Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Εννοώ ότι όλοι θα ακολουθήσουν το συνδρομητικό μοντέλο όπως πχ Game Pass και δεν θα υπάρχει καν η επιλογή να το αγοράσεις one-off.

Αλλο αυτο και αλλο οτι ολα αυτα που εχω αγορασει δεν θα μπορω να τα παιξω λογο οτι τα νεα θα πανε στο συνδρομητικο. 

15 λεπτά πριν, polaki είπε

Το Steam είναι ιδιωτική εταιρεία, ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούν να τραβήξουν την πρίζα, ναι δεν έχει λόγο προφανώς να το κάνει τώρα και να κλείσει την πρόσβαση σε οποιοδήποτε game της, ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαστε στον αέρα..

Πιο πιθανο βρισκω να παμε σε πυρηνικο πολεμο απο το να κλεισει το steam παντως. 

4 ώρες πριν, PCharon είπε

Απλά στον ψηφιακό κόσμο είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος πως δεν του ανήκει κάτι, είτε λέγεται πνευματικά δικαιώματα, είτε περιορισμένο δικαίωμα χρήσης, είτε είναι εύκολο να χαθεί ανά πάσα στιγμή για έτερους λόγους.

Το ίδιο συμβαίνει και στον υλικό κόσμο, ούτε τα σπίτια, ούτε τα αυτοκίνητα είναι δικά μας. Όλα υπόκεινται σε περιορισμούς και υποχρεώσεις τέτοιες ώστε ουσιαστικά πληρώνεις ετήσια συνδρομή για να τα διατηρείς και κάποιο επόμενο έτος λόγω αλλαγής συνθηκών μπορεί να τα χάσεις. Η ιδιοκτησία είναι ψευδαίσθηση, πια.

Μα και για τα αμαξια πληρωνουμε κτεο τελη ασφαλεια δεν μπορεις να κυκλοφορησεις ενα αμαξι χωρις καθε χρονο να σκας ενα σεβαστο ποσο. Το ιδιο και για το σπιτι πληρωνουμε δημο φορους ερτ ενφια δηλαδη εχεις 1 σπιτι και καθε χρονο πρεπει να δινεις παλι ενα σεβαστο ποσο για να μπορεις να μενεις μεσα. Με λιγα λογια τιποτα δεν μας ανηκει ακομα και η αναπνοη σε λιγο θα φορολογηθει και εμεις μιλαμε για τα παιχνιδια που και καποτε που επερνες το CD και υπηρχαν bugs κτλ δεν μπορουσες να κανεις τιποτα τουλαχιστον σημερα εχεις αμεσα νεα updates δεν ειναι οπως καποτε που οτι επερνες επαιζε δεν επαιζε καλα δεν μπορουσες να κανεις αλλιως.

2 ώρες πριν, labrosviz είπε

μπορειτε να κατεβασετε τα παιχνιδια αν θελετε να αποσυνδεσετε τον υπολογιστη απο το ιντερνετ και να παιζουν για παντα με το steam σε offline mode...οσα χρονια και να περασουν...

Πρακτικα μπορεις να κατεβασεις ολη τη steam συλλογη σε ενα τεραστιο σκληρο δισκο 40-50-100tb η οποια θα παιζει παντα offline χωρις internet σε offline mode του steam χωρις να εχεις ιντερνετ. Δεν ειναι σαν το GOG που ειναι drm free και μπορεις να το πας σε οτι υπολογιστη θελεις αλλα δεν απεχει πολυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, nickol-us said:

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρεις" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

O καθένας εχει δικαιωμα να αποφασίζει τι θα κανει. Παράδειγμα. Εδω και πολλά χρόνια δεν εχω ουτε ενα physical game. Δεν με ενδιαφερει να εχω ράφια με πλαστικα κουτιά. Δεν με ενδιαφερει συλλογή κτλ. Επίσης δεν κάθομαι να παιζω παιχνιδια 200 φορες. Θα το παίξω μια φορα να το τελειώσω, αν μ΄αρεσει αρκετά θα τα παίξω αλλη μια να το κάνω 100% και τέλος. Αν βγάλει καποιο DLC θα το ξανακανω install για να παιξω το DLC αλλά μετά απο αυτο δεν θα το ξανα ακουμπήσω ποτέ. Εχω δεκάδες παιχνιδια να παίξω, δεν θα αναλώνω τον λιγο ελευθερο χρόνο μου στο να παίζω παιχνιδια που ηδη εχω παιξει.

That said....

ΚΑΘΕ ΕΠΙΛΟΓΗ που μας αφαιρειται ειναι κακο και πρεπει να αντιδράμε. ΔΕΝ θελω να σταματησει το retail γιατι ειναι μια επιλογη. Σήμερα θα αφαιρεσουν αυτην την επιλογή, που εμενα δεν με απασχολει, αυριο θα αφαιρεσουν μια επιλογή που εγω την θέλω. Δεν ξερω το τρόπο με τον οποιο μπορουμε να αντιδράσουμε, αλλά πρεπει. 

ΥΓ. Ετσι οπως παει το gaming ουτε τα δισκακια θα μας ανηκουν σε λιγο. Φέρνω ενα απλο παράδειγμα. Το Χ παιχνιδι βγαινει 2/1/25. Το αγοράζω το Πάσχα του 25. Κάνω εγκατάσταση, κανει τα 30GB updates που εχει βγαλει απο την στιγμη του κλεισιματος μέχρι την μέρα αγορας και ολα καλα. Παίζω, το σβηνω. Το Πάσχα του 27, μου ερχεται να ξαναπαιξω. Βρισκω το δισκακι το βαζω στην κονσολα, κάνω εγκατάσταση .......και οι servers του παιχνιδιου εχουν κλεισει γιατι ειναι παλιο. Πως κάνω τα update για να μπορώ να παιξω; Αρα eventually και το δισκακι ειναι αχρηστο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

 

Πιο πιθανο βρισκω να παμε σε πυρηνικο πολεμο απο το να κλεισει το steam παντως. 

 

Με αυτά που γίνονται στη Μέση Ανατολή το τελευταίο διάστημα όντως πιο πιθανό να πάμε σε πυρηνικό πόλεμο παρά να κλείσει το Steam. 

7 minutes ago, toyo73 said:

Eιναι νομος τις Καλιφορνια.Μπορει η Ευρωπη να τους πετσοκοψει.

Εσύ δεν κατάλαβες τίποτα απολύτως.. 

Τί να τους πετσοκόψει η Ευρώπη αδερφέ; Για ανέλυσε το λίγο περισσότερο. Δηλαδη τί θα τους κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

 

Εσύ δεν κατάλαβες τίποτα απολύτως.. 

Τί να τους πετσοκόψει η Ευρώπη αδερφέ; Για ανέλυσε το λίγο περισσότερο. Δηλαδη τί θα τους κάνει; 

Oτι εκανε και στην Apple το καλωδιο φορτισης και οτι κανει με οτι ολες τις εταιρειες.Εταιρεια ειναι, δεν ειναι διαστημανθρωπος.

Δηλαδη εγω που αγοραζω ενα παιχνιδι  απο Ελλαδα, οπουδηποτε Ευρωπη το αγοραζω με νομους Καλιφορνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickol-us είπε

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρεις" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

Αυτό ισχύει και το χρήμα,με ένα ψηφιακό κουμπί δεν έχεις τίποτα, δυστυχώς θα ζήσουμε σκοτεινά χρόνια 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις συσκευές που αγοράζουμε, ειδικά όσον αφορά το λογισμικό τους. Πολλές ηλεκτρονικές συσκευές, όπως κινητά τηλέφωνα, υπολογιστές και έξυπνες τηλεοράσεις, έρχονται με ενσωματωμένο λογισμικό που, παρά το ότι αγοράζουμε τη συσκευή, είμαστε ουσιαστικά χρήστες μιας άδειας χρήσης του λογισμικού. Αυτό σημαίνει ότι η κατασκευάστρια εταιρεία μπορεί να αλλάξει ή να ανακαλέσει το λογισμικό μέσω ενημερώσεων ή διακοπής υποστήριξης, ακόμα και αν έχουμε αγοράσει τη συσκευή.

 

Η πρακτική αυτή έχει προκαλέσει αντιδράσεις, με κάποιους καταναλωτές να θεωρούν ότι δεν έχουν πλήρη κυριότητα πάνω στη συσκευή τους, αφού πολλές λειτουργίες εξαρτώνται από την πρόσβαση στο λογισμικό που διαχειρίζονται οι εταιρείες. Στην πραγματικότητα, πολλές συσκευές σήμερα πωλούνται με παρόμοιες συμφωνίες άδειας χρήσης λογισμικού, παρόμοιες με αυτές που βλέπουμε στην ψηφιακή αγορά περιεχομένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gurgurant είπε

Τέλεια δν θα ξαναγοράσω.

Αλλά θα το κάνεις :P  

.... Εκτός αν δεν αγόρασες ποτέ οπότε δεν μετράει σε κάτι αυτό που είπες

7 ώρες πριν, xaris1990 είπε

Number One Horror GIF by lilcozynostril

Game Over GIF


λόγια λόγια λόγια.... λόγια ψεύτικά :P 
 

 

 

Δυστυχώς η αγορά διαμορφώθηκε έτσι όπως διαμορφώθηκε επειδή όντως αγοράζουν πατκιουτ άλφα στέιτζ προκαταβάλλοντας λεφτά για ειναι άλφατέστερς (ούτε καν μπέτα πολλές φορές δηλαδή λολ ) επειδή αγοράζουν αναμασημένα πράγματα (πχ λάρακροφτ ντεφινιτιβ κτλ) κτλ κτλ

Σε ένα κομμάτι ενός ελληνικού ραπ συγκροτήματος (ΒήταΠεις) λέει σε κάποια φάση "αφού γεμίσαμε #@$νες ήρθε καιρός να #@#@σουμε"  όποιος κατάλαβε κατάλαβε το ίδιο λέει και ο γκέιμπ (αυτός που έχει το στιμ) με τον πακτωλό των χρημάτων που έρχεται απο το πουθενά... 

Αφού τα λίγουρεύεστε ! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2024 και κάποιοι θαμώνες δεν ξέρουν τι είναι η άδεια χρήσης και η πνευματική ιδιοκτησία.

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Για να μην κουράσω, δίνω 70 και απαιτώ να έχω το υλικό (τα binaries) για όσο μου κάνει κέφι.

2024 και ο άλλος θεωρεί πως αν κατεβάσεις digital copy, έχει άλλου τύπου... binaries, χειροπιαστά! 'H πως η αποθήκευση σε συρτάρι έχει άλλη χάρη από ένα backup...

Δεν είμαι καν gamer, κατά καιρούς έχω παίξει ορισμένα παιχνίδια βέβαια, αλλά φαντάζομαι όλα τα μοντέρνα παιχνίδια έχουν κάποιου τύπου online aspect. Και μόνο που οι αναφορές των περισσότερων είναι σε παιχνίδια... 90s λέει κάτι.

Last time I checked, στο παλιό μου MacBook παλιά παιχνίδια  στο Steam, 32bitα, ακόμα μια χαρά παίζουν

Ένας άνθρωπος να μπει σε offline mode και να βάλει το ρολόι του 30 χρόνια στο μέλλον να μας πει αν δουλεύει ακόμα το Steam ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, toyo73 said:

Oτι εκανε και στην Apple το καλωδιο φορτισης και οτι κανει με οτι ολες τις εταιρειες.Εταιρεια ειναι, δεν ειναι διαστημανθρωπος.

Δηλαδη εγω που αγοραζω ενα παιχνιδι  απο Ελλαδα, οπουδηποτε Ευρωπη το αγοραζω με νομους Καλιφορνια.

Κάτσε λίγο γιατί νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τί λέει το κείμενο. 

Οι νόμοι της Καλιφόρνια που λες, ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ το Steam να ΔΗΛΩΝΕΙ ότι μας ανήκει η ΑΔΕΙΑ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Οπότε ναι, εμείς που είμαστε στην Ευρώπη, αποδεχόμαστε το νόμο της Καλιφόρνιας που αναγκάζει το Steam να μας ενημερώνει για κάτι που ούτως ή άλλως ίσχυε μια ζωή στο Steam. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. 

Οπότε η Ευρωπαϊκή Ένωση δε βλέπω ειλικρινά ποιον και πότε θα πετσοκόψει.

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...