Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση φωτογραφιών: σε εκτυπωτή ή σε φωτογραφείο?


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Στο site τους απο μια γρηγορη ματια δεν γραφει τιμη, αλλα το διαφημιστικο τους χαρτακι που ετυχε να παρω περνωντας τυχαια απο το καταστημα τους γραφει το μαγικο νουμερο 0,15.

 

Απο ποιοτητα βεβαια δεν ξερω, οποιος τους δοκιμασει πρωτος ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το συνηθισμενο ειναι 0.30 ευρω / φωτογραφια αλλα αν ψαξετε θα βρειτε πολλα μαγαζια με χαμηλοτερες τιμες. Στην Καβαλα πχ τις εκτυπωνουν προς 0.15 ευρω' date=' στην Θεσσαλονικη εχω βρει μεχρι 0.20 ευρω. Αλλα απο εκει και περα παιζει και ρολο η ποιοτητα, υπαρχουν 2-3 (νομιζω) διαφορετικα μηχανηματα που χρησιμοποιουνται και αν βαλεις τις εκτυπωμενες φωτογραφιες διπλα διπλα θα δειτε μεγαλες διαφορες. Μερικα μηχανηματα βγαζουν πολυ ψευτικα χρωματα και σε συνδυασμο με το χαρτι που χρησιμοποιειται, βγαζει χαλια αποτελεσματα. Οποτε μια ερευνα αγορας σε διαφορα μαγαζια θα σας δειξει ποιο ειναι προτιμοτερο για εσας.

 

Και μια συμβουλη, ΜΟΝΟ τις φωτογραφιες που θελετε να εκτυπωσετε να γραψετε μεσα στο CD, αλλιως θα σας ζητησουν τα διπλα (ετσι ειπαν σε εμενα τουλαχιστον) αν θελετε να επιλεξετε ποιες φωτογραφιες να εκτυπωθουν.

 

Και για οσους ειναι μακρια απο την Αθηνα, μην σας φανει παραξενο αν σας πουνε "ελατε μετα απο 2-3 μερες να παραλαβετε τις φωτογραφιες σας" γιατι το συνηθες ειναι να τις στελνουν στην Αθηνα για εκτυπωση...[/quote']

 

Στη Θεσσαλονίκη ποιο κατάστημα έχεις βρεί με 0.20 ευρώ ανά

φωτογραφία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν ο Μαγρίζος και ο Κογχυλακης αλλα μεσα στο καλοκαιρι τις ανεβασανε στα 0.25 ευρω απο οτι διαβασα στο http://www.dpgr.gr . Ευτυχως εχω εγω και το εναλλακτικο στην Καβαλα με 0.15 και κανω την δουλεια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος ανεφερε οτι ειναι καλυτερα σε φωτογραφειο, λογω των χημικων που χρησιμοποιουν εκει....η γυναικα ενος συναδελφου δουλευει σε μεγαλο καταστημα με φωτογρ. υλικο στα χανια. μεταξυ των αλλων λοιπον μου ανεφερε οτι πολλοι δεν αλλαζουν τα υγρα στα μηχανηματα οταν πρεπει, αλλα πολυ αργοτερα, με αποτελεσμα η ποιοτητα στις φωτο να μην ειναι η σωστη....

δεν λεω, καλυτερα σε φωτογραφειο, αλλα αμα ειναι γυφτος ο ιδιοκτητης, μακρια...

θα ορκιζεσαι πως δεν γινεται να εχεις βγαλει μια τοσο ομορφη φωτο, και τελικα να βγηκε τοσο μαπα....γιατι αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για inkjet εκτυπωτές και εκτύπωση στο σπίτι ξεχάστε το, το κόστος ανά φωτογραφία είναι απαγορευτικό.

Για θερμικό εκτυπωτή τα πράγματα στο κόστος ανά φωτογραφία είναι λίγο καλύτερα ανάλογα πάντα με τον θερμικό που έχετε. Αλλά και πάλι, με αυτά τα μηχανάκια θα τυπώσετε μια-δυο φωτογραφίες, με τίποτα δεν θα αντέξετε να βγάλετε τις π.χ 50 ή 100 φωτογραφίες που βγάλατε στις διακοπές σας, σας το λέω εκ πείρας. Αφήστε που η ποιότητα εκτύπωσης του θερμικού δεν συγκρίνεται με την ποιότητα των ψηφιακών μηχανημάτων που έχουν τα φωτογραφεία. Μην ξεχνάτε πως ένας θερμικός έχει περίπου 300 ευρώ ενώ ένα ψηφιακό μηχάνημα φωτογραφείου έχει γύρω στα 100000 ευρώ!

Τώρα εγώ για τις ψηφιακές φωτο μου πληρώνω 0,27 ευρώ τη μία 10χ15. Ξέρω και καταστήματα που χρεώνουν λιγότερο (0,15 και 0,20 η 10χ15) αλλά υστερούν σε ποιότητα εκτύπωσης και δεν προσέχουν και τόσο τις φωτογραφίες μου (δεν κάνουν τονικές και χρωματικές διορθώσεις, απλά τις τυπώνουν αυτόματα και ότι βγάλει το μηχανημα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για inkjet εκτυπωτές και εκτύπωση στο σπίτι ξεχάστε το, το κόστος ανά φωτογραφία είναι απαγορευτικό.

 

Αν και θα ηταν χρησιμο να το ποσοτικοποιουσαμε (μπορουμε αραγε?) το κοστος σε εκτυπωτη, μαλλον εχεις δικιο, εκει καταληγουμε οι περισσοτεροι.

 

Βεβαια για κατι προχειρο και τη στιγμη που το θελουμε ο εκτυπωτης δινει λυση.

 

Τώρα εγώ για τις ψηφιακές φωτο μου πληρώνω 0,27 ευρώ τη μία 10χ15. Ξέρω και καταστήματα που χρεώνουν λιγότερο (0,15 και 0,20 η 10χ15) αλλά υστερούν σε ποιότητα εκτύπωσης και δεν προσέχουν και τόσο τις φωτογραφίες μου (δεν κάνουν τονικές και χρωματικές διορθώσεις, απλά τις τυπώνουν αυτόματα και ότι βγάλει το μηχανημα...)

 

Αυτα φοβαμαι και με το φωτογραφειο που λεει οτι τυπωνει με 0,15 στο κεντρο της Αθηνας. Βεβαια, λεει ειναι αλυσιδα, ειναι κεντρο-εχει ανταγωνισμο, μπορει ο φιλος να εχει απλα ριξει το ποσοστο των κερδων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα ειναι θεμα κοστους ανα φωτογραφια.

 

Κριμα να εχουμε ολοι φωτογραφικους εκτυπωτες με τρομερες δυνατοτητες εκτυπωσης(4800dpi κλπ), αλλά λόγω κόστους να αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε πάλι στα φωτογραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα που σήμερα δίνει ένας καλός inkjet (φωτογραφικός) με ποιοτικό χαρτί και επεξεργασία εικόνας ξεπερνά την τυπική φωτό που θα πάρει κανείς από φωτογραφείο.

Το κρίμα είναι φυσικά το κόστος. Μια τέτοια λύση ξεκινά από 0,70 περίπου ευρώ (ανάλογα τον εκτυπωτή και το χαρτί) και φθάνει τα 1,5 ευρω (με χαρτί βέβαια που κανένα φωτογραφείο ποτέ δεν θα σας δώσει).

Δυστυχώς η πλειοψηφία των φωτογραφείων δεν κάνουν επεξεργασία εικόνας στην μαζική εκτύπωση (για αυτή μιλάμε) οποτε χάνεται και το βασικό πλεονέκτημα της ψηφιακής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ευτυχως εχω εγω και το εναλλακτικο στην Καβαλα με 0.15 και κανω την δουλεια μου...

 

Kavalioti για πες ποιο κατάστημα είναι για να το προτιμάμε και εμείς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...