Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω High End PC 2024;


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα προβληματισμό, είμαι με ένα desktop Intel Core i7 3770k με μία Nvidia RTX 1660 Ti 6GB εδώ και πολλά χρόνια και είναι καιρός για καινούργιο build και σκέφτομαι αυτή την φορά να αγοράσω ότι πιο high-end υπάρχει. Ασχολούμαι επαγγελματικά με Web Development, Data Engineering και σιγά σιγά μπαίνω και στον κόσμο των Machine Learning & AI και εννοείται πως παίζω και video games ανά σπάνια διαστήματα. 

Η χρήση που κάνω και θα κάνω είναι πως θα τον έχω ανοιχτό 24/7, ο οποίος θα έχει διάφορες εφαρμογές server για να κάνω όσα ανέφερα +  και θα έχω απομακρυσμένη πρόσβαση για να εκμεταλλεύομαι τους πόρους του, μιας και οι επιδόσεις του λάπτοπ είναι πολύ χαμηλότερες.

Βλέπω τις τιμές των CPU και συγκεκριμένα των μοντέλων Intel Core Ultra 9 285K και AMD 9950X όπου είναι στα 749€ και πραγματικά σκέφτομαι αν αξίζουν τόσα χρήματα. Γιατί δεν είναι πως θα πάρω μόνο CPU αλλά θα πάρω και High End Motherboard, οπότε άλλα 749€ + 192GB DDR5 RAM (ναι, είναι για χρήση server) + Nvidia RTX 5090

Και αυτό που αναρωτιέμαι πραγματικά είναι αν οι MID CPU έχουν πάρα πολύ μεγάλη διαφορά με τους High End σε θέματα επιδόσεων και κοιτάω να δω πόσο value for money είναι.

Δυστυχώς, τα περισσότερα benchmarks γίνονται με βάση των video games σε FPS δεν αναλύουν για παράδειγμα, αν χρησιμοποίησα το ΤΑΔΕ ΑΙ με Python πόσο γρήγορα έκανε για να τελειώσει.  (μην ξεχνάτε παρόλα αυτά θα παίζω και video games).

Έχετε να δώσετε κάποια άποψη; 

Αξίζει να δώσει κάποιος τόσα χρήματα; Θα δει επιδόσεις για τα λεφτά τους στους CPU;

 

Επεξ/σία από MariosX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, MariosX said:

Αξίζει να δώσει κάποιος τόσα χρήματα; Θα δει επιδόσεις για τα λεφτά τους στους CPU;

Οχι δεν αξιζει.Περα απο οτι ειναι φουσκωμενες οι τιμες, σε ενα ,εναμιση χρονο θα εχουν χασει 30% της αξιας τους.

Επομενως η νοοτροπια ''αγοραζω οτι πιο ακριβο υπαρχει για να ειμαι ενταξει για 10 χρονια δειχνει ασχετοσυνη.Το εξυπνο ειναι να παρεις κατι καλο αλλα οχι πολυ ακριβο ωστε να κανεις την δουλεια σου αρκετα καλα και καθε 3 χρονια η λιγο πιο πριν, πριν παει να ληξει η εγγυηση του υλικου σου,να το πουλας σαν μεταχειρισμενο και να προσθετεις τα υπολοιπα χρηματα για το καινουργιο,ταχυτερο και καλυτερο,εχοντας μικροτερα εξοδα. Και ετσι συνεχως να ανακυκλωνεις το υλικο σου,αποφευγοντας ετσι και την παλαιοτητα που σημαινει φθορα και βλαβες ειδικα αν το χρησιμοποιεις 24/7.

Αυτη ειναι η δικη μου νοοτροπια. Δεν αγοραζω πανακριβο υλικο.Ειναι κοροιδια. Το σωστο ειναι η νοοτροπια Value for money.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα προβληματισμό, είμαι με ένα desktop Intel Core i7 3770k με μία Nvidia RTX 1660 Ti 6GB εδώ και πολλά χρόνια και είναι καιρός για καινούργιο build και σκέφτομαι αυτή την φορά να αγοράσω ότι πιο high-end υπάρχει. Ασχολούμαι επαγγελματικά με Web Development, Data Engineering και σιγά σιγά μπαίνω και στον κόσμο των Machine Learning & AI και εννοείται πως παίζω και video games ανά σπάνια διαστήματα. 

Η χρήση που κάνω και θα κάνω είναι πως θα τον έχω ανοιχτό 24/7, ο οποίος θα έχει διάφορες εφαρμογές server για να κάνω όσα ανέφερα +  και θα έχω απομακρυσμένη πρόσβαση για να εκμεταλλεύομαι τους πόρους του, μιας και οι επιδόσεις του λάπτοπ είναι πολύ χαμηλότερες.

Βλέπω τις τιμές των CPU και συγκεκριμένα των μοντέλων Intel Core Ultra 9 285K και AMD 9950X όπου είναι στα 749€ και πραγματικά σκέφτομαι αν αξίζουν τόσα χρήματα. Γιατί δεν είναι πως θα πάρω μόνο CPU αλλά θα πάρω και High End Motherboard, οπότε άλλα 749€ + 192GB DDR5 RAM (ναι, είναι για χρήση server) + Nvidia RTX 5090

Και αυτό που αναρωτιέμαι πραγματικά είναι αν οι MID CPU έχουν πάρα πολύ μεγάλη διαφορά με τους High End σε θέματα επιδόσεων και κοιτάω να δω πόσο value for money είναι.

Δυστυχώς, τα περισσότερα benchmarks γίνονται με βάση των video games σε FPS δεν αναλύουν για παράδειγμα, αν χρησιμοποίησα το ΤΑΔΕ ΑΙ με Python πόσο γρήγορα έκανε για να τελειώσει.  (μην ξεχνάτε παρόλα αυτά θα παίζω και video games).

Έχετε να δώσετε κάποια άποψη; 

Αξίζει να δώσει κάποιος τόσα χρήματα; Θα δει επιδόσεις για τα λεφτά τους στους CPU;

 

Αν δεν με άφηνε ο I7 2600k με αυτόν θα ήμουν ακόμη. Κράτα μέχρι να μην σου κάνει πλέον ή να σου μείνει. Στον δικό μου με 1070 έκανε παπάδες σνιφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Dragonlordcv2002 said:

Αν δεν με άφηνε ο I7 2600k με αυτόν θα ήμουν ακόμη. Κράτα μέχρι να μην σου κάνει πλέον ή να σου μείνει. Στον δικό μου με 1070 έκανε παπάδες σνιφ

Εμένα είναι έτοιμος να με αφήσει.

Ήδη έχω πολλά προβλήματα όπως δεν κάνει boot αν εχώ συνδεμένες USB. Το format είναι δύσκολη υπόθεση. Έχω επίσης μπλε οθόνες σε Windows 11 όπου τα έβαλα με αφαίρεση προστασίας του TPM. 

Επομένως χρειάζεται να φτιάξω κάτι καινούργιο και για λόγο επαγγέλματος και για διασκέδασης. Απλά το ερώτημα είναι αν είναι να πάω για κάτι high-high end (i9 285K) ή entry-high end (i7 265K).

Είναι αλήθεια πως χάνουν την αξία τους με τον καιρό και θα πρέπει να δω αναλυτικά benchmarks και αν θα αξίζει την τόση χρηματική διαφορά. Γιατί και εδώ είναι τεράστιο marketing, σου πετάει ο κατασκευής ονομασίες τύπου MAXIMUS SUPER GAMING ROYAL = 1000€ και ο ίδιος έχει άλλη μια μητρική με ακριβώς το ίδιο chipset στα 200€ και λόγω chipset έχουν ακριβώς το ίδιο performance ή άντε να έχει η MAXIMUS κάποια FPS παραπάνω και θύρες αλλά δεν αξίζει τα 1000€. 

Θα περιμένω κανένα μήνα μου φαίνεται, να δω benchmarks, αναλύσεις, κατανάλωση. Εμένα με νοιάζει η κατανάλωση γιατί θα είναι 24/7 και μπορεί να κάνει εργασίες πολλές οπότε ακόμα κι αν οι Core Ultra ανακοινώθηκαν με λιγότερο 10% επιδόσεις αλλά και με 30% λιγότερη κατανάλωση είναι win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο πιθανο ειναι, τα προβληματα αυτα να συμβαινουν επειδη εχεις βαλεις Windows 11. Στα Windows 10 ειχες τετοια θεματα?

Αν δεν φταιει ο επεξεργαστης σου, μπορεις να αγορασεις οn line ενα πολυ φτηνο κλειδι για Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 που εχουν υποστηριξη μεχρι 13 Ιανουαριου 2032.

https://learn.microsoft.com/en-us/lifecycle/products/windows-10-iot-enterprise-ltsc-2021

Αν παλι τα εχει παιξει η μητρικη σου,τοτε με ενα 100αρι παιρνεις εναν i7 3770 και μια καλη μητρικη με το Z77 και περιμενεις μεχρι το 2032 ανετος. Μπορει να σου φανει δυσκολο,αν σε εχει πιασει το μικροβιο της αγορας.Αλλα το 2032 με τα ιδια χρηματα που θα δωσεις τωρα,θα μπορεις να παρεις απιστευτα ανωτερο hardware και αυτο θα σου αρεσει. Εκτος και αν δεν επαρκει το combo που ανεφερα για την δουλεια σου.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...