Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των μπαταριών ηλεκτρικών οχημάτων αναμένεται να μειωθούν κατά 50% έως το 2026


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φάση με την συνεχιζόμενη βελτίωση των μπαταριών έχει αλλάξει τα φώτα στην αγορά των αυτοκινήτων. Δύσκολα ο άλλος θα αγοράσει νέο αυτοκίνητο ενώ βλέπει τέτοιες αλλαγές μέσα σε μερικούς μήνες. Περιμένει να δει που θα κάτσει η μπάλα, το οποίο δεν προβλέπεται να γινει νωρίς. Και το αυτοκίνητο δεν ειναι κινητό που θα πάρεις αλλο καλυτερο σε 2 χρονια, θεωρητικά το κρατάς για καμια 10ετια+. Μέχρι τότε με τους ρυθμούς που πάμε θα είναι κάτι το εντελώς παρωχημένο τεχνολογικά.

Το πρόβλημα με τα ηλεκτροκινητα αυτή την στιγμή ειναι η γρήγορη απώλεια της αξίας τους και η αισθηση ότι με τα λεφτά που δίνεις τώρα σε 1-2 χρόνια θα παρεις κατι πολυ καλυτερο και όχι τα φανταστικά προβλήματα των μπαταρίων.

Στα παραπάνω πρόσθεσε  και την αμηχανια των δυτικών χωρών, που από την μία θέλουν την πρασινη μετάβαση, από την αλλη ξέρουν ότι αν την αφησουν ελεύθερη θα χρεοκοπήσουν από τους κινέζους, οι οποίοι έχουν επιτύχει ήδη τα ηλεκτροκίνητα να είναι φθηνότερα απο τα θερμικα. (με 30κ εκει παίρνεις πολυτελη suv με αυτονομίες 500km+)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, tolstoy είπε

ευτυχώς υπάρχουν ήδη μεταχειρισμένα από 3-4.000 γιατί αν περιμένουμε τις γνωστές εταιρείες, πρώτα θα πεθάνουμε και μετά θα μπορούμε να αγοράσουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο 

3-4 χιλιάρικα; ποιο λες; την μπαταρία ή αμάξι ηλεκτρικό πιο φθηνά ως μεταχειρισμενο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, tolstoy said:

ευτυχώς υπάρχουν ήδη μεταχειρισμένα από 3-4.000 γιατί αν περιμένουμε τις γνωστές εταιρείες, πρώτα θα πεθάνουμε και μετά θα μπορούμε να αγοράσουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο 

Ποια είναι αυτα τα μεταχ ηλεκτρικά με 3000ε? Γιατί κοιταγα στο car.gr  και ουτε σαραβαλα δεν βρίσκεις με αυτα τα λεφτα.. 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οι lfp συντομα θα φορτιζουν 20-80% σε 15 λεπτακια. δεν ειναι το θεμα η φορτιση αλλα το κοστος φορτισης. ακομα και να πεσει το κοστος αγορας στα επιπεδα θερμικου, οσο η κυβερνηση αφηνει ανεξελεγκτες τις τιμες ρευματος και οι ταχυφορτιστες ειναι στα 60 λεπτα την kwh (αυριο μπορει να ειναι και 70) δεν κανουμε δουλεια. Επισης που ειναι η νομοθετικη ρυθμιση με την οποια θα μπορει ο κατοχος ηλεκτρικου να φορτισει (στην ιδια εταιρία που διατηρει οικιακο συμβολαιο) στο δρομο με τιμες σπιτιου συν ενα μικρο ποσο λογω εξυπηρετησης? 

αυτες ειναι οι αλλγες που θελουμε.

Σωστές οι σκέψεις και ενστάσεις σου, αλλά θα αφήσουν οι κυβερνησάρες μας (όχι μόνο η τωρινή/δική μας, αλλά εμάς αυτό μας καίει πρώτιστα) τα ατελείωτα κέρδη από φόρους στα ορυκτά καύσιμα, ειδικά βενζίνη κίνησης (δεν πιάνω το τί γίνεται με τα άλλα πετρελαιοειδή στη χώρα, κυκλοφορούν και μπράβοι) να χαθούν έτσι "απλά" προς το φτηνό ρεύμα κίνησης?

Χαχαχαχαχαχαχαχαχοχοχοχοχοχοοχαχχχχχχχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, oldnew είπε

Ποια είναι αυτα τα μεταχ ηλεκτρικά με 3000ε? Γιατί κοιταγα στο car.gr  και ουτε σαραβαλα δεν βρίσκεις με αυτα τα λεφτα.. 

Κάτι four two και κάνα toyota. Αν θες να βάλω link. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μειωθούν αρκετά, να πέσουν οι τιμές των μικρών ηλεκτρικών. Εγώ που μένω σε χωριό και έχω φωτοβολταϊκά άνετα θα μπορούσα να μετακινούμαι εντελώς δωρεάν εφόσον το αμάξι έχει μεγάλη αυτονομία και μπορώ να κάνω την δουλειά μου την ημέρα και να το φορτίζω όταν επιστρέψω στο σπίτι.

Όσοι ζείτε στην πόλη... να γυρίσετε στα χωριά :D

  • Like 3
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, toxoths73 said:

Τι εννοεί όταν λέει KWh σε μπαταρίες? μήπως εννοεί KAh?

Οι μπαταρίες μετριούνται πιο περιεκτικά σε KWh γιατί αν πεις μόνο τα KAh τότε δεν του λες σχεδόν καθόλου πληροφορία.

Μία μπαταρία με 1000Ah στα 12volt έχει 12*1000 = 12KWh
Μία μπαταρία με 1000Ah στα 24 volt έχει 24*1000 = 24KWh

Στους κινητήρες πάντα υπάρχει ένα sweet spot στα watt λειτουργίας όπου έχει την βέλτιστη απόδοση και σύμφωνα με αυτά υπολογίζουν και την μέγιστη διαδρομή με μία πλήρη φόρτιση.

Ένας κινητήρας που θα είχε π.χ. 1200W λειτουργίας, σε μία ώρα θα έτρωγε 1200Wh, άρα μία μπαταρία των 12.000Wh θα μπορούσε να τρέχει αυτόν τον κινητήρα στα

12000Wh/1200W =
12000/1200 * Wh/W =
10 Wh/W =
10h

Αν η ταχύτητα που πήγαινε σε αυτά τα watt ήταν π.χ. 40χμ/ω τότε θα μπορούσε να κάνει

10χμ/ώρα * 40 ώρες =
10 * 40 * (χμ/ώρα)/ώρες =
400 * (χμ/ώρα)*ώρες =
400χμ

(...ελπίζω να μη μου διέφυγε κάτι και γίνω πανηγυρικά ρεζίλι)

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, tolstoy said:

Κάτι four two και κάνα toyota. Αν θες να βάλω link. 

Για βαλε αν βρεις.  Πάντως εγω εχω βαλει να μου τα βγάλει απ το φθηνότερο προς το ακριβότερο.  Το ποιο φθηνό fouTwo που μου βγάζει είναι ενα χαλασμένο με πρόβλημα στην μπαταρία του 14.. και κανει 4500.. Στα 3000 ειδικά κατι τσικρικια τελείως,  μάλλον για γήπεδο γκολφ. Και πρόβλημα στην μπαταρία να μην ειχε, με 10 χρόνια η μπαταρία δεν φτάνει για τίποτα και αναμενεις απο χρόνο σε χρόνο να σε αφήσει. 

Στα 4000 κατι θα βρεις βέβαια αλλά όπως είπα είναι τελείως της πλακα. Οκ ίσως να βολέψει κάποιους βέβαια. 

 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/342823924-smart-fortwo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, toxoths73 said:

Χαίρω πολύ... αλλά όταν πας να αγοράσεις μία μπαταρία δεν λες θέλω μπαταρία 55Wh λες 55Αh 

Όταν πας να πάρεις μπαταρία λες κυρίως τα volt γιατί έχει σημασία σε τι volt λειτουργεί το μηχάνημα και φυσικά ζητάς να ξέρεις και τα Ah και την τιμή για να γνωρίζεις την χωρητικότητα ανά ευρώ και να υπολογίσεις τα Wh και πόσο μακρυά θα σε πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, toxoths73 είπε

Χαίρω πολύ... αλλά όταν πας να αγοράσεις μία μπαταρία δεν λες θέλω μπαταρία 55Wh λες 55Αh 

Γιατί το ένα είναι ενέργεια (kWh, Joule, eV), το άλλο είναι χωρητικότητα (Ah).

Γιατί στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν έχεις τα ίδια βόλτ γενικά στις μπαταρίες.

H BMW έβγαζε πριν μερικά χρόνια το ηλεκτρικό i3. Η "απλή" 'εκδοση είχε μπαταρία 60 Ah. Πιστεύεις ότι ήταν συγκρίσιμη με την μπαταρία των 60 Ah που έχεις στο αμάξι για να αρχίζει το πρωί;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει. Ας μειωθουν. Ας τις δωσουν και τσαμπα. Ας το προμοταρουν οσο θελουν!

Εμεις προτιμαμε βενζινοκινηση. Τελεια και παυλα.

Και εφοσον ακομη υποστηριζεται η ' σουπερ' σε βενζιναδικα, πιστευω οτι αυτο τον αιωνα καλλιστα μπορουμε να τον βγαλουμε με τα βενζινοκινητα μας.

Να παρουν αυτοι ηλεκτρικα. Ε μα πια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, amigagr said:

αν δεν μειωθει τοσο οσο να κανεις ενα κατουρημα στο βενζιναδικο και να φευγεις, δεν αξιζει τον κοπο!🙃

Αν δοκιμάσεις να κατουράς πολύ αργά? 

  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...