Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση φωτογραφιών: σε εκτυπωτή ή σε φωτογραφείο?


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζω ότι το θέμα κόστος εκτύπωσης φωτογραφιών είναι μεγάλο και περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους.

Κόστος μελανιών, κόστος χαρτιού, ποιότητα εκτύπωσης κλπ.

 

Εχω εκτυπωτη inkjet αλλά επειδή τον έχω κάποια χρόνια, δεν είναι πλέον στην αιχμή της φωτογραφικής εκτύπωσης.

Οπότε σκέφτομαι αν με συμφέρει οικονομικά να αγοράσω ένα εκτυπωτη φωτογραφικής ποιότητας και να τυπώνω.

 

Θα ήθελα τη δική σας άποψη για το εξής:

Με δεδομένο ότι θέλω τέλεια ποιότητα εκτύπωσης σε Α4 και να διατηρείται η εκτύπωση για πολλά χρόνια, τι με συμφέρει καλύτερα από οικονομικής άποψης, να τυπώνω σε εκτυπωτή Inkjet ή να τις δίνω για εκτύπωση σε φωτογραφείο?

 

 

Σημείωση: από προσωπική έρευνα τα περισσότερα φωτογραφεία χρεώνουν περί τα 0,30 ευρω για καθε φωτο 10*15cm.

Προσφατα βρηκα διαφημιστικο για αλυσίδα φωτογραφείων στο κεντρο της αθηνας που λέει για κόστος 0,15 ευρω ανα φωτο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σαφώς και είναι προτιμότερο το φωτογραφείο. Και από πλευρά κόστους, και από άποψη αντοχής των εκτυπωμένων φωτογραφιών. Εγώ μια φορά που εκτύπωσα φωτογραφία σε inject εκτυπωτή και σε φωτογραφικό, έπεσε κατά λάθος πάνω στη φωτογραφία μια σταγόνα νερό και έφυγε το μελάνι!!! Άρα πήγαινε σε φωτογραφείο για να είσαι σίγουρος αφού εκεί τοποθετούν στις φωτογραφίες και ειδικό χαρτί για προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά που εκτύπωσα φωτογραφία σε inject εκτυπωτή και σε φωτογραφικό, έπεσε κατά λάθος πάνω στη φωτογραφία μια σταγόνα νερό και έφυγε το μελάνι!!!

 

Κι εγω το φοβαμαι αυτο. Αλλα νομιζω οτι πλεον η τεχνολογια των Inkjet εχει βελτιωθει πολυ.

Καπου εβλεπα κατι διαφημισεις της epson με χαρτιά μεσα σε νερό!!!!

 

Παντως με ενδιαφέρει πολύ το κόστος της εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analoga ton ektypwth, ta melania kai to xarti, einai kai h ektypwsh poy 8a pareis.egw xrhsimopoiw ena canon i865, kai eimai apolyta eyxaristimenos!mpanio den exw kanei kamia foto, alla ontws yparxoyn melania poy antexoyn sto nero, sto hlio, h akoma kai 7-8 xronia meta tin ektypwsh (ypopsin, stoys palioterous ektypwtes typwnes mia foto, ola kala, kai meta apo 1 xrono eixe xasei ta misa xromata...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κόστος 0,15 ευρω ανα φωτο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω περισσότερα.

 

Μπορείς να μου στείλεις στοιχεία για τα καταστήματα αυτά στο [email protected]? Εγω εχω βρει με 0,20€

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρτί μπορείς να πάρεις ανάλογο με του φωτογραφείου αλλά τα μελάνια δεν είναι ίδια με τα χημικά που παίζουν εκεί, όπως ούτε τα μηχανήματα σας. Για αντοχή στο χρόνο & top ποιότητα φωτογραφείο.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mou eixe pei enas filos mou oti tis estelne me arxeio se ena magazi sthn olandia...kai tou tis stelnan taxydromikos...kai tou erxotan poio fthna apo edw....epeidh omws ton typo auton den tha ton ksanadw...epeidh ton eixa dei stis diakopes mou :P .... exei vrei kaneis tetoio online magazi...??

 

episis sto marousi yparxei magazi me 0.28 euro thn photo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ χίλια το φωτογραφείο ... ούτε καν με δεύτερη σκέψη!!!!

 

Υπολόγισε

->κόστος εκτυπωτή

->κόστος χαρτιού (τα καλά είναι πολύ ακριβά Γνήσιο χαρτί Canon A4 Professional Photo Paper τα 15 φύλλα έχουν 10,65? δηλαδή 0,71? το φύλλο

->μελάνια

->βλάβες

->ρεύμα

 

Αν τα υπολογίσεις σίγουρα θα βγαίνει 1,5? η photo ...(για καλή ποιότητα)

 

Ξέρετε κανένα φωτο στην Ελλάδα που στέλνεις με e-mail (ή σελίδα στο net) και στα στέλνουν ταχυδρομικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmmmm vrika to site pou epsaxna...otan hmoun sto londino eixa ektypwsei apo auto to site...http://www.jessops.com/info/dp/index.cfm?page=digitalprintingservices.htm&style= ....den kserw an stelnei ektos agglias....sas to deinw na to psaksoume oloi mazi... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνηθισμενο ειναι 0.30 ευρω / φωτογραφια αλλα αν ψαξετε θα βρειτε πολλα μαγαζια με χαμηλοτερες τιμες. Στην Καβαλα πχ τις εκτυπωνουν προς 0.15 ευρω, στην Θεσσαλονικη εχω βρει μεχρι 0.20 ευρω. Αλλα απο εκει και περα παιζει και ρολο η ποιοτητα, υπαρχουν 2-3 (νομιζω) διαφορετικα μηχανηματα που χρησιμοποιουνται και αν βαλεις τις εκτυπωμενες φωτογραφιες διπλα διπλα θα δειτε μεγαλες διαφορες. Μερικα μηχανηματα βγαζουν πολυ ψευτικα χρωματα και σε συνδυασμο με το χαρτι που χρησιμοποιειται, βγαζει χαλια αποτελεσματα. Οποτε μια ερευνα αγορας σε διαφορα μαγαζια θα σας δειξει ποιο ειναι προτιμοτερο για εσας.

 

Και μια συμβουλη, ΜΟΝΟ τις φωτογραφιες που θελετε να εκτυπωσετε να γραψετε μεσα στο CD, αλλιως θα σας ζητησουν τα διπλα (ετσι ειπαν σε εμενα τουλαχιστον) αν θελετε να επιλεξετε ποιες φωτογραφιες να εκτυπωθουν.

 

Και για οσους ειναι μακρια απο την Αθηνα, μην σας φανει παραξενο αν σας πουνε "ελατε μετα απο 2-3 μερες να παραλαβετε τις φωτογραφιες σας" γιατι το συνηθες ειναι να τις στελνουν στην Αθηνα για εκτυπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

popo....eida tis times tou jessops pou eipa poio panw.....farmaki....2 lires h 10*15......tis eixa plhrwsei kai tote toso akriva...???? :S alla den tha mou eixe fanei giati tis plhrwsa se lires...synalagma dhladh ...pou den ta ypologizeis kai poly otan eisai ekswteriko....:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...