Προς το περιεχόμενο

Η Huawei παρουσιάζει το HarmonyOS Next αποχαιρετώντας το Android...στην Κίνα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά το λειτουργικό αυτό θα επεκταθεί σε όλα τα κινητά της huawei. Δεν ξέρω αν είναι θετικό ότι αφήνει το android και πάει σε δικό της, μακάρι να είναι θετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cat1967 said:

Αν παρακολουθείς τι γίνεται με τους brics θα δεις και τι θα γίνει στο μέλλον. 

BRICS, χωρες που διχως τις εξαγωγες τους στην δυση θα ηταν χρεοκοπημενες.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, multidanze είπε

Δεν με τάισε κανένα χέρι. Από το 2008 χρησιμοποιώ mac και δεν το έχω μετανιώσει. Όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω android, όπως προανέφερα, ήθελα να σπάσω τη συσκευή... ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ συσκευή του 2018 να σέρνεται και να μην κάνει τα βασικά... Και δεν είμαι apple fan boy γιατί εύχομαι η Huawei, που την θεωρώ αξιόλογη εταιρία, να βγάλει αξιόλογο λειτουργικό στην ευκολία, την ασφάλεια και την σταθερότητα του ios. Αν θεωρείς πως το android έχει κάποιο από αυτά τα 3 προφανώς δεν έχεις ιδέα από σοβαρό λειτουργικό.

Απ'ότι φαίνεται είχες φτηνό Android. Και εγω είχα Xiaomi 100€ και ήθελα να το σπάσω. Με Z Fold 2 που έχω τώρα και ακόμα κρατάει 4 χρόνια μετά, είναι η μέρα με την νύχτα.

Δεν φταίει το Android αλλά η συσκευή. Για να είμαστε δίκαιοι συγκρίνε iPhone σε ίδια κατηγορία τιμής όπως είναι το S24 Ultra. Όχι με σκουπίδια Alcatel ή TCL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, multidanze είπε

Και windows χρησιμοποιούν εκατομμύρια αλλά είναι ένα σάπιο λειτουργικό. Αυτό δεν είναι επιχείρημα. Το android είναι ότι χειρότερο. Όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω με android ήθελα απλά να σπάσω τη συσκευή από τα νεύρα μου!

Όχι ακριβώς. Τo Windows ειναι το ΜΟΝΟ λειτουργικο στην αγορά που επιτρέπει τη λειτουργία ανοιχτών συστημάτων hardware με άπειρους συνδυασμούς. Για βάλε ένα MacOs σε ένα τυχαίο build και πες μου αν ανοιξε καν. Υπάρχει και το Linux, αλλά σαφώς αποτελούν επιλογή νο2  για τους περισσότερους.

Προφανώς το MacOs ειναι σουπερ λειτουργικό ΑΝ θες να μεινεις σε συγκεκριμένο hardware.

Το θέμα με τα συστήματα ειναι η συλλογή δεδομένων που γινεται ηθελημένα ή άθελα και αποτελούν χρυσό στον κοσμο του data mining>διαφήμισης και των τάσεων. Για αυτό μαθηματικώς, όλοι αρχίζουν να το προστατεύουν κλείνοντας το σύστημα. (και για αυτό έχει φάει ban η google από κάποιες χώρες, ενώ η MS όχι).

Φυσικά οσο περισσότερος ανταγωνισμός τόσο καλύτερα.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κίνα είναι μια πολύ διαφορετική αγορά απο την ευρωπαική και την αμερικάνικη. Στην δύση εκτός απο την μεγάλη εξάρτηση απο τις εφαρμογές της google, στην ευρώπη ιδιαίτερα με το google pay,  maps κλπ., οι υπόλοιπες εφαρμογές είναι στην πλειοψηφία τους απο δυτικούς εκδότες. 

Αντιθέτως, οι πλειοψηφία των κινέζων δέν χρησιμοποιούν καθόλου δυτικές εφαρμογές γιατί πολύ απλά έχουν κινέζικες εφαρμογές για τα πάντα, όπως το wechat με τα mini apps του και φυσικά τα δικά τους social media. Το ποσοστό των νέων που έχουν επαφή με τον δυτικό κόσμο μέσα απο δυτικές εφαρμογές είναι ακόμα ελάχιστο. 

Ο πραγματικός ανταγωνιστής της Huawei στην Κίνα δέν είναι το android αλλα η Apple. Έχει σημαντικό μερίδιο αγορά όχι τόσο λόγο λειτουργικού όμως αλλα περισσότερο ίσως σαν fashion statement και ο κύριος λόγος που χρησιμοποιούν android συσκευές είναι απλά γιατί υπάρχουν επιλογές midrange και πολύ οικονομικές για όλα τα κοινωνικά στρώματα.

Η Huawei ήδη κατέχει ένα σημαντικό μερίδιο της αγοράς οπότε μάλλονυπολογίζει ότι η αλλαγή στο λειτουργικό της στην ουσία θα έχει αμελητέα αρνητική επίδραση στις πωλήσεις της. Εάν παρουσιάσει ένα σταθερό λειτουργιό με υποστήριξη απο τις περισσότερες κινέζικες εφαρμογές οι πιθανότητες να επιβιώσει είναι πολύ μεγάλες και ο μέσος κινέζος δέν θα ενδιαφερθεί ιδιαίτερα για την αλλαγή λειτουργικού.

Το να επεκταθεί εκτός Κίνας είναι άλλη ιστορία.

Επεξ/σία από johzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

BRICS, χωρες που διχως τις εξαγωγες τους στην δυση θα ηταν χρεοκοπημενες.....

Ποια δυση; Αυτη με το χρεος 10 τρις; Η υγιης οικονομια στις εξαγωγες βασιζεται.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, multidanze said:

Δεν με τάισε κανένα χέρι. Από το 2008 χρησιμοποιώ mac και δεν το έχω μετανιώσει. Όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω android, όπως προανέφερα, ήθελα να σπάσω τη συσκευή... ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ συσκευή του 2018 να σέρνεται και να μην κάνει τα βασικά... Και δεν είμαι apple fan boy γιατί εύχομαι η Huawei, που την θεωρώ αξιόλογη εταιρία, να βγάλει αξιόλογο λειτουργικό στην ευκολία, την ασφάλεια και την σταθερότητα του ios. Αν θεωρείς πως το android έχει κάποιο από αυτά τα 3 προφανώς δεν έχεις ιδέα από σοβαρό λειτουργικό.

Δηλαδή μας λες ότι χρησιμοποίησες συσκευή των 300 ευρώ και πάνω και δεν έκανε τα βασικά αλλά σερνόταν;;; Κάτι δε μας λες καλά γέροντα , εδώ υπάρχουν και συσκευές κάτω των 300σίων ευρώ που πάνε υπερβολικά καλά σε ότι και να τις κάνεις.

Γιατί αν συγκρίνεις συσκευές με λειτουργικό θα πας στα ίδια κυβικά χρημάτων και Specs. Δεν μπορείς να μου λες σέρνετε το λαπτοπ με windows σε σχέση με το mac αλλά το ένα να κάνει 400 ερώ και το άλλο 1500.... βάλε κάτι αντίστοιχο και πες ότι πάει χάλια.

1 hour ago, jimarass26 said:

Όχι ακριβώς. Τo Windows ειναι το ΜΟΝΟ λειτουργικο στην αγορά που επιτρέπει τη λειτουργία ανοιχτών συστημάτων hardware με άπειρους συνδυασμούς. Για βάλε ένα MacOs σε ένα τυχαίο build και πες μου αν ανοιξε καν. Υπάρχει και το Linux, αλλά σαφώς αποτελούν επιλογή νο2  για τους περισσότερους.

Προφανώς το MacOs ειναι σουπερ λειτουργικό ΑΝ θες να μεινεις σε συγκεκριμένο hardware.

 

Δεν μπορείς να το πεις και σούπερ λειτουργικό, κάτι το οποίο βγαίνει για κλειστό hardware και κάθε λίγο έχει τόσα θεματάκια. Άντε να τους πείσεις και από πάνω, εδώ με το που έβαλαν type C άρχισαν να μιλάνε για ασύλληπτες ταχύτητες , λες και οι άλλοι τόσα χρόνια δεν τις είχαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Ποια δυση; Αυτη με το χρεος 10 τρις; Η υγιης οικονομια στις εξαγωγες βασιζεται.

Δεν υπάρχει κράτος με υγιή οικονομία φιλε μου… μια από τις μεγάλες χώρες να καταρρεύσει θα καταστραφούν οι πάντες αφού είναι συγκοινωνούντα δοχεία και αυτό το γνωρίζουν…

η Κίνα δεν μπορεί να πουλήσει αν δεν υπάρχει η Αμερική και η Ευρώπη, η Αμερική και η Ευρώπη δεν μπορεί να παράγει αν δεν υπάρχει η Κίνα…

τόσο απλό…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη ιστορία είναι πως θα υποστηριχθεί από τους developers. Πιστεύω ακράδαντα ότι με το ίδιο HW θα έχει καλύτερες επιδόσεις από Android. Όχι γιατί η Google δεν έχει καλούς προγραμματιστές αλλά γιατί το Android είναι βασισμένο σε μεγάλο βαθμό στη Java (που δεν έχει καλό resource management) και πρέπει να υποστηρίζει διαφορετικά HW components.

Έχουμε δει στο παρελθόν το Windows phone που ήταν μακράν καλύτερο λειτουργικό από το android να αποτυγχάνει λόγω έλλειψης εφαρμογών. Δεν το συγκρίνω με iOS γιατί εκείνη την εποχή ήμουν μεταξύ Lumia και Galaxy S σαν κινητά και δεν έχω εμπειρία πως ήταν το iOS.

edit: επίσης όσο πλησιάζουμε στην εποχή που οι επεξεργαστές θα αντέχουν χρόνια , τόσο λιγότερο σημαντικό θα είναι το optimization του SW. Χαρακτηριστικά τα πρώτα low budget android σέρνονταν day 1 τώρα όχι.

28 λεπτά πριν, lost2 είπε

Δηλαδή μας λες ότι χρησιμοποίησες συσκευή των 300 ευρώ και πάνω και δεν έκανε τα βασικά αλλά σερνόταν;;; Κάτι δε μας λες καλά γέροντα , εδώ υπάρχουν και συσκευές κάτω των 300σίων ευρώ που πάνε υπερβολικά καλά σε ότι και να τις κάνεις.

Γιατί αν συγκρίνεις συσκευές με λειτουργικό θα πας στα ίδια κυβικά χρημάτων και Specs. Δεν μπορείς να μου λες σέρνετε το λαπτοπ με windows σε σχέση με το mac αλλά το ένα να κάνει 400 ερώ και το άλλο 1500.... βάλε κάτι αντίστοιχο και πες ότι πάει χάλια.

Δεν μπορείς να το πεις και σούπερ λειτουργικό, κάτι το οποίο βγαίνει για κλειστό hardware και κάθε λίγο έχει τόσα θεματάκια. Άντε να τους πείσεις και από πάνω, εδώ με το που έβαλαν type C άρχισαν να μιλάνε για ασύλληπτες ταχύτητες , λες και οι άλλοι τόσα χρόνια δεν τις είχαν.

Τα Mac βάλαν USB c από το 2015 νομίζω πριν τα main brands σε windows.

Για το λειτουργικό θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει super. Τα Mac έχουν εξαιρετικό resource management αλλά τα windows έχουν αρκετά features που είναι παράδοξο να λείπουν από το macOS. 

Επίσης, σαν χρήστης windows από 3.11 δυσκολεύομαι να το συνηθίσω και μου μοιάζει πιο φυσιολογικές οι διαδικασίες στα windows. Πχ μετακίνηση αρχείων. Μπορεί να είναι και θέμα συνήθειας βέβαια.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Te0sX είπε

Ό,τι χειρότερο έχω διαβασει τον τελευταίο μήνα. Άνθρωποι που εχουν μείνει 8 χρόνια πίσω. Πλέον τις δυνατότητες, καινοτομίες, χαρακτηριστικά, ελευθερία που σου δίνει ενα Samsung S ή ένα Pixel δεν τις ακουμπάει το iOS που εχει καταντήσει ΚΑΘΕ WWDC και Σεπτέμβρη ένα σκέτο meme, αντιγράφοντας και υλοποιώντας features απο Android, ωστόσο με τους συνηθισμένους περιορισμούς.

Είμαι χρήστης os x και macos απο το 2010 σταθερά, iMac 2010, hackintosh Xiaomi Air, Macbook Pro M1 Pro. Το να βλέπω άτομα να μιλάνε απαξιωτικά για το Android και καλά για το iOS/iPhones απλά μου προκαλεί γέλια και λύπη.

Δε θα το έλεγα έτσι ακριβώς. Ξεκίνησε να αναπτύσσεται σε τομείς που το android έπασχε και στη συνέχεια ξεκίνησε να υιοθετεί χαρακτηριστικά που είχε αναπτύξει το android, αλλά με καλύτερη υλοποίηση. Έχει περιορισμούς και θέματα που δεν έχει το android, αλλά το ίδιο ισχύει και με το android απέναντι στο iOS.

Το ένα λειτουργικό δεν είναι αντικειμενικά καλύτερο από το άλλο. Υπάρχει όμως το "καλύτερο λειτουργικό για εσένα" ή "το καλύτερο λειτουργικό για εμένα". Το θέμα είναι σε ποια πράγματα δίνει μεγαλύτερη σημασία κάποιος στο κινητό του.

Είμαι χρήστης android από το 2010 και έχω περάσει από ότι λειτουργικό έχει βγει σε κινητό, εκτός από Meego και το εννοώ. Από custom ROMs, μέχρι και ubuntu touch, SailfishOS, BBOS, windows phone, windows mobile, Symbian, iOS κ.α. από το 2000 μέχρι σήμερα.

Αν έμαθα κάτι από αυτή την εμπειρία είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω: δεν υπάρχει αντικειμενικά καλύτερο λειτουργικό. 

Εδώ και 2-3 χρόνια κατέληξα σε iOS, όχι γιατί είναι το καλύτερο, αλλά γιατί είναι το καλύτερο σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες.

Έχω ipad pro και macbook pro M3 pro. Η αλήθεια είναι ότι το οικοσύστημα και η συνεργασία μεταξύ των συσκευών είναι κορυφαία. Ζηλεύω λίγο το Dex της Samsung, δε θα πω ψέμματα, αλλά προς το παρόν με βολεύει πολύ ο συνδυασμός που έχω.

Στο θέμα: θα ήθελα να δω κι άλλους παίχτες στο τομέα. Δε μπορεί σε ένα πλανήτη, με τόσα δις ανθρώπων, να έχουμε μόνο 2 κυρίαρχα λειτουργικά στα κινητά.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Και η αυτο-απομόνωση καλά κρατεί… 

αντί να προσπαθήσει να αποδείξει την “αδικία” εις βάρους της, κάθεται και αποξενώνεται από τον υπόλοιπο κόσμο σαν κακομαθημένο πλουσιόπαιδο που δεν το παίζουν οι άλλοι…

Πες μου εσύ για ποια αδικία συγκεκριμένα την κατηγορεί η κυβέρνηση των ΗΠΑ, γιατί εγώ ακόμα να καταλάβω. Για όσους δεν έχουν καταλάβει: Η Google μετά χαράς θα έδινε Play Services και Play Store στην Huawei, η κυβέρνηση των ΗΠΑ δεν την αφήνει, και δεν έχουν πει στη Huawei τι θα μπορούσε να κάνει για να ξανα-αποκτήσει πρόβαση στα προϊόντα της Google.

Όσον αφορά την Κίνα, πάντα "αποξενωμένες" ήταν όλες η εταιρίες που χρησιμοποιούν Android, γιατί εκεί δεν υπήρξε ποτέ Play Services και Play Store. Εξού και ο λόγος που η Huawei διατηρεί ακόμα μερίδιο αγοράς σε αυτή τη χώρα. Τώρα το στοίχημα της Huawei είναι να κάνει τους developers να φύγουν από το de-Googled Android που χρησιμοποιεί να πάνε στο HarmonyOS Next.

 

13 ώρες πριν, leolipop είπε

Παρότι ο αριθμός υπολείπεται σημαντικά των εκατομμυρίων εφαρμογών σκουπιδιων που διαθέτουν τα Google Play Store και App Store.

There you go....

Πλέον ορισμένες εφαρμογές είναι απαραίτητες άσχετα αν τις θεωρείς "σκουπίδια" ή όχι, έστω και αν μιλάμε μόνο για το WhatsApp, το Viber, και τα διάφορα 2FA apps που μπορεί να τα απαιτεί ο εργοδότης σου (OKTA, Duo Mobile, Google Authenticator etc).Είναι ο λόγος που η Huawei πούλησε την Honor σε τρίτη εταιρεία που ελέγχεται εμμέσως από την Κινεζική κυβέρνηση, ήταν ο μόνος τρόπος να διατηρήσει μια κάποια παρουσία εκτός Κίνας.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Dinos1973 said:

BRICS, χωρες που διχως τις εξαγωγες τους στην δυση θα ηταν χρεοκοπημενες.....

Ποιές ακριβώς χώρες είναι η Δύση? Η Αμερική? Η Ευρώπη? Γιατί BRICKS έτσι όπως το πάνε θα παρακαλάμε να μπούμε και εμείς μπάς και σωθεί κάτι.

Παραπέμπω απο Wikipedia:

Το 2012, οι πέντε χώρες BRICS αντιπροσώπευαν έναν πληθυσμό σχεδόν τριών δισεκατομμυρίων ανθρώπων, με συνδυασμένο ονομαστικό ΑΕΠ 13,7 τρις $,[4] και ένα εκτιμώμενο σύνολο 4 τρις $ σε συναλλαγματικά αποθεματικά.[5] Το 2022 το συνολικό ονομαστικό ΑΕΠ ήταν περίπου 29 τρις $ ενώ ο πληθυσμός ανερχόταν σε τρισήμισυ δισεκατομμύρια.

 

Με λίγα λόγια σχεδόν ο μισός πληθυσμός της γής! Ενώ ας πούμε η Δύση δεν έχει χρεωκοπήσει. Όλα είναι μια χαρά. Που μόνο η Αμερική έχει ΜΗ βιώσιμο χρέος κοντά στα 20 τρις....(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...