Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ασήμαντο ? Έχεις κάποιο σύνδεσμο για αυτό ή απλά εσύ το θεωρείς ασήμαντο ? Το να τα μεταφέρουν στα studio δεν αλλάζει κάτι. Πάλι κάποιος πρέπει να κρατάει εκατομμύρια δεδομένων επ αόριστον. Απλά δεν γίνετε.

Ερώτηση εφόσον ο χώρος είναι ασήμαντος, γιατί δεν στέλνετε στην google , apple κλπ που σου δίνουν 5/15gb free cloud να το κάνουν 1tb free και να χρεώνουν 1€ για άλλο ένα 1tb ???

Τα 70€ για μερικά είναι πολλά για άλλα λίγα. Υπάρχουν παιχνίδια με 200 εκατομμύρια+ κόστος σχεδιασμού. Δεν φτιάχνονται σε ένα υπόγειο απο 15 άτομα.

To office365 home (99$/year) δίνει 6TB ελεύθερο χώρο. Είναι επειδή κοστίζει ο χώρος ε...

Όσο για το τελευταίο που λες γιατί να με ενδιαφέρει? αν έσκασες 200κκ και έβγαλες μια πατάτα προφανώς δεν θα την αγοράσω. Αν έσκασες 200κκ και έβγαλες παιχνιδάρα και το πουλάς στα 70 τότε θα πω άξιζε κάθε cent.

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα αν βγουν και πουν "σας το πουλάμε 70 ευρώ αλλά σε 20 χρόνια δεν θα υπάρχει στο datacenter μας οπότε δεν φέρουμε ευθύνη." προφανώς να δώσουν και δυνατότητα download. Να το λένε ρητά όμως και στο checkout.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/10/2024 στις 10:30 ΠΜ, MSSB είπε

Μα, το σκεπτικό ότι αγοράζω ένα παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή και το κρατάω να το παίζω για "πάντα", είναι πρακτικά αδύνατο. Παιχνίδια διαγράφονται όλη την ώρα από digital καταστήματα. Ο μόνος λόγος που αγοράζεις ένα παιχνίδι -ιδικά single player- είναι για το γεγονός ότι σου έχει αρέσει και θέλεις με αυτόν το τρόπο να υποστηρίξεις αυτούς που το δημιούργησαν. Το "αγοράζω κάτι ψηφιακά για να το κρατήσω για πάντα και να παίζω μετά από 25χρ" λογική, δεν στέκει έτσι και αλλιώς. Σε όποιον αρέσει ένα παιχνίδι και θέλει να το έχει για πάντα, ας το αγοράσει πρώτα, ας το κατεβάσει από κάπου και πολύ απλά ας το περάσει σε εξωτερικό δίσκο, να το έχει για πάντα. Θα μου πείτε, αυτό που λες δεν είναι λογική και δεν είναι σωστό. Αλλά στη ψηφιακή κατάσταση που είναι τα παιχνίδια πλέον, σχεδόν όλα, σκεφτείτε πόσες εταιρίες κλείνουν, πόσες αλλάζουν χέρια, πόσα δικαιώματα παιχνιδιών αλλάζουν χέρια συνέχεια, πόσοι server κλείνουν.

Για να ολοκληρώσω. Το point μου είναι, όταν κάτι πραγματικά σου αρέσει, αγόρασε το. Στήριξε τους ανθρώπους που ξόδεψαν ατελείωτες ώρες για το φτιάξουν και πολύ απλά αν το θέλεις για "πάντα" και όχι για 1 - 2 playthrough, κατέβασέ το στη τοπική σου ψηφιακή βιβλιοθήκη. Idk, απλώς δεν μου φαίνεται λογικό να πιστεύουν όλοι ότι αγοράζω ένα παιχνίδι από μια πλατφόρμα και μου ανήκει μέχρι το τέλος του κόσμου.

Έχεις μπερδέψει τον όρο “αγοράζω” με “νοικιάζω”. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mariosraptor84 είπε

Έχεις μπερδέψει τον όρο “αγοράζω” με “νοικιάζω”. 

Οι όροι αυτοί χάνουν τον ορισμό τους και μπαίνουν σε γκρίζες ζώνες όταν μιλάμε για ψηφιακά αγαθά.
Δεν καταλαβαίνω τι είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει ο κόσμος. Δεν ζούμε σε ουτοπική κοινωνία που όλα είναι τέλεια. Όταν κάτι δεν έχει φυσική υπόσταση και βασίζεται αποκλειστικά σε ψηφιακή μορφή, τότε δεν σου ανήκει. Όχι μόνο τα παιχνίδια. Τίποτα. Όσο ποιο γρήγορα το καταλάβουμε όλοι, τόσο ποιο εύκολο θα είναι να το αντιμετωπίσουμε.


Θυμίζω το παράδειγμα της Adobe. Πρόσφατα άλλαξε τους όρους χρήσης της. Ότι έχεις αποθηκευμένο online, αν δεν τους αποδεχθείς, δεν έχεις πλέων πρόσβαση στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ περιεχόμενο. Δεν έχεις τη δυνατότητα έστω να το κάνεις παράληψη για λίγο ώστε να κάνεις backup τα αρχεία σου. Είτε αποδέχεσαι τους όρους, είτε δεν έχεις τίποτα. Και εδώ μιλάμε για επαγγελματίες που χάνουν τη δουλειά τους πολλών ετών, αν δεν αποδεχτούν. Όχι εσύ και εγώ που χάνουμε τα παιχνίδια μας.

Αναρωτηθείτε όλοι. Τι πραγματικά μας ανήκει και δεν είναι απλώς δανικό με αντίτιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα υποτίθεται ότι όταν "αγόραζες"το blue-ray και το κουτάκι ...τι νομίζετε ότι μέσα στο blueray είχε μέσα όλο το παιχνίδι; Το κλειδί είχε κι ξεκλειδώσεις κι αφού το έβαζες στη κονσόλα κατεβάζες πάλι το game ....όλα πλέων είναι στις συνδρομές πλήρωσε 15+€ το μήνα να παίξεις/να δεις ταινίες/να κους μουσική... ανακύκλωση ,να δίνεις,να δίνεις για να σταματήσει όλος ο πλανήτης να αγοράζει κάθε είδους ψυχαγωγία,να δούμε πως θα αλλάξουν τα πράγματα όλα το κάνετε; Το κάνουμε;

Μα υποτίθεται ότι όταν "αγόραζες"το blue-ray και το κουτάκι ...τι νομίζετε ότι μέσα στο blueray είχε μέσα όλο το παιχνίδι; Το κλειδί είχε κι ξεκλειδώσεις κι αφού το έβαζες στη κονσόλα κατεβάζες πάλι το game ....όλα πλέων είναι στις συνδρομές πλήρωσε 15+€ το μήνα να παίξεις/να δεις ταινίες/να κους μουσική... ανακύκλωση ,να δίνεις,να δίνεις για να σταματήσει όλος ο πλανήτης να αγοράζει κάθε είδους ψυχαγωγία,να δούμε πως θα αλλάξουν τα πράγματα όλα το κάνετε; Το κάνουμε;

Μα υποτίθεται ότι όταν "αγόραζες"το blue-ray και το κουτάκι ...τι νομίζετε ότι μέσα στο blueray είχε μέσα όλο το παιχνίδι; Το κλειδί είχε κι ξεκλειδώσεις κι αφού το έβαζες στη κονσόλα κατεβάζες πάλι το game ....όλα πλέων είναι στις συνδρομές πλήρωσε 15+€ το μήνα να παίξεις/να δεις ταινίες/να κους μουσική... ανακύκλωση ,να δίνεις,να δίνεις για να σταματήσει όλος ο πλανήτης να αγοράζει κάθε είδους ψυχαγωγία,να δούμε πως θα αλλάξουν τα πράγματα όλα το κάνετε; Το κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ασήμαντο ? Έχεις κάποιο σύνδεσμο για αυτό ή απλά εσύ το θεωρείς ασήμαντο ? Το να τα μεταφέρουν στα studio δεν αλλάζει κάτι. Πάλι κάποιος πρέπει να κρατάει εκατομμύρια δεδομένων επ αόριστον. Απλά δεν γίνετε.

Ερώτηση εφόσον ο χώρος είναι ασήμαντος, γιατί δεν στέλνετε στην google , apple κλπ που σου δίνουν 5/15gb free cloud να το κάνουν 1tb free και να χρεώνουν 1€ για άλλο ένα 1tb ???

Τα 70€ για μερικά είναι πολλά για άλλα λίγα. Υπάρχουν παιχνίδια με 200 εκατομμύρια+ κόστος σχεδιασμού. Δεν φτιάχνονται σε ένα υπόγειο απο 15 άτομα.

Δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις κουβεντές αλλά αν καταλάβα καλά μιλάτε για το αν πρέπει να κρατάνε τους server σηκωμένους για πάντα και το αν ειναι θέμα τα δεδομένα... 

 

 Δεν χρειάζεται να κρατάνε τους server σηκωμένους για πάντα αυτο που χρειάζεται ειναι να κάνουν τουλάχιστον το "Α" απο τα "Α" και "Β" που θα γράψω παρακάτω (αν κάνουν και τα δύο τότε τόσο το καλύτερο για τους πελάτες τους που τους δώσανε τα λεφτά τους και εξαιτίας τους βγάλανε όνομα και γίνανε ζάπλουτοι) 

 

Α: Να καταργήσουν την υποχρεωτική ανάγκη login (και γενικά ping ή παρόμοιες τακτικές) σε server που έχουν πολλά παιχνίδια ακόμη και αν απλά ο παίκτης θέλει να έχει πρόσβαση σε single player campaign/δυνατότητες. 

Καθώς και το DRM (αν αυτό χρειάζεται να "μιλάει" σε server προκειμένου να σου επιστρέψει την πρόσβαση στο παιχνίδι)  

Όλα αυτά με ένα Update/patch λίγο πριν δηλώσουν ότι "παίδες κατεβάζουμε ρολά για αυτό το παιχνίδι και σας χαιρετάμε" 

Β: Να έχουν built in δυνατότητα στο CD/download του βασικού παιχνιδιού (εάν μιλάμε για multiplayer game )  των server του παιχνιδιού (πολλά online παιχνίδια το παρείχαν αυτό απο τα 90s ακόμη, αλλά και σήμερα το κάνουν απλά όχι για όλα τα games πχ το minecraft νομίζω "έρχεται" μαζί με server ) έτσι ώστε μόλις κλείσουν οι επίσημοι να μπορούν κατα βούληση ιδιοκτήτες των παιχνιδιών να συνεχίζουν να παίζουν το παιχνίδι με το δικό τους υλικό και έξοδα. 

Ή έστω να ανεβάσουν (πχ στο git) έναν τυπικό server που θα μπορούν οι παίκτες να κατεβάσουν για να τρέξουν το παιχνίδι. 



Όσο αφορά το "Α" μπορούν ακόμη και να κρατάνε τους server ανοιχτούς πρακτικά για πάντα η αποθήκευση username και password σε SHA256 μαζί με salt ειναι 64 bytes 

Αυτό σημαίνει ότι με έναν σκληρό δίσκο 1ΤΒ(20 ευρώ αλλά πες 240 ευρώ για 3 όπου οι 2 θα λειτουργούν για backup και άλλους 9 για εφεδρεία όταν τα φτύσουν οι 3 αρχικοί)  μπορούν να φιλοξενήσουν τα credentials για πάνω απο 17.000.000.000 account. 
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθυστερημένα με μεν αλλά θα το γράψω και όποιος το διάβασε το διάβασε.

Όπως είπε και άλλος εδώ μέσα ποτέ δεν αγοράζες το παιχνίδι πάντα την άδεια αγοράζαμε. Αλλά επίσης είπανε και άλλη ότι παίζουμε με τής λέξης και έχει δίκιο.

Εξηγούμε. Αν αγοράσω μια άδεια χρήσης σε ότι μορφή υπάρχει τώρα (digital)  παλιότερα (cd) η στο μέλλον ( ξέρω εγώ..  μπορεί σε ψηφιακό πορτοφόλι ιδιοκτησίας ). 

Αγόρασα ΜΙΑ άδεια ούτε δύο ούτε τρεις αλλά αυτή η μία μου ανήκει. Θα έπρεπε λοιπόν από παλιά να υπάρχαν τρόποι , μέθοδοι, αν αυτή η άδεια για τών Χ ψ τρόπο δεν δουλεύει ( χάλασε το  cd , πτώχευσε το steam δεν με απασχολεί τι και πώς) να μπορεί να δουλεύει. Πρέπει λοιπών κάπως να μπορούσαμε να ανακτουσαμε τα πληρωμένα και νόμιμα αγορασμενα. Και εννοείτε αν την χάριζες,  πουλούσες , έχανες, αυτή την  ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ άδεια να έχανες και το δικαίωμα χρήσης.

Αλλά εδώ είναι το ζουμί. Δεν θέλουν να μπορούμε να πουλήσουμε εμείς. Τρόποι πιστοποίησης πάντως υπάρχουν είδη.

Τώρα ας μαλώνουμε εμείς για λέξεις και ας χάνουμε το δικαίωμα κάτι που βαρέθηκαμε να μπορούμε μέχρι και να το χαρίσουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MSSB είπε

Οι όροι αυτοί χάνουν τον ορισμό τους και μπαίνουν σε γκρίζες ζώνες όταν μιλάμε για ψηφιακά αγαθά.

Όταν σας τα λένε αυτά οι πειρατές βέβαια ξαφνικά όλα αυτά τα γκρι γίνονται "ξεκάθαρα".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Όταν σας τα λένε αυτά οι πειρατές βέβαια ξαφνικά όλα αυτά τα γκρι γίνονται "ξεκάθαρα".

 

Προσωπικά σε εμένα γιατί απαντάς σε αυτό; Μου είναι αδιάφορη η πειρατεία διότι δεν μου ανήκουν πνευματικά δικαιώματα από κάτι. Μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε 😂

Αν παρ όλα αυτά θα ήθελες τη προσωπική μου άποψη σε αυτό. Να στη δώσω. 

Για εμένα είναι αποδεκτό κάποιος να κατέχει πειρατικό λογισμικό για τους παρακάτω απλούς λόγους. 

1. Έχω πληρώσει, το έχω αγοράσει αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο ή έχει γίνει ανάκληση 

2. Έχω πληρώσει το εχω αγοράσει αλλά το δισκάκι έχει χαλάσει και δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι να το βρω ή δεν θέλω να ξανά πληρώσω 

3. Δεν είναι διαθέσιμο στη περιοχή μου λόγο geo restrictions 

Επεξ/σία από MSSB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Και ναι, ο offline installer θα λειτουργεί μετά από 25 χρόνια.

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, μπορεί να έχει "λήξει" το certificate του αρχείου. 

* Ναι, θα γίνεται μάλλον να το παρακάμψεις αυτό, όπως θα γίνεται μάλλον να παρακάμψεις και το DRM βέβαια.

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

Ο αποθηκευτικός χώρος αυτός καθ' αυτός είναι κάτι ασήμαντο για αυτούς. Τα κόστη τους είναι στο traffic. Επίσης απάντησα, ας τα μεταφέρουν στα gaming studio ή να τους βάλουν να πληρώσουν.

Σώσε κάπου το αρχείο που κατέβασες βρε άνθρωπε, όπως κάνεις σου αρέσει να αποθηκεύεις το dvd σε ένα ράφι. Είναι δυνατόν να περιμένεις να τρέχει ένας server για πάντα επειδή αγόρασες ένα license κάποτε εσύ;

52 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

To office365 home (99$/year) δίνει 6TB ελεύθερο χώρο. Είναι επειδή κοστίζει ο χώρος ε...

🤔

..

Να δείτε που κάποιοι που αγοράζουν lifetime license για ένα προΐόν θεωρούν πως αναφέρεται στο δικό τους lifetime άρα αυτοί που το πουλάνε έχουν κάποιου τύπου αιώνια υποχρέωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

 

🤔

Να δείτε που κάποιοι που αγοράζουν lifetime license για ένα προΐόν θεωρούν πως αναφέρεται στο δικό τους lifetime άρα αυτοί που το πουλάνε έχουν κάποιου τύπου αιώνια υποχρέωση!

😱😱😱

Τι εννοείς; δεν έχουν lifetime υποχρέωση μέχρι τα βαθιά γεράματά μου να μου προσφέρουν το προϊόν;!! Ανήκουστο! Απαράδεκτο! Θα τους τρέξω στα δικαστήρια! 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MSSB είπε

Προσωπικά σε εμένα γιατί απαντάς σε αυτό;

Με αφορμή τη φράση σου και μόνο, δεν απευθυνόταν προσωπικά σε σενα το σχόλιο. Ούτε ο β πληθυντικός αφορούσε εσένα, σόρρυ αν φάνηκε αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Με αφορμή τη φράση σου και μόνο, δεν απευθυνόταν προσωπικά σε σενα το σχόλιο. Ούτε ο β πληθυντικός αφορούσε εσένα, σόρρυ αν φάνηκε αλλιώς.

Σιγά, τι σορρυ. Απλώς έτσι φάνηκε γιατί με έκανες quote. It's fine! 

43 λεπτά πριν, Ptoma07 είπε

Καθυστερημένα με μεν αλλά θα το γράψω και όποιος το διάβασε το διάβασε.

Όπως είπε και άλλος εδώ μέσα ποτέ δεν αγοράζες το παιχνίδι πάντα την άδεια αγοράζαμε. Αλλά επίσης είπανε και άλλη ότι παίζουμε με τής λέξης και έχει δίκιο.

Εξηγούμε. Αν αγοράσω μια άδεια χρήσης σε ότι μορφή υπάρχει τώρα (digital)  παλιότερα (cd) η στο μέλλον ( ξέρω εγώ..  μπορεί σε ψηφιακό πορτοφόλι ιδιοκτησίας ). 

Αγόρασα ΜΙΑ άδεια ούτε δύο ούτε τρεις αλλά αυτή η μία μου ανήκει. Θα έπρεπε λοιπόν από παλιά να υπάρχαν τρόποι , μέθοδοι, αν αυτή η άδεια για τών Χ ψ τρόπο δεν δουλεύει ( χάλασε το  cd , πτώχευσε το steam δεν με απασχολεί τι και πώς) να μπορεί να δουλεύει. Πρέπει λοιπών κάπως να μπορούσαμε να ανακτουσαμε τα πληρωμένα και νόμιμα αγορασμενα. Και εννοείτε αν την χάριζες,  πουλούσες , έχανες, αυτή την  ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ άδεια να έχανες και το δικαίωμα χρήσης.

Αλλά εδώ είναι το ζουμί. Δεν θέλουν να μπορούμε να πουλήσουμε εμείς. Τρόποι πιστοποίησης πάντως υπάρχουν είδη.

Τώρα ας μαλώνουμε εμείς για λέξεις και ας χάνουμε το δικαίωμα κάτι που βαρέθηκαμε να μπορούμε μέχρι και να το χαρίσουμε . 

Ο μόνος τρόπος είναι digital προϊόντα χωρίς κάποιο DRM και χωρίς πιστοποιητικά που λήγουν στις ψηφιακές υπογραφές τους. Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. Θα ήταν ιδανικό. 

Εκτός φυσικά τις cloud υπηρεσίες. Εκεί θα τη φας θες δεν θες διότι αγοράζεις αέρα κυριολεκτικά 😂

Επεξ/σία από MSSB
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Επιπλέον, οι χρήστες μπορεί να μην έχουν το δικαίωμα να μεταπωλήσουν ή να μεταβιβάσουν το ψηφιακό περιεχόμενο που έχουν "αγοράσει".

τότε και εμείς θα μεταπωλούμε το "δικαίωμα χρήσης" και όχι το ίδιο το περιεχόμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...