυπωτες και παρα πολυ δυσκολα με κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ καλή λύση αλλά να βάλω μια pci για να βγάλω 2 σειριακές..?Πολύς κόπος νομίζω άσε που ενώ oι pci μου είναι άδειες, είναι γεμάτες οι εξόδοι τους (από διάφορες εξόδους από τη μητρική...π.χ κάρτα δικτύου ενσωματωμένη κτλ)...Απλός αντάπτορας serial σε parallel δεν υπάρχεΙ?

 

Πολύς κόπος για να μπεί μια απλή σειριακή κάρτα ???? :shock:

ΟΛΕΣ οι έξοδοι των pci είναι γεμάτες???? :shock:

Μα τί έχεις βάλει επάνω, εκτός αν μιλάμε για κανένα micro atx οπότε πάω πάσο.

 

Ο μετατροπέας usb-->serial θα σου κοστίσει σχεδόν το ίδιο όσο και η κάρτα που προτείνω ΑΛΛΑ η κάρτα θα σου δώσει δύο σειριακές ελεύθερες για να βάλεις επάνω ότι θέλεις.

Και επίσης δεν θα δεσμεύσεις καμμιά usb πόρτα στο μηχάνημα σου.

 

Υ.Γ.

Η onboard κάρτα δικτύου αποκλείετε να σου δεσμεύει πόρτα pci, μάλλον κάτι άλλο εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεσμεύει η εξοδός της, δηλαδή η υποδοχή για το καλώδιο.Βάλε και τις εξόδους από κάρτα ήχου, κάρτα tv,IEEE1394,,4 usb, διακοπτάκι για λάμπα(!!!!!! το μόνο που μπορεί να βγει αλλά δε θέλω να μπαίνω σε τέτοιον κόπο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...