Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις ξυπνησαμε με την κολλητη που ελεγα!!!!!

δεν θα ανεβουμε για φεγγαραδα.. :P Νai,vagpap, για porcupine tree!!!

Οσο για το πρωινο ξυπνημα ήταν απλα δεν ειχαμε κοιμηθει ακομα. ξερει κανεις αν μπορουμε να βγαλουμε εισιτηρια πάνω γιατι το πηραμε αποφαση τελευταια στιγμη? θα εχει ε??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και η καλοκαιρινή παρέλαση του Jurassic Park συνεχίζεται στο Θέατρο Βράχων στις 3 Αυγούστου με τον Eric Burdon και τους Animals (άραγε βγαίνει ακόμα η φωνή; :roll: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ξενυχτισμένος και χωρίς να μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου. Ας είναι καλά ο λόφος και οι μουσικές του.

Blackfield δεν έχω να πω πολλά μιας και δεν τους πρόλαβα (άργησα να ανέβω..), άκουσα μόνο τα 2 τελευταία τους κομμάτια. Όποιος έχει παραπάνω, ας μιλήσει αυτός ;-)

Και μετά εγένετο σκοτάδι, και καπνοί σε μωβ χρωματισμούς και στη σκηνή εμφανίστηκαν ο Peter Hammill και η παρέα του. Και μας ταξίδεψαν σε άλλες εποχές. Παρόλο τα άσπρα μαλλιά, είχαν απίστευτο performance στη σκηνή. Αλλαγές στους ρυθμούς, hammond από την κόλαση, ένα απίστευτο σαξόφωνο και πάνω από όλα η φωνή του Hammill, η οποία έδωσε ρέστα στο "Still Life"... Παίζοντας περίπου 1 ώρα, εγώ δεν τους χόρτασα όσο ήθελα. Αλλά όπως είπε και στο τέλος, "Δεν περιμέναμε ότι θα παίξουμε ποτέ στην Ελλάδα, και προφανώς ούτε εσείς περιμένατε ποτέ να μας δείτε...". Και είναι αλήθεια, ειδικά για εμάς που όταν βγάζανε δίσκους είτε δεν είχαμε γεννηθεί ακόμα είτε είμασταν ακόμα πιτσιρίκια... Έγινε και αυτό, άντε τώρα να δούμε και Rush!

Και μετά από καθυστέρηση αρκετή στην αλλαγή της σκηνής, εμφανίστηκαν οι Porcupine Tree. Με μικρό set, το οποίο ήταν κυρίως από το νέο τους album (αναμενόμενο) έπαιξαν όπως τους περίμενα. Δυνατά, καθαρά και ταξιδιάρικα... Το κακό ήταν ότι λόγω κούρασης, δεν έπαιξαν πολλά κομμάτια (κάτι παραπάνω από ώρα πρέπει να ήταν). Περίμενα εναγωνίως να ακούσω τις πρώτες νότες από Voyage34 αλλά μάλλον περίμενα πολλά. Με τόσα που έχουν να παίξουν, όσο μεγάλο και να είναι το set, πάντα θα μένουν κομμάτια απ'έξω, όπως πχ Signify. Την επόμενη φορά, όπως μας είπαν.

Γενικά έφυγα με χαμόγελο από τη συναυλία. Την ευχαριστήθηκα παρόλο που περίμενα περισσότερα κομμάτια, αλλά μου αρκούν...

Όλα τα λεφτά, μετά το encore των Porcupine Tree, η country διασκευή του Comfortably Numb (είχε και μπάντζο!!!!!). Περιττό να πω ότι την προτιμώ από αυτή των Scissor Sisters.

 

Αυτά τα ολίγα από το βουνό.

Let's make electric dreams come true...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αποτιμησω φορο τιμης στους blackfield!! και όχι μόνο γιατι θεωρω ότι σταθηκαν ισοτιμοι απεναντι στους αλλους δυο αλλά και από τον κοσμο που κατεφθασε ακριβως ΜΟΛΙΣ τελειωσαν. Παιζει, βεβαια, αυτο να συνεβη και λόγω εισιτηριου αν και δεν ξερω αν ανοιξαν οι πόρτες μετα από καποια ώρα και το μπουγιο που έσκασε ήταν χωρις εισιτηριο. Απλά από τον κοσμο ενιωσα ότι οι πιο πολλοι ήρθαν για τους Porcupine tree και αυτο υποτιμάει τους blackfield γιατι είναι εξισου αξιολογοι,πιστευω. Εξαλλου το αισθημα που μας εδωσαν μόλις ακουστηκε η πρωτη νότα μας έκανε να ξεχασουμε τι ακολουθει μετα. Δεν ήθελα να φυγουν απο τη σκηνη τοσο γρηγορα..απλά θα περιμενω και σε καινουριο album και σε συναυλια που θα ερθουν μόνοι τους και θα παιζουν ωρα για μας. Το Pain και ο Avin Geffen μου εδωσε αυτη την υποσχεση ,καθως και το νέο τους κομματι(δεν θυμαμαι τιτλο,γαμωτο!). Οι Van Der Graaf Generator, αν και δεν τους ηξερα,ενθουσιαστηκα!!!! Επαιξαν καμιά ωρα και υπήρχαν στιγμες που δεν συνειδητοποιούσα το περιβάλλον γυρω μου!!

και για Porcupine tree!!! Aκουσα τα κομματια από το νέο album τους και δεν καταλαβαινα τι στο καλο κάνω και τι μου συμβαινει και τα υποτιμησα τόσο πολύ όταν τα ακουγα σπίτι μου! Επίσης να πω πως ισως ήταν από τις συναυλίες που αξιζε να τις δεις από τις κερκιδες με μπυρα και γουρλωμενα μάτια(από το σοκ του θεαματος που βλέπαμε!) Α! και Wilson εισαι ΕΙΔΩΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η συναυλία αυτή μου έδωσε,κατά κάποιον τρόπο ένα μάθημα:Να μπορώ να εκτιμώ τη μουσική χωρίς να πιστεύω οτι θα χάσω κάτι αν δε χωθώ στο πλήθος να χτυπηθώ.Είδα οτι οι περισσότεροι πήγαν για να δουν κάποιο συγκεκριμένο από τα ονόματα και όχι για να ακούσουν απλά καλή μουσική,που ίσως και να τους γέμιζε περισσότερο συναισθηματικά,στο κάτω κάτω.Ελπίζω αυτό να αλλάξει κάποια στιγμή-ίσως να ήταν καλό και να έβγαζε και κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν πολύ κρίμα που δεν πρόλαβα να ανέβω στην ώρα μου... Την επόμενη φορά θα απολαύσω και Blackfield...

Θα συμφωνήσω ότι ήταν απόλαυση η συναυλία από τα ψηλά... Χάσιμο απίστευτο... Κλείνεις τα μάτια και ταξιδεύεις, όπως, τουλάχιστον για εμένα, δεν ταξιδεύεις με κάθε άλλο είδος μουσικής σαν progressive... (γούστα είναι αυτά..).

46+2... Ψάξου λίγο και άκου περισσότερο Van der Graaf Generator... Πολύ μεγάλο κεφάλαιο στο είδος... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ατάκες κάτι παππούδων τα έσπαγαν... Είχαν ανέβει αποκλειστικά και μόνο για VDGG και όταν έφευγαν (όταν έβγαιναν οι Porcupine Tree) πετούσαν διαμάντια του στυλ "Πωπω από τότε που εμφανίστηκαν αυτοί οι Metallica, κατέστρεψαν την ουσία του rock".

 

με μπυρα
ν δε χωθώ στο πλήθος να χτυπηθώ

 

I smell metalheadz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucifer είναι τρελοί αυτοί οι παππούδες.Σκέψου να γίνουμε και μείς έτσι...Φρίκη!

 

@46+2 εντάξει ωραίοι (γαμάτοι δλδ) αλλά μην εξισώνεις τα δύο συγκροτήματα (Blackfield, PT).Aπλά δέν συγκρίνονται...Οι Blackfield απλά είναι μια ποιο ανάλαφρη έκδοση των δεύτερων...Επίσης να πώ και γώ οτι ξενέρωσα με την ζωή μου που δεν ήμουν το βράδυ του Live στον Λυκαβητο ανάμεσά σας...Γαμώτο!!!Δεν πειράζει, 1η Σεπτέμβρη-Τερα βάιμπ!!(Cure ντε!)

 

...

Η συναυλία αυτή μου έδωσε' date='κατά κάποιον τρόπο ένα μάθημα:Να μπορώ να εκτιμώ τη μουσική χωρίς να πιστεύω οτι θα χάσω κάτι αν δε χωθώ στο πλήθος να χτυπηθώ...[/quote']

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!!!Μπορεί να συμβαίνουν όλοι οι συνδιασμοί.Να μην χτυπηθείς και να ξενερώσεις,να μην χτυπηθείς και να γουστάρεις, να χτυπηθείς και να γουστάρεις κτλπ...Πάντως δεν νομίζω πως αυτή η συναυλία ήταν για χτύπημα!!!

...

Είδα οτι οι περισσότεροι πήγαν για να δουν κάποιο συγκεκριμένο από τα ονόματα και όχι για να ακούσουν απλά καλή μουσική' date='που ίσως και να τους γέμιζε περισσότερο συναισθηματικά,στο κάτω κάτω.Ελπίζω αυτό να αλλάξει κάποια στιγμή-ίσως να ήταν καλό και να έβγαζε και κάπου.[/quote']

Μα σε μιά συναυλία πάς για το πακέτο Καλό συγκρότημα-Γαμάτο συναίσθημα (αυτό που σου βγάζει το κάθε group)

 

Εdit:Ξέχασα να πώ πώς αυτό που έγινε και πολλοί χάσαν τους Blackfield δεν οφείλεται στο οτι δεν τους γουστάρει ο κόσμος, εξάλλου όταν πληρώνεις το εισητήριο για 3 μπάντες, όσο και να μην σου αρέσει η μία απο τις τρείς, θεωρείσαι (για μένα) βλάκας που δεν πάς στην μία...Το οτι ο κόσμος λοιπόν δεν είχε φανεί μέχρι που τελειώσανε οι Blackfield οφείλεται στο οτι η συναυλία άρχισε ακριβώς στην ώρα της.Όλες οι συναυλίες έχουν καθυστέριση και πολλοί (Έλληναρες είμαστε) είναι στον χώρο τελευταία στιγμή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucifer είναι τρελοί αυτοί οι παππούδες.Σκέψου να γίνουμε και μείς έτσι...Φρίκη!

 

@46+2 εντάξει ωραίοι (γαμάτοι δλδ) αλλά μην εξισώνεις τα δύο συγκροτήματα (Blackfield' date=' PT).Aπλά δέν συγκρίνονται...Οι Blackfield απλά είναι μια ποιο ανάλαφρη έκδοση των δεύτερων...Επίσης να πώ και γώ οτι ξενέρωσα με την ζωή μου που δεν ήμουν το βράδυ του Live στον Λυκαβητο ανάμεσά σας...Γαμώτο!!!Δεν πειράζει, 1η Σεπτέμβρη-Τερα βάιμπ!!(Cure ντε!)

 

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!!!Μπορεί να συμβαίνουν όλοι οι συνδιασμοί.Να μην χτυπηθείς και να ξενερώσεις,να μην χτυπηθείς και να γουστάρεις, να χτυπηθείς και να γουστάρεις κτλπ...Πάντως δεν νομίζω πως αυτή η συναυλία ήταν για χτύπημα!!!

 

Μα σε μιά συναυλία πάς για το πακέτο Καλό συγκρότημα-Γαμάτο συναίσθημα (αυτό που σου βγάζει το κάθε group)

 

[b']Εdit:[/b]Ξέχασα να πώ πώς αυτό που έγινε και πολλοί χάσαν τους Blackfield δεν οφείλεται στο οτι δεν τους γουστάρει ο κόσμος, εξάλλου όταν πληρώνεις το εισητήριο για 3 μπάντες, όσο και να μην σου αρέσει η μία απο τις τρείς, θεωρείσαι (για μένα) βλάκας που δεν πάς στην μία...Το οτι ο κόσμος λοιπόν δεν είχε φανεί μέχρι που τελειώσανε οι Blackfield οφείλεται στο οτι η συναυλία άρχισε ακριβώς στην ώρα της.Όλες οι συναυλίες έχουν καθυστέριση και πολλοί (Έλληναρες είμαστε) είναι στον χώρο τελευταία στιγμή!!!

 

 

βασικα δεν εχουν οι όλες οι συναυλιες καθυστερηση και επιπλεον ξερεις πολλους που θα αργησουν να πάνε σε συναυλια????!!!! εδω ξερουμε το κλασικο σκηνικο του πληθους εξω από τις πορτες κανα διωρο πριν τη συναυλια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν εχουν οι όλες οι συναυλιες καθυστερηση και επιπλεον ξερεις πολλους που θα αργησουν να πάνε σε συναυλια????!!!! εδω ξερουμε το κλασικο σκηνικο του πληθους εξω από τις πορτες κανα διωρο πριν τη συναυλια!!

 

 

δεν νομιζω πως μπορεις να συγκρινεις συγκροτηματα παρα μονο την ανατριχιλα που νοιωθεις όταν τους ακους και τους βλεπεις. μπορεις να συγκρινεις το αγαπημενο σου συγκροτημα με καποιο άλλο? με ποιο δικαιωμα!!

το μονο που μπορω να πω ειναι πως συγκινηθηκα κια με τον ηχο των porcupine & blackfield!! και στο κατω κατω οπως εγω δεν περιμενα να δω αυτο που ειδα και κυριως να ακουσω αυτο που άκουσα απο τους porcupine tree πως μπορεις να πεις για blackfield μακρια από τον Λυκαβηττο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω πως μπορεις να συγκρινεις συγκροτηματα παρα μονο την ανατριχιλα που νοιωθεις όταν τους ακους και τους βλεπεις. μπορεις να συγκρινεις το αγαπημενο σου συγκροτημα με καποιο άλλο? με ποιο δικαιωμα!!

το μονο που μπορω να πω ειναι πως συγκινηθηκα κια με τον ηχο των porcupine & blackfield!! και στο κατω κατω οπως εγω δεν περιμενα να δω αυτο που ειδα και κυριως να ακουσω αυτο που άκουσα απο τους porcupine tree πως μπορεις να πεις για blackfield μακρια από τον Λυκαβηττο!

Δεν το περίμενες?PT είναι!!!!!Ηello..!! ;-) ;-) :-P :grin:

 

Δεν μίλησα για τους Blackfield live...Αλλά γιά την σύγκριση Blackfield PT γενικότερα ως group!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...