Προς το περιεχόμενο

απορια σχετικα με GIGABYTE B650 EAGLE AX


vagotron1995
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από elpenor,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια,εφτιαξα ενα νεο pc με την εν λογω μητρικη και εχω ενα θεμα.Επειδη για κατα κυριο λογω εστησα το pc για να παιζω LoL και Valorant κανενα απο τα δυο δεν μπαινει λογω του Vanguard.Μπηκα στο bios αλλαξα το secure boot σε ενεργο και μετα οταν εκανα save and exit δεν εδειχνε η οθονη τιποτα και ουτε δουλευαν πληκτρολογιο και ποντικι.Προσπαθησα να κανω q flash και ενω εκανε κανονικα την διαδικασια και την τελειωσε, το λαμπακι της cpu εμενε ανοιχτο.Μετα,εκανα cmos clear με την μπαταρια της μητρικης και παλι τιποτα.Μην τα πολυλογω,τα ξαναεκανα ολα αρκετες φορες και καποια στιγμη ανοιξε ξαφνικα η οθονη και δουλευαν ολα.Τωρα ομως πως θα φτιαξω το secure boot χωρις να τραβηξω ολο αυτο παλι;  Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ή φταιει κατι αλλο; Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από vagotron1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω ότι εννοείς B650. Εγώ θα έκανα πρώτα bios update και μετά:

1. Θα έβγαζα το pin από τα windows και θα επέτρεπα login κανονικό με username και password χωρίς windows helo.
2. Θα επαλήθευα ότι το boot mode είναι UEFI στα boot settings.
3. Θα ενεργοποιούσα το secure boot.
4. Θα έψαχνα μία επιλογή "Restore Default/Factory Keys". ή κάτι παρόμοιο. Είναι απαραίτητο step.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε απορια σχετικα με GIGABYTE B650 EAGLE AX
5 ώρες πριν, elpenor είπε

Υποθέτω ότι εννοείς B650. Εγώ θα έκανα πρώτα bios update και μετά:

1. Θα έβγαζα το pin από τα windows και θα επέτρεπα login κανονικό με username και password χωρίς windows helo.
2. Θα επαλήθευα ότι το boot mode είναι UEFI στα boot settings.
3. Θα ενεργοποιούσα το secure boot.
4. Θα έψαχνα μία επιλογή "Restore Default/Factory Keys". ή κάτι παρόμοιο. Είναι απαραίτητο step.

Ναι η 650 ειναι το διορθωσα,σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εκανα τα βηματα και εφτιαξε σ ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...