Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε λέω, μια χαρά ήταν, απλά παίξαν σχεδόν όλο το The Incident. Θα μου πεις, λογικό να το κάνουν, ήταν γνωστό. Με 45 ευρώ εισιτήριο όμως, περιμένεις κάτι εξτρά.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, παράπονο δεν έχω.

 

---------- Προσθήκη στις 10:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:55 ----------

 

 

Εσύ fanboyσα των Anathema;

 

Για τους porcupine πηγα κυρίως. Κατέληξα να αγαπήσω και Anathema. Δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασία σε ορισμένα κομμάτια και είχα ακούσει άλμπουμ λιγότερο του γούστου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Κατέληξα να αγαπήσω και Anathema. Δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασία σε ορισμένα κομμάτια και είχα ακούσει άλμπουμ λιγότερο του γούστου μου.

Χα!Pay your respects plz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είχες δίκιο τζιο.

 

Ρε 'συ, το έγραφα κ στο οοτ προηγουμένως.

Όταν έπαιξαν αυτό:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=jn-VabI6O68[/ame]

 

'Επαθα πλάκα. Δλδ, όταν λέω έπαθα πλάκα, εννοώ ότι είχα μείνει να κοιτάζω σα ροφός. Δλδ, απίστευταμπλ. Παρεμπιπτόντως, θεωρώ ότι στο λαηβ ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ το κομμάτι, απ'ότι στο άλμπουμ. Εξαιρετικά σπάνιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ YiN, παντού λένε για Porcupine ότι είχαν πολύ καλό ήχο (αφού είναι και τελειομανείς) και ότι η εμφάνιση των Anathema ήταν μέτρια προς κακή, γενικά, όχι στο θέμα του ήχου συγκεκριμένα.

 

Επειδή η προσωπική άποψη παίζει σαφώς το ρόλο της, αλλά είσαι και μουσικός, ΠΩΤΣ ΓΕΝΙΝ ΑΥΤΟ;

 

Όχι τόσο για Anathema (που δεν έχω άποψη) αλλά για ήχο Porcupine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο ηχος εδω στους Anathema ηταν για τα μπαζα .Και δεν το λεω μονο εγω ο αξεστος, αλλα και μια καλη μουσικος που ξερω και εμπιστευομαι:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι μουσικός μπορεί να γίνομαι και περίεργη. Αλλά να εξηγήσω τι εννοώ με χάλασε ο ήχος:

 

Θεωρώ ότι ήταν κομματάκι πιο δυνατά απ'ότι έπρεπε με αποτέλεσμα ορισμένα μπάσα απλά να τρίζουν σε κάποιες φάσεις κι όχι με την καλή έννοια, κοινώς να χάνονται και για εμένα αυτό είναι μεγάλο μείον. Προς το τέλος έχω την αίσθηση ότι είχε φτιάξει λίγο αυτό.

 

Το ίδιο συνέβαινε σε ορισμένες μελωδίες σε πρίμα, που ήταν στο psychedelic στοιχείο των porcupine. Δεν έτριζαν, αλλά χανόταν αυτό το αιθέριο στυλ από τον ήχο. Αυτή είναι η άποψη μου πάντα συν το γεγονός ότι είμαι ημίκουφη ύστερα από τόσα χρόνια μουσικής και παρ'όλα αυτά αναγκάστηκα να πάω πίσω-πίσω γιατί πονούσαν τα αυτιά μου.

 

Οι Anathema δεν έκαναν το show των Porcupine, και έπαιξαν λιγότερο, άλλωστε δεν ήταν το κύριο όνομα της βραδιάς. Ωστόσο, από φωνές θεωρώ ότι έσκησαν, είχαν πολύ καλά δεμένο ήχο (όπως και οι porcupine)

και γενικά παρουσίασαν ένα όμορφο σύνολο. Ίσως αυτοί που λένε ότι ήταν μέτριοι να είναι υπερ των παλαιότερων ακουσμάτων του συγκεκριμένου μπαντ, τα οποία εμένα προσωπικά δεν με ξετρελαίνουν. Μου αρέσουν πιο πολύ τα νεότερα.

 

Για τους porcupine μίλησα πολύ συγκεκριμένα για τον ήχο, η συνολική εμφάνιση καθ'αυτή παίρνει πολλά αστεράκια για εμένα. Άσε που από άποψη συνθέσης οι άνθρωποι είναι ούτως ή άλλως 10 βήματα μπροστά, αυτό δεν το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YiN, sorry κιολας, αλλά λες οτι είσαι κ μουσικός...

 

Πως γίνεται να βρήκες σωστό τον ήχο των Anathema και οχι των Porcupine;

 

Οι Porcupine πέρα απο 2 - 3 σημεία που το μπάσο κάλυπτε τα υπόλοιπα (που το αναγνώρισες κ εσυ) που ακριβώς είχαν πρόβλημα;

 

Ενώ οι Anathema θάφτηκαν λόγω κακού ήχου, όλοι έβλεπαν πόσο είχαν εκνευριστεί...

Το μικρόφωνο του Danny (κιθαρίστας) λες κ ήταν κλειστό. Η φωνή του Vincent μια στο βάθος κήπος, μια στον ουρανό. Το μπάσο υπερβολικά δυνατό κ μπροστά. Γενικά υπήρχε μια προχειρότητα στον ήχο τους και οι επιτόπου διορθώσεις απο τον ηχολήπτη μόνο χειρότερο το έκαναν...

 

Και ήμουν αρκετά μπροστά κ ακριβώς στη μέση του χώρου κ στα 2 group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτή να είναι και η διαφορά μας, ακτόριους. Εγώ ήμουν αρκετά πίσω. Γενικά έχω τις ενστάσεις μου για τη μεγάλη ένταση του ήχου σε μικρό -σχετικά- συναυλιακό χώρο, τι να κάνουμε.

 

Στους Ανάθεμα στην προσωπική μου κρίση παίζει ρόλο και το ότι ένα μεγάλο ποσοστό των τραγουδιών που έπαιξαν τα άκουσα στο λαηβ πρώτη φορά καθ'ότι, όπως προανέφερα, πήγα για τους porcupine κυρίως.

 

Παρ'όλα αυτά, ξεκαθάρισα ότι είναι η άποψη μου, που κολλάνε σχόλια του στυλ "λες ότι είσαι μουσικός κιόλας" δεν καταλαβαίνω. Παρεμπιπτόντως, οι μουσικοί είναι πολύ πιο μίζεροι σε κάτι τέτοια ρηβιούζ και έχουν πολύ μεγαλύτερες διαφωνίες μεταξύ τους αλλά και με τον μέσο όρο ακροατών, πράγμα όχι ιδιαίτερα καλό. Κι αυτό γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές καταβολές και ακούσματα με τα οποία έχει ασχοληθεί σε ψυχαναγκαστικό βαθμό. Να με συγχωρεί η χάρη σας όμως, στη συναυλία δεν πήγα ως ειδικός και τα όσα λέω είναι οι προσωπικές μου εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι Anathema θάφτηκαν λόγω κακού ήχου, όλοι έβλεπαν πόσο είχαν εκνευριστεί...

Το μικρόφωνο του Danny (κιθαρίστας) λες κ ήταν κλειστό. Η φωνή του Vincent μια στο βάθος κήπος, μια στον ουρανό. Το μπάσο υπερβολικά δυνατό κ μπροστά. Γενικά υπήρχε μια προχειρότητα στον ήχο τους και οι επιτόπου διορθώσεις απο τον ηχολήπτη μόνο χειρότερο το έκαναν...

 

Και ήμουν αρκετά μπροστά κ ακριβώς στη μέση του χώρου κ στα 2 group.

 

Νομίζω υπερβάλλεις, κάποιος που δεν πήγε και σε διαβάζει πιθανότατα θα σχηματίσει λάθος εικόνα. Παρ' όλα αυτα άκουσα και σε μια παρέα δίπλα μας να λένε γι' αυτό που λέει κι ο σλιπνοτ (την μέτρια εμφάνιση των Anathema) και αναρωτήθηκα "δηλαδή η καλή εμφάνισή τους πως θα είναι;"

 

Από την άλλη πήγα με χαμηλά εξπεκτέησονς οπότε ίσως να παίζει ένα ρόλο και αυτό. Παρεμπιπτόντως σε κάποια κομμάτια η στουντιακή βερσιον είχε χαμηλότερα φωνητικά απ' ότι στο λαηβ, κάτι που ευχαριστήθηκα. Το "βάθος κήπος" δεν το αντελήφθην.

 

Αλλά από αυτί σε αυτί αλλάζουν πάρα πολλά, δεν τρέχει τίποτε. Επίσης ο καθένας ακούει μουσική διαφορετικά, άλλος θέλει να ακούει το timbre, άλλος να χτυπιέται. Η διασκέδαση πάνω απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι ο ήχος ήταν καλός επειδή ήταν πολύ δυνατός.

 

Αλλά είτε είσαι πρώτη σειρά, είτε τελευταία, κάποια πράγματα κάνουν μπάμ.

Κατανοώ οτι αυτή η 'μιζέρια' των μουσικών φτάνει σε επίπεδα κ λεπτομέρειες που για κάποιον χωρίς γνώσεις ούτε καν υπάρχουν, αλλά ένα ζευγάρι αυτιά φτάνει για να καταλάβεις οτι κάποιος παίζει με τη φωνή του τραγουδιστή λες και είναι roller coaster.

 

Anyway :-) επειδή βλέπω οτι είσαι καινούρια στον υπέροχο κόσμο των Anathema, αν δεν το έχεις κάνει ήδη άκουσε το Judgement. Ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το διευκρινίσω πάντως, η αναφορά μου στην ιδιότητα της YiN δεν έγινε γιατί διαφωνούσα, αλλά επειδή περίμενα επεξηγηματικό post, όπως και έγινε, για λεπτομέρειες που ενδεχομένως να μη μπορώ να αντιληφθώ ο ίδιος, αφού αποδεδειγμένα δεν είμαι και ο καλύτερος κριτής όσον αφορά τον ήχο.

 

Δε είναι ότι φοβάμαι το γνωστό emoticon, εξάλλου είμαι νταής. Απλά επειδή έσκασε καπάκι ο actorius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι ο ήχος ήταν καλός επειδή ήταν πολύ δυνατός.

 

Αλλά είτε είσαι πρώτη σειρά, είτε τελευταία, κάποια πράγματα κάνουν μπάμ.

Κατανοώ οτι αυτή η 'μιζέρια' των μουσικών φτάνει σε επίπεδα κ λεπτομέρειες που για κάποιον χωρίς γνώσεις ούτε καν υπάρχουν, αλλά ένα ζευγάρι αυτιά φτάνει για να καταλάβεις οτι κάποιος παίζει με τη φωνή του τραγουδιστή λες και είναι roller coaster.

 

Anyway :-) επειδή βλέπω οτι είσαι καινούρια στον υπέροχο κόσμο των Anathema, αν δεν το έχεις κάνει ήδη άκουσε το Judgement. Ολόκληρο.

 

Καλά εγώ δεν το είπα σε επίπεδο εξειδίκευσης αλλά ότι πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να κοιτάω το δέντρο και να χάνω το δάσος ξερω 'γω. Όπως και να έχει, στους Πορκιουπαην αυτό που με χάλασε ήταν το θέμα το μπάσου πχ, πολύ συγκεκριμένα πράγματα, από μέση και μετά έφτιαξε νομίζω. Δεν είπα ότι ήταν κακοί (αντιθέτως!!), είπα ότι με χάλασαν 1-2 πράγματα.

 

Οι Ανάθεμα με εξέπληξαν ευχάριστα γιατί δεν είχα πολλά ακούσματα, γι'αυτό και εστίασα εκεί. Οπότε ξες, εκεί κοίταξα πιο απλά πράγματα τύπου "μου αρέσουν" vs "δεν τους πάω μία". Ε, και μου άρεσαν =ρ

 

---------- Προσθήκη στις 13:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:03 ----------

 

Για να το διευκρινίσω πάντως, η αναφορά μου στην ιδιότητα της YiN δεν έγινε γιατί διαφωνούσα, αλλά επειδή περίμενα επεξηγηματικό post, όπως και έγινε, για λεπτομέρειες που ενδεχομένως να μη μπορώ να αντιληφθώ ο ίδιος, αφού αποδεδειγμένα δεν είμαι και ο καλύτερος κριτής όσον αφορά τον ήχο.

 

Δε είναι ότι φοβάμαι το γνωστό emoticon, εξάλλου είμαι νταής. Απλά επειδή έσκασε καπάκι ο actorius.

 

Μην εμπιστεύεσαι ποτέ την κρίση μουσικών.

 

arrogant-arrogant-proud-lordly-smiley-emoticon-000667-large.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...