Προς το περιεχόμενο

Η Huawei παρουσιάζει το HarmonyOS Next αποχαιρετώντας το Android...στην Κίνα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, multidanze είπε

Και windows χρησιμοποιούν εκατομμύρια αλλά είναι ένα σάπιο λειτουργικό. Αυτό δεν είναι επιχείρημα. Το android είναι ότι χειρότερο. Όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω με android ήθελα απλά να σπάσω τη συσκευή από τα νεύρα μου!

Το ios είναι ό,τι χειρότερο. Όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω με ios ήθελα απλά να σπάσω τη συσκευή από τα νεύρα μου.

είδες πως γυρίζει ανάποδα το επιχείρημα; Και ενώ είναι αλήθεια ότι όποτε έπιασα ios συσκευή ήθελα να την σπάσω, δεν θεωρώ ότι είναι ό,τι χειρότερο. Απλά δεν μου ταιριάζει. Ούτε τα windows είναι ότι το χειρότερο. Μια χαρά είναι, με τα συν και πλην του, όπως και τα υπόλοιπα. 

Στα της είδησης απλά η HUAWEI και κατ' επέκταση η Κίνα αποφασίζει να κάνει τον δικό της πόλο στα λειτουργικά συστήματα. Δε νοείται υπερδύναμη και να βασίζεσαι για κάτι τόσο νευραλγικό όσο είναι τα λειτουργικά στις μέρες μας, στις εταιρίες του εχθρού. Και αυτό φάνηκε στο πως έκοψαν κεφάλια οι ΗΠΑ μόλις ξεμύτισαν στην κορφή κινέζικες εταιρίες.

Επεξ/σία από for4
  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Και η αυτο-απομόνωση καλά κρατεί… 

αντί να προσπαθήσει να αποδείξει την “αδικία” εις βάρους της, κάθεται και αποξενώνεται από τον υπόλοιπο κόσμο σαν κακομαθημένο πλουσιόπαιδο που δεν το παίζουν οι άλλοι…

Συμφέρονται λέγεται και αμερικάνικο σαμποτάζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 5 χρόνια θα είναι νο1 παγκόσμια. Ο Κινέζος σχεδιάζει 5 και 10 χρόνια μπροστά. Έχει να ανοίξει εύκολα Ινδία ΝΑ Ασία Ρωσία Αφρική. Έφτασε τα 2/3 του κόσμου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, majunior είπε

Η Huawei ξεκινά ένα νέο project από την τεράστια αγορά της Κίνας. Όταν αυτό πάει καλά θα το δούμε και εκτός Κίνας. 

Η Huawei έχει φάει ban εδώ και 6 χρόνια, αν ήθελε τόσα χρόνια για να φτάσει να αποφασίσει να αλλάξει λειτουργικό και αλλά δύο-τρία για να φτιάξει επεξεργαστή  κοντά στις επιδόσεις των φετινών ναυαρχίδων πάει το έχασε το τρένο…

Προσωπικά βλέπω την Huawei σαν ένα τεράστιο βαρέλι χωρίς πάτο που ρίχνει η κινεζική κυβέρνηση λεφτά μπας και καταφέρει να αυτονομηθεί…

23 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Σε 5 χρόνια θα είναι νο1 παγκόσμια. Ο Κινέζος σχεδιάζει 5 και 10 χρόνια μπροστά. Έχει να ανοίξει εύκολα Ινδία ΝΑ Ασία Ρωσία Αφρική. Έφτασε τα 2/3 του κόσμου. 

Ο κινέζος είναι πέντε χρόνια πίσω σε τεχνολογία επεξεργαστών, αυτό το παραδέχονται και οι ίδιοι… το ίδιο και σε οθόνες και λοιπά εξαρτήματα… μην μπερδεύουμε το που κατασκευάζονται τα προϊόντα με το που σχεδιάζονται και από ποιους…

Για την ιστορία η Ινδία που είναι αυτόνομη, έχει μπανάρει σχεδόν όλες τις κινεζικές υπηρεσίες όπως και όλη η υπόλοιπη ασιατική ήπειρος… μου κάνει εντύπωση που νομίζεις ότι ξαφνικά όλοι οι γείτονες της θα την αγαπήσουν και θα ξεχάσουν τι ακριβώς πρεσβεύει και την προβληματική γειτονία που έχουν με αυτή…

30 λεπτά πριν, Alani13 είπε

Συμφέρονται λέγεται και αμερικάνικο σαμποτάζ

Δεν υπάρχει σαμποτάζ, αν ήταν έτσι το ίδιο θα λέγαμε και για το ban της Google από το 2010 που επέβαλε η Κίνα… αν είναι έτσι βάλε τουρκική εταιρία να φυλάει τα σύνορα σου…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Αν παρακολουθείς τι γίνεται με τους brics θα δεις και τι θα γίνει στο μέλλον. 

Και ναι και όχι, μιας και η ύπαρξη αντίπαλου δέος εξ ανάγκης δεν συνάδει και την επιτυχία του εγχειρήματος…

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, athankar είπε

Εγώ ξέρω πως το Android πάει σφαίρα, έχει άπειρες επιλογές συσκευών ( μη συγκρίνουμε όμως low budget Android με Apple) κάνει τα πάντα, δεν θέλει ντε και καλά να σου πουλάει αποκλειστικότητες σε hardware και όσο αφορά την ιδιωτικότητα, περισσότερο θα εμπιστευθώ την Google παρά τον Κινέζο. Απλά την εμπειρία και γνώμη μου θέλω να εκφράσω, δεν θέλω αντιπαραθέσεις καλο Hallowen 🙂

https://www.gsmarena.com/android_15_update_comes_with_a_huge_issue_for_pixel_6_owners-news-65011.php

Είσαι σίγουρος;... Μια χαρά φάουλ είναι και η Google σε πολλά θέματα... Αλλά είναι αμερικάνικη και δε μας νοιάζει...ε;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ένας τρίτος παίχτης είναι πάντα ευπρόσδεκτος (μακάρι να υπήρχαν ακόμα και τα Windows Phone), ειδικά αν το Next όντως αποδειχθεί ένα ολιγαρκές (σε resources) σύστημα. Κι ας το κρίνουμε όταν αναπτυχθεί αρκετά και περάσει τα σύνορα της Κίνας..

5 ώρες πριν, multidanze είπε

Άντε μπας και φτιάξει κάποιος λειτουργικό ισάξιο ή και καλύτερο από το iOS. Ξυπνήσανε επιτέλους με την απογοήτευση του android

5 ώρες πριν, multidanze είπε

Το android είναι ότι χειρότερο. Όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω με android ήθελα απλά να σπάσω τη συσκευή από τα νεύρα μου!

Θέλεις να μας πεις ποια συσκευή έχεις χρησιμοποιήσει (το 2018) και σε ποιες εφαρμογές σου κόλλαγε; Γιατί η 15χρονη σχεδόν εμπειρία μου με android smartphones & tablets (πρακτικά των περισσότερων κατασκευαστών), από low mid-range και πάνω, μου έχει δείξει ακριβώς το αντίθετο. Μήπως απλά δε σου ταίριαξε;

5 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Κλειστό οικοσύστημα, δουλεύει μόνο με hardware της εταιρείας, είναι στην Κίνα...Το βρήκα! Είναι η Apple από το temu!

Εταιρεία με κλειστό οικοσύστημα που δουλεύει μόνο με δικό της hardware, που κατασκευάζει τα προϊόντα της στην Κίνα, με κινέζους εργάτες και (κυρίως) κινέζικες πρώτες ύλες.. Το βρήκα! Είναι η Apple.. (που πολύ αγαπάει τις "φθηνές" - αλά Temu - συνθήκες της Κίνας..)

5 ώρες πριν, AtiX είπε

αντί να προσπαθήσει να αποδείξει την “αδικία” εις βάρους της, κάθεται και αποξενώνεται από τον υπόλοιπο κόσμο σαν κακομαθημένο πλουσιόπαιδο που δεν το παίζουν οι άλλοι…

Της έχουν ρίξει απαγόρευση χωρίς καμία ουσιαστική απόδειξη. Άρα δε μπορεί να αποδείξει την "αδικία" εις βάρος της και να θέλει. Επίσης καθόλου δεν απομονώνεται σαν κακομαθημένο πλουσιόπαιδο. Αντίθετα ανεξαρτητοποιείται, συνεχίζοντας να φτιάχνει δικούς της επεξεργαστές που κάποια στιγμή θα φτάσουν στα επίπεδα του ανταγωνισμού, παρά τις απαγορεύσεις. Και να που τώρα παρουσιάζει και το δικό της λειτουργικό. Με μία έτοιμη, τεράστια αγορά, και με τις πλάτες του καθεστώτος μιας χώρας με άφθονο εργατικό δυναμικό, πλούσιες πρώτες ύλες (& σπάνιες γαίες) και με μία νοοτροπία "μυρμηγκιού" (= άπλετης υπομονής) οι αριθμοί είναι/μοιάζουν υπέρ της. Αυτό όμως δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα κερδίσει το στοίχημα, ειδικά εκτός Κίνας. Προσωπικά της εύχομαι να τα καταφέρει..

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, multidanze είπε

Και δεν είμαι apple fan boy...

Όχι δεν είσαι σίγουρα, κάνει μπαμ αυτό, και μόνο που συγκρίνεις iphone που το βγάζει μια εταιρία με το android φτάνει, σύγκρινε το με ισάξιες σε χρήματα συσκευές αν θες να είσαι σωστός, όταν εγώ κάποτε το γύρισα σε iphone ήθελα να σπάσω τη συσκευή, κλειδώματα παντού, ελευθερία καθόλου, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου πλέον με android, αλλά με android ναυαρχίδα, όχι με xiaomi κτλ τον 300 ευρώ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάποια στιγμή στο παρελθόν που υπήρξαν τα λειτουργικά symbian και windows για κινητές συσκευές.

Την κατάληξη την ξέρετε φαντάζομαι.

Αν δεν υπήρχε η αγορά της Κίνας στην μέση ,η κατάληξη και αυτού του λειτουργικού θα ήταν η ίδια.

Και πάλι δεν ξέρω τι επιθετική πολιτική θα ακολουθήσει στην Κίνα για να τους πείσει να αλλάξουν από android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cat1967 είπε

Σε 5 χρόνια θα είναι νο1 παγκόσμια. Ο Κινέζος σχεδιάζει 5 και 10 χρόνια μπροστά. Έχει να ανοίξει εύκολα Ινδία ΝΑ Ασία Ρωσία Αφρική. Έφτασε τα 2/3 του κόσμου. 

αυτό το ακούμε από το 2020? πότε της επιβλήθηκαν κυρώσεις? και ακόμα με μία διανομή του android επαιζε χωρίς gapps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, multidanze said:

Άντε μπας και φτιάξει κάποιος λειτουργικό ισάξιο ή και καλύτερο από το iOS. Ξυπνήσανε επιτέλους με την απογοήτευση του android

Ό,τι χειρότερο έχω διαβασει τον τελευταίο μήνα. Άνθρωποι που εχουν μείνει 8 χρόνια πίσω. Πλέον τις δυνατότητες, καινοτομίες, χαρακτηριστικά, ελευθερία που σου δίνει ενα Samsung S ή ένα Pixel δεν τις ακουμπάει το iOS που εχει καταντήσει ΚΑΘΕ WWDC και Σεπτέμβρη ένα σκέτο meme, αντιγράφοντας και υλοποιώντας features απο Android, ωστόσο με τους συνηθισμένους περιορισμούς.

Είμαι χρήστης os x και macos απο το 2010 σταθερά, iMac 2010, hackintosh Xiaomi Air, Macbook Pro M1 Pro. Το να βλέπω άτομα να μιλάνε απαξιωτικά για το Android και καλά για το iOS/iPhones απλά μου προκαλεί γέλια και λύπη.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...