Προς το περιεχόμενο

Το X γλιτώνει από τους αυστηρούς κανονισμούς του DMA της Ευρωπαϊκής Ένωσης


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ, μια από τις πραγματικά σοβαρές συνέπειες του να κάνεις το Twitter χώρο παραπληροφόρησης, fake news (στα οποία και ο ίδιος ο Musk πέφτει θύμα) και ασυδοσίας (η ελευθερία λόγου και η ασυδοσία δεν είναι το ίδιο): Εγκαταλείπουν σωρηδόν οι ακαδημαϊκοί γιατί ο κάθε.... συνωμοσιολόγος (για να είμαι ευγενικός) πετάει το μακρύ του και το κοντό του, συνήθως κατηγορώντας τους, χωρίς να υπόκειται συνέπειες στο λογαριασμό του. 

https://www.cambridge.org/core/journals/ps-political-science-and-politics/article/vibes-are-off-did-elon-musk-push-academics-off-twitter

 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Έχεις μπερδευτεί σχετικά με το ποιος βάζει τις πλάτες σε ποιον! ;) 

Καθόλου δεν εχω μπερδευτεί..Ασε το τι θέλουν να δειξουν προς τα εξω λόγο εκλογων.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

Υπαρχει βεβαια και το μνμ «θέλετε προσωποποιημενες διαφημισεις» κει να απανταει οχρηστης με ενα ναι ή οχι 

Εντωμεταξυ αντι να πληρωνουμε εκατομμυρια σε διαφορους γραφειοκρατες στις βρυξελλες θα μπορουσαμε απλως να εχουμε τις επιχειρησεις αυτες και τις εφαρμογες τους να βγαζουν ενα απλο μνμ 

αλλα βεβαια αυτο σημαινει πως μια σειρα κοπροι θα πρεπει να ψαξουν να βρουν δουλεια 🤣🤣

δοξα ναχει η γραφειοκρατια των βρυξξελων στις οπιιες φυσικα ενας απλος συμβουλος του ευρωκοινοβουλειου πληρωνεται 5-6 το μηνα. Εσυ φιλε ντελιβερα που με διαβαζεις τωρα και βαζεις βενζινη στο ακουτερακι σου 20 ευρω για να παρεις καυσιμα αξιας 10 εθρω ξερεις ποιος σου τρωει τα αλλα 10

Βασικα δεν ξερω αν τα εμαθες αλλα ο ελον ειναι απασχολημενος να αλλαζει τον κοσμο. Εσυ μπορεις να κοροιδευεις με το 150 (που δεν ειναι μικρη επιτυχια καθως δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι εδωμεσα που να μπορουν )

αλλα καλο ειναι να μην ξεχναμε οτι ο ελον αυτη την εβδομαδα εγραψε ιστορια με αυτο που στο χωρο της αεροναυπιγικης θεωρειται το μεγαλυτερο επιτευγμα απο την εποχη της αποστολη στο φεγγαρι

Και ένας γερμανόφωνος με μισοφαγωμένο μουστάκι το ίδιο απασχολημένος ήταν. Περιμένω το βιβλίο του Mein Kampf.

Προφανώς δεν κυριολεκτώ….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Εν τω μεταξύ, μια από τις πραγματικά σοβαρές συνέπειες του να κάνεις το Twitter χώρο παραπληροφόρησης, fake news (στα οποία και ο ίδιος ο Musk πέφτει θύμα) και ασυδοσίας (η ελευθερία λόγου και η ασυδοσία δεν είναι το ίδιο): Εγκαταλείπουν σωρηδόν οι ακαδημαϊκοί γιατί ο κάθε.... συνωμοσιολόγος (για να είμαι ευγενικός) πετάει το μακρύ του και το κοντό του, συνήθως κατηγορώντας τους, χωρίς να υπόκειται συνέπειες στο λογαριασμό του. 

https://www.cambridge.org/core/journals/ps-political-science-and-politics/article/vibes-are-off-did-elon-musk-push-academics-off-twitter

 

Ολα αυτα γινοντουσαν προ Μασκ. Τωρα τα community notes πεφτουν βροχη στην παραπληροφορηση, οπως επισης και μπορεις ευκολα να δεις τι ισχυει σε οσα δεν εχουν (ακομα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Εν τω μεταξύ, μια από τις πραγματικά σοβαρές συνέπειες του να κάνεις το Twitter χώρο παραπληροφόρησης, fake news (στα οποία και ο ίδιος ο Musk πέφτει θύμα) και ασυδοσίας (η ελευθερία λόγου και η ασυδοσία δεν είναι το ίδιο): Εγκαταλείπουν σωρηδόν οι ακαδημαϊκοί γιατί ο κάθε.... συνωμοσιολόγος (για να είμαι ευγενικός) πετάει το μακρύ του και το κοντό του, συνήθως κατηγορώντας τους, χωρίς να υπόκειται συνέπειες στο λογαριασμό του. 

https://www.cambridge.org/core/journals/ps-political-science-and-politics/article/vibes-are-off-did-elon-musk-push-academics-off-twitter

Στα σοσιαλ κυριαρχούν τα άκρα. Οι «μέσες» φωνές απλά είναι λίγες , δεν ακούγονται και δεν ασχολούνται. Αποτελούν σιωπηρή πλειοψηφία. Οι ακαδημαϊκοί απλά μπαίνουν όλο και λιγότερο στην διαδικασία να αντιμετωπίσουν τον παραλογισμό.

Για να μην λέω μόνο για τους άλλους.

Κι εγώ εδώ στο Insomnia, αρκετές φορές για να αντιπαρατεθώ με ακραίες απόψεις πάω στο απέναντι άκρο - αντεπιχείρημα για να κάνω πιο εμφανή την διαφωνία μου. Πχ αν προσέξει κανείς ποστ μου σχετικά με τον καπιταλισμό θα νομίζει κάποιος ότι την μια γράφει κουμουνιστης και την άλλη golden boy.  Κακώς το κάνω και δεν βγαίνει κάτι.  Αλλά φουντώνω… 😛 (προσπαθώ να το μειώσω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, SabotazNic said:

Ολα αυτα γινοντουσαν προ Μασκ

Κυριολεκτικά, ανέβασα μελέτη η οποία κάνει tracking τη φυγή των ακαδημαϊκών από το Twitter λόγω της ασυδοσίας που έχει επιφέρει ο Musk και της αλλαγής του Twitter σε cesspit παραπληροφόρησης. Τα δεδομένα είναι μέσα να κάνεις και δική σου ανάλυση αν θες.

Το τι ανεκδοτους ισχυρισμούς κάνει ο καθένας που θέλει, για τους δικούς του λόγους, να στηρίζει το Musk ως μεσσία, δε με ενδιαφέρει στο ελάχιστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κυριολεκτικά, ανέβασα μελέτη η οποία κάνει tracking τη φυγή των ακαδημαϊκών από το Twitter λόγω της ασυδοσίας που έχει επιφέρει ο Musk και της αλλαγής του Twitter σε cesspit παραπληροφόρησης. Τα δεδομένα είναι μέσα να κάνεις και δική σου ανάλυση αν θες.

Το τι ανεκδοτους ισχυρισμούς κάνει ο καθένας που θέλει, για τους δικούς του λόγους, να στηρίζει το Musk ως μεσσία, δε με ενδιαφέρει στο ελάχιστο.

Δεν σχολίασα την "φυγή", σχολίασα τα περί fake news κτλ. Ευτυχώς που το πήρε αλλιώς με κάτι πρόσφατα γεγονότα θα είχαμε κίνημα #2

Προσωπικά, ούτε και εμένα δεν με ενδιαφέρει η γνώμη των χειτερς. Ευτυχώς αν θες, δεν το χρησιμοποιείς. Χρησιμοποιήστε τικτοκ, που σβήνει comment με το παραμικρό, ή reddit που κάποια communities τα διαχειρίζονται no lifers που νομίζουν ότι διοικούν κράτος, ή μπείτε να διαβάσετε fb comments τύπου "Amen 👏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, SabotazNic said:

Ευτυχώς αν θες, δεν το χρησιμοποιείς.

Προσωπικά το έκανα. Ειδικά από τη στιγμή που είχα επιλέξει να μη δέχομαι αναρτήσεις του Musk στο feed μου και συνέχισα να τις βλέπω (χωρίς retweet, αυτούσιες). 

Προτιμώ να έχω σφαιρική ενημέρωση ψάχνοντας στο internet αντί να ενισχύω το confirmation bias μέσα από το bubble effect μέσα σε "communities" απλά για να νιώθω ότι κατέχω τη μόνη αλήθεια.. Ειδικά σε ένα χώρο ασύδοτης παραπληροφόρησης και συνωμοσιολογίας.

11 minutes ago, SabotazNic said:

που νομίζουν ότι διοικούν κράτος

Σωστός.

image.jpeg.bc67a06a5060cfb0201d81503be7d8ad.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σωστός.

image.jpeg.bc67a06a5060cfb0201d81503be7d8ad.jpeg

Θα μπορούσα να ανεβάσω τα δικά μας χάλια, αλλά θα κλειδώσει στην καλύτερη. Συνήθως ασχολούμαστε πρώτα με τους άλλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...