Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η συναυλία στο Terra Vibe δεν χωράει κριτικής. Λίγη από την μαγεία των Pink Floyd πήραμε όσοι ήμασταν εκεί, ακούγοντας κομμάτια-θρύλους ερμηνευμένα από έναν θρύλο. Το Leaving Beirut είναι ένα κομμάτι το οποίο θα μείνει βαθιά μεσά μου για πολύ καιρό, όπως και το ονειρικό τελειώμα με το Comfortably Numb...

 

Θα μου επιτρέψετε τώρα να φύγω, for I was another brick in the wall and now I have set the controls for the heart of the sun together with a comfortably numb sheep that shines like a crazy diamond...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shine on you crazy diamond!!!!

 

Άλλος ένας που πέρασε το βράδυ του χθες παρέα με τόσους χιλιάδες υπό τους ήχους του Roger Waters...

Από τις πρώτες νότες του In the Flesh, η ρίγη που με διαπέρασε ήταν πραγματικά απερίγραπτη. Ένα όνειρο ετών έγινε, έστω και partially πραγματικότητα... Ότι και να πω είναι λίγο...

Καλλιτέχνες, με όλη τη σημασία της λέξης, επί σκηνής, να παίζουν ακούραστα επί 2.30+ ώρες, με performance το οποίο έδειχνε πόσο πολύ το ζούσαν. Κοινό το οποίο τραγούδαγε με κάθε ευκαιρία συνοδεύοντας τους επί σκηνής (δεν μου άρεσαν τα ρυθμικά παλαμάκια... αλλά περί ορέξεως ...). Μια playlist η οποία κάλυψε πολύ μεγάλο μέρος της μουσικής ιστορίας που ονομάζεται Pink Floyd... Δεν περίμενα ποτέ ότι θα ακούσω live το Set the controls for the heart of the sun... (little by little, the night turns around...). Τα πλέον αντιπροσωπευτικά κομμάτια (κατά τη γνώμη μου) από τη solo δουλειά του Waters παιγμένα με τόσο πάθος... (Perfect Sense, Leaving Beirut). Πολιτικοποιημένος λόγος που στην κυριολεξία τα "έχωσε" στον George και τον Tony ("Oh George! Oh George! That Texas education must have fucked you up when you were very small" & "Not in my name, Tony, you great war leader")...

Snowy White & Andy Fairweather έδωσαν πραγματικά "ρέστα" στις κιθάρες, ενώ ο Ian Richie στο σαξόφωνο ήταν απλά μοναδικός.

 

Λίγο απογοητευμένος από το light show, μιας και περίμενα περισσότερα σύμφωνα με τα λεγόμενα της DidiMusic αλλά δεν πειράζει... Η κάψα στο πρόσωπό μου από τις φλόγες δεξιά και αριστερά από τη σκηνή θα μου μείνει αξέχαστη.

 

Όσο για το DSOTM... Παραμένει το απόλυτο concept album και είναι φτιαγμένο για να παίζεται live. Ένα ταξίδι μακριά... Got to keep the lunnies on the path.... (περίμενα με αγωνία μη τυχόν στο τέλος του On The Run πεταχτεί πάνω από τα κεφάλια μας κανένα αεροπλάνο, κρεββάτι, γουρούνι κλπ... αλλά...).

 

Τέλος το Comfortably Numb... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!! Το καλύτερο τέλος σε μια συναυλία Pink Floyd (τέτοια την θεωρώ.... έστω και χωρίς την υπόλοιπη μπάντα..)

 

Όσο για τον ήχο... αντάξιος μιας συναυλίας Pink Floyd. Παρόλο που το Terravibe γενικά δεν έχει καλή φήμη ως προς την ακουστική του, το 360 surround system έκανε θαύματα. Στις εκρήξεις στο τέλος του On The Run, εκτός από τα σωθικά μας, σείστηκε και το έδαφος, ενώ όταν άκουγες τα γέλια, γύρναγες δεξιά να βρεις ποιός γελάει.

 

Αυτά και λίγα είναι...

img0900web3hw.th.jpg

 

img0931web9ui.th.jpg

 

 

img0974web5jc.th.jpg

 

 

Ακόμα εκστασιασμένος...

Harmlessy passing my time in the grassland away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κι εγώ εκεί και θα το λέω με περηφάνια! Και για μένα ήταν όνειρο ετών μια τέτοια συναυλία και χθες που πραγματοποιήθηκε, ήταν πραγματικά καταπληκτικό. Μετά το φιάσκο (από πλευράς ποιότητας ήχου) των Massive Attack, ο χθεσινός ήχος ήταν απίστευτος! Η αλήθεια είναι ότι η didi music μας είχε φουσκώσει λίγο τα μυαλά με το light show, αλλά δεν μπορώ να πω, ήταν εξαιρετικό. Κριτική στη μουσική δε χωράει, τι να λέμε τώρα... Εξαιρετικά τα βίντεο στα Leaving Beirut, The Fletcher memorial home και το άλλο με το γήπεδο-θάλασσα, όπου το υποβρύχιο ανατίναζε μια πετρελαιοπηγή. Εντάξει, δεν ξέρω τι άλλο να γράψω, νομίζω ότι όλοι όσοι ήμασταν χθες στο Terra Vibe θα το θυμόμαστε για χρόνια.

 

Κι εμένα μου την έσπασαν στο Wish you were here. Εκτός απ'τα παλαμάκια, ήταν και μια παρέα δίπλα μου που τους έπιασε να πούνε τα νέα τους (φωνάζοντας) την ώρα της εισαγωγής. Μα καλά ρε φίλε, την ώρα που παίζει μια από τις πιο θρυλικές εισαγωγές στην ιστορια της μουσικής, πώς γίνεται να είσαι αδιάφορος; Τέλος πάντων, μην γκρινιάζουμε, ήταν υπέροχα.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να ήταν χθες εκεί όλοι οι διοργανωτές συναυλιών της Ελλάδας, για να δουν τι πρέπει να σου προσφέρει μια συναυλία όταν έχεις πληρώσει 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ εκεί!Καλά πάντως η ποιότητα του ήχου ήταν κάτι απίστευτο!Και ο Waters έδωσε ρέστα στη σκηνή και όλο το συγκρότημα βέβαια!Αλλά και η ερμηνεία του DSOTM ήταν καταπληκτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια που εκαναν την συναυλια ηταν γνωστοι αλλα επειδη εχω δουλεψει χρονια σε συναυλιες δεν εχω προβλημα φιλαρακι . ειμαι και μελος στο toolarmy

Εγώ θα τους δω στο Μιλάνο στις 19... 2 days to go! :-)

 

Καλά ρε Μανώλη' date=' πως μίλησες με τη μπάντα? Παίζει τπτ με τα μέλη του ToolArmy? Ειμαι κι εγώ μέλος και δεν θα με χάλαγε καθόλου να μιλήσω με κάνα Maynard... :-)[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ στο Terra Vibe, τι να πω; πως το περίμενα πως και πως αυτό το live, αγωνιώντας πολλές φορες μην τυχόν και γίνει καμιά στραβή και ακυρωθεί.

 

Και τελικά ήρθε η μέρα και η στιγμή που είδα τον πρωτομάστορα ενός από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα να παίζει αυτές τις θεϊκές μελωδίες που θα μου μείνουν αξέχαστες για πάντα μέσα στις αναμνήσεις του μυαλού μου, όπως βεβαία και το (ευχάριστο κάψιμο) από τις φλόγες από την σκηνη.

 

Είμαι εκστασιασμένος και νομίζω ότι ακόμα βρίσκομαι στην Μαλακάσα!!!

 

How I wish, how I wish you were here.

We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,

Running over the same old ground.

What have we found? The same old fears.

Wish you were here.

 

 

Σειρά έχει τώρα το Rockwave…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο καμια ώρα γύρισα σπίτι.

 

Οι τελευταίες 24 ώρες ηταν απο τις πιο κουραστικές αλλα και απολαυστικές της ζωής μου.

 

Η συναυλία (TOOL, Μιλάνο 19/6 για να μη ξεχνιόμαστε) ήταν απίστευτη. Τόσο μουσικα όσο και εικαστικά, με 4 video walls να παίζουν σε κάθε κομμάτι ψυχεδελικά animations/αποσπάσματα απο τα videos.

 

Aπίστευτα δυνατός ο ήχος (με την καλή έννοια), 2-3 λαθάκια και πρόβλημα στη μίξη στα πρώτα κομμάτια (η φωνή του Maynard χανόταν πίσω απ' τα όργανα).

 

O Justin απλά τα έσπασε, όσο προχωρούσε η συναυλία τόσο πιο δυνατά και ενεργητικά έπαιζε.

 

Έπεξαν κοντά 2 ώρες, πράγμα που μας εξέπληξε όλους ευχάριστα, μάλιστα ακούσαμε και το The Pot και το Right In Two (εμπειρία).

 

Όλα τα λεφτά το talkbox solo του Adam στο Jambi.

 

Πανικός απερίγραπτος στα Lateralus, Vicarious και Aenima. Όλο το γήπεδο να τραγουδάει μαζί με τον Maynard.

 

O Μaynard: θεός.- Με το λουρίδι στο κεφάλι σηκωμένο (έμοιαζε με γιγάντια ιγκουάνα! lol) ήταν πραγματικά σαν εξωγήινος, ειδικά έτσι όπως λικνιζόταν μπροστά σε μια απο τις οθόνες.

 

Το video art ηταν απλά οτι πιο εντυπωσιακό έχω δει ever στο συγκεκριμένο τομέα.

 

More later, gotta sleep now... sleep... sfposf,vc;'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Δεν τρεχει τιποτα . Ειλικρινα στεναχωριεμαι που ειμαστε τοσο πισω σε επιπεδο διοργανωσεις συναυλιων εδω στην Ελλαδα . Ξερω τα πραματα πολυ καλα γιατι δουλευα ( τωρα δεν γουσταρω πια ) σε μεγαλη γνωστη εταιρια συναυλιων . Ειμαστε ενα μαυρο χαλι φιλαρακι . Εχω ζησει και Γερμανια γι αυτο ισως ειδα την διαφορα .Εχω παει σε πολλες χωρες στο εξωτερικο για συναυλιες αλλα τους Γερμανους δεν τους συγκρινω με κανεναν απο πλευρας οργανωσης . Τουλαχιστον δινεις λεφτα και αξιζει τον κοπο ετσι δεν ειναι ? Καποτε ειχα πει το 1988 να βαλουμε λεοφωρειο για να παμε στο monsters of rock Αγγλια - Γερμανια και ενω στην αρχη ολοι ελεγαν οτι ειναι μεσα για να παμε στο τελος κατεληξα να φυγω μονος μου . χα χα πλακα ειχε παντως γιατι ως Ελληνες που ειμαστε ολο λογια και πραξεις μηδεν .

wow δεν το είπα με εμπάθεια. Σε ζηλεύω με καλό τρόπο, εξάλλου είναι στα πλάνα μου να τους δω live σύντομα και χαίρομαι που είχες την ευκαιρία να τους χαρείς και εσύ. Apologies αν το πήρες στραβά, καμία τέτοια πρόθεση εκ μέρους μου. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...