Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

l_61a6dbab4bbe4048914bafcd47b116ee.png

 

Το ελληνικό fanclub των Dope Stars inc. γιορτάζει τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του και παρουσιάζει το καινούριο album των Dope Stars Inc. "21st Century slave". Στις 18 Σεπτεμβρίου στο 8ball Club της Θεσσαλονίκης!

 

Κατά τη διάρκεια της βραδιάς θα μοιραστούν υπογεγραμμένα CD, Μπλουζάκια και Κονκάρδες, τα οποία μας έχει στείλει η μπάντα για το ελληνικό κοινό της.

 

Θα ακουστούν είδη όπως: Harsh electro, Industrial, Rock N' Roll, Psychobilly, Nu Metal και Gothic Rock.

 

Το πάρτυ αρχίζει νωρίς:

 

11:30 - 1:30: DJ set από την special guest DJ Desdemona

 

1:30 - 2:45: DJ set του D.S.I. Greece crew, Mona Risa και Nukfehl Plastique

 

Στις 2:45 θα γίνει η κλήρωση για τα δώρα: 4 CD, 2 μπλουζακια και κονκάρδες

 

Από τις 3:00 μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες ετοιμαστείτε για DJ sets απο την ομάδα του D.S.I. GREECE, Mona Risa και Nukfehl Plastique.

 

 

Θα σας περιμένουμε όλους εκεί Wink

 

Much love,

D.S.I. Greece crew

 

Για περισσοτερες πληροφορίες για τη banda επισκεφθείτε το Myspace τους:

http://www.myspace.com/dopestarsinc

 

Για να εγγραφείτε στο fanclub και να ενημερώνεστε για πληροφορίες που αφορούν τη banda, κάντε add το profile μας D.S.I. Greece:

http://www.myspace.com/dsigreece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι CRIPPLED BLACK PHOENIX και οι MAYBESHEWILL τι λένε; να ψηθώ

Έχει μέλη από τους Mogwai μέσα, οπότε μάλλον θα ψηθώ...

 

9/18/2009 9:00 PM στο Principal Club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δύο μεγάλες συναυλίες με ελεύθερη είσοδο για το κοινό, στην Γλυφάδα, το Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου (στην Γ’ Μαρίνα Γλυφάδας) και στον Κορυδαλλό, την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου (στο Γήπεδο Κορυδαλλού), ολοκληρώνουν το Alkohol Tour του Goran Bregovic και της μπάντας του, στην Ελλάδα.

 

Είναι κρίμα, το κύριο συστατικό του χαρακτήρα σου να είναι ένα sequencer... Ακόμη πιο κρίμα είναι να υποτιμάς την ποιότητα των μουσικών σου καπελώνοντάς τους με ένα "μηχάνημα" που παίζει μπάσα, drums και κρουστά, τουλάχιστον. Μάλιστα, έχω την εντύπωση ότι το "μηχάνημα" έπαιζε και solo τρομπέτα σε κάποιες φάσεις... για να μην πω ότι φάνηκε να έχει τον κύριο ρόλο στα χάλκινα και σε μόνιμη βάση (πέρα από τα κρουστά που ήταν προφανέστατο).

 

Δε λέω: μαεστρία να χειριστείς με τόσο επιτυχημένο -μεν, mainstream δε- τρόπο, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Παίζω κονσέρβες κύριοι. Τόσα πληρώσατε κακόμοιρα ελληνάκια. Τί περιμένατε; Μήπως, να σας φέρω τους μεγάλους σολίστες; Ε; Ε; Έλα μην κάνεις έτσι, θα μπορούσα να είχα έρθει μόνο με το Macintosh μου...

 

Η αλήθεια να λέγεται, λοιπόν. Να λέγεται ότι "κράτος δεν υπάρχει" (αφού μιλάμε για "Δ"ημοτική πρωτοβουλία). Άσχετα από τη σοβαρότητα με την οποία κάποιοι διαριγνύουν τα ιμάτιά τους υποστηρίζοντες το αντίθετο και παρουσιάζοντας έργο (στη συγκεκριμένη περίπτωση πολιτιστικό) δίνοντας στο λαό το όπιο της δωρεάν κουλτούρας.

 

Ναι! Είμαστε ικανοί να φέρουμε τον Bregovic να παίξει για 'σας χωρίς εσείς να χρειαστεί να δώσετε ούτε ευρώ!!! Κι αυτό το κωλόπαιδο θα γεμίσει τα απύθμενα κενά της αστικής σας μιζέριας με extra-φουσκωτή πολυουραιθάνη. Να πάτε σπίτι να κοιμηθείτε και να σηκωθείτε γεμάτοι με την αίσθηση της ασφάλειας ενός κράτους που δεν υπάρχει (κι ούτε θα μπορούσε να υπάρξει, άλλωστε -δεν κάνω κοινοβουλευτικά κατευθυνόμενη επίθεση, for the record).

 

Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε, θα προτιμήσουμε έναν περίπατο στα καμμένα μας δάση.

 

Θα έλεγα, επιπλέον, ότι είναι κρίμα να υποτιμάς τη νοημοσύνη (συναισθηματική και διανοητική) όσων σε ακούνε. Δεν χρειάζεται, όμως: το κοινό ήταν αρκούντως κρύο -συγκριτικά με το τί συμβαίνει όπου έχω βρεθεί και έχει live -τελειώς live- κάποια balkan ορχήστρα (βλ. Fanfare Ciocarlia, Markovic και τους λοιπούς τσιγγάνους και μη που κυκλοφορούνε στα βαλκάνια).

 

Το κοινό δεν είναι χαζό. Κι αν εσύ που με διαβάζεις χόρεψες και ξεσάλωσες στους ρυθμούς του balkan-beat μην αισθάνεσαι εξαπατημένος. Αυτή η έντονη subwooferίαση με επηρέασε κι εμένα και προσπαθούσα να κρατήσω το κορμί μου ακίνητο, αλλά, δυστυχώς, δε γινόταν. Υπέκηπτα στην ευθεία υποβολή των μεγάλων μηκών κύματτος... Η ναυτία γλίστρησε μέσα...

 

Για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, βέβαια, η συναυλία ήταν ό,τι έπρεπε για την αστική μου κουλτούρα. Τίποτα παραπάνω δεν θα χρειαζόμουν ποτέ κι επ' ουδενί για να προσδιορίζει την ανώτερικη ποιοτική στάθμη που μπορούν να αντέξουν τα εξασθενισμένα μου πνευμόνια, τα βαρύκοα αυτιά μου, τα αλλεργικά μου ρουθούνια, τα σκοτεινά μου βλέφαρα, τα καρβουνιασμένα μου χέρια.

 

Πάντως είναι σίγουρα κρίμα που το καλό κομμάτι διήρκησε μόνο 5 λεπτά κι αυτό μετά το μπιζ. Με πράγμα ζωντανό να σπαρταράει, ν' ακούς μόνο ό,τι βλέπεις...

Και πάλι, ακολούθησε η μαλακία το ultra-mainstream καλασνίκοφ με trance beat και ακρίβεια χιλιοστού δευτερολέπτου, ποιότητα Studio και τους Ελληνάρες να φωνάζουν: "Αέρα" επειδή το είπε το κωλόπαιδο πάνω στη σκηνή που γέλαγε με την ανοησία τους όλη την ώρα.

 

Κι αν φώναξες "Αέρα", σε συμπονώ: Είναι σημαντικό να αισθανόμαστε μέρος κάποιου συνόλου.

 

Πρόσεξε, όμως, διότι, συνήθως, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΦΑΣΗ ΤΟΥΣ.

 

Παρόλα αυτά γίνονται κτηνοτροφικά εργαλεία πρώτης ποιότητας -ακόμη και "ελεύθερης" βοσκής.

 

Ως εκ τούτου:

 

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΦΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΣΚΟΣ.

Επεξ/σία από ndiam
Αλλαγή του "Συνδρομή Θέματος"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη πιο κρίμα είναι να υποτιμάς την ποιότητα των μουσικών σου καπελώνοντάς τους με ένα "μηχάνημα" που παίζει μπάσα, drums και κρουστά, τουλάχιστον. Μάλιστα, έχω την εντύπωση ότι το "μηχάνημα" έπαιζε και solo τρομπέτα σε κάποιες φάσεις...

...[...]...

 

Και πάλι, ακολούθησε η μαλακία το ultra-mainstream καλασνίκοφ με trance beat και ακρίβεια χιλιοστού δευτερολέπτου, ποιότητα Studio

 

Πετυχημένα τα σχόλιά σου φίλε μου. Ακριβώς αυτά που έκανα quote με ενοχλούν στις συναυλίες που κάνουν οι Archive. Φέτος ακούσαμε και ηχογραφημένη φυσαρμόνικα στο Again.... έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Πετυχημένα τα σχόλιά σου φίλε μου. Ακριβώς αυτά που έκανα quote με ενοχλούν στις συναυλίες που κάνουν οι Archive. Φέτος ακούσαμε και ηχογραφημένη φυσαρμόνικα στο Again.... έλεος.

Αληθεια πως πηγε η συναυλια το σαββατο?Τελικα δεν ηρθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι κρίμα, το κύριο συστατικό του χαρακτήρα σου να είναι ένα sequencer... Ακόμη πιο κρίμα είναι να υποτιμάς την ποιότητα των μουσικών σου καπελώνοντάς τους με ένα "μηχάνημα" που παίζει μπάσα, drums και κρουστά, τουλάχιστον. Μάλιστα, έχω την εντύπωση ότι το "μηχάνημα" έπαιζε και solo τρομπέτα σε κάποιες φάσεις... για να μην πω ότι φάνηκε να έχει τον κύριο ρόλο στα χάλκινα και σε μόνιμη βάση (πέρα από τα κρουστά που ήταν προφανέστατο).

 

Δε λέω: μαεστρία να χειριστείς με τόσο επιτυχημένο -μεν, mainstream δε- τρόπο, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Παίζω κονσέρβες κύριοι. Τόσα πληρώσατε κακόμοιρα ελληνάκια. Τί περιμένατε; Μήπως, να σας φέρω τους μεγάλους σολίστες; Ε; Ε; Έλα μην κάνεις έτσι, θα μπορούσα να είχα έρθει μόνο με το Macintosh μου...

 

Η αλήθεια να λέγεται, λοιπόν. Να λέγεται ότι "κράτος δεν υπάρχει" (αφού μιλάμε για "Δ"ημοτική πρωτοβουλία). Άσχετα από τη σοβαρότητα με την οποία κάποιοι διαριγνύουν τα ιμάτιά τους υποστηρίζοντες το αντίθετο και παρουσιάζοντας έργο (στη συγκεκριμένη περίπτωση πολιτιστικό) δίνοντας στο λαό το όπιο της δωρεάν κουλτούρας.

 

Ναι! Είμαστε ικανοί να φέρουμε τον Bregovic να παίξει για 'σας χωρίς εσείς να χρειαστεί να δώσετε ούτε ευρώ!!! Κι αυτό το κωλόπαιδο θα γεμίσει τα απύθμενα κενά της αστικής σας μιζέριας με extra-φουσκωτή πολυουραιθάνη. Να πάτε σπίτι να κοιμηθείτε και να σηκωθείτε γεμάτοι με την αίσθηση της ασφάλειας ενός κράτους που δεν υπάρχει (κι ούτε θα μπορούσε να υπάρξει, άλλωστε -δεν κάνω κοινοβουλευτικά κατευθυνόμενη επίθεση, for the record).

 

Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε, θα προτιμήσουμε έναν περίπατο στα καμμένα μας δάση.

 

Θα έλεγα, επιπλέον, ότι είναι κρίμα να υποτιμάς τη νοημοσύνη (συναισθηματική και διανοητική) όσων σε ακούνε. Δεν χρειάζεται, όμως: το κοινό ήταν αρκούντως κρύο -συγκριτικά με το τί συμβαίνει όπου έχω βρεθεί και έχει live -τελειώς live- κάποια balkan ορχήστρα (βλ. Fanfare Ciocarlia, Markovic και τους λοιπούς τσιγγάνους και μη που κυκλοφορούνε στα βαλκάνια).

 

Το κοινό δεν είναι χαζό. Κι αν εσύ που με διαβάζεις χόρεψες και ξεσάλωσες στους ρυθμούς του balkan-beat μην αισθάνεσαι εξαπατημένος. Αυτή η έντονη subwooferίαση με επηρέασε κι εμένα και προσπαθούσα να κρατήσω το κορμί μου ακίνητο, αλλά, δυστυχώς, δε γινόταν. Υπέκηπτα στην ευθεία υποβολή των μεγάλων μηκών κύματτος... Η ναυτία γλίστρησε μέσα...

 

Για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, βέβαια, η συναυλία ήταν ό,τι έπρεπε για την αστική μου κουλτούρα. Τίποτα παραπάνω δεν θα χρειαζόμουν ποτέ κι επ' ουδενί για να προσδιορίζει την ανώτερικη ποιοτική στάθμη που μπορούν να αντέξουν τα εξασθενισμένα μου πνευμόνια, τα βαρύκοα αυτιά μου, τα αλλεργικά μου ρουθούνια, τα σκοτεινά μου βλέφαρα, τα καρβουνιασμένα μου χέρια.

 

Πάντως είναι σίγουρα κρίμα που το καλό κομμάτι διήρκησε μόνο 5 λεπτά κι αυτό μετά το μπιζ. Με πράγμα ζωντανό να σπαρταράει, ν' ακούς μόνο ό,τι βλέπεις...

Και πάλι, ακολούθησε η μαλακία το ultra-mainstream καλασνίκοφ με trance beat και ακρίβεια χιλιοστού δευτερολέπτου, ποιότητα Studio και τους Ελληνάρες να φωνάζουν: "Αέρα" επειδή το είπε το κωλόπαιδο πάνω στη σκηνή που γέλαγε με την ανοησία τους όλη την ώρα.

 

Κι αν φώναξες "Αέρα", σε συμπονώ: Είναι σημαντικό να αισθανόμαστε μέρος κάποιου συνόλου.

 

Πρόσεξε, όμως, διότι, συνήθως, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΦΑΣΗ ΤΟΥΣ.

 

Παρόλα αυτά γίνονται κτηνοτροφικά εργαλεία πρώτης ποιότητας -ακόμη και "ελεύθερης" βοσκής.

 

Ως εκ τούτου:

 

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΦΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΣΚΟΣ.

 

Τι να σου πω, προσωπικά δεν πήγα σε καμία απ' τις 2 δωρεάν συναυλίες οπότε δε μπορώ να ξέρω τι έγινε. Πέρυσι τον Σεπτέμβρη που είχε έρθει Αθήνα, είχε μεν το "μηχάνημα" αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι της συναυλίας ήταν live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια πως πηγε η συναυλια το σαββατο?Τελικα δεν ηρθα.

 

Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός:

+ Παίξανε δυνατά, με ενέργεια

+ Είχανε καλή επαφή με το κοινό

+ Παίξανε πάνω από 2 ώρες.

 

- Παίξανε ολόκληρο το καινούριο CD

- Έλειπε η Maria Q

- Χρησιμοποίησαν πολλά προ-ηχογραφημένα μέρη στα τραγούδια τους (περισσότερα από άλλες φορές που τους έχω δει)

 

Γενικά μου άρεσαν, όπως πάντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός:

+ Παίξανε δυνατά, με ενέργεια

+ Είχανε καλή επαφή με το κοινό

+ Παίξανε πάνω από 2 ώρες.

 

- Παίξανε ολόκληρο το καινούριο CD

- Έλειπε η Maria Q

- Χρησιμοποίησαν πολλά προ-ηχογραφημένα μέρη στα τραγούδια τους (περισσότερα από άλλες φορές που τους έχω δει)

 

 

Τα αρνητικά πολύ πιο χειρότερα απο τα θετικά. Ε όχι και όλο τον δίσκο ρε σεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει στις 17:30, αλλά δε λένε τι ώρα τελειώνει...και επειδή με έχουν ζαλίσει να πάω και θέλω να δω το Ελλάδα-Τουρκία πρώτα, δε λέει να τραβιέμαι ΟΑΚΑ μόνο για καμιά ωρίτσα πχ.

 

 

Ξέρει κανένας από άλλες χρονιές πότε τελειώνουν περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη πατρα κρατησε μεχρι τις 12 νομιζω...αν θυμαμαι καλα...

 

εγω σου προτεινω να πας να απολαυσεις τον αγωνα σου και μετα να πας για ποτακι καπου που να εχει και ωραια μουσικουλα:-)

 

δεν χανεις και τιποτα τρελο...

εκτος κι αν σου αρεσει η ταμπτα:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως θα σπείρουν στο live.

 

Ήδη έχω δώσει 18 για Crippled Black Phoenix + Maybeshewill πάλι στο principal. Είναι κανείς άλλος απο εδώ για εκεί?

 

E? ε? ε? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...