Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αγόρασα ΌΛΟ το παιχνίδι ή ΟΛΗ την εταιρεία (παιχνιδιών ή οχημάτων)
ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ
Αλλιώς ΘΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΑ το όχημα, το παιχνίδι, το σπίτι.
ΜΗΝ παίζουμε με τις λέξεις και κρυβόμαστε πίσω από δαχτυλάκια, αύριο δεν θα έρθει η valve σπίτι μου να πάρει το Orange box πίσω ούτε η Beth να πάρει το Skyrim που τα έχω σε hard copy...Αυτά τα hard copies μου ανήκουν

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κρίνω από το μήνυμα που εμφανίζει αυτή τη στιγμή το steam, και πάλι ο νόμος είναι ελλειπής. Θα έπρεπε να υποχρεώνει σε σαφή διατύπωση ότι αγοράζεις ΜΟΝΟ την αδεια ΚΑΙ ΟΧΙ το περιεχόμενο. 

Πρέπει να είναι σαφέστατος ο περιορισμός και η αντίθεση - το τωρινό μήνυμα δεν κάνει σαφές τίποτα από τα δύο οπότε ο νόμος μένει στις καλές προθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

καθόλου άστοχο, δες bmw, tesla κλπ που περνάνε το σύστημα συνδρομής για χρήση εξαρτημάτων που είναι ήδη μέσα στο όχημά σου που ήδη έχεις αγοράσει (πχ θερμαινόμενα καθίσματα, ιπποδύναμη κλπ)
Ferrari και άλλες που σου παίρνουν πίσω το αμάξι αν κάνεις κάτι που τους ενοχλήσει κλπ

Άστοχο, διότι όπως πολύ καλά είπες και παρέλειψα να διευκρινίσω, σε όλες αυτές τις εταιρίες, απλώς αγοράζεις συνδρομή όχι το αμάξι τους, αλλά τις υπηρεσίες που έχουν μέσα εκεί. Φυσικά κλέψιμο γιατί ήδη έχεις το hardware απλά ξεκλειδώνουν τις λειτουργίες, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Το αμάξι να το πάρει κάποιος πίσω, δεν έχω ακούσει πέσα από κάτι Ferrari και Lampo. το οποίο θυμίζω το συμβόλαιο που υπογράφεις το αναφέρει ρητά ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

δεν αγόρασα ΌΛΟ το παιχνίδι ή ΟΛΗ την εταιρεία (παιχνιδιών ή οχημάτων)
ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ
Αλλιώς ΘΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΑ το όχημα, το παιχνίδι, το σπίτι.
ΜΗΝ παίζουμε με τις λέξεις και κρυβόμαστε πίσω από δαχτυλάκια, αύριο δεν θα έρθει η valve σπίτι μου να πάρει το Orange box πίσω ούτε η Beth να πάρει το Skyrim που τα έχω σε hard copy...Αυτά τα hard copies μου ανήκουν

Φιλε μου αγοραζεις τη χρηση...το οτι εχεις το δισκακι δεν σημαινει κατι. Ετσι ηταν παντα. Το δισκακι βαση νομου μπορεις να το πουλησεις και μαζι με την πωληση μεταφερεται και η αδεια χρησης. Ειναι τοσο απλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω το καλαβαινω, οτι φιλαρακο, παιχνιδι αγοραζεις απλα να πεζεις, οχι ολο το universe! Σαν πνευματικα δικαιωματα.

Θα ισχυριστηκε κανενας οτι αφου αγορασε το παιχνιδι δικαιουται κανει οτιδηποτε με τους χαρακτηρες του παιχνιδιου, μπλουζακια καρτες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει περασει πανω απο μια ωρα απο την αναρτηση της ειδησης

κι ακομη κανενας δεν εχει προτείνει "βάλτε linux να σωθειτε"!

περιεργο... εως υποπτο... 🙃

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nikos5800 said:

Δεν έχω ιδέα 😜για πλάκα το έγραψα 👍

καλα εκανες μου θυμισες να μπω να παρω τα δωραν παιχνιδια μια και να φυγω.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, SoullessRider said:

ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ

Αγόρασες μια άδεια χρήσης και τίποτα παραπάνω. Πάντα έτσι ήταν.

27 minutes ago, nickol-us said:

Γιατί, ποιος ποτέ σου απαγόρεψε να πουλήσεις το hard-copy σου;

Τι σχέση έχει αυτό; Ναι, επειδή ήταν hard copy το πουλούσες και "μεταφερόταν" η άδεια χρήσης στον επόμενο. Οκ. Με το ψηφιακό δεν το κάνεις. Άλλο ζήτημα όμως.

Επεξ/σία από jimmy213
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Τι σχέση έχει αυτό; Ναι, επειδή ήταν hard copy το πουλούσες και "μεταφερόταν" η άδεια χρήσης στον επόμενο. Οκ. Με το ψηφιακό δεν το κάνεις. Άλλο ζήτημα όμως.

Έχεις όρεξη να πάιξεις με τις λέξεις...

Ρώτησες αν το hard-copy σου ανήκει.... και σου είπα οτι το κάνεις οτι θες (το πουλάς, το πετάς, το δανίζεις) άρα σου ανήκει.

Εσύ λες οτι αυτό είναι άλλο θέμα; Πως;

Εδώ συζητάμε οτι μπορεί να σου πάρει όποτε θέλει την άδεια χρήσης...να σου το διαγράψει από το λογαριασμό και να μην έχεις τίποτα.

Spoiler

περιμένω την απάντηση οτι και με το δισκάκι αν θέλει σου παίρνει την άδεια χρήσης και δεν παίζεις, φυσικά αυτό δεν εξαιρεί το γεγονός οτι πάλι κάτι σου ανήκει(το δισκάκι, το κουτί και η όποια αξία έχει αυτό), γι'αυτό και λέω θες να παίξεις με τις λέξεις

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...