Προς το περιεχόμενο

Έρχονται τη Δευτέρα οι νέοι υπολογιστές Mac με M4 SoC και τεχνητή νοημοσύνη


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Apple MacBook Pro 16" M1 Max / 10-Core CPU / 32-Core GPU / 32GB RAM / 1TB SSD / Silver - GR (MK1H3GR / A)

είναι ο λόγος που μένω στο οικοσύστημα με τα μήλα… απλά σκεφτόμουν να το βάλω αγγελία και να πάρω το νέο αλλά δε βρίσκω το λόγο … δεν ψήνομαι ούτε φέτος.. θα δούμε τη Δευτέρα αν έχουμε καμία έκπληξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοναδικο μηχανημα για μας τους επαγγελματιες...

3 hours ago, avacan23 said:

spacer.png

έχω MacBook Pro 16" (2021) Retina Display (M1-Max/32GB/1TB SSD) Space Gray (GR Keyboard). Τι θα κερδίσω αν το δώσω και πάρω το Μ4?

καθε χρόνο ρωτάω τον εαυτό μου και η απάντηση ειναι κάτσε στα αβγά σου- μείνε με το mac σου...

ΔΕν αλλάζει το σχέδιο ούτε η αρχιτεχνονική..facelift κάνουν εδώ και 4 χρονια.

ΚΑι η απέναντι πλευρά επιτέλους έβγαλε ενα επεξεργαστη elite level με ανώτερη AI. δύσκολα τα πράγματα για τους mac..

ποιος καλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, avacan23 είπε

spacer.png

έχω MacBook Pro 16" (2021) Retina Display (M1-Max/32GB/1TB SSD) Space Gray (GR Keyboard). Τι θα κερδίσω αν το δώσω και πάρω το Μ4?

καθε χρόνο ρωτάω τον εαυτό μου και η απάντηση ειναι κάτσε στα αβγά σου- μείνε με το mac σου...

ΔΕν αλλάζει το σχέδιο ούτε η αρχιτεχνονική..facelift κάνουν εδώ και 4 χρονια.

ΚΑι η απέναντι πλευρά επιτέλους έβγαλε ενα επεξεργαστη elite level με ανώτερη AI. δύσκολα τα πράγματα για τους mac..

Για το τελευταίο που θα το άλλαζε ένας επαγγελματίας είναι η σχεδίαση. Είναι workstation, άρα σημαντικό είναι οι επιδόσεις. Από τον M1 max στον M3 max υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά σε multithread, πάνω από +60%.

Συνολικά ο Μ4 o απλός, όχι ο pro ή ο max, είναι καλύτερη cpu από τον m3 pro, ο οποίος είναι καλύτερος από τον Μ1 max.

Ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. 

Ο Μ4 ο απλός είναι ότι δυνατότερο υπάρχει σε arm στην κατηγορία τιμής του. Οι Μ4 pro και max είναι οι δυνατότεροι arm στον κόσμο. To hate δεν καταλαβαίνω. Όποιος το χρειάζεται το αγοράζει, αλλιώς πάει παρακάτω.

Προσωπικά έχω το Μ3 pro με τον M3 pro επεξεργαστή. Προφανώς και θα πάω στην επόμενη γενιά, αλλά πάνω από 2 γενιές έχει διαφορά.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.macrumors.com/2023/11/13/m3-max-macbook-pro-hands-on/#:~:text=The ‌M1 Max‌ is still,up to twice as fast.

αντιγράφω την αντίθετη άποψη από macrumors 

Exporting a 16 minute 4K video with multiple effects took five and a half minutes on the M3 Max, and seven and a half minutes on the ‌M1 Max‌.

As for SSD speeds, those were about the same. The ‌M1 Max‌ saw read/write scores of 5727/5980, respectively, while the M3 Max had read/write scores of 5032/6197, respectively.

You'll want to watch our full video for a more detailed comparison between the two machines, which gives a useful look into just how far Apple silicon has come in two years. The ‌M1 Max‌ is still a super fast chip and you're probably not going to want to upgrade to the M3 Max if you've already got an ‌M1 Max‌ machine, but in some tests, the new chip is up to twice as fast.

Αλλά ανάλογα με τις γνώσεις του καθενός….σεβαστες όλες οι απόψεις.. να δούμε τώρα φέτος αν αξίζει να τον αλλάξω ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KostasKri είπε

Ε και θα σου πει από κει που ξεκινούσε στα 999$, θα ξεκινάει στα 1099$.

Πραγματικά δεν έχει καμία λογική να μην υπάρχουν low-speced φθηνότερες επιλογές. Και η RAM και το storage πληρώνονται. Αν θες παραπάνω, κάνε το configuration που θες και πάρτο. Τώρα θα σου πει πάρτο πιο ακριβά και όποιος δεν χρειαζόταν τα 16GB RAM, θα τα πληρώσει θέλει δεν θέλει.

Υπάρχουν τα περσινά και τα προπερσινα μοντέλα. Αλλά να σου πουλάει τον τελευταίο σούπερ ντουπερ επεξεργαστή που είναι 20% πιο γρήγορος από τον περσινό με 8GB ram που ουσιαστικά καθιστά άχρηστο* το μηχάνημα για κάθε σοβαρή εργασία και βαρύ multitasking το λες και κοροϊδία....

*Έχουν περάσει 2 μηχανήματα με Μ1 και 8GB ram από τα χέρια μου και τα έδιωξα όχι γιατί δε μου έφτανε η CPU ασφαλώς, αλλά γιατί στο multitasking με 2-3 βαριά προγράμματα ανοιχτά κυριολεκτικά εκλαναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, CoffeeDrink10 said:

τη Δευτέρα;;;; Φτού, έχω δουλειά και δε θα προλάβω! Δε μπορούν να τα φέρουν Τετάρτη;

Αν κανεις προπαραγγελια περίμενε σαν τα iphone την Τετάρτη εβδομάδα του 2026

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, avacan23 είπε

spacer.png

έχω MacBook Pro 16" (2021) Retina Display (M1-Max/32GB/1TB SSD) Space Gray (GR Keyboard). Τι θα κερδίσω αν το δώσω και πάρω το Μ4?

καθε χρόνο ρωτάω τον εαυτό μου και η απάντηση ειναι κάτσε στα αβγά σου- μείνε με το mac σου...

ΔΕν αλλάζει το σχέδιο ούτε η αρχιτεχνονική..facelift κάνουν εδώ και 4 χρονια.

ΚΑι η απέναντι πλευρά επιτέλους έβγαλε ενα επεξεργαστη elite level με ανώτερη AI. δύσκολα τα πράγματα για τους mac..

Αν αγορασες το max specs M1 max macbook pro και καθε χρονο κοιτας αν πρέπει να το αλλάξεις, κατι κάνεις λαθος. 

Αφου επενδυσες (υποθέτω, γιατί μπορεί και να στο χάρισαν) τοσα χρήματα σε ενα laptop το εκανες για να σταματήσεις να ασχολείσαι τουλάχιστον για μια πενταετια για το τι νεο βγαινει. 

Αν εβγαλε η "απέναντι πλευρα" κατι "καλύτερο" θα πρέπει να σε απασχολεί μονο αν ειναι η ωρα σου να αλλαξεις laptop.Αν ασχολείσαι με την απέναντι πλευρά απο ενδιαφέρον για την τεχνολογία, καλα κάνεις αλλα τα σχόλια για αν τα πράγματα ειναι ασχημα για τα mac ειναι να ειχαμε να λεγαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...