Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάτρης του digital δεν ειμαι, αλά κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου και μόνο μπορώ να πω ότι στην ψηφιακή εποχή καλύτερα να αντιμετωπίζει κάποιος τις αγορές του σαν να πηγαίνει πχ σινεμά να δει μια ταινία ή σαν να πηγαίνει στο μπάρ να πιεί ένα ποτό.

Ουσιαστικά δηλαδή πληρώνεις για χρόνο ψυχαγωγίας και όχι για απόκτηση προϊόντος. 

Δεν συμφωνώ με το παραπάνω αλλά προς τα εκεί πάει.

Αρκετοί από αυτούς που αντιδρουν δεν κάθονται καν να συνειδητοποιήσουν ότι σε μία συνδρομητική πλατφόρμα τυπου netflix σειρές και ταινίες έρχονται και φεύγουν συνέχεια και αποκτάς ή χάνεις πρόσβαση σε αυτές.

Ένα αυτοκίνητο ή ένα σπίτι είναι κάτι υλικό. Τα ψηφιακά δεδομένα δεν είναι.

Γι αυτό και στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι προσπαθούν τόσο πολύ να προωθήσουν software διαχείρισης. Γιατί ανοίγει δρόμους για licences και συνδρομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτέ έγραφε κάτι άλλο πέρα από licence; Απλά τώρα το έχει σε πιο εμφανές σημείο. Η διαφορά του licence με κάτι που είναι owned είναι η δυνατότητα για revoke,. όλοι ξέρουν ας μην το παίζουμε ανήξεροι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MSSB said:

Το παράδειγμα με το αμάξι είναι άστοχο. 

Μαζί σου σε αυτό που λες, αλλά πρακτικά είναι αδύνατο και δεν βγάζει νόημα. Το πρώτο μου παιχνίδι που αγόρασα πίσω στο 1997 δεν το έχω αγγίξει έδω και 20 χρόνια. Τι να το κάνω αν το έχω στο Steam μου. 

Επίσης, πολλά δεν είναι σωστά, αλλά θυμίζω στην ψηφιακή εποχή, δεν σου ανήκει κάτι. Περιορισμένη άδεια χρήσης αγοράζεις. Παντού. Αν το θέλεις για πάντα, ξανά λέω, το κατεβάζεις τοπικά και το έχεις μέχρι το τέλους του κόσμου. 

Δημάδη αν σε ένα χρόνο, χρεωκοπήσει το Steam, θα το τρέχετε στα δικαστήρια γιατί χάσατε(-με) εκατοντάδες ψηφιακά παιχνίδια; 

Όλες οι διαμαρτυρίες οφείλονται στο γεγονός ότι οι ψηφιακοί πάροχοι υπηρεσιών εκμεταλλεύονται ένα μοντέλο που το ονομάζουν πώληση παιχνιδιού, ενώ στην ουσία είναι ενοικίαση του.

Φαντάζεσαι τι θα γινόταν στον φυσικό κόσμο εάν σου πούλαγαν ένα κλιματιστικό που προορίζεται από την φύση του να διαρκέσει περίπου 20 έτη και μέσα στη σύμβαση είχαν έναν όρο ότι εάν λήξει η αντιπροσώπευση της εταιρείας κατασκευής από τον εγχώριο αντιπρόσωπο, η λειτουργία του κλιματιστικού σου θα διακοπεί ή / και θα υποχρεωθείς να το επιστρέψεις στον νέο αντιπρόσωπο; Το ίδιο και με ένα αυτοκίνητο κλπ. Η σύγκριση γίνεται με σχετικά διαρκή αγαθά, όχι με αγαθά που με τη χρήση τους αναλώνονται. Οι δε ψηφιακές υπηρεσίες είναι διαρκείς. Μια τέτοια συμφωνία θα κατέπεφτε στα περισσότερα δικαστήρια ως λεόντεια. 

Ποιός απαγορεύει στο κράτος να ρυθμίσει με διαφορετικό τρόπο την αγορά; Μπορεί ας πούμε να ψηφισθεί διάταξη με την οποία ένας πάροχος που πωλεί ψηφιακό παιχνίδι, οφείλει να εξασφαλίζει την δυνατότητα δωρεάν για τον καταναλωτή λειτουργίας του επί διαστήματος τουλάχιστον 10 ετών (ή και παραπάνω) και ότι εάν εντός του διαστήματος αυτού καταστεί αδύνατη η συνέχιση της υποστήριξης έχει υποχρέωση επιστροφής μέρους των χρημάτων ανάλογα με το χρονικό διάστημα που υπολείπεται. 

Δεν ισχυρίζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι απαραιτήτως ή λύση ούτε ότι θα λυθούν όλα τα προβλήματα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε περίπτωση καταχρηστικών εμπορικών πρακτικών οι καταναλωτές πρέπει να διαμαρτύρονται, εν ανάγκη και να μποϋκοτάρουν και το κράτος οφείλει να ρυθμίζει τα εκατέρωθεν δικαιώματα και υποχρεώσεις εξισορροπώντας εύλογα αυτά. 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα cancel χρειάζεται, για να στρώσουν όλοι, βλέποντας απούλητους τους ΑΑΑ, ΑΑΑΑ και ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τίτλους τους.

ΥΓ. Φυσικά όλη η ιστορία ξεκίνησε από την Microsoft και τον μπαμπά του Bill που έφτιαξε τα agreements σε μια παρθένα αγορά ώστε ο πελάτης να μην έχει ποτέ δίκιο. Κλαιγοντουσαν για την υψηλή πειρατεία τον 20ο αιώνα και οι νομοθέτες τα ζώα τους έδιναν γη και ύδωρ και φτάσαμε, στις MAR και MOUR άδειες - του να ξαναγοράζεις άδεια σε κάτι που ήδη είχε αν το πάρεις μεταχειρισμένο. Μεγάλη ιστορία.

4 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Ποιός απαγορεύει στο κράτος να ρυθμίσει με διαφορετικό τρόπο την αγορά;

Υπάρχουν κράτη (νομίζω η Ελβετία) που ΔΕΝ δέχονται τις licence agreements της Microsoft. Φυσικά σε άλλες χώρες όπως η μπανανο-Ελλάδα, βάζαμε τους εφοριακούς να ψάχνουν μηχανήματα σε εταιρείες, λειτουργώντας ως υπάλληλοι της Microsoft.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό παντα αγοραζω πανακριβα παιχνιδια με 2,99 ευρω, σε στιγμες που ξυπνησει ο Αμερικάνος αλλαξει πλευρα και μου φαει τα λεφτα , οπως κανει τα τελευταια χρονια με τους πολίτες του.

Αγορα παντα Real Games με εξώφυλλα και κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια κανουν στην βιομηχανια και ολοι οι υπερμαχοι των ψηφιακων βιβλιοθηκων (με εμενα συμπεριλαμβανομενου, για πρακτικους λογους) μας κανουν να θελουμε να γυρισουμε στο παλιο πατροπαραδοτο φυσικο μεσο... 

εχω ολοκληρη βιβλιοθηκη με πολλα παιχνιδια στο Steam που μαζευα εδω και δεκαετια - γνωριζα εξαρχης οτι δεν μπορω ακριβως 'να κανω οτι θελω με αυτα σαν απολυτη ιδιοκτησια μου (πωληση/ενοικιαση/δανεισμος)' ... ηξερα οτι δενονται με τον προσωπικο μου λογαριασμο και μπορω να τα εχω οποτε θελω, οπου θελω, χωρις να κουβαλαω μεσα, χωρις να ρισκαρω ιους/φθορες στο εκαστοτε μεσο, και ανα υπολογιστη.... αλλα το να μου λενε οτι  > οχι μονο δεν σου ανηκει, απλα απλα σου παραχωρω το δικαιωμα να το χρησιμοποιεις (σαν εταιρεια) οπως κρινω εγω - με λιγα λογια 'ενοικιαση' < στα μουτρα κιολας και να το διατυπωνουν νομικιστικα κιολας για να αποφυγουν ευθυνες και να σε βγαλουν και βλακα... ε ενταξει... στανταρ αποθαρρυνουν τον κοσμο στο να ψωνισει εκει και γιατι να το κανει αλλωστε.. Για αυτο και επειδη το γνωριζα εδω και καμποσο καιρο ειχα σταματησει να ενισχυω αυτη την απληστη τακτικη...

Οποτε για να προστατεψεις τα δικαιωματα σου και τα νευρα σου η κατεφευγεις σε

Α) φυσικη αγορα και γεμιζεις με ολα τα παρεμφερη manuals, box, ανεβασμενες τιμες (συνηθως) ... εχεις ενα παρωχημενο αντιτυπο του τιτλου στα χερια σου και λογικα παιζει (εν μερει) ... θες χωρο (βιβλιοθηκη) ,υπομονη (να βρεις αυτο που ψαχνεις ακριβως στην εκδοση που θες και στην τιμη) και μετα να φροντιζεις και το φυσικο μεσο να μην παθει τιποτα

η ... το πιο ανεξοδο και γεματο ρισκο (για θεματα ασφαλειας και ηρεμιας)

Β) πειρατεια (και γεμιζεις δισκους και DVD με backups που τα διαχειριζεσαι ΟΠΩΣ και ΟΠΟΤΕ θες εσυ πραγματικα εσυ)

Μπορει και να κανω λαθος βεβαια ... ετσι? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο μονο αγορα σε φυσικη μορφη!Το να αγοραζει καποιος ενα παιχνιδι σε ψηφιακη μορφη, πολλες φορες να δινει το ιδιο ποσο με το εαν το αγοραζε σε φυσικη μορφη, και να το λενε οτι δεν του ανηκει αυτο με ξεπερναει. Μα αυτος ειναι και ο στοχος τους. Να ριξουν την αγορα των παιχνιδιων φυσικης μορφης στα ταρταρα για να μας οδηγησουν να αγοραζουμε τα παιχνιδια ψηφιακα και να μας λενε οτι θα το εχετε στην κατοχη σας τοσο καιρο οπως με την ενοικιαση βιντεοκασετων το '80  

Επεξ/σία από so_kriti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Δλδ θες να μου πεις οτι ολα τα hard copy που εχεις λειτουργουν; 

Γιατι και εγω πριν το steam ολα σε hard copy τα ειχα. Αλλα ζητημα να παιζουν ενα 5% 

Με τον ενα ή τον αλλο τροπο δεν θα εχεις προσβαση στο game σου. 

Εκτος και αν εχεις ενα παλιο pc και τα παιζεις εκει. τοτε πασο. 

ακόμα έχω και παίζω παιχνίδια της Amiga με τον εξομοιωτή στο PC , η version των Windows θα με περιορίσει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πριν θεωρήσουμε τα παιχνίδια ακριβά να σκεφτούμε και το κόστος παραγωγής. Πχ ακούγεται ότι το concord της Sony κόστισε 400εκ. Παλιότερα το κόστος των games ήταν πολύ μικρότερο. Πχ Diablo 2 κόστισε κάπου 4εκ. 100 φορές λιγότερο.

Τωρα αν θέλετε την άποψη μου τα σημερινά games είναι χειρότερα γιατί δεν έχουν την έμπνευση και την μοναδικότητα που έδωσαν άνθρωποι σαν τον Ron Gilbert. Επίσης τα inapp purchases κατέστρεψαν την έννοια του ανταγωνισμού αφού τα χρήματα καθορίζουν κατά βάση τον καλό από τον κακό παίχτη.

σ.σ. Έχουν καλύτερα γραφικά , ήχο , physics, ρεαλισμό όμως χάνουν σε gameplay , uniqueness. Και ειδικά το δεύτερο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Το να παίξω ένα reskinned clone χωρίς ουσία δεν μου λέει κάτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λίγο - αν τους το επιτρέψουμε - θα μας λένε φέρε πίσω την μπύρα που ήπιες / το φαϊ που έφαγες πέρυσι, γιατί τα αποσύρω από την αγορά και δεν είναι δικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, screaming_trees said:

Έχετε μπερδέψει τη χρήση με την ιδιοκτησία.. Το παιχνίδι ανήκει στους δημιουργούς του ή στην  εταιρεία που τους πλήρωσε να το δημιουργήσουν... Είναι δύσκολο να το καταλάβετε? Μήπως θέλετε και ποσοστά από τις πωλήσεις? 

Μερικοί ανακαλύψατε κάτι που υπάρχει εδώ και δεκαετίες και πέσατε από τα σύννεφα... 

δε νομίζω ότι έχεις καταλάβει το τί λέμε. 

Πληρώνω ένα single player παιχνίδι σήμερα, έστω Baldurs Gate 3.

Θέλω να μπορώ να το παίξω και πάλι σε 30 χρόνια επειδή έτσι μου ήρθε στην τρέλα, όπως ακριβώς έκανα με το Baldur’s Gate 2 περισι το καλοκαίρι όταν είχε βγει το 3 αλλά εγώ περίμενα να βγει σε Xbox γιατί το MacBook μου δεν υποστηρίζονταν.

Όπως πλήρωσα λοιπόν 11.000δρχ για το Baldurs 2 και το παίζω ακόμα και τώρα, έτσι θέλω να μπορώ να δίνω 60€ για το Baldurs Gate 3 και να το ξαναπαίξω το 2054.

Αν όμως το Steam έχει κλείσει, ή απλά αποφάσισε να με γράψει στα @@ του, εγώ δεν θα μπορώ να το παίξω.

Απλό; Θα έπρεπε να είναι απλό στην κατανόηση. Αλλά μάλλον δεν είναι ε;

Τί σχέση έχει το να θέλω ποσοστά απτις πωλησεις που λες ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω…

Επεξ/σία από polaki
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντα ίσχυε.Απλα τώρα αναγκάζονται να σε ενημερώσουν.Κι από την άλλη έχεις το GOG των εκπληκτικών Πολωνών(βλέπε σειρά Witcher)που έχει ακριβώς την αντίθετη πολιτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το σκεφτούμε ψύχραιμα ποτέ δεν άνηκαν στον χρήστη τα παιχνίδια στο steam.

αν το steam κλείσει για παράδειγμα τι θα γίνουν τα παιχνίδια; πρακτικά θα τα χάσεις και ας τα έχεις αγορασμένα.

γενικά είναι πολύ της μόδας να μην σου ανήκει πρακτικά τίποτα αλλά να το νοικιάζεις/streamαρεις μέσω subscription models

ταινίες, σειρές, χώρος στο cloud κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, WaveExDare said:

Γιαυτό παντα αγοραζω πανακριβα παιχνιδια με 2,99 ευρω, σε στιγμες που ξυπνησει ο Αμερικάνος αλλαξει πλευρα και μου φαει τα λεφτα , οπως κανει τα τελευταια χρονια με τους πολίτες του.

Αγορα παντα Real Games με εξώφυλλα και κουτι.

Υπάρχει ακόμα η λύση αυτή, αλλά ακόμα και αυτή δε μας καλύπτει σε κάποιες περιπτώσεις.

Για παράδειγμα το Diablo 3 όπως και άπειρα άλλα games που ακόμα και single player να θες να παίξεις απαιτούν σύνδεση στο internet for some fucked up reason. 

Που σημαίνει ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή τραβάει την πρίζα η εταιρεία και μένεις με ένα άχρηστο δισκάκι στο χέρι για σουβέρ.

Το πρόβλημα δηλαδή είναι μεγαλύτερο, κακώς εστιάζουμε μόνο στα digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...