Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, διαφωνο καθετα στο θεμα του ηχου... Ηταν απο τους καλυτερους που εχω ακουσει στην Ελλαδα... Οι Metallica απλα γαμη@@@ και εσπειραν, με διαφορα το καλυτερο live μεγαλου συγκροτηματος που εχω δει στην Ελλαδα...

Στα υπολοιπα της ημερας, οι dirt spawn disease ηταν αρκετα καλοι για τα δεδομενα τους, ενω ο τραγουδιστης τους μου αρεσε τρομερα. Οι my dying bride

ηταν το λιγοτερο αθλιοι... Δεν κολαγανε με τιποτα στην συγκεκριμενη μερα... Και οσο και να μου αρεσουν να τους ακουω σε cd στα live ο τραγουδιστης τους ειναι για πολλες κλοτσες(το emo το ιδιο ηταν)... Οι mastodon συμπαθητικη ητανε, αν και δεν τρελενομαι μου αρεσαν. Ο χωρος της μαλακασας ειναι αρκετα καλος(σουπερ για ελληνικα δεδομενα) αλλα καποια πραγματα ηταν απλα για γελια.vip θεσεις, το καμπινγκ ηταν τρισαθλιο(κα το λεει καποιος που κανει ελευθερο), και τελος το πολυδιαφημισμενο παρκιν που εφτιαξε η didi ηταν για τα πανυγηρια...

Α και για να μην ξεχνιομαστε οι metallica γαμη@@@@(ή οπως ελεγε και ενας φιλος μου, μας εκανε να νοιωσουμε γυναικες ο james)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χωρίς να θέλω να ξεκινήσω αντιπαράθεση, στα πρώτα τραγούδια είχαν ή δεν είχαν πρόβλημα; Ο James έφυγε από το κέντρο της σκηνής και τραγουδούσε από ένα μικρόφωνο στα αριστερά της σκηνής μέχρι να του φέρουν ένα σωστό μικρόφωνο μετά από 2 (!!!) χαλασμένα και γενικά ο ήχος ήταν χάλια!!! Τη μία δεν ακούγαμε κιθάρες, την άλλη τα τύμπανα του Lars τα έτρωγε το μαύρο φίδι κτλ κτλ. Όπως και να έχει, σε άλλα standards μας είχαν συνηθίσει οι αγαπητοί Metallica, ελπίσω την επόμενη φορά να ανταποκριθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy

Ειναι η 2η φορα που τους βλεπω, μετα το 99 στη Ριζουπολη (το 93 τους εχασα την τελευταια στιγμη και δε πηγα).

Οντως κι εμενα ο ηχος δε μου αρεσε. Ημουν οπως βλεπεις τη σκηνη μπροστα στην αριστερη σειρα ηχειων. Το κακο φανηκε απο την αρχη στο Creeping Death, που εκανε σπασιματα.. και επισης εκτος απο τη μετρια ποιοτητα ηχου ηταν κι αρκετα χαμηλα η ενταση για τα standar των Metallica..

Κατα τα αλλα το performance τους μου αρεσε παρα πολυ.. ειδα το James να πορωνεται ασχημα και γουσταρα τρελα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νια βρε στην αρχη ειχαν προβλημα, τωρα τα υπολοιπα που λες δεν τα προσεξα, αλλα παιζει να μην τα προσεξα επειδη εκανα σαν 14χρονο κοριτσακι που βλεπει τον Ρουβα... (σοβαρα τωρα δεν προσεξα κανενα προβλημα, ειδικα με τα ντραμς...)

+ και αυτο ειναι αξιωμα... Ο ηχος σε μια συναυλια αλαζει αναλογα με τη θεση που εχεις... (κλασικο παραδειγμα οι tool που αν ησουν κεντρο του χωρου, ο ηχος ηταν για τα μπαζα, ενω στα αριστερα και πισω π.χ. ο ηχος ηταν κρυσταλο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ για το αξίωμα, αλλά έχω μια εντύπωση ότι είναι ελληνικό "προνόμιο". Χαρακτηριστικά, Tool και Metallica είδα στο Download Festival στο Donington 2006 και όπου μα όπου να στεκόσουνα ο ήχος ήταν διαμάντι.... Τι φταίει, δεν ξέρω, δεν είμαι τεχνικός ήχου, αυτιάς είμαι (χεχεχε) και κάτι τέτοια τα πιάνω με την πρώτη.... Στην τελική φίλε με το nick του αγαπημένου τυριού, αφού περάσαμε καλά, the hell with it, απλά περιμένω την επόμενη φορά να είναι καλύτερα!

 

@inland empire: γιατί εδώ συζητάμε ΜΟΝΟ για το Rockwave 2007 όπως λέει και ο τίτλος του θέματος και το πρώτο post, τα οποία ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ πήγα μόνο την δεύτερη μέρα, γιατί πρώτη δεν έκαστσε και τρίτη δεν μπορώ καθόλου τους Metallica... Μπορώ να πω ότι ήταν μια εμπειρία γιατί πρώτη φορά πηγαίνω σε rockwave festival, και επίσης πρώτη φορά βλέπω τόσα ονόματα μαζεμένα... Τους Kinetic δυστηχώς δεν τους πρόλαβα, και ήθελα να τους δω έστω για να πάρω μια ιδέα... Τους Anathema αν και δεν είμαι φανατικός μπορώ να πω ότι μου αρέσαν πολύ και κάνα σούπερ φινάλε με ένα απο τα τραγούδια του καλύτερου συγκροτήματος όλων των εποχών, Comfortably numb... Στους Iced Earth βαρέθηκα μετα το μισάωρο και όπως ανέφερε ο φίλος wizzy, τσουρέκια μας τα έκανε με τις τσιρίδες του... Γενικά ξενέρωσα γιατι δεν το πάω και πολύ αυτό το είδος μουσικής... ΜΕΤΑ όμως βγήκε ο λόγος που πήγα στο φεστιβάλ και ακούει στο όνομα Dream Theater... Ότι και να πω λίγο θα είναι... Μαμήσαν και δείραν και φύγαν... 1 και μισή ώρα πάιξαν και μου φάνηκε 10λεπτο... Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά... Ε εντάξει μετά οι Sabbath τα γνωστά. Σε πιάνει ένα δέος που βλέπεις ένα τόσο μεγάλο όνομα και πολλές φορές σε πιάνουν μικρές αντριχίλες... Πιστεύω για μένα η καλύτερη μέρα του φεστιβάλ... Ίσως αν μου αρέσαν οι MEtallica να μην μπορούσα να αποφασίσω ποια απο τις δύο μέρες άξιζε περισσότερο, αλλα δεν του μπορώ τους τύπους καθόλου... Άντε και του χρόνου...

 

Εδιτ: InlandEmpire δεν νομίζω ότι θα κολλήσουνε ποστ για το rockwave σε ένα θέμα που ασχολείτε με προγράμματα συναυλιών...Πολύ άκυρα θα είναι αν γίνουν πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ και αυτο ειναι αξιωμα... Ο ηχος σε μια συναυλια αλαζει αναλογα με τη θεση που εχεις... (κλασικο παραδειγμα οι tool που αν ησουν κεντρο του χωρου, ο ηχος ηταν για τα μπαζα, ενω στα αριστερα και πισω π.χ. ο ηχος ηταν κρυσταλο...)

 

Δεν πρέπει να θεωρείται παράδειγμα ενα live που εγινε σε κλειστό χώρο-πρωιν υποστεγο και αυτο γιατι σε εναν τετοιο χωρο ειναι πολύ δυσκολο να εχεις καλο ήχο. Το ίδιο εγινε και στο MMD οπου οι RHAPSODY ειχαν αθλιο ήχο. Επεισης ομως φαινεται οτι ενα συγκροτημα headline οπως οι ΘΕΟΙ MANOWAR σε εναν τετοιο χώρο είχαν αψογο ήχο πραγμα που για εμενα κανει ακρως αδικαιολογητο τον κακο ήχο σε ενα live Metallica που γινεται σε ανοιχτο χώρο. Και ενταξυ, ο χαμηλος ηχος πισω ισως να διακαιολογείται, αλλα οι μεταπτώσεις και τα μπουκώματα τα οποια εγιναν αρκετες φορες και οχι μια και δυο δεν δικαιολογουνται με τιποτα.

Για εμενα φυσικα δεν φταινε οι Metallica σε καμια περιπτωση. Αυτοι που φταινε είναι οι διοργανωτες (DIDI music), που θελουν το μεγιστο κερδος. Και καλα, η συγκεκριμενη εταιρια σε καθε live της μας πιανει τον κ0λ0, γιατι δεν φροντιζει τουλαχιστον να οργανωσει μια συναυλια και μαλιστα του βεληνεκούς του Rockwave σωστά έτσι ώστε να την χαρουμε στο μέγιστο??? Η εμπειρια σιγουρα δεν της λείπει. Αλλα πραγματα ίσως...

Sorry για αυτη την παρανθεση, που ισως (ή μαλλον σιγουρα) δεν ταιριαζει με το topic.

 

Μακαρι να τους ξαναδουμε συντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις σημαντικοτερες προυποθεσεις για ενα καλο live,ειναι φυσικα ο χωρος.

Για να διαχεεται αρμονικα ο ηχος,πρεπει να υπαρχουν οσο το δυνατον λιγοτερα εμποδια.Ακομα και σ'ενα κλειστο χωρο,ειναι απολυτα εφικτο να πετυχεις εναν αξιοπρεπη-οχι τελειο- ηχο. Το θεμα ειναι να σ'ενδιαφερει αρκετα ωστε να το κανεις. Δε πηγα στους tool,αλλα απ'οτι μου ειπαν,ο χωρος ειχε κατι δοκαρια και τετοια στους τοιχους.Big mistake.Και μου εκανε εντυπωση το οτι οι tool,καθως ειναι προφανες οτι τους ενδιαφερει ο καλος ηχος,δεν ασχοληθηκαν προσωπικα με το θεμα του χωρου.

 

Anyway

 

22-23-24 Ιουλιου , Synch Festival , στο Γκαζι .Πολλοι,πολλοι καλλιτεχνες,οπως Bonobo,Fisherspooner,Deadbeat,Mum,Loka,!!!,Scratch Massive,και αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί εδω στην Ελλάδα μας δεν ξέρουμε πότε να φέρουμε ενα συγκρότημα που να ειναι μεγάλο και να εχει μια ιστορία αλλά κάνουμε πάντα λάθος στον χρόνο η στον χώρο που το φέρνουμε ? Δεν ξέρω για την Αθήνα τι εγινε αλλά Θεσσαλονίκη η συναυλία TYPE O NEGATIVE απο συμετοχή κοινού ηταν απαράδεκτη . Με ποιό σκεπτικό εφεραν τέτοια μπάντα μια βδομάδα μετά το rockwave σχεδόν . Η το άλλο κουφο να παίζουν την ιδια μέρα στην Θεσσαλονίκη δύο απο τις μεγαλύτερες ροκ φωνές που υπάρχουν στον κόσμο ROBERT PLANT - IAN GILLAN . Τι να πω οσοι ειχαν την τύχη να δουν τα παραπάνω ονόματα παλιότερα ( οπως εγω ) αντε καλά , αλλά για κάποιους μπορει να ειναι η πρώτη τους φορά . ΟΡΓΑΝΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ αυτό εχω να πω μόνο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...