Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aλλο τι ωρα ανοιγουν οι πυλες και αλλο τι ωρα ξεκιναει το προγραμμα ...

Αποκλειετε οι Maiden να βγουν πριν πεσει ο ηλιος ,οποτε 20:30 με 21:00 το αργοτερο ...και το βελπω να παιζουβ το πολυ 1:30 ωριτσα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

δεν είχα δει ποτέ τους Maiden live, είπα ευκαιρία είναι που είμαι ακόμα Αθήνα.

Για αρχή, για τη Lauren Harris δεν έχω να πω τίποτα ιδιαίτερο, δεν έδωσα και πολύ σημασία. Συμπαθητικά τραγουδάκια, ωραίο κορμί ως εκεί.

H βραδιά ήταν τέλεια, δροσούλα και αναμονή μεγάλη. O κόσμος, ανάμεικτος από πιτσιρίκια μετάλα και παλιομεταλάδες.

Κατά τις 21:35, χαμηλώνουν τα φώτα, ξεκινά η ομιλία του Churchill και πανικός με Aces High.Ξενέρωσα αμέσως με τα εκατοντάδες υψωμένα κινητά και cams σε photo και video mode. Υπήρχαν τυπάδες που η μόνη ασχολία σε όλο το show ήταν να τραβάνε, δεν γούσταραν, δεν τρελάθηκαν.

 

Η setlist άμα τη θυμάμαι σωστά και χωρίς να ξεχάσω κάτι:

 

Aces High

2 Minutes to Midnight

Revelations

The Trooper

Wasted Years

The Number of the Beast

Run to the Hills

Rime of the Ancient Mariner

Powerslave

Heaven Can Wait

Can I Play With Madness?

Fear of the Dark

Iron Maiden

Moonchild

The Clairvoyant

Hallowed Be Thy Name

 

Ανάλογα με το album, άλλαζε και το background στη σκηνή με τα τεράστια πανό και τον Eddie στις ανάλογες φάσεις. Η εντυπωσιακή Eddie μούμια και το τεράστιο Eddie robot μας επισκέφτηκαν με τον κόσμο να παραλυρεί. Φωτιές, devil στο number of the beast έδωσαν ακόμα πιο ωραίο τόνο στη σκηνική παρουσία.

Ο ήχος, προσωπικά μου φάνηκε απαίσιος, τη φωνή του Bruce με δυσκολία την άκουγα και σε μερικές φάσεις το μόνο που άκουγα ήταν ένα άγνωστο μείγμα από κιθάρες, μπάσο ,φωνή, ουρλιαχτά που έδενε με όλη τη σκόνη που είχε πέσει πάνω μου.

Ο Harris κλασικά με πέρα δώθε του, έδειχνε να το απολαμβάνει όπως και ο Dickinson. Κατά τις 11:30 ήρθε το τέλος και προσπαθούσαμε να βρούμε το δρόμο μας μέσα από τα εκατοντάδες βρώμικα ώσπου στο τέλος έφτασα στο αμάξι που το βρήκα με ένα εντελώς νέο χρώμα ύστερα από τα 2cm σκόνης που το είχαν καλύψει ευγενικά.

Μέτρια τα πράγματα για μένα, τουλάχιστον είχα την ευκαιρία να ακούσω live κομματάρες

 

Up the Irons!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως χθες τα καταλάβαινα όλα μια χαρά. στα πρώτα τραγούδια ήμουν 4η σειρά μπροστά, όμως επειδή έφαγα πολύ ξύλο και ήταν πολλοί αναίσθητοι μαλλιάδες, οι οποίοι είχαν τα τσιγάρα τους 3-3 και με τις μπύρες τους μας έκαναν μούσκεμα, αναγκαστήκαμε να πάμε πιο πίσω και πλάγια. πάντως έπαιξαν πολύη καλά και τα σκηνικά ήταν τρομερά. ο bruce πάντως έχει χάσει την παλιά καλή του φωνή....

 

όΤΑΝ ήταν η Lauren, μας έλεγε να σηκώσουμε τα χέρια μας, και εμείς την βρίζαμε!! όΤαν είπε ότι έβγαλε άλμπουμ, φώναξε ένας "Τον πούλο!". Και μόλις είοπε ότι θα έπαιζε το τελευταίο της τραγούδι, όλοι ξεφαντώσαμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτέλεση των κομματιών ήταν άψογη και ο ήχος ήταν σχετικά καλός (έχω ακούσει και καλύτερα). Η σκηνική παρουσία ήταν επίσης άψογη, τα εφέ φωτιάς/φωτισμού ήταν καταπληκτικά. Θα συμφωνήσω με έναν προλαλήσαντα ότι η φωνή του Bruce χανόταν σε φάσεις, ειδικά στις πιο ψηλές νότες. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα ηχοληψίας ή αν απλά ο Bruce δεν έχει πια τις αντοχές που είχε πριν 20 χρόνια. Πάντως, αν ξέρετε κι άλλον 49χρονο τραγουδιστή που να βρίσκεται 30 χρόνια σε αυτό το επάγγελμα, να τρέχει πάνω κάτω σαν παλαβός στις συναυλίες και να έχει τόσο καλή φωνητική απόδοση, πείτε μου ποιος είναι να πάω να τον προσκυνήσω κι αυτόν.

Όσον αφορά στις κάμερες και τα κινητά, τι να κάνουμε, ζούμε στην popularity culture όπου πολλοί προτιμούν να ανεβάσουν ένα βίντεο στο youtube για να ακούσουν δέκα μπράβο από όσους το δουν παρά να ζήσουν στο φουλ τις μοναδικές στιγμές μιας τέτοιας συναυλίας. Σαν παλιότερος, απορώ πώς είναι δυνατόν να ακούς τη θρυλική εισαγωγή με τη φωνή του Churchill ακολουθούμενη από το Aces High και να προσπαθείς να κρατήσεις σταθερή την κάμερα αντί να φρενιάζεις. Αυτά όμως είναι τα σημάδια των καιρών, οι αναπτήρες αντικαταστάθηκαν από γκατζετάκια. Δεν το λέω με εμπάθεια, δεν είμαι τεχνοφοβικός, παρακολουθώ τις εξελίξεις της τεχνολογίας από εποχές Spectrum, απλά καλό είναι να μάθουμε να κάνουμε τους διαχωρισμούς μας. Βέβαια, και πάλι, to each his own.

Όσον αφορά το setlist, ήταν τελείως people pleaser. Έπαιξαν μέχρι και το Fear of the Dark που είναι εκτός της περιόδου που υποτίθεται ότι κάλυπταν. Εκτός από το Rime of the Ancient Mariner και το Moonchild που για μένα ήταν οι μοναδικές εκπλήξεις της βραδιάς, όλα τα άλλα τραγούδια που ακούσαμε ήταν καρακλασικά συναυλιακά τραγούδια των Maiden. Προσωπικά, θα προτιμούσα να ακούσω underdogs, αλλά όπως πολύ σωστά λένε και οι ίδιοι, you can never please everyone. Θα παίξεις το Seventh Son, θα σου πούνε γιατί δεν έπαιξες το Hallowed be thy Name. Θα παίξεις το Deja Vu, θα σου πούνε γιατί δεν έπαιξες το Running Free! Οπότε δεν νομίζω ότι όσον αφορά σε αυτόν τον τομέα, και με δεδομένο τον χρονικό περιορισμό, μπορεί κάποιος να γκρινιάζει για το setlist. Αντικειμενικά μιλάμε πάντα, γιατί κι εγώ θα ήθελα να ακούσω το To tame a Land!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος, προσωπικά μου φάνηκε απαίσιος, τη φωνή του Bruce με δυσκολία την άκουγα και σε μερικές φάσεις το μόνο που άκουγα ήταν ένα άγνωστο μείγμα από κιθάρες, μπάσο ,φωνή, ουρλιαχτά που έδενε με όλη τη σκόνη που είχε πέσει πάνω μου.

 

Εμένα ο ήχος μου φάνηκε πολύ καλός και καθαρός και η φωνή του Bruce πολύ καλή. Ημουν πίσω απο το διάζωμα (PL2). Πάντοτε στις ανοιχτές συναυλίες ο ήχος δεν ακούγεται καλά στις μπροστινές θέσεις ;)

 

Πραγματικά λυπάμαι αυτούς που έδωσαν χρήματα για πρώτες θέσεις και vip. Στην Ελλάδα είμαστε... τέτοιου είδους κινήσεις είναι καθαρά αρπαχτές. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στην εξυπηρέτηση και στις διευκολύνσεις.

 

Ο συναυλιακός χώρος της Μαλακάσας μόνο για κοπάδια αγελάδων προσφέρεται παρά για συναυλίες. Το ντουμάνι σκόνης-χώματος που φάγαμε δεν μπορεί να περιγραφεί.

 

Οι Maiden έπαιξαν τέλεια και επαγγελματικά. Μου έκανε εντύπωση η ψυχρή στάση προς το κοινό, ούτε ένα αντίο δεν είπαν. Απλά σηκώθηκαν και έφυγαν. Μήπως παρεξηγήθηκαν απο τους κάφρους με τα καπνογόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ημουν στην συναυλια (την τυχη μου!!!!:mad:) αλλα αυτο το παιχνιδακι με τα καπνογονα πρεπει να σταματησει (ειδα βιντεο στο youtube)! Δεν ειναι οτι ενοχλει αυτους που ειναι πανω στη σκηνη(σιγα μην παθουν τιποτα) για το οποιο ειχε γινει θεμα το 99 οταν ειχαν ερθει οι maiden(υπαρχει στο youtube video) αλλα ενοχλει ολους τους υπολοιπους και ειδικα αυτους που βρισκονται διπλα εκει που τα αναβουν και δεν μπορουν να δουν! Το 2005 μαλιστα παλι στη συναυλια των maiden καποιος πολυ εξυπνος το ειχε πεταξει μεσα στο κοινο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λες, δεν ξέρεις τι ξενέρα είναι να μπαίνουν στη σκηνή με το Aces High και να μη μπορείς να δεις τίποτα επειδή ένας μ@λ@κ@ς αποφάσισε να ανάψει καπνογόνο για λόγους που μόνο ο ίδιος ξέρει.

Από την άλλη, πιστεύω ότι είναι στατιστικά αδύνατο να μην υπάρχουν πέντε μ@λ@κες σε 30.000 κόσμο. Πιο πολύ κακίζω τους διπλανούς τους που δεν πιάνουν το καπνογόνο να τους το βάλουν στον κώλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λες, δεν ξέρεις τι ξενέρα είναι να μπαίνουν στη σκηνή με το Aces High και να μη μπορείς να δεις τίποτα επειδή ένας μ@λ@κ@ς αποφάσισε να ανάψει καπνογόνο για λόγους που μόνο ο ίδιος ξέρει.

Από την άλλη, πιστεύω ότι είναι στατιστικά αδύνατο να μην υπάρχουν πέντε μ@λ@κες σε 30.000 κόσμο. Πιο πολύ κακίζω τους διπλανούς τους που δεν πιάνουν το καπνογόνο να τους το βάλουν στον κώλο.

 

Για ποιο λόγο πληρώνουμε 50-70-90 ευρώ για την συναυλία? Να γίνουν κάποια στιγμή τα πράγματα όπως στο εξωτερικό. Να μπούνε μέσα οι μπράβοι και να τους βγάλουν εκτός συναυλιακού χώρου. Υπάρχει κίνδυνος για την υγεία των θεατών με τα καπνογόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο πληρώνουμε 50-70-90 ευρώ για την συναυλία? Να γίνουν κάποια στιγμή τα πράγματα όπως στο εξωτερικό. Να μπούνε μέσα οι μπράβοι και να τους βγάλουν εκτός συναυλιακού χώρου. Υπάρχει κίνδυνος για την υγεία των θεατών με τα καπνογόνα.

 

ΠΟλυ σωστα! Εχουμε τα ακριβοτερα εισιτηρια στην ευρωπη και,απο οσο ξερω απο αλλους που εχουν παει σε συναυλιες στο εξωτερικο τις χειροτερες συνθηκες. Υπαρχει βεβαια εξηγηση για αυτο: στο εξωτερικο οταν θελουν οι εταιριες να φερουν μια μπαντα προσφερουν ολες τις ιδιες αμοιβες στις μπαντες και απλα τις δελεαζουν με ενα καλυτερο promotion! Στην Ελλαδα,εκτος βεβαια του οτι υπαρχει μονοπωλιο, οι εταιριες κανουν πλειστηριασμο και ετσι οι αμοιβες καταντουν να ειναι πολυ μεγαλες! Βεβαια αυτες τις αμοιβες θα τισ πληρωσουν τα γνωστα θυματα...δηλ εμεις! Και για το service ειναι θεμα παραδοσης, εμπειριας στη διοργανωση και κυριως δεν υπαρχει μεσω πιεσης στις εταιριες μεσω οργανωσεων(που ειναι το ΙΝΚΑ οεο??) Αν υπηρχε λοιπον σωστη οργανωση ολα αυτα τα αγορακια με τα καπνογονα που τα πετανε οπου να ναι θα ταν εξω απο το TERA VIBE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...