Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7690 Review - Το WiFi 7 είναι εδώ!


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά τα Review που είχαμε κάνει στο παρελθόν για διάφορα FRITZ!Box όπως το FRITZ!Box 7590, FRITZ!Box 5590, FRITZ!Box 7530 σειρά έχει το FRITZ!Box 7690.

Η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε πως και πως να έρθει στα χέρια μας και να το δοκιμάσουμε. Ένας από τους λόγους είναι η υποστήριξη WiFi 7. Είναι το πρώτο προϊόν της AVM που υποστηρίζει WiFi 7, όπως και το πρώτο που ανεβαίνει στον πάγκο των δοκιμών.

Μπορεί να θεωρηθεί ότι το FRITZ!Box 7690 είναι ο αντικαταστάτης και η ανανεωμένη έκδοση του FRITZ!Box 7590 AX. Παρότι το όνομα αυτό υποδηλώνει, στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ή να το θέσουμε καλύτερα, είναι από ποια πλευρά θα το δει ο τελικός χρήστης. Με βάση το "7690" που είναι το μοντέλο είναι φυσιολογικό να το θεωρήσει κάποιος αναβάθμιση. 7590 το παλιό 7690 το καινούριο. Το 90 υποδηλώνει ότι είναι το κορυφαίο μοντέλο της σειράς. Το 75 ή αντίστοιχα το 76 είναι η σειρά. Όπως θα δούμε παρακάτω υπάρχουν κάποιες αναβαθμίσεις συγκριτικά με το 7590 AX αλλά υπάρχουν και μερικές μικρές υποβαθμίσεις. Θα τα αναλύσουμε όλα παρακάτω.

image.jpeg.df4ae816ac23b8c94fc1fd32b733ba5f.jpeg

Η AVM για όποιον δεν γνωρίζει διαθέτει μια μεγάλη γκάμα προϊόντων όπως VDSL2/ADSL2+/4G/5G/FTTH Routers, Powerlines, WiFi Sticks, DECT Phones(FON), Repeaters όπως και συσκευές για Radiator Control, Power Outlets. Ιδρύθηκε το 1986, έχει έδρα το Βερολίνο και το 2021 απασχολούσε 880 υπαλλήλους. Το 2021 πραγματοποίησε τζίρο 570 εκατομμύρια ευρώ. Τo τμήμα υποστήριξης όπως και το τμήμα κατασκευής  βρίσκονται στη Γερμανία, ενώ τα προϊόντα της εταιρείας συνοδεύονται από 5 χρόνια εγγύησης. Η AVM είναι ένας από τους κορυφαίους κατασκευαστές προϊόντων στην Ευρώπη για ευρυζωνικές και ψηφιακές συνδέσεις. To όνομα AVM όλοι το γνωρίζουν πλέον μετά από τόσα χρόνια και  δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις, καθώς είναι συνώνυμο με την πρωτοπορία, την αξιοπιστία και την τεχνολογική υπεροχή. Διαθέτει το ευέλικτο λειτουργικό σύστημα FRITZ!OS που είναι σήμα κατατεθέν της AVM.

Η AVM με λίγα λόγια, απλά ξεφεύγει από το μέσο όρο των συμβατικών Routers που κατακλύζουν την αγορά. Φέτος η AVM κλείνει και τα 20 χρόνια στην αγορά.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr_Pepper said:

Το πρώτο μου ρούτερ στην πρώτη μου broadband συνδεση στο internet (HOL 1mbps down /128kbps up) ήταν fritzbox

attachment.php?s=7d2c15b3c5b949740ab4a3869be97e31&attachmentid=108547&d=1439067996&stc=1

ειχα παρει και  bluetooth isdn.λολ

21 minutes ago, Huruduru said:

Τα FRITZ!Box είναι ακριβούτσικες αλλά πολύ καλές συσκευές. 

το καλο ειναι τα 5 χρονια εγγυηση και οτι αναβαθμιζουν και τα παλια μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr_Pepper said:

Το πρώτο μου ρούτερ στην πρώτη μου broadband συνδεση στο internet (HOL 1mbps down /128kbps up) ήταν fritzbox

attachment.php?s=7d2c15b3c5b949740ab4a3869be97e31&attachmentid=108547&d=1439067996&stc=1

Σίγουρα το έχω χαμένο σε κάποιο ράφι, ως Wifi AP, είχε καεί το τροφοδοτικό, το άλλαξα, και ζει ακόμη. Είναι από τα λίγα router που είναι αθάνατα, αυτό και τα Zyxel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, galanos said:

Πως μπορούμε να κάνουμε τον ote να μας ο δώσει?  Τους ειπα να μου δώσουν καινούργιο και δεν δίνουν 😂

δινουν μονο στο 1 gbps ftth το 5330 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με aliexpress, με λιγότερα χρήματα μπορεί να χτίσει ένα πιο επεκτάσιμο openwrt router:

image.png.dedba6131bc1d564b0f0f11f5cea6e67.png

και με λίγα ευρώ παραπάνω να κουμπώσει και ένα 4G/5G module. Προσωπικά έβαλα ένα τέτοιο:image.png.761e636f93c7c0da4122a7fdb044bfb6.png

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Το πρώτο μου ρούτερ στην πρώτη μου broadband συνδεση στο internet (HOL 1mbps down /128kbps up) ήταν fritzbox

attachment.php?s=7d2c15b3c5b949740ab4a3869be97e31&attachmentid=108547&d=1439067996&stc=1

Εγω το έχω ακόμα σε χρήση, στο σπίτι των γονιών μου και έχω ένα δεύτερο για κάβαντζα. Πολύ καλό modem router. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, galanos said:

ναι αυτο εχω...

.επισης το εγραψα λαθος.5530 οχι 5330 που εγραψα.

πολυ καλο το 5530.μετα υπαρχει το 5590  που ειναι πιο δυνατο και συντομα το 5690 pro που ειναι wifi 7 και αλλα πολλα.

9 hours ago, datio said:

Αν κάποιος θέλει να μπλέξει με aliexpress, με λιγότερα χρήματα μπορεί να χτίσει ένα πιο επεκτάσιμο openwrt router:

image.png.dedba6131bc1d564b0f0f11f5cea6e67.png

και με λίγα ευρώ παραπάνω να κουμπώσει και ένα 4G/5G module. Προσωπικά έβαλα ένα τέτοιο:image.png.761e636f93c7c0da4122a7fdb044bfb6.png

το οποιο απευθυνεται σε τελειως αλλο κοινο.το ιδιο και τα  draytek. ειναι 3 διαφορετικες κατηγοριες εξοπλισμων για 3 διαφορετικες κατηγοριες χρηστων.  ειναι σαν να συγκρινεις ενα  jeep με ενα sport car και με ενα φορτηγακι.δεν υπαρχει συγκριση γιατι ειναι για αλλο χρηστη και αλλη χρηση. το αναφερω αυτο επειδη εχω δει πολλες φορες την συγκριμενη απαντηση. ειναι σαν το linux ενα πραγμα. :p.

δεν αμφιβαλλω οτι με τα μισα λεφτα θα φτιαξεις κατι 10 φορες πιο δυνατο αλλα αφορα ενα πολυ μικρο ποσοστο του κοσμου

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω ότι τα fritz υπερτερούν του ανταγωνισμού στο κομμάτι της τηλεφωνίας που οι άλλες εταιρίες δεν δίνουν τόσο βάρος. Κατά τα άλλα γιατί είναι καλύτερο από το αντίστοιχο asus? Επίσης γιατί είναι καλύτερο το dect τηλέφωνο να είναι συνδεμένο στο ρούτερ και όχι στην βάση του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, thanosAIAS said:

Μπορείς έτσι απλά να αντικαταστήσεις το router του provider σπίτι σου με ένα άλλο;

Ναι πλεον επιτρέπεται από όλους τους παρόχους είναι υποχρεωμένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...