Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, MSSB είπε

Όταν κάτι δεν έχει φυσική υπόσταση και βασίζεται αποκλειστικά σε ψηφιακή μορφή, τότε δεν σου ανήκει.

Ποιος το λέει αυτό; Πιο συγκεκριμένα δείξε μου τον νόμο που το λέει αυτό, αν δεν υπάρχει τότε αυτό που λες δεν ισχύει. 

Επίσης επειδή και άλλος μίλησε για "άυλα" πράματα... το λογισμικό ειναι καλό* να το φανταζόμαστε σαν κάτι άυλο για εκπαιδευτικούς λόγους όταν πάμε να μάθουμε τι είναι υπολογιστές και πως λειτουργούν το ίδιο να φανταζόμαστε τον διαδικό κώδικα σαν 0 και 1 αλλά στην πραγματικότητα δεν ειναι 0 1 ειναι διακριτά σήματα ρεύματος που διαφέρει το βολτάζ τους κατα ένα συγκεκριμένο βαθμό (που εξαρτάται απο το εκάστοτε κοντρόλλερ που το επεξεργάζεται/μεταφέρει κτλ ) τυπικά συνήθως σε PC ειναι 2.5v (για αυτό που λέμε "0" ) και φτάνει τα 5V (για αυτό που λέμε 1)  εντός του επεξεργαστή το high ειναι συνήθως κοντά στο επίπεδο του vcc (της τάσης παροχής ρεύματος για τον επεξεργαστή) και το low κοντά στο 0 πχ 0,25volt.

Το λογισμικό λοιπόν δεν ειναι το σήμα που μεταφέρεται απο τα Busses των πλακετών του υπολογιστή (που και να ήταν πάλι ειναι κάτι "χειροπιαστό" απόδειξη ότι μπορούμε με τα κατάλληλα εργαλεία να φτιάξουμε κατάλληλες συσκευές που μανιπουλάρουν τέτοια σήματα όπως θέλουμε μια τέτοια συσκευή/εξάρτημα ειναι η μητρική και ο επεξεργαστής κτλ) 

Το λογισμικό ειναι η "συνταγή" με συγκεκριμένη μορφή και αυστηρώς ορισμένες λεπτομέρειες που αν μπει σε κάποια μνήμη και τεθεί υπο επεξεργασία (απo CPU ή controller ktl) θα έχει ένα προκαθορισμένο αποτέλεσμα. 

Και αποτυπώνεται σε διάφορες φυσικές χειροπιαστές μορφές πχ αν μιλάμε για CD ειναι συγκεκριμένου μήκους εγκοπές χαραγμένες με συγκεκριμένο τρόπο/σειρά και αποστάσεις μεταξύ τους πάνω στην επιφάνεια του δίσκου αν μιλάμε για "download" τότε μιλάμε για συγκεκριμένη σειρά προσανατολισμού μαγνητικών ρινισμάτων με τους πόλους τους πάνω ή κάτω κατα συγκεκριμένο τρόπο πάνω στην επιφάνεια του σκληρού μας δίσκου κτλ.

Επειδή με το μάτι μας δεν μπορούμε να το δούμε δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν,  CD ειδικά με ένα μικροσκόπιο μπορείς να το δεις πολύ άνετα

How Data is Written on CD



Το να λές ότι αν ένα πράγμα ειναι ψηφιακό άρα μια συνταγή τότε δεν μου ανήκει ειναι σαν να λες το περιεχόμενο του τσελεμεντέ (βιβλίο με συνταγές μαγειρικής) δεν μου ανήκει και όποτε θέλει η Βέφα έρχεται και μου παίρνει/καίει το βιβλίο ή μου στέλνει εξώδικο ότι αν δεν κλειδώσω το βιβλίο ώστε να μην έχω πρόσβαση σε αυτό θα μου κάνει μήνυση.

Φυσικά και δεν ειναι έτσι (βασικά ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει μήνυση για το οτιδήποτε στο οποιοδήποτε πρόσωπο  και ας μην έχει δίκαιο οπότε μπορεί και η βέφα στο παράδειγμα να μου κάνει μήνυση απλά εννοώ ότι δεν θα είχε δικαιωθεί σε περίπτωση που αποφάσιζε να μου κάνει). 

Το θέμα δεν ειναι αν ειναι κάτι ψηφιακό ή όχι αλλά αν το αγοράζω ή το νοικιάζω .

Αν το έχω αγοράσει μου ανήκει (Αστικός κώδικάς κεφάλαιο 2o: Νομή) 
Ενδεικτικά άρθρο 974: Όποιος απέκτησε τη φυσική εξουσία πάνω στο πράγμα (κατοχή) είναι νομέας του, αν ασκεί την εξουσία αυτή με διάνοια κυρίου.

Τί είναι η διάνοια κυρίου;


Πότε το έχω αγοράσει;

Άρθρο 513: Με τη σύμβαση της πώλησης ο πωλητής έχει την υποχρέωση να μεταβιβάσει την κυριότητα του πράγματος ή το δικαίωμα, που αποτελούν το αντικείμενο της πώλησης, και να παραδώσει το πράγμα και ο αγοραστής έχει την υποχρέωση να πληρώσει το τίμημα που συμφωνήθηκε.

------------------------------------------------

*βασικά δεν ειναι καλό γιατί ακριβώς δημιουργεί τέτοιες παρεξηγήσεις απλά εννοούσα βολεύει η απλοποίηση αν ο σκοπός ειναι να μάθεις κάτι πιο γενικό όπως σε βασικό επίπεδο τι ειναι ο υπολογιστής και τι κάνει κτλ.

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τουλάχιστον πλέον είναι ειλικρινής, λένε ρητά ότι ενοικιάζεις το κάθε παιχνίδι και παραδέχονται ότι η λέξη "αγορά" που χρησιμοποιούσαν μέχρι πρότινος στην πλατφόρμα τους είναι απλά ένα αθώο διαφημιστικό τρικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ποιος το λέει αυτό; Πιο συγκεκριμένα δείξε μου τον νόμο που το λέει αυτό, αν δεν υπάρχει τότε αυτό που λες δεν ισχύει. 

Επίσης επειδή και άλλος μίλησε για "άυλα" πράματα... το λογισμικό ειναι καλό* να το φανταζόμαστε σαν κάτι άυλο για εκπαιδευτικούς λόγους όταν πάμε να μάθουμε τι είναι υπολογιστές και πως λειτουργούν το ίδιο να φανταζόμαστε τον διαδικό κώδικα σαν 0 και 1 αλλά στην πραγματικότητα δεν ειναι 0 1 ειναι διακριτά σήματα ρεύματος που διαφέρει το βολτάζ τους κατα ένα συγκεκριμένο βαθμό (που εξαρτάται απο το εκάστοτε κοντρόλλερ που το επεξεργάζεται/μεταφέρει κτλ ) τυπικά συνήθως σε PC ειναι 2.5v (για αυτό που λέμε "0" ) και φτάνει τα 5V (για αυτό που λέμε 1)  εντός του επεξεργαστή το high ειναι συνήθως κοντά στο επίπεδο του vcc (της τάσης παροχής ρεύματος για τον επεξεργαστή) και το low κοντά στο 0 πχ 0,25volt.

Το λογισμικό λοιπόν δεν ειναι το σήμα που μεταφέρεται απο τα Busses των πλακετών του υπολογιστή (που και να ήταν πάλι ειναι κάτι "χειροπιαστό" απόδειξη ότι μπορούμε με τα κατάλληλα εργαλεία να φτιάξουμε κατάλληλες συσκευές που μανιπουλάρουν τέτοια σήματα όπως θέλουμε μια τέτοια συσκευή/εξάρτημα ειναι η μητρική και ο επεξεργαστής κτλ) 

Το λογισμικό ειναι η "συνταγή" με συγκεκριμένη μορφή και αυστηρώς ορισμένες λεπτομέρειες που αν μπει σε κάποια μνήμη και τεθεί υπο επεξεργασία (απo CPU ή controller ktl) θα έχει ένα προκαθορισμένο αποτέλεσμα. 

Και αποτυπώνεται σε διάφορες φυσικές χειροπιαστές μορφές πχ αν μιλάμε για CD ειναι συγκεκριμένου μήκους εγκοπές χαραγμένες με συγκεκριμένο τρόπο/σειρά και αποστάσεις μεταξύ τους πάνω στην επιφάνεια του δίσκου αν μιλάμε για "download" τότε μιλάμε για συγκεκριμένη σειρά προσανατολισμού μαγνητικών ρινισμάτων με τους πόλους τους πάνω ή κάτω κατα συγκεκριμένο τρόπο πάνω στην επιφάνεια του σκληρού μας δίσκου κτλ.

Επειδή με το μάτι μας δεν μπορούμε να το δούμε δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν,  CD ειδικά με ένα μικροσκόπιο μπορείς να το δεις πολύ άνετα

How Data is Written on CD



Το να λές ότι αν ένα πράγμα ειναι ψηφιακό άρα μια συνταγή τότε δεν μου ανήκει ειναι σαν να λες το περιεχόμενο του τσελεμεντέ (βιβλίο με συνταγές μαγειρικής) δεν μου ανήκει και όποτε θέλει η Βέφα έρχεται και μου παίρνει/καίει το βιβλίο ή μου στέλνει εξώδικο ότι αν δεν κλειδώσω το βιβλίο ώστε να μην έχω πρόσβαση σε αυτό θα μου κάνει μήνυση.

Φυσικά και δεν ειναι έτσι (βασικά ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει μήνυση για το οτιδήποτε στο οποιοδήποτε πρόσωπο  και ας μην έχει δίκαιο οπότε μπορεί και η βέφα στο παράδειγμα να μου κάνει μήνυση απλά εννοώ ότι δεν θα είχε δικαιωθεί σε περίπτωση που αποφάσιζε να μου κάνει). 

Το θέμα δεν ειναι αν ειναι κάτι ψηφιακό ή όχι αλλά αν το αγοράζω ή το νοικιάζω .

Αν το έχω αγοράσει μου ανήκει (Αστικός κώδικάς κεφάλαιο 2o: Νομή) 
Ενδεικτικά άρθρο 974: Όποιος απέκτησε τη φυσική εξουσία πάνω στο πράγμα (κατοχή) είναι νομέας του, αν ασκεί την εξουσία αυτή με διάνοια κυρίου.

Τί είναι η διάνοια κυρίου;


Πότε το έχω αγοράσει;

Άρθρο 513: Με τη σύμβαση της πώλησης ο πωλητής έχει την υποχρέωση να μεταβιβάσει την κυριότητα του πράγματος ή το δικαίωμα, που αποτελούν το αντικείμενο της πώλησης, και να παραδώσει το πράγμα και ο αγοραστής έχει την υποχρέωση να πληρώσει το τίμημα που συμφωνήθηκε.

------------------------------------------------

*βασικά δεν ειναι καλό γιατί ακριβώς δημιουργεί τέτοιες παρεξηγήσεις απλά εννοούσα βολεύει η απλοποίηση αν ο σκοπός ειναι να μάθεις κάτι πιο γενικό όπως σε βασικό επίπεδο τι ειναι ο υπολογιστής και τι κάνει κτλ.

Σου θυμίζω εκτός από όλα, ότι οι όροι χρήσεις ενδέχεται να τροποποιηθούν χωρίς προηγούμενη ειδοποιήσει και ότι οι εταιρίες που πουλάνε ψηφιακό περιεχόμενο έχουν δικαίωμα να αλλάξουν τους όρους και αν δεν αποδεχθείς τους νέους, τότε χάνεις τη πρόσβαση. Δεν το λέει κάπου αυτό αλλά επίσης δεν το απαγορεύει. Τα γνωστά παραθυράκια.

Εσύ αγόρασες κάτι σε ψηφιακή μορφή, δεν μπορείς να το εκτυπώσεις όπως το βιβλίο ή τη συνταγή. Αν μπορείς να κάνεις ένα λειτουργικό backup, έχει καλώς. Αν δεν γίνεται αυτό, είσαι έρμαιο των όρων χρήσης που βάζουν.

Όλα αυτά που ζητάμε είναι γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο σε βάθος για τα ψηφιακά αγαθά και γι αυτό ο καθένας κάτι ότι θέλει.

Τι καθόμαστε το συζητάμε ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Ας φτιάξουν λεπτομερείς νόμους, να έχουμε δικαιώματα πάνω σε αυτά που αγοράσαμε. Μέχρι τότε, καλή τύχη να αποκτήσεις(-ουμε) ιδιοκτησία σε κάτι. Τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ne0n είπε

Τουλάχιστον πλέον είναι ειλικρινής, λένε ρητά ότι ενοικιάζεις το κάθε παιχνίδι και παραδέχονται ότι η λέξη "αγορά" που χρησιμοποιούσαν μέχρι πρότινος στην πλατφόρμα τους είναι απλά ένα αθώο διαφημιστικό τρικ!

Όχι δεν ειναι ειλικρινείς χρησιμοποιούν πάλι απάτη η οποία δεν διώκεται αυτεπάγγελτα όμως (και εκει πατάνε) 

Πιο απλά αν τους κάνουν μήνυση πάλι την πάτησαν γιατί και που σε ενημερώνουν ότι δεν έχεις την ιδιοκτησία δεν αλλάζει κάτι νομικά.

Είναι σαν πχ να βγάλω εγώ σελίδα και να λέω "όποιος πατήσει αυτό το κουμπί και πληρώσει το ποσό που αναγράφεται εγώ ως πληρωμένος δολοφόνος θα τερματίσω την ζωή του κατα παραγγελία" 

θέλω να πω επειδή εμπαίζοντας το σύστημα ακολουθούμε την τυπική σημασία μια σύμβασης (το κομμάτι που αναφέρει ότι πρόκειται για συμφωνία μεταξύ συμβαλλομένων μελών) δεν σημαίνει ότι παρακάμπτονται όλοι οι άλλοι ορισμοί και νόμοι.

 

 

51 λεπτά πριν, MSSB είπε

Εσύ αγόρασες κάτι σε ψηφιακή μορφή, δεν μπορείς να το εκτυπώσεις όπως το βιβλίο ή τη συνταγή. Αν μπορείς να κάνεις ένα λειτουργικό backup, έχει καλώς. Αν δεν γίνεται αυτό, είσαι έρμαιο των όρων χρήσης που βάζουν.

 

Φυσικά και μπορείς! Τόσο με την έννοια του να έχεις το δικαίωμα να το κάνεις (πλην του να κοπιάρεις και να το πουλάς σε 3ους γιατί έχεις την ιδιοκτησία του περιεχομένου αλλά όχι τα πνευματικά δικαιώματα (οι δημιουργοί έχουν πνευματικά δικαιώματα όχι πνευματική ιδιοκτησία όπως είπα και σε έναν άλλο χρήστη)  μπορείς όμως να πουλήσεις την ιδιοκτησία αυτό το 1 CD δηλαδή και να βγάλεις κέρδος μπορείς επίσης να κοπιάρεις την ιδιοκτησία σου (αποτελεί μέρος της κυριότητας σου αυτή η απόφαση) για backup ή όποια άλλη χρήση, αρκεί να μην το πουλάς σε 3ους) 

Όσο και με την πρακτική μπορείς να μεταφέρεις το game/ταινία/μουσική κτλ σε οποιοδήποτε δίσκο ή μέσο αποθήκευσης σε οποιοδήποτε σύστημα πως σου ήρθε ότι δεν μπορείς ;  

 

 

51 λεπτά πριν, MSSB είπε

Σου θυμίζω εκτός από όλα, ότι οι όροι χρήσεις ενδέχεται να τροποποιηθούν χωρίς προηγούμενη ειδοποιήσει

Να σου θυμίσω ότι οι όροι χρήσης δεν αποτελούν νόμους ακόμη και αν συμφώνησες με αυτούς αν παραβαίνουν τον νόμο δεν εφαρμόζονται απλά απο εκει και πέρα το θέμα ειναι κατα πόσο τον παραβαίνουν τον νόμο έτσι ώστε ο συμβαλλόμενος που έθεσε τους όρους να διωχθεί αυτεπάγγελτα απο το κράτος όπως για παράδειγμα η Γερμανία vs Μicrosoft το 2017 γιατί είχε στο EULA της (όροι χρήσης) συγκεκριμένα σημεία που δεν συμβάδιζαν με τον γερμανικό νόμο και μάλιστα οι όροι αυτοί τυχαίνει να ειναι σχετικοί με την κουβέντα η Microsoft επέβαλε στους όρους χρήσης ότι δεν γίνεται να μεταπωλήσεις την άδεια χρήσης windows 10 που έχεις στην κατοχή σου... 

Επειδή έτσι ήρθε στην MS να το γράψει αυτό στο EULA και επειδή εσύ αναγκαστικά συμφωνείς με το EULA για να χρησιμοποιήσεις τα windows (πχ δεν μπορείς να πατήσεις next κατα την εγκατάσταση των windows  για να προχωρήσει η εγκατάσταση αν πρώτα δεν τσεκάρεις ότι αποδέχεσαι τους όρους) δεν σημαίνει ότι δεν ειναι μπαρούφες αυτά που έγραψε και πως φυσικά αναγκάστηκε απο την γερμανική κυβέρνηση να αλλάξει τους όρους της

 https://borncity.com/win/2017/08/22/forced-windows-10-upgrades-microsoft-signed-a-waiver/

ή αν δεν διωχθούν αυτεπάγγελτα απο το κράτος  (συνεχίζοντας να έχει παράνομους όρους χρήσης) συνεχίζουν να παραμένουν  μεν ατιμώρητοι  έως ότου τους κάνουν μήνυση για αυτό δε όπως πχ Epic Games vs. Apple (2020) όπου η EPIC (για το fortnite νομίζω) είχε σύστημα απευθείας πωλήσεων μέσα στο game που απαγορευόταν απο το EULA της apple/applestore (μέσω του οποίου διαμοίραζε η EPIC τα παιχνίδια της στους πελάτες iphone κτλ και που φυσικά υπέγραψε το EULA της Apple για να μπορεί να τα μοιράζει)

https://en.wikipedia.org/wiki/Epic_Games_v._Apple#:~:text=In January of 2024%2C the,alternate payment systems in apps.

Όπου δεν κέρδισε η EPIC ακριβώς αλλά δεν ειναι εκει το θέμα το θέμα ειναι ότι είχε όντως σημεία το EULA της apple που δεν συμβάδιζαν με τον νόμο και κατόπιν της μήνυσης της EPIC αναγκάζεται η apple να τα αλλάξει απλά δεν "πήρε" η EPIC ακριβώς ότι ζητούσε... 

Με λίγα λόγια οι όροι χρήσης και να τους υπογράψεις δεν αποτελούν νόμους του κράτους και αν τους παραβαίνουν δεν εφαρμόζονται και μπορεί μάλιστα και να δικαιούσαι αποζημίωση. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

σου θυμίσω ότι οι όροι χρήσης δεν αποτελούν νόμους ακόμη και αν συμφώνησες με αυτούς αν παραβαίνουν τον νόμο

Επειδή όμως είμαστε Ελλάδα και όχι Γερμανία ή Χ χώρα, εδώ τουλάχιστον που κατοικώ δεν υπάρχουν επαρκείς νόμοι που να με καλύπτουν, θα πρέπει να αρκεστώ στο "trust me bro" της κάθε εταιρίας. Αν κάνω λάθος κάπου για τους νόμους, παρέπεμψε με να διαβάσω.

Προφανώς και οι Νόμοι υπερισχύουν οποιουσδήποτε όρους χρήσης. Το έχουμε επανειλημμένα αυτό. Δεν μιλάω για κάτι τέτοιο. Μιλάω όταν δεν υπάρχουν αυτοί οι νόμοι.

 

9 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Φυσικά και μπορείς! Τόσο με την έννοια του να έχεις το δικαίωμα να το κάνεις (πλην του να κοπιάρεις και να το πουλάς σε 3ους γιατί έχεις την ιδιοκτησία του περιεχομένου αλλά όχι τα πνευματικά δικαιώματα (οι δημιουργοί έχουν πνευματικά δικαιώματα όχι πνευματική ιδιοκτησία όπως είπα και σε έναν άλλο χρήστη)  μπορείς όμως να πουλήσεις την ιδιοκτησία αυτό το 1 CD δηλαδή και να βγάλεις κέρδος μπορείς επίσης να κοπιάρεις την ιδιοκτησία σου (αποτελεί μέρος της κυριότητας σου αυτή η απόφαση) για backup ή όποια άλλη χρήση, αρκεί να μην το πουλάς σε 3ους) 

Όσο και με την πρακτική μπορείς να μεταφέρεις το game/ταινία/μουσική κτλ σε οποιοδήποτε δίσκο ή μέσο αποθήκευσης σε οποιοδήποτε σύστημα πως σου ήρθε ότι δεν μπορείς ; 

 

Σορρυ αλλά δεν κατάλαβα. Πότε είπα ότι δεν μπορείς να το μεταφέρεις; Είπα απλά αν μπορείς να κάνεις ένα λειτουργικό backup, να το κάνεις. Αν όχι, τότε απλώς πηγαίνεις με τα νερά του πωλητή. Αν κατάλαβα κάτι λάθος, διόρθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όχι δεν ειναι ειλικρινείς χρησιμοποιούν πάλι απάτη η οποία δεν διώκεται αυτεπάγγελτα όμως (και εκει πατάνε) 

Πιο απλά αν τους κάνουν μήνυση πάλι την πάτησαν γιατί και που σε ενημερώνουν ότι δεν έχεις την ιδιοκτησία δεν αλλάζει κάτι νομικά.

Είναι σαν πχ να βγάλω εγώ σελίδα και να λέω "όποιος πατήσει αυτό το κουμπί και πληρώσει το ποσό που αναγράφεται εγώ ως πληρωμένος δολοφόνος θα τερματίσω την ζωή του κατα παραγγελία" 

θέλω να πω επειδή εμπαίζοντας το σύστημα ακολουθούμε την τυπική σημασία μια σύμβασης (το κομμάτι που αναφέρει ότι πρόκειται για συμφωνία μεταξύ συμβαλλομένων μελών) δεν σημαίνει ότι παρακάμπτονται όλοι οι άλλοι ορισμοί και νόμοι.

Ειρωνικά το ανέφερα και προφανώς δεν μπορούν να πάνε κόντρα στην εκάστοτε νομοθεσία στα κράτη που απευθύνονται, αλλά όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα σε ανάλογες πλατφόρμες δεν είναι οι δημιουργοί του προϊόντος ώστε να σου το "πουλήσουν" αλλά έχουν δικαιώματα ώστε να σου το ενοικιάσουν. Οπότε ο όρος "ενοικίαση" είναι νομικά σωστός από την "πώληση" όταν αναφέρονται σε ψηφιακό προϊόν που δεν έχουν δικαιώματα πχ πώλησης ή μεταπώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MSSB είπε

Επειδή όμως είμαστε Ελλάδα και όχι Γερμανία ή Χ χώρα, εδώ τουλάχιστον που κατοικώ δεν υπάρχουν επαρκείς νόμοι που να με καλύπτουν, θα πρέπει να αρκεστώ στο "trust me bro" της κάθε εταιρίας. Αν κάνω λάθος κάπου για τους νόμους, παρέπεμψε με να διαβάσω.

Υπάρχουν νόμοι τους ανέφερα πιο πριν απαντώντας μάλιστα σε εσένα. 

Απλά το δικαστικό σύστημα στην ελλάδα ειναι αρκετά δυσκίνητο οπότε μπορεί να μην ενδιαφερθεί ή έχει χρόνο (λόγω άλλων προτεραιοτήτων) κάποιος εισαγγελέας να μηνύσει την εταιρεία, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να τους μηνύσεις πχ αν στους όρους χρήσης σου βάλουν κάτι του τύπου "αυτό που μόλις αγόρασες μπορούμε να στο πάρουμε πίσω όποτε θέλουμε" ή αντίστροφα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα αν ως αγοραστής εφαρμόσεις την κυριότητα σου στο πράγμα πχ αποφασίσεις να το πουλήσεις και σου πουν αυτοί "ε αυτό δεν γίνεται" και σου κάνουν μήνυση απλά θα χάσουν. 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ποτε δε μας ανηκε το περιεχόμενο. Δεν ξερω τι ακριβως περιλαμβανει ο νομος και δεν θα τον αναζητησω tbh απλως το περιεχομενο του game (κωδικας, μοντελα κλπ) δεν σου ανηκε ποτε. Φανταζομαι και στην ψηφιακη version ισχυει το ιδιο και αυτο θα περιγραφει η ειδοποιηση. Αυτο που αλλαζει ειναι οτι αν κλεισει το steam χανεις τα games σου ενω αν ειχες physical copy δε θα τα εχανες μεχρι να χαλασει το cdακι σου βεβαια που παλι επρεπε να το αγορασεις αρα παλι δε σου ανηκε το περιεχομενο. Καπως ετσι το ακουω σε πρωτη αναγνωση. Μπορει να ειμαι και εκτος θεματος φυσικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, deafman είπε

Νομιζω οτι ποτε δε μας ανηκε το περιεχόμενο. Δεν ξερω τι ακριβως περιλαμβανει ο νομος και δεν θα τον αναζητησω tbh απλως το περιεχομενο του game (κωδικας, μοντελα κλπ) δεν σου ανηκε ποτε. Φανταζομαι και στην ψηφιακη version ισχυει το ιδιο και αυτο θα περιγραφει η ειδοποιηση. Αυτο που αλλαζει ειναι οτι αν κλεισει το steam χανεις τα games σου ενω αν ειχες physical copy δε θα τα εχανες μεχρι να χαλασει το cdακι σου βεβαια που παλι επρεπε να το αγορασεις αρα παλι δε σου ανηκε το περιεχομενο. Καπως ετσι το ακουω σε πρωτη αναγνωση. Μπορει να ειμαι και εκτος θεματος φυσικα. 

Βασικά η έννοια της αγοράς σημαίνει ότι το τελικό προϊόν μαζί με την άδεια χρήσης του (μια ή πολλαπλές εάν υπάρχουν) περνάει στην ιδιοκτησία σου ώστε να το κάνεις ότι θέλεις εκτός από το να το αντιγράψεις και να το πουλήσεις παράνομα χωρίς την άδεια του δημιουργού. Τώρα όσον αφορά την κάθε ψηφιακή πλατφόρμα, όταν "αγοράζεις" κάτι μέσα από αυτήν δεν μπορείς να παίξεις η να εγκαταστήσεις το παιχνίδι που κατέβασες στον υπολογιστή σου χωρίς την χρήση της συγκεκριμένης πλατφόρμας, οπότε σε δεσμεύει ως προς την χρήση του που στα μάτια μου μοιάζει περισσότερο με κάποιου είδους "ενοικίαση", κάτι που δεν συμβαίνει με τα παιχνίδια στα δισκάκια όπου μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όπου και όταν θέλεις ανεξάρτητα με την διατήρηση κάποιου account και την προ απαιτούμενη διαδικτυακή πρόσβαση σε κάποια πλατφόρμα όπως πχ το steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, μπορεί να έχει "λήξει" το certificate του αρχείου. 

* Ναι, θα γίνεται μάλλον να το παρακάμψεις αυτό, όπως θα γίνεται μάλλον να παρακάμψεις και το DRM βέβαια.

Τα certificates των exe δεν λήγουν. Επίσης άλλο πατάω yes σε ένα παράθυρο διαλόγου ή αλλάζω μια ρύθμιση (που δεν χρειάζεται επιπλέον software και μπορείς να βρεις επίσημες οδηγίες να το κάνεις) και άλλο παρακάμπτω DRM (που χρειάζεται εξειδικευμένο software και οδηγίες που βρίσκεις μόνο σε underground sites).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

(οι δημιουργοί έχουν πνευματικά δικαιώματα όχι πνευματική ιδιοκτησία όπως είπα και σε έναν άλλο χρήστη) 

🤔 Δεν έχεις πνευματικά δικαιώματα αν δεν έχεις πνευματική ιδιοκτησία! Αν δεν έχεις το intellectual property δεν έχεις copyright! Κάποιοι τα ταυτίζουν κιόλας σαν εκφράσεις:

image.png.3d6c239f02ab17f5a87d6320eaaea182.png

 

Δεν ξέρω γιατί επιμένεις σε αυτό τον διαχωρισμό, φαίνεται να έχεις απλά μια σχηματισμένη άποψη που δεν επιδέχεται αλλαγών. Ή λανθασμένα μπερδεύεις την ιδιοκτησία ενός νόμιμου αντιγράφου που μπορεί να έχεις με την πνευματική ιδιοκτησία γενικώς.

Όπως λανθασμένα ταυτίζεις το λογισμικό με το... cd ή το όποιο μέσο αποθήκευσης (κάνεις κι ένα μάθημα εκεί για το πως αποθηκεύονται τα bits και πως δουλεύουν τα ψηφιακά μέσα 🙄 ;;)

Όπως και η μουσική, είναι άυλη - δεν είναι οι παρτιτούρες ή τα cd ή οι δίσκοι. Είναι το έργο που προκύπτει από νοητική εργασία/διαδικασία. Έτσι και το λογισμικό. Δεν είναι 2 κιλά τσιμέντο ή μια πολυθρόνα.

Πραγματικά δεν θέλει πολύ ψάξιμο: https://www.wipo.int/web/intangible-assets

Αναφορά σε κείμενο

Intangible assets lack physical form. Instead, they derive their value from ideas, knowledge, innovation, and reputation. Examples include IP rights like patents, trademarks, designs, copyrights, and trade secrets, as well as related assets like software, and brands.

Δεν είναι μόνο για την "θεωρία", είναι και για το νόμο και βάση αυτών των ορισμών δουλεύουν όλοι - είτε τους κατανοούν είτε όχι τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήνουν μια απαράδεκτη συμπεριφορά για 10ετιες και μετά μόλις στριμωχθουν από το δικαιακο σύστημα (καταναλωτικες οργανώσεις) ενημερώνουν τον κόσμο άλλα δεν υπάρχουν εναλλάχτηκες σε ίδιο επίπεδο και η συνήθεια/ευκολία του καταναλωτή θα τον εμποδίσει να αλλαξη συμπεριφορά ακόμα και αν καταλαβαίνει το τίμημα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2024 στις 2:48 ΜΜ, atypicalcoder είπε

Ποια μεταπωλητική αξία βρε παιδιά τώρα; 2024 έχουμε υπάρχει κανείς που να πουλάει βιντεοπαιχνίδια?

Είσαι στο insomnia κ ρωτάς κάτι τέτοιο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2024 στις 6:07 ΜΜ, kurkosdr είπε

Τα certificates των exe δεν λήγουν.

Φυσικά και λήγουν!

Εννοείται επίσης πως το ξεπερνάς σαν εμπόδιο αυτό, τα μισά που έχω κατεβάσει στα Windows δεν είναι καν signed. Σχετικά με το DRM, εννοούσα πως μπορεί στο μέλλον να παρακάμπτεται κάποια προστασία που σήμερα δεν το έχουν καταφέρει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...