Προς το περιεχόμενο

Η Revolut αντιμετωπίζει αυξημένες καταγγελίες για απάτη στο Ηνωμένο Βασίλειο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, ethereum said:

Όταν συνειδητοποίησε ότι είχε πέσει θύμα απάτης, επικοινώνησε με την Revolut - αλλά δεν υπήρχε ειδική γραμμή βοήθειας, παρά μόνο μια λειτουργία συνομιλίας με chatbot μέσα στην εφαρμογή.(!) 😲

«Τους έστειλα μήνυμα λέγοντάς τους, "Έπεσα θύμα απάτης, παρακαλώ παγώστε το λογαριασμό μου"».

Χρειάστηκαν 23 λεπτά για να μιλήσει με το κατάλληλο τμήμα που θα μπορούσε να παγώσει τον λογαριασμό του, κατά τη διάρκεια των οποίων ακόμη 67.000 λίρες είχαν «κάνει φτερά».

Ο Τζακ έχασε συνολικά 165.000 λίρες (κοντά 200.000 ευρώ) και πιστεύει πλέον ότι τα συστήματα της Revolut υπήρξαν αναποτελεσματικά με διάφορους τρόπους

Δεν διάβασα τι γραφει το άρθρο αλλα στο αγγλικό κομμάτι ο τύπος λέει ξεκάθαρα οτι εδωσε χυμα όλα τα security codes σε αγνώστους. 

Αν διαβάσεις το όλο στορυ δεν φταίει κάπου η ρεβο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

40 λεπτά πριν, ethereum είπε

Όταν συνειδητοποίησε ότι είχε πέσει θύμα απάτης, επικοινώνησε με την Revolut - αλλά δεν υπήρχε ειδική γραμμή βοήθειας, παρά μόνο μια λειτουργία συνομιλίας με chatbot μέσα στην εφαρμογή.(!) 😲

«Τους έστειλα μήνυμα λέγοντάς τους, "Έπεσα θύμα απάτης, παρακαλώ παγώστε το λογαριασμό μου"».

Χρειάστηκαν 23 λεπτά για να μιλήσει με το κατάλληλο τμήμα που θα μπορούσε να παγώσει τον λογαριασμό του, κατά τη διάρκεια των οποίων ακόμη 67.000 λίρες είχαν «κάνει φτερά».

Ο Τζακ έχασε συνολικά 165.000 λίρες (κοντά 200.000 ευρώ) και πιστεύει πλέον ότι τα συστήματα της Revolut υπήρξαν αναποτελεσματικά με διάφορους τρόπους

Ο Τζακ είναι κομμάτι αφελής να το πω,χαζός να το πω;.

Ιn February, Jack was in a co-working space when he received a phone call from a scammer pretending to be from Revolut. He was told he was being called because his account might have been compromised through being on shared Wi-Fi.

Jack was tricked into handing over enough information to allow the scammers to put his Revolut account onto their device. This meant they could see all his previous transactions, including a purchase at the online retailer Etsy that morning.

https://www.bbc.co.uk/news/articles/cj6epzxdd77o

6 λεπτά πριν, bilya είπε

Δεν διάβασα τι γραφει το άρθρο αλλα στο αγγλικό κομμάτι ο τύπος λέει ξεκάθαρα οτι εδωσε χυμα όλα τα security codes σε αγνώστους. 

Αν διαβάσεις το όλο στορυ δεν φταίει κάπου η ρεβο.

https://www.bbc.co.uk/news/articles/cj6epzxdd77o

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DelsinGR είπε

Νομίζω δεν έκλεισε το συγκεκριμένο αλλά άλλαξε όνομα. Δεν ξέρω πόσο σωστή είναι η Eurobank αν και προσωπικά δεν έχω παράπονο αλλά η Revolut βοηθάει και σε ταξίδια εξωτερικού

τι εννοεις; θα ηταν σωστη αν δεν μου τα εδινε τα €€ η eurobank;

και δεν μου λες, σου εφαγε εσενα λεφτα το μαγαζι η το δικαιολογεις ετσι για την κουβεντα; εχει διαφορα αν αλλαξε ονομα;

Επεξ/σία από ff7lucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην συνεχίσει να είναι έτσι στο μέλλον το insomnia να γράφει λάθος τίτλους και ειδικά σαν καποια σαιτ με ειδήσεις που λέει ο τίτλος σαν εδώ και μπαίνεις διαβάζει 2 γραμμές και ξανά κλικ για άλλες δύο.

 

Και ελπίζω να μην έδωσα ιδέα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανήκω σε αυτούς που είχαν αρνητική εμπειρία με τη συγκεκριμένη "τράπεζα". 

Πριν χρόνια, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο μού πάγωσαν τον λογαριασμό μου (ευτυχώς με λίγα χρήματα). Παρά τις άπειρες προσπάθειές μου, δεν κατάφερα ποτέ να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο και να βγάλω άκρη..

Μήνες μετά, κι ενώ είχα εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια, μου ήρθε ένα mail που μου ζητούσε να ξανακάνω εγγραφή στην εφαρμογή. Μετά από τρεις απόπειρες τα κατάφερα. Απέσυρα αμέσως όλα τα χρήματα και τους χαιρέτησα. Δε μου έδωσαν ποτέ καμία εξήγηση για τη συμπεριφορά τους, ούτε ζήτησαν ένα στοιχειώδες συγγνώμη..

Μακριά κι αγαπημένοι έκτοτε..

Υ.Γ: έλεος κάπου με τον clickbait τίτλο..

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ο Τζακ είναι κομμάτι αφελής να το πω,χαζός να το πω;.

Ιn February, Jack was in a co-working space when he received a phone call from a scammer pretending to be from Revolut. He was told he was being called because his account might have been compromised through being on shared Wi-Fi.

Jack was tricked into handing over enough information to allow the scammers to put his Revolut account onto their device. This meant they could see all his previous transactions, including a purchase at the online retailer Etsy that morning.

https://www.bbc.co.uk/news/articles/cj6epzxdd77o

https://www.bbc.co.uk/news/articles/cj6epzxdd77o

το θέμα είναι η προστασία και η αντίδραση της εταιρίας σε τέτοια προβλήματα , όχι ότι ο άνθρωπος έκανε λάθος , ο καθένας μπορεί να πέσει θύμα απάτης , στο ντοκιμαντέρ παραδέχονται ότι δεν έχουν δώσει βαρύτητα σε τέτοια ζητήματα  αλλά έχουν επικεντρώσει  στην ανάπτυξη και στην διαρκή επέκταση της εταιρίας  

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gadgetseek said:

Ανήκω σε αυτούς που είχαν αρνητική εμπειρία με τη συγκεκριμένη "τράπεζα". 

Πριν χρόνια, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο μού πάγωσαν τον λογαριασμό μου (ευτυχώς με λίγα χρήματα). Παρά τις άπειρες προσπάθειές μου, δεν κατάφερα ποτέ να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο και να βγάλω άκρη..

Μήνες μετά, κι ενώ είχα εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια, μου ήρθε ένα mail που μου ζητούσε να ξανακάνω εγγραφή στην εφαρμογή. Μετά από τρεις απόπειρες τα κατάφερα. Απέσυρα αμέσως όλα τα χρήματα και τους χαιρέτησα.

Μακριά κι αγαπημένοι έκτοτε..

Υ.Γ: έλεος κάπου με τον clickbait τίτλο..

Χωρις να αναιρειται το γεγονος οτι οι εγχωριες τραπεζες ειναι δραμα,

το οτι καποιοι πινουν νερο στο ονομα της καθε...revolut, το θεωρω too much...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και σε όλες τις τράπεζες έτσι και σε αυτή. Θυμα απάτης θα πέσεις αν τους ανοίξεις εσύ την πόρτα να μπουν στον λογαριασμό σου. 

Τώρα το τι θα γίνει μετά είναι άλλο θέμα. 

Μια χαρά είναι η revo για ταξίδια για να μη πληρώνεις τα έξοδα που θέλουν σε κάθε συναλλαγή.  Μέχρι εκεί. Δεν θα πάω να την κάνω main τράπεζα από την στιγμή που δεν έχει στην Ελλάδα φυσικό  support. 

Τώρα για το clickbait του τίτλου όχι μόνο στο insomnia αλλά και γενικά, είναι ότι από κάτι τέτοιες ειδήσεις οι ελληνικές τράπεζες τρίβουν τα χέρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ethereum είπε

το θέμα είναι η προστασία και η αντίδραση της εταιρίας σε τέτοια προβλήματα , όχι ότι ο άνθρωπος έκανε λάθος , ο καθένας μπορεί να πέσει θύμα απάτης ,  κάποια συμφέροντα στην Ελλάδα προμοτάρουν τη Revolut παρα πολύ 🤔 , στο ντοκιμαντέρ παραδέχονται ότι δεν έχουν δώσει βαρύτητα σε τέτοια ζητήματα  αλλά έχουν επικεντρώσει  στην ανάπτυξη και στην διαρκή επέκταση της εταιρίας  

Μα όλες οι τράπεζες το ίδιο σου λένε:ποτε δεν θα σε καλέσουμε για να σου ζητήσουμε κωδικούς κλπ.

Αυτός τα εδωσε όλα αβέρτα.Τους έδινε τους κωδικούς και του έκλεβαν χρήματα. 

 

Επίσης ξεκίνησε να ισχύει το https://www.bbc.co.uk/news/articles/cy94vz4zd7zo 

UK banks must refund fraud victims up to £85,000 within five days under new rules.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ σαν "μεσάζοντα" για διάφορες ηλεκτρονικές συναλλαγές. Βοηθάει απίστευτα. Πχ, θες έναν μήνα να βάλεις Netflix. Φτιάχνεις μια virtual card, τη βάζεις στο Netflix και κατευθείαν την παγώνεις. Το ίδιο με όλες τις συνδρομητικές (διαφορετική κάρτα για κάθε μία) . Εάν μετά από 10 μήνες, θέλεις να ξαναβάλεις Netflix, απλά ξεπαγωνεις την κάρτα, πληρώνεις, και την ξανά παγώνεις. 

Έχει βολεψει απίστευτα.

Spoiler

Κάπου έλεος με τους τίτλους. ΠΘ κοντευουμε να γίνουμε.

 

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ff7lucas said:

μονο eurobank παιδια. με αμφισβητιση συναλλαγης μου επεστρεψε στο ακεραιο τα 605€ που ειχα πληρωσει στον απατεωνα jmctech για προτζεκτορα που δεν ηρθε ποτε γιατι (εκλεισε) το μαγαζακι. και δεν εχω ασφαλεια διαδικτυακης απατης για καλυψη.

Δεν πλήρωσες με μεταφορά χρημάτων, τα λεφτά στα έδωσε η MasterCard/ visa, αλλιώς θα σου έλεγα τι θα έπαιρνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Χωρις να αναιρειται το γεγονος οτι οι εγχωριες τραπεζες ειναι δραμα,

το οτι καποιοι πινουν νερο στο ονομα της καθε...revolut, το θεωρω too much...

 

Είναι μέχρι να τους τύχει. Εγώ είχα μέσα 200κάτι €. Φαντάσου κάποιους (επαγγελματίες και μη) που έχουν σχεδόν όλο το κομπόδεμά τους εκεί (με την εντύπωση ότι δεν τα βλέπει η εφορία). Να τους συμβεί κάτι αντίστοιχο.. Ποιοι δικηγόροι και ποιες μηνύσεις.. Άντε να ξεμπλέξεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, ff7lucas said:

λαθος, με μεταφορα ειχα πληρωσει απο λογαριασμο οχι απο καρτα

γενικα προσπαθησε να το αποφευγεις να πληρωνεις με μεταφορα απο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...