Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με την επέκταση του wifi


theo_13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως θα δείτε και στην εικόνα θέλω να μεταφέρω το ίντερνετ από τη κεντρική είσοδο του σπιτιού στο Δ1 γιατί με το υπάρχον exterder το wifi είναι πολύ κακο. Στο Δ1 εχω και το κεντρικο pc. Εχω ηδη σκεφτεί να τραβήξω καλώδιο 15-20μ μέχρι το Δ1 και εκει να εχει access point στο τοίχο ωστε και τα 2 δωμάτια να εχουν καλο wifi. Η ερώτηση μου ειναι πρέπει το access point να περνει ρεύμα; εχω δει μερικα που ειναι τοιχου και δε χρειαζονται, μπορει να παρω τετοιο; εχετε να προτεινεται καποιο που ειναι καλο; για ethernet τι να παρω; και γενικα αν εχετε να προτείνετε κατι αλλο ειμαι ολος αυτια. Ευχαριστω 

Σπιτι.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα AccessPoint χρειάζονται ρεύμα. Υπάρχουν βεβαια και τα AP με τροφοδοσία POE (Power Over Ethernet) δηλ παίρνουν ρευμα απο το καλωδιο δικτυου. Θα χρειαστείς και εναν POE αντάπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το να φέρεις καλώδιο μέχρι το extender είναι δύσκολο (δεν θέλουν να φαίνεται κλπ) μπορείς να πας στην λύση του powerline γνωρίζοντας βέβαια τι παίζει με τον πινακα ρεύματος του σπιτιού (κυρίως αν ειναι τριφασικό η όχι - μιας και θα χρειαστείς πιο ακριβό εξοπλισμό έτσι) και έπειτα αγοράζεις κ ενα απλό ρουτεράκι (πχ xiaomi 4A) και το γυρνάς σε access point οπότε έχεις και τον υπολογιστή κουμπωμένο πάνω του με καλώδιο και εχεις και 2ο ασύρματο δίκτυο για τα άλλα 2 δωμάτια.

Αν το καλώδιο να φαίνεται δεν μας απασχολεί σε καμία περίπτωση ρουτεράκι γυρισμένο σε access point και όλα είναι συνδεδεμένα πάνω του και τέλος.

 

Στο αρχικό σου σετάπ πάντως, αν μιλάμε για συχνότητα στα 2.4GHz είναι απόλυτα λογικό να υπάρχουν τραγικές ταχύτητες καθώς ΠΛΕΟΝ είναι πάρα πολλά τα ασύρματα δίκτυα και πέφτει η μια συχνότητα πάνω στην άλλη. Σε οτιδήποτε σκεφτείς να κάνεις απο τις λύσεις θα προσέξεις ο εξοπλισμός σου να υποστηρίζει 5GHz που διαθέτει παραπάνω "χώρο" και μπάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2024 στις 4:33 ΜΜ, theo_13 είπε

Όπως θα δείτε και στην εικόνα θέλω να μεταφέρω το ίντερνετ από τη κεντρική είσοδο του σπιτιού στο Δ1 γιατί με το υπάρχον exterder το wifi είναι πολύ κακο. Στο Δ1 εχω και το κεντρικο pc. Εχω ηδη σκεφτεί να τραβήξω καλώδιο 15-20μ μέχρι το Δ1 και εκει να εχει access point στο τοίχο ωστε και τα 2 δωμάτια να εχουν καλο wifi. Η ερώτηση μου ειναι πρέπει το access point να περνει ρεύμα; εχω δει μερικα που ειναι τοιχου και δε χρειαζονται, μπορει να παρω τετοιο; εχετε να προτεινεται καποιο που ειναι καλο; για ethernet τι να παρω; και γενικα αν εχετε να προτείνετε κατι αλλο ειμαι ολος αυτια. Ευχαριστω 

Σπιτι.png

παρε ενα ζευγαρι deco, το ενα το συνδεεις με καλωδιο εκει που λες wifi κ προς τον διαδρομο. το δευτερο το τοποθετεις εκει που λες extender η οπου στο διαδρομο εχεις πριζα. θα καλυφθει ολο το σπιτι με επαρκεστατο σημα. Απο το 2ο deco αν θες τραβας παλι καλωδιο λαν για να συνδεσεις το pc.

εχω σχετικα ιδιο setup, κ με τραβηγμενο λαν απο το δευτερο deco προς το tvbox με σχεδον μηδενικες απωλειες. Πηρα καλωδιο λαν πλακε απο τεμου, το στερεωσα διακριτικα γυρω απο κασα πορτας κ το περασα κατω απο την πορτα, ουτε τρυπες ουτε τιποτα! απλως εχω βαλει λιγη χαρτοταινια για ναντο κραταει στη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...