Προς το περιεχόμενο

Η Revolut αντιμετωπίζει αυξημένες καταγγελίες για απάτη στο Ηνωμένο Βασίλειο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, MariosX είπε

και οι Έλληνες προτιμούσαν Revolut για τις απατεωνιές τους μέχρι που υποχρεωθήκαν να δηλώσουν το ΑΦΜ τους. 

Να μην κρυβόμαστε, να τα λέμε και αυτά.

Ναι καλά... Ο πραγματικός απατεώνας δεν παίζει να δώσει αληθινό ΑΦΜ, η αν του ζητηθεί θα ψάξει να βρει άλλη τράπεζα μέσω web. 

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ σαν "μεσάζοντα" για διάφορες ηλεκτρονικές συναλλαγές. Βοηθάει απίστευτα. Πχ, θες έναν μήνα να βάλεις Netflix. Φτιάχνεις μια virtual card, τη βάζεις στο Netflix και κατευθείαν την παγώνεις. Το ίδιο με όλες τις συνδρομητικές (διαφορετική κάρτα για κάθε μία) . Εάν μετά από 10 μήνες, θέλεις να ξαναβάλεις Netflix, απλά ξεπαγωνεις την κάρτα, πληρώνεις, και την ξανά παγώνεις. 

Έχει βολεψει απίστευτα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάπου έλεος με τους τίτλους. ΠΘ κοντευουμε να γίνουμε.

Virtual card τι εννοείς; Σου στέλνει κάποια χρεωστική η Revolut; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

31 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

 

Virtual card τι εννοείς; Σου στέλνει κάποια χρεωστική η Revolut; 

Δημιουργεί μια καινούργια καρτα στην εφαρμογή. Δεν σου στέλνει κάτι σε φυσική μορφή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MariosX είπε

και οι Έλληνες προτιμούσαν Revolut για τις απατεωνιές τους μέχρι που υποχρεωθήκαν να δηλώσουν το ΑΦΜ τους. 

Να μην κρυβόμαστε, να τα λέμε και αυτά.

Δεν ελέγχει αν έβαλες πραγματικό οπότε κανείς δεν σταμάτησε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σύμφωνα με στοιχεία της Ρυθμιστικής Αρχής Συστημάτων Πληρωμών, για κάθε εκατομμύριο λίρες που κατατίθενται σε λογαριασμούς Revolut, 756 λίρες προέρχονται από απάτες εξουσιοδοτημένων μεταφορών (APP fraud)"

 

To 2015  η revolut με έσωσε στο εξωτερικό από τον Τζίφρα με την συμμορία του, που δεν μπορούσα να πάρω χρήματα να πληρώσω λογαριασμούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη φυσικού σαπορτ πάντως είναι εμπόδιο για να την χρησιμοποιήσει κάποιος σαν κύρια αποταμιευτικη τράπεζα. Ο φόβος να σε μπλοκάρουν για οποιονδήποτε λόγο και να μην μπορείς να μιλήσεις με άνθρωπο είναι φοβερός. Μέχρι να φτιάξει αυτό το κομμάτι θα παραμείνει κυρίως για εξυπηρέτηση συναλλαγών. Βέβαια ίσως να μην θέλει και κάτι άλλο η διοίκηση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, kostas808 είπε

Δεν ελέγχει αν έβαλες πραγματικό οπότε κανείς δεν σταμάτησε.

είναι και εκτός ΕΕ , 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ff7lucas said:

τι εννοεις; θα ηταν σωστη αν δεν μου τα εδινε τα €€ η eurobank;

και δεν μου λες, σου εφαγε εσενα λεφτα το μαγαζι η το δικαιολογεις ετσι για την κουβεντα; εχει διαφορα αν αλλαξε ονομα;

Δε κατάλαβα πως έφτασες σε αυτά τα συμπεράσματα, αλλά εννοείται πως έπρεπε να τα πάρεις και δεν δικαιολογώ κανένα μαγαζί απλά αναφέρω ότι  από όσο ξέρω δεν έκλεισε αλλά άλλαξε όνομα οπότε οι scammers παραμένουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, τρομερό άρθρο για ακόμη μια φορά.

Παραβολή και σύγκριση απόλυτων αριθμών περιπτώσεων απάτης! Χαχα

Δηλαδή, ανοησίες.

Νόημα θα είχε να γνωρίζουμε τον λόγο(μαθηματικό λόγο) πλήθους λογαριασμών προς πλήθος περιπτώσεων απάτης.

Είναι λες και το άρθρο απευθύνεται σε παιδάκια πρώτης δημοτικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ethereum said:

είναι και εκτός ΕΕ , 

Κάνεις λάθος η ρεβο είναι επίσημα τράπεζα με έδρα την Λιθουανία κ υπάγεται στην ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα. 

Στο ΗΒ δεν είναι ακόμη τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ff7lucas said:

μονο eurobank παιδια. με αμφισβητιση συναλλαγης μου επεστρεψε στο ακεραιο τα 605€ που ειχα πληρωσει στον απατεωνα jmctech για προτζεκτορα που δεν ηρθε ποτε γιατι (εκλεισε) το μαγαζακι. και δεν εχω ασφαλεια διαδικτυακης απατης για καλυψη.

Η visa σου επέστρεψε τα χρήματα όχι η Eurobank. Αν είχες κάνει κατάθεση δεν θα έπαιρνες τίποτα πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ σαν "μεσάζοντα" για διάφορες ηλεκτρονικές συναλλαγές. Βοηθάει απίστευτα. Πχ, θες έναν μήνα να βάλεις Netflix. Φτιάχνεις μια virtual card, τη βάζεις στο Netflix και κατευθείαν την παγώνεις. Το ίδιο με όλες τις συνδρομητικές (διαφορετική κάρτα για κάθε μία) . Εάν μετά από 10 μήνες, θέλεις να ξαναβάλεις Netflix, απλά ξεπαγωνεις την κάρτα, πληρώνεις, και την ξανά παγώνεις. 

Έχει βολεψει απίστευτα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Κάπου έλεος με τους τίτλους. ΠΘ κοντευουμε να γίνουμε.

 

και γιατί απλά δεν κάνεις pause το subscription 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, έχαψε ένα χαζό την ιστορία του scammer και του έδωσε τα στοιχεία του και φταίει η revolut, στις παραδοσιακές τράπεζες που έχω δουλέψει αυτά συμβαίνουν κάθε μέρα και μάλιστα η τράπεζα αποποιείται κάθε ευθύνη γιατί ο πέλάτης έδωσε τα στοιχεία του, έχουμε κάποια ποιό αντικειμένική έρευνα εκτός του Jack ηλίθιου?.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω στα 10 χρόνια που εχω Revolut και ολες οι συναλλαγες μου γινονται αποκλειστικα μεσα απο αυτην, μιλαμε βασικα για χιλιαδες συναλλαγες μεσα σε αυτα τα χρονια, εκατονταδες καταθέσεις, και μερικές αναλήψεις. Επισης μιας και ειμαι απο αυτους που κανουν επανεγκατασταση λογισμικου σε κινητο και υπολογιστη ανα 4 μηνες minimum, σημαινει πως εχω χρειαστει να κανω επαληθευση λογαριασμου καμια 30ρια φορές. Δεν ειχα το παραμικρό θέμα. Προφανως και θα επρεπε να μπει και καποιο ακομα 2FA αν και ο κοσμος δε ξερει να τα διαχειριζεται και θα κατεληγαν κλειδωμενα περισσοτερα ατομα απο εξω.

Παντως ο τίτλος ειναι λιγο ακυρος μιας και την κλεψια στο αρθρο δε φαινεται να στην κανει η Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...