Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση φωτογραφιών: σε εκτυπωτή ή σε φωτογραφείο?


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Μην ξεχνάτε πως ένας θερμικός έχει περίπου 300 ευρώ ενώ ένα ψηφιακό μηχάνημα φωτογραφείου έχει γύρω στα 100000 ευρώ!

 

Kai pou to ksereis??? Fwtografeio exeis? :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παντως, οταν ξεκινησα με την ψηφιακη μου φωτογραφικη, ελπιζα να μην τρεχω σε φωτογραφεια. Δυσκολο ομως αυτο...

 

Δεν ξερω, ειναι και θεμα μελανιων, ποσα ml ειναι, σε τι κοστος, το χαρτι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν τυπώνω ποτέ φωτογραφίες, τις αποθηκεύω στο xbox με τον σκληρό που του έχω κάνει μετατροπές και όποτε θέλω τις βλέπω στο σαλόνι με το xbox media center. Γιατί να τις τυπώσω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν τυπώνω ποτέ φωτογραφίες, τις αποθηκεύω στο xbox με τον σκληρό που του έχω κάνει μετατροπές και όποτε θέλω τις βλέπω στο σαλόνι με το xbox media center. Γιατί να τις τυπώσω;;;

 

Kamia sxesi den exoun tora re file..Einai antiaisthitiko pos na to po.. tha exeis tora tis foto me ti gomena sto xbox? mlkia ligo .. ektos an gemisis olo to spiti me othonitses .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν τυπώνω ποτέ φωτογραφίες, τις αποθηκεύω στο xbox με τον σκληρό που του έχω κάνει μετατροπές και όποτε θέλω τις βλέπω στο σαλόνι με το xbox media center. Γιατί να τις τυπώσω;;;

 

sostos o magas mexri ena simio omos... vale file mou tis foto sou sto xbox kai arxise na tis vlepeis kai otan teliosis anikse ena album me foto pou sigoura exeis kai pes mou tin diafora :wink: kapoia pragmata den tha mporesi na ta antikatastisi pote i texnologia agapite mou :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά, το να εκτυπώσεις φωτογραφίες στο γωτογραφείο είναι σίγουρα πιο φτηνό. Σίγουρα οποιοδήποτε μηχάνημα προορίζεται για μαζική παραγωγή (όπως η μηχανή εκτύπωσης σε ένα φωτογραφείο) θα είναι πιο οικονομική στην τιμή/μονάδα. Το θέμα είναι ο καλός εκτυπωτής στο σπίτι μπορεί να βοηθήσει σε πολλές περιπτώσεις. Τι γίνεται π.χ. που θέλω να επεξεργαστώ μια εικόνα και να την τυπώσω στις δικές προεπιλεγμένες διαστάσεις? Ή τι γίνεται όταν έρχεται ένας φίλος στο σπίτι και θέλω επι τόπου να του δώσω ένα αντίγραφο μιας φωτογραφίας?

 

Πάντως όσοσν αφορά το κόστος, τα υπολογίζετε λίγο λάθος τα πράγματα. Καταρχήν κάθισε κανείς να υπολογίσει με ΑΚΡΙΒΕΙΑ το κόστος σε μελάνια για εκτύπωση φωτογραφειών? Δε νομίζω... Γιατί παράλληλα τυπώνετε και άλλα πράγματα με τα ίδια μελάνια, οπότε δεν μπορείτε να υπολογίσετε. Επίσης, όταν πάτε στο φωτογραφείο, δεν πληρώνετε μεταφορικά και χάνετε χρόνο? Όλα αυτά και άλλα πολλά, μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια πρέπει να υπολογιστούν με ακρίβεια για να μιλήσουμε για κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά για να πουμε και του στραβου το δικιο , η σκοπος της ψηφιακής δεν είναι να εκτυπώνεις ότι τραβάς αλλά μόνο αυτά που σου αρέσουν και θέλεις να έχεις στο κλασσικό album. Τα υπόλοιπα τα βάζεις σε ένα ψηφιακό αρχείο. Εγώ το καλοκαίρι που πέρασε τράβηξα γύρω στις 200 φωτογραφίες και απο αυτές τύπωσα γύρω στις 30 και κάποιες διπλές για τους φίλους. Την εποχή των films θα είχα αναγκαστεί να πάω να εμφανίσω 200φωτογραφίες και ο θεός βοηθός ή θα είχα επίσης αναγκστεί να τραβήξω λιγότερες φωτογραφίες για λόγους οικονομίας.

Όλες τις φώτο μου τις τύπωσα στον καλό μου HP930c τις έβαλα σε album κατευθείαν για να τις προστατεύσω και η ποιότητα δύσκολα ξεχωρίζει απο τα κλασσικά φωτογραφία του "1 ώρα φίλμ".

Τώρα αν θές να τυπώσεις μεγάλες ποσότητες σαφώς ο inkjet δεν κάνει απο αποψη οικονομίας. ΑΝ θές σπίτι σου πέρνεις ένα θερμικό που σαφώς έχει πολύ καλή ποιότητα και προστασία του θέματος με ειδική επίστρωση ή αλλιώς φωτογραφίο αλλά προσοχή με χημική εκτύπωση και εκεί πάλι παίζουν τα μοντέλα των μηχανημάτων. Καλή τύχη...

Εγώ πάντως μάλλον απλώς θα πάω να πάρω έναν καινούργιο inkjet για να φτάσω τα 4800dpi.

Καλή σας ημέρα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε τελικα μπορεσε ποτε κανεις να κανει ακριβη υπολογισμο του κοστους εκτυπωσης? Μαλλον δυσκολο εγχειρημα, πολυ δυσκολο.

 

Επίσης, όταν πάτε στο φωτογραφείο, δεν πληρώνετε μεταφορικά και χάνετε χρόνο?

 

Σαφως και πρεπει να τα υπολογιζουμε ολα, αλλιως οδηγουμαστε σε λαθος συμπερασματα.

 

Εγώ πάντως μάλλον απλώς θα πάω να πάρω έναν καινούργιο inkjet για να φτάσω τα 4800dpi.

 

Αληθευει οτι εχουν ποιοτητα καλυτερη και απο φωτογραφειου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, μη τρελενόμαστε. Εφάμιλλη ναι, καλύτερη όχι. Εγώ πάντως κρατώντας στα χέρια μου φωτογραφία εκτυπωμένη από τον Canon i990, αδυνατώ να βρω κάτι που να μπορεί να σε κάνει να υποστηρίξεις ότι είναι από εκτυπωτή. Ακόμα και με μεγεθυντικό φακό ψάχνω να βρω κόκκο, αλλά πραγματικά το ανθρώπινο μάτι είναι αδύνατο να το δει.

 

Ίσως, αν συνεχιστεί αυτή η τρελή εξέλιξη και ο ανταγωνισμός ανάμεσα στους τρεις μεγάλους κατασκευαστές, να δούμε inkjet εκτυπωτές που να εκτυπώνουν "καλύτερα" από το κλασικό φωτογραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Συγνωμη ρε παιδια, αλλα ξερετε να μου πειτε κανενα καλο θερμικο εκτυπωτη?

Εκανα ενα search στο insomnia και δεν βρηκα ουτε 1 αποτελεσμα!

 

Τι στην ευχη ειναι αυτοι οι θερμικοι εκτυπωτες? Και ποιος τους κατασκευαζει? Και ποιος τους πουλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...