Προς το περιεχόμενο

notebook : mac i kati allo?


Em_Zed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry pou dimosieuo pali post pou sxetika iparxei sto forum, alla me toses plirofories den bgazeis akri. ego diladi, pou den eimai kai poli sxetikos me to thema.

 

pisteuo oti irthe i ora na peraso se notebook, kathos o allos, o megalos, pneei ta lithia.. pos bastaei aporo. gi auto skeftika ti lisi tou notebook. alla den exo idea apo markes, xaraktiristika kai ta loipa, gi auto thelo tin boitheia sas.

 

auto pou me noiaze prota ap ola einai i taxitita. den me endiaferoun ta paixnidia. douleuo omos photoshop kai corel kai thelo kali apodosi. ara kai kali othoni, kai gia auta, alla kai gia tainies. apo kei kai pera, alla xaraktiristika pou tha prepe na prosekso den ksero, ektos apo karta grafikon kai tetoia..

 

diabaza ena arthro tis proalles gia ta mac, kai kollisa. mpika sto site tous kai eida oti exoun katapliktiko design. tora gia epidoseis, kai malista me tis dikes mou anagkes den ksero.

 

an exei doulepsei kapoios, i kserei ti esti mac, as me boithisei. basika den exo katalabei ti diafora ton mac me alla pc. diladi ti, ta mac den exoun office? sorry an akougetai xazi erotisi, alla den exo idea gia mac. an pali exete na proteinete lisi se allon kataskeuasti, feel free. euxaristo poli.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MAC έχουν τα πάντα. Είναι ένα εντελώς διαφορετικό σύστημα με δικό του λειτουργικό (αν και έει και unix-οειδές στα απόκρυφά του). Υπάρχει και office όπως και παιχνίδια και φυσικά σχεδόν όλα τα γνωστά προγράμματα βγαίνουν και για MAC. Βέβαια δεν τα βρίσκεις τόσο εύκολα *γκουχ γκουχ* φθηνά όπως για windows αλλά υπάρχουν.

Το θέμα είναι ότι για μένα πχ η μετάβαση από pc και Windows σε MAC και MACOSX θα ήταν κάτι περισσότερο από δύσκολη και χρονοβόρα μιας και χρησιμοποιώ καθημερινά κάποια πράγματα. Αν έχεις χρόνο και διάθεση να το ψάξεις πιστεύω ένα MAC δεν θα σε απογοητεύσει, τόσο από επιδόσεις όσο και από ευχρηστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολο να περασεις με τυπωμενες λεξεις την διαφορα ενος macintosh απο οτιδηποτε αλλο..

 

Η διαφορες δεν ειναι τοσο στην ευχρηστια, στην λειτουργικοτητα η στην ταχυτητα...

Ειναι ολα αυτα, αλλα και πολλα αλλα που δεν τα βλεπεις με την πρωτη ματια.

 

Σιγουρα ειναι πιο ακριβο ενα macintosh απο ενα αντιστοιχο PC, αλλα κατα την γνωμη μου δεν

υπαρχει συγκριση.

 

Απο προγραμματα υπαρχουν τα παντα (και νομιμα, αλλα και πειρατικα :wink: ).

 

Απο πλευρας λειτουργικου τωρα, το MacOS X ειναι ενα θαυμα που πολυς κοσμος περιμενε.

Παρεχει στον χρηστη την ευκολια και ομορφια ενος πολυ ομορφου GUI και την δυναμη και την

σταθεροτητα του UNIX. Γι' αυτο θα δεις πολλους power unix χρηστες να αγοραζουν mac.

 

Η μεταβαση τωρα απο Windows σε MacOS X δεν θα σου παρει πανω απο μια εβδομαδα. Μετα το

περας της περιοδου αυτης, θα αναρωτιεσε πως τοσο καιρο δουλευες με Windows....

 

Για να τελειωνω, η δικια μου συμβουλη ειναι Go for it. Δεν θα το μετανοιωσεις.

 

ΥΓ: Τα παραπανω γραφτηκαν σε ενα iBook. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σελίδα στην Ελλάδα για mac φορητούς ξέρετε;Με τιμές και χαρακτηριστικά.Αν θέλει να αγοράσει κάποιος ποια είναι τα μαγαζιά που πουλάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημος αντιπροσωπος ειναι η rainbow.

Κοιταξε στο σχετικο site της εταιριας η καλυτερα εαν εισαι απο αθηνα περασε απο το ιδιο το καταστημα για πιο καλυτερη ενημερωση.

Παντος δεν θα μετανιωσεις την αγορα που θα κανεις.

Εγω ειχα 15 χρονια με τα pc και τους εδωσα ενα πεταμα και δεν κοιταξα που πηγανε :)

 

Εγω εχω ενα PowerBook 1.5 Ghz με 17" οθονη.

Τωρα δεν ειμαι Ελλαδα αλλα ξερω οτι στην Ελλαδα η rainbow ειναι με τους mac.

Παντως απο οτι διαπιστωσα δεν ειναι και τοσο δημοφιλεις τα "μηλα" στην Ελλαδα.

Εγω παντως ειδα το φως το αληθινο :)

 

Παναγιωτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i alitheia einai oti exo doulepsei se kati mac sto ergastirio tis sxolis kai thimamai oti kathe fora pou kathomouna ta briza mia ora. basika mou tin espage pou to pontiki den eixe deksi klik, i entoles itan alla ntallon. tora den ksero ti leitourgiko eixe kai ti itan, alla thimamai oti den eixa kai tis kaliteres ton entiposeon. tora den ksero pos einai to periballon se imac notebook, alla pantos me trabaei giati einai kati diaforetiko. gia na min anafertho sto tromero design tous. kai anafero auto, giati sigoura apo taxitita kai ta loipa tha einai kaliteros apo auton pou exo (celeron sta 668, me karta othonis...katheste???... 8mb! nai ksero, pos antexo, e? na saste mprosta otan trexo photoshop. telos panton...

 

eida episis oti iparxei ibook kai powerbook. iparxoun diafores i apla einai allo onoma. kai apoti blepo tora sto site (thanx megadance) exoun mono 300euro diafora. to ibook ksekinaei apo 1115 kai to powerbook apo 1393. mia xara times mou fainontai.

 

pantos ki ego kleino pros to mac, mono kai mono epeidi einai kati diaforetiko, kai genika akouo thetika sxolia apo sas. diabasa omos kati gia ta programmata kai oti isos na einai diskolo na ta bro. kserete an isxiei ? kai me ti simbatotita ti ginetai? px, exo ena usb stick. sta win exo perasei tous drivers kai me to pou to bazo to blepo. sta mac ginetai kati tetoio?

 

sas euxaristo poli.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος δεν είναι καθόλου μικρότερο, αφού ένα powerbook ισάξιο με ένα αντίστοιχο pc που κοστίζει 1600-1800 ευρώ, το mac πάει στα >2500 ευρώ...

Είναι πολυτέλεια το mac, όπως ήταν πάντα άλλωστε και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ανταγωνιστικό γιατί πουλάει image στον χώρο των υπολογιστών... κάνεί τα ίδια πράγματα με το pc με την διαφορά ότι δεν έχει την Microsoft να του δημιουργεί προβλήματα... Όποιος διαθέτει τα παραπάνω 1000 ευρώ ας τα δώσει για powerbook γιατί το imac δεν λέει και πολλά και έχει υπερβολικό κόστος... αλλιώς Acer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos, τα acer (desktop replacement) στα 2,8-3,00 με 17'', 512ram, 80g, 5400rpm hd & 17'', 120g 7200rpm hd, 512ram, αντίστοιχα τα έχω στο νου μου σαν τελείως cost effective μηχανάκια (όχι top, τίμια για τα χρήματα τους), άσε που δεν μου έχει γυρίσει πίσω κάποιο από αυτά. Tί είναι αυτό που δεν σου κάθεται καλά στα Acer;

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantos ki ego kleino pros to mac' date=' mono kai mono epeidi einai kati diaforetiko, kai genika akouo thetika sxolia apo sas. diabasa omos kati gia ta programmata kai oti isos na einai diskolo na ta bro. kserete an isxiei ? kai me ti simbatotita ti ginetai? px, exo ena usb stick. sta win exo perasei tous drivers kai me to pou to bazo to blepo. sta mac ginetai kati tetoio?

 

sas euxaristo poli.[/quote']

 

Το πιο εύκολο για την αγορά software για τους mac είναι το internet... θα βρεις τα πάντα και μπορείς να τα παραγγείλεις... ότι χρειαστείς από λειτουργικά σε ελληνικές εκδόσεις στα παρέχει η Rainbow... Γενικά υπάρχει διαχωρισμός των hardware για pc και mac, αλλά ορισμένα είναι συμβατά και για τα δύο μόνο αν το αναφέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file madsc a)toshiba 4 xronia eggisi me epektasi eggiisis.oti kai na pathei to laptop to ftiaxnoun edo kai den paei exoteriko.b:)acer.imoun texnikos kai ixe pesei sta xeria mou ena acer me 17 othoni.10 kila kai to atimo.les kai epiana tower sta xeria mou.to antistixo toshiba me 1000 euro akribotero 4,5 kg mono.den maresei i kataskeui.gia na bgaleis mpataria kaneis tama kai exeis paei ston paradiso.genikos ta theoro kali epilogi gia kapoion pou den thelei na dosei pola lefta se forito.kai apo pleura kataskeuis den leo kai apo design dioti poion ton niazei to design den ta theoro tipota sosto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σερφάροντας στο net είδα ότι τα powerbook είναι πανάκριβα!!!Και γενικά δεν ξέρω πως πάνε από επιδόσεις.Μία φτηνή λύση από ότι είδα είναι το powerbook με την οθόνη των 12 ιντσών!Πολύ μικρή δεν είναι;!Επίσης παρατήρησα ότι η ανάλυση χρωμάτων φτάνει μέχρι τα 24bit έναντι 32 των κανονικών pcs.Γενικά το powerbook με την οθόνη των 12 ιντσών αξίζει σαν αγορά ή καλύτερα με τα 1300 ευρώ που κάνει να χτυπήσει κανείς ένα καλύτερο laptop με 15άρα οθόνη;Έχω ακούσει ότι τα powerbook είναι δυνατά pc.Ο επεξεργαστής τους του 1Ghz σε πόσα Ghz ενός pentium αντιστοιχεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 GHz του G5 είναι περίπου 2 του P4... βέβαια ο amd έχει καλύτερη αντιστοιχία... 12" είναι μόνο για τον ορισμό του laptop, δηλαδή το παίρνω μαζί μου και το βγάζω βόλτα χωρίς να παθαίνω αυχενικά και λουμπάγκο... αν θέλεις desktop replasement όπως το 99,9% όλων μας, τότε ο,τι λιγότερο από 15" sucks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...