Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικά δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Δεν μπορεί η κάθε εταιρία να έχει τεράστια data centers με παιχνίδια ή να κρατά ζωντανούς servers να παίξει ο καθένας 20 χρόνια μετά.Τα παιχνίδια έχουν γίνει επίσης τεράστια σε μέγεθος και τα περισσότερα χωρίς 1-2-3 patches έχουν θέματα(λογικό όταν έχεις τεράστιους κόσμους)

Απο την άλλη είναι πολύ εκνευριστικό να γίνονται τέτοιες δηλώσεις. Επίσης οι τιμές έχουν ξεφύγει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, Georgios Pappas said:

σε κανει ωντος να μην θές να ξαναγοράσεις. Ενοιωθα άσχημα όταν ακουγα για πειρατικά παιχνίδια γιατί ηθελα να πληρώνονται οι developers. Αλλα με κάτι τέτοια με κάνει να μην με νοιάζει πλεον

Κοίτα, σε αυτή την περίπτωση, από παλιά όσοι ήθελαν να ενισχύσουν τους δημιουργούς, απλά αγόραζαν το παιχνίδι και μετά κατέβαζαν και έπαιζαν το σπασμένο. Οι λόγοι είναι αρκετοί. Πέρα από τη βιβλιοθήκη στο δίσκο, μπορεί το πειρατικό να μην έχει κάποια bugs, πχ το Watch Dogs που έφτιαξαν οι πειρατές το πρόβλημα που είχε η έκδοση για Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Γενικά η ψυχαγωγία έχει γίνει πλέον "ενοίκιο". 

Μουσική ταινίες σειρές ο περισσότερος κόσμος είναι με συνδρομή. Το ίδιο φοβάμαι ότι θα γίνει με αυτοκίνητα. Όλα leasing. Πάμε στο μοντέλο "δε μας ανήκει τίποτα και πληρώνουμε συνδρομές ακόμα και για το καζανάκι"

Σε καμία 10αρια με 15 χρόνια πιστεύω δε θα έχουμε PC όπως το ξέρουμε τώρα. Ένα τερματικό με οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι και όλη η επεξεργασία θα γίνεται σε cloud. Θες κύριος PC με 4090? 100 ευρώ το μήνα. Θες παραπάνω χώρο αποθήκευσης? Συν 10 ευρώ το μήνα κλπ κλπ. 

Το έχουμε δει σε μερικές ταινίες / σειρές επιστημονικής φαντασίας αυτό το τρόπο ζωής. Με αυτό το ρυθμό νομίζω πως παύει να είναι πλέον επιστημονική φαντασία και μετράμε αντίστροφα για αυτό ακριβώς που περιγράφεις.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Πιο πιθανο βρισκω να παμε σε πυρηνικο πολεμο απο το να κλεισει το steam παντως.

Δεν χρειαζεται να κλεισει το steam μπορει απλα να αλλάξει χερια, κατι το οποιο θα γινει καποια στιγμη. Αλλωστε ο Gabe ειναι 60+ πλεον. Αν το αγορασει καποια απο τις σκατοεταιρειες που κυκλοφορουν εκει εξω και αρχισει βλακειες θα πεσει πολυ κλαμα ετσι που το steam ουσιαστικα ΕΙΝΑΙ το pc gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, SeaLion είπε

2024 και κάποιοι θαμώνες δεν ξέρουν τι είναι η άδεια χρήσης και η πνευματική ιδιοκτησία.

2024 και ο άλλος θεωρεί πως αν κατεβάσεις digital copy, έχει άλλου τύπου... binaries, χειροπιαστά! 'H πως η αποθήκευση σε συρτάρι έχει άλλη χάρη από ένα backup...

Δεν είμαι καν gamer, κατά καιρούς έχω παίξει ορισμένα παιχνίδια βέβαια, αλλά φαντάζομαι όλα τα μοντέρνα παιχνίδια έχουν κάποιου τύπου online aspect. Και μόνο που οι αναφορές των περισσότερων είναι σε παιχνίδια... 90s λέει κάτι.

Last time I checked, στο παλιό μου MacBook παλιά παιχνίδια  στο Steam, 32bitα, ακόμα μια χαρά παίζουν

Ένας άνθρωπος να μπει σε offline mode και να βάλει το ρολόι του 30 χρόνια στο μέλλον να μας πει αν δουλεύει ακόμα το Steam ρε παιδιά!

Δεν χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις. Δίνω 70 ευρώ και θέλω να παίζω όποτε γουστάρω. Τόσο απλά. Διαφορετικά είναι σαν να λες ότι τα παιχνίδια είναι φθηνά και πρέπει να τα πουλάνε 300-400 ευρώ.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

2024 και κάποιοι θαμώνες δεν ξέρουν τι είναι η άδεια χρήσης και η πνευματική ιδιοκτησία.

4 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Όντως (και γιαυτό μας @!#@ει ο γκέιπ) πνευματική ιδιοκτησία δεν σημαίνει οτι ο αγοραστής δεν μπορεί να ειναι ιδιοκτήτης επειδή τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν άλλου.. 

Αν αγοράσω ένα CD του πάριου η πνευματική ιδιοκτησία του κομματιού είναι του Πάριου αλλά σε εμένα ανήκει το CD ο πάριος μπορεί να αποφασίσει να μην ξαναβγάλει το CD στην αγορά και να μην το ξανατραγουδήσει σε συναυλίες του εγώ όμως μπορώ να παίζω το CD σπίτι μου όσες φορές θέλω όποτε θέλω και να το επεξεργάζομαι όπως θέλω (πχ να αλλάζω το equalizer στον ήχο ή να βάλω δικά μου εφέ κτλ) 

Καθώς και αν θέλω μπορώ να πουλήσω το CD ή να το χαρίσω ή να το πετάξω. 

Γιατί έδωσα τα λεφτά MOY (που ίδρωσα για να τα βγάλω) ώστε το cd του πάριου να γίνει ιδιοκτησία μου

Το ότι το περιεχόμενο του CD αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία του Πάριου και συνεχίζει να αποτελεί και μετά την αγορά μου δεν έχει να λέει κάτι

Ο Πάριος ποτέ δεν θα μπορέσει να μου πει "Σταμάτα DrPepper να παίζεις το CD ΣΟΥ γιατί τα πνευματικά δικαιώματα των τραγουδιών που έχει μέσα ανήκουν σε εμένα τον Πάριο". 
 

 

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Και μόνο που οι αναφορές των περισσότερων είναι σε παιχνίδια... 90s λέει κάτι.

Καταρχήν αυτή η νοοτροπία του να εστιάζουμε στην νόρμα (που ξεκινάει απο πράματα σαντο "τι θα πουν οι αλλοι" που ειναι περισσότεροι κτλ) μας κάνει κακό σαν λαό δεν έχει σημασία που τα περισσότερα ειναι 90ς αφού έστω και 1 δεν ειναι τελείωσε έγινε η αρχή και άνοιξε ο ασκός του Αιόλου. 

Απο εκει και πέρα ειναι αρκετά παιχνίδια που δεν ειναι 90s μπορεί τα περισσότερα μάλιστα να ειναι παιχνίδια μετά το 2000 πάντως τα περισσότερα ειναι παλιά. 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι περιορίζεται το πρόβλημα σε παιχνίδια που η ημερομηνία τους ειναι πριν απο ένα χ χρονικό διάστημα 

Το πρόβλημα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει απλά εμφανίζεται μετά απο καιρό και γιαυτό το βλέπουμε σε παλιότερα παιχνίδια γιατί εκεί έχει προλάβει να περάσει αυτός ο καιρός

Το πρόβλημα λοιπόν πολλές φορές που δεν μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι πια ειναι όχι το ίδιο το παιχνίδι (πχ το setup στο CD) αυτό καθ' αυτό αλλά το DRM που είχε το παιχνίδι (το πρόγραμμα ή σύνολο προγραμμάτων και διαδικασιών που έβαλε ο δημιουργός για να αποτρέψει την πειρατεία ή/και το cheating )  έχει αφεθεί στην μοίρα του ή έχουν πέσει η server (και σε single game παιχνίδια πολλά DRM "μιλάνε" με έναν server και αν δεν πάρουν απάντηση δεν σε αφήνουν να τρέξεις το παιχνίδι κτλ ) 

Άρα παρατηρούμε τέτοια προβλήματα σε παλιότερα παιχνίδια επειδή τελείωσε το συμβόλαιο πχ ενοικίασης των server για το DRM  τους ή αλλάξανε IP και δεν ενημερώθηκε το DRM γιατί σταμάτησαν να ενημερώνουν ο παιχνίδι κτλ 

Η και το DRM να μην φταίει και single player αν έχει το παιχνίδι δεν μπορείς να το παίξεις γιατί χρειάζεται να κάνεις login στους servers του παιχνιδιού και ας θές απλά να παίξεις single player... και αυτοι οι server κλείσουν τότε δεν βγάζουν patch να μπροείς εσυ να παίζεις χωρίς login απλά σε παρατάνε στην μοίρα σου!

Με άλλα λόγια και σημερινά παιχνίδια θα αποκτήσουν το ίδιο θέμα απλά πρέπει να περάσουν λίγα χρόνια για να συμβεί αυτό. 
 

 

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Last time I checked, στο παλιό μου MacBook παλιά παιχνίδια  στο Steam, 32bitα, ακόμα μια χαρά παίζουν

 

Ωραία πολύ πιστικό επιχείρημα δηλαδή επειδή εσύ (sample size of 1 ) έχεις 2,3  ή 5 ή 10 ή 100  (vs τα δεκάδες χιλιάδες συνολικά παιχνίδια στην βιβλιοθήκη τους steam η τα χιλιάδες που γίνανε delist ) μπορείς (ακόμη) να τα παίζεις όλα άρα ειναι μια χαρά η κατάσταση. 

Εγώ απο την αλλή αγόρασα το Ageofempires Online το 2012 (και όχι το 1990) που δεν ειναι indie game αλλά απο "σοβαρή" (χαχα) εταιρεία την Microsoft (εγώ βέβαια το αγόρασα απο το steam  και τώρα δεν μπορώ να το παίξω

Το ίδιο και όσοι αγοράσανε το φυσικό CD
 Age Of Empires Online THE GREEKS - Games For Windows PC - New Sealed - See desc. - Picture 5 of 8


Και μην σε ξεγελάει ο τίτλος ναι ήταν online με την έννοια ότι έπρεπε να κάνεις login για να μπεις με username και pass αλλά δεν ήταν απαραίτητο να παίζεις online (σε αρένας ή quests με άλλους) είχε μια χαρά single player mode και quests για να παίζεις μόνος σου.... 

Αλλά ξαφνικά επειδή δεν είχε αρκετούς συνδρομητές η μικρομαλακή αποφάσισε να το κόψει και μείναμε με την... στο χέρι...  ούτε single player μπορούμε να παίξουμε γιατί για να σε αφήσει να παίξεις single player πρέπει πρώτα να κάνεις login στους server με το account σου και οι server έχουν πέσει... 


 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό αυτό . Gog εναλλακτικά. Εκεί σου ανοίκουν . Βέβαια και στο στιμ σου ανοίκουν αρκεί να έχεις κάμποσα δεκάδες τέρα σκληρό δίσκο και όλα εγκατεστημένα μέσα  με στιμ se offline mode είσαι οκ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ουσιαστικά δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Δεν μπορεί η κάθε εταιρία να έχει τεράστια data centers με παιχνίδια ή να κρατά ζωντανούς servers να παίξει ο καθένας 20 χρόνια μετά.Τα παιχνίδια έχουν γίνει επίσης τεράστια σε μέγεθος και τα περισσότερα χωρίς 1-2-3 patches έχουν θέματα(λογικό όταν έχεις τεράστιους κόσμους)

Απο την άλλη είναι πολύ εκνευριστικό να γίνονται τέτοιες δηλώσεις. Επίσης οι τιμές έχουν ξεφύγει πολύ.

Αυτό το παραμύθι με τα datacenters... και στην τελική ας τα φιλοξενήσουν οι ίδιες οι εταιρίες παιχνιδιών και το Steam να έχει απλά links προς αυτούς.

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Όντως (και γιαυτό μας @!#@ει ο γκέιπ) πνευματική ιδιοκτησία δεν σημαίνει οτι ο αγοραστής δεν μπορεί να ειναι ιδιοκτήτης επειδή τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν άλλου.. 

Αν αγοράσω ένα CD του πάριου η πνευματική ιδιοκτησία του κομματιού είναι του Πάριου αλλά σε εμένα ανήκει το CD ο πάριος μπορεί να αποφασίσει να μην ξαναβγάλει το CD στην αγορά και να μην το ξανατραγουδήσει σε συναυλίες του εγώ όμως μπορώ να παίζω το CD σπίτι μου όσες φορές θέλω όποτε θέλων και να το επεξεργάζομαι όπως θέλω (πχ να αλλάζω το equalizer στον ήχο ή να βάλω δικά μου εφέ κτλ) 

Καθώς και αν θέλω μπορώ να πουλήσω το CD ή να το χαρίσω ή να το πετάξω. 

Γιατί έδωσα λεφτά MOY (που ίδρωσα για να τα βγάλω) ώστε το cd του πάριου να γίνει ιδιοκτησία μου

Το ότι το περιεχόμενο του CD αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία του Πάριου και συνεχίζει να αποτελεί και μετά την αγορά μου δεν έχει να λέει κάτι. 
...

Τι ψάχνεις τώρα. Με τη λογική αυτών θα πρέπει να έρθουν να μας κατασχέσουν ψυγεια, πλυντήρια, τηλεοράσεις καθώς έχουν πνευματικά δικαιώματα και οι εταιρίες αυτές έχουν κάνει R&D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Είναι γνωστό αυτό . Gog εναλλακτικά. Εκεί σου ανοίκουν . Βέβαια και στο στιμ σου ανοίκουν αρκεί να έχεις κάμποσα δεκάδες τέρα σκληρό δίσκο και όλα εγκατεστημένα μέσα  με στιμ se offline mode είσαι οκ 

όχι δεν σου ανήκουν ανέφερα παράδειγμα σε εμένα που δεν μπορώ να παίξω παιχνίδι που αγόρασα στο steam (και φυσικά δεν ειναι το μόνο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρεις" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

πολλα games σε φυσικη μορφη θελουν συνδεση στο ιντερνετ καθ'ολη την διαρκεια του παιχνιδιου, so yeah

δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο, εχει πολλα χρονια που ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δουλεύουν μες τα μούτρα μας πλέον. Α ρε Παλαμήδη, που να σκεφτόσουν τότε να καταχωρήσεις δικαιώματα για το σκάκι και όλα όσα εφηύρες και μοιράστηκες μαζί μας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

όχι δεν σου ανήκουν ανέφερα παράδειγμα σε εμένα που δεν μπορώ να παίξω παιχνίδι που αγόρασα στο steam (και φυσικά δεν ειναι το μόνο) 

Καταλαβαίνω τι λες , προσωπικά γι'αυτό είμαιβυπςρ του φυσικάλ και ότι δεν υπάρχει και θέλω να παίξω το περνώ στο στιμ πάντα σε έκπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Δεν χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις. Δίνω 70 ευρώ και θέλω να παίζω όποτε γουστάρω. Τόσο απλά. Διαφορετικά είναι σαν να λες ότι τα παιχνίδια είναι φθηνά και πρέπει να τα πουλάνε 300-400 ευρώ.

Άρα να φτιάξεις ένα παιχνίδι που δεν θα έχει drm, δεν θα έχει κανένα certificate (κάποτε λήγουν κι αυτά...) θα φτιαχτεί για να έχει full offline mode, κτλ κτλ  --- καλώς ήρθατε στον κόσμο που δεν υπάρχουν η πειρατεία, οι cheaters, τα malware etc.

Κι εγώ έδωσα κάποτε 20 ευρώ, κατέβασα κάποια binaries και στο λειτουργικό για το οποίο προορίζονταν παίζουν ακόμα, γιατί δεν έχει κάτι να τσεκάρει online. Τα έχω κάνει και σε backup. Να πω βέβαια πως κάποτε έδωσα λίγα ευρώ και αγόρασα ένα παιχνίδι στο iPhone το οποίο έχει γίνει delist και δεν μπορώ πια να το κατεβάσω ούτε καν στην παλιά συσκευή μου!

Αλλά κι ο @Dr_Pepper έχει ένα physical copy ενός παιχνιδιού το οποίο κάνει μόνο για σουβέρ τώρα πια. Και αυτό ήταν το κυριώς point μου, πως ειδικά για παιχνίδια που δεν είναι 20ετίας+ το σε ποιο format τα έχουμε είναι μάλλον άσχετο και όλοι όσοι σε αυτό το topic "ορκίζονται" στα physical media μάλλον βαυκαλίζονται και μιλάνε εκ του ασφαλούς.

Anyway, από τα "χειροπιαστά" προσωπικά μόνο το βινύλιο δέχομαι ή άλλα αναλογικά μέσα. Με τα δισκάκια που αποθηκεύουν ψηφιακή πληροφορία δεν τα πάω καλά :)

 

30 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Γιατί έδωσα τα λεφτά MOY (που ίδρωσα για να τα βγάλω) ώστε το cd του πάριου να γίνει ιδιοκτησία μου

Αν θέλουμε να είμαστε τυπικοί και ρεαλιστές, αν έχει σημασία το τι ισχύει vs το τι αρέσει σε εμάς ή το τι καταλάβαμε: ιδιοκτησία σου είναι στην κυριολεξία ένα κομμάτι πλαστικό, και τα λεφτά τα έδωσες για να έχεις το δικαίωμα στην αναπαραγωγή των περιεχομένων του. Έχεις αγοράσει κάτι άυλο πρακτικά, μαζί με κάτι χειροπιαστό το οποίο εξυπηρετεί ουσιαστικά την πρόσβασή του στο "άυλο" περιεχόμενο. Αν αγοράσω ένα κομμάτι από το iTunes το ίδιο θα ισχύει, αλλά χωρίς καν το πλαστικό, μου το προσφέρουν σε ψηφιακό αρχείο.

Πάντα έτσι ήταν.

Με ταινίες και software που μπαίνει στην μέση το DRM γίνεται κάπως πιο περίπλοκο. 

41 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Καταρχήν αυτή η νοοτροπία του να εστιάζουμε στην νόρμα (που ξεκινάει απο πράματα σαντο "τι θα πουν οι αλλοι" που ειναι περισσότεροι κτλ) μας κάνει κακό σαν λαό δεν έχει σημασία που τα περισσότερα ειναι 90ς αφού έστω και 1 δεν ειναι τελείωσε έγινε η αρχή και άνοιξε ο ασκός του Αιόλου. 

Δεν σε πιάνω εδώ... Η παρατήρησή μου πως όλοι αναφέρονται σε παλιά παιχνίδια έχει να κάνει με το ότι τα παιχνίδια πια φτιάχνονται με άλλες προσδοκίες και με άλλο σκεπτικό. Κανείς δεν θα φτιάξει παιχνίδι με το σκεπτικό να μπορεί ο Dr_Pepper να παίξει και σε 30 χρόνια επειδή για τα παλιά παιχνίδια λόγω περιορισμένης τεχνολογίας τυχαίνει να είναι εφικτό αυτό. Χωρίς να το ψάξω καν, θα πω πως είναι ελάχιστα αυτά που φτιάχνονται έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xristos97 είπε

πολλα games σε φυσικη μορφη θελουν συνδεση στο ιντερνετ καθ'ολη την διαρκεια του παιχνιδιου, so yeah

δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο, εχει πολλα χρονια που ειναι ετσι.

Επίσης στην ουσία το δισκάκι είναι απλώς ένα backup των αρχείων που κατεβαίνουν από το steam, και στην ουσία αυτό που αγοράσεις είναι το κλειδί ενεργοποίησης που βρίσκεται μέσα στο κουτί, για να ενεργοποιήσεις το παιχνίδι στο steam. Επίσης αν το δισκάκι έχει την αρχική έκδοση του παιχνιδιού τότε είναι κάπως άχρηστο καθώς με το που θα το εγκαταστήσεις θα πρέπει να κατεβάσεις και τις ενημερώσεις για να μην έχεις πρόβλημα με τυχόν bugs που μπορεί να προέκυψαν κατά την διάρκεια. Και οπότε θα πρέπει να κάνεις εκ νέου backup για να έχεις και τις ενημερώσεις.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...