Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραγικό να διαβάζω απόψεις που υποστηρίζουν ότι είναι σωστό να δίνεις 70 ευρώ πχ και κάποια στιγμή στο μέλλον να μην σου ανήκει το προιον.

Για να μην κουράσω, δίνω 70 και απαιτώ να έχω το υλικό (τα binaries) για όσο μου κάνει κέφι. Ούτε που με ενδιαφέρει ο πηγαίος κώδικας που λέτε μερικοί (λολ λες και ζητήσαμε κάτι τέτοιο) ούτε θέλω να κατέχω κάποιο "brand name". Έδωσα "70 ευρώ" και θέλω απλά να παίζω το παιχνίδι όποτε μου γουστάρει.

Αλλιώς πούλα το στη μισή τιμή και πάρτο μου οπότε θες ή πήγαινε σε συνδρομητικό μοντέλο ή τέλος πες το μου ότι κάποια στιγμή θα μου το πάρεις ώστε να μην το αγοράσω καν.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, JcD είπε

Άμα το είχανε στο πακέτο με τα υπόλοιπα 4 θα έλεγε, αναμένω να μπει πακέτο! 

Εχει παιξει το sniper elite 3 season pass ολο στα 5 ευρω και ακομα 5 ευρω το 4 η complete. Απο fanatical. Το 5 περιμενω και εγω καποιο καλο sale να το τσιμπησω μεχρι 10αρικο για steam. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, geogoku είπε

Όλοι γνωρίζαμε ότι τα digital δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια μακροχρόνια ενοικίαση.

Οπότε physical για την μεταπώλητικη αξία και το preservation.

Ποια μεταπωλητική αξία βρε παιδιά τώρα; 2024 έχουμε υπάρχει κανείς που να πουλάει βιντεοπαιχνίδια?

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Μα δεν μπορείς να το κατεβάσεις για πάντα αυτό είναι το θέμα. 

Και το πρόβλημα δεν είναι στα multiplayer που εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή θα καταργηθούν.

Αλλά στα single player που μπορεί εσύ να θες μετά από 30 χρόνια να το ξαναπαίξεις για τον οποιονδήποτε λόγο.

Αν λοιπόν μπορούσες να το κατεβάσεις ως standalone που λέμε, θα μπορούσες να είχες ένα virtual machine με το λειτουργικό του σήμερα  ώστε το 2054 να το παίξεις.

Οπως πχ έκανα εγώ μες την καραντίνα που ξανά-έπαιξα Lands of Lore the throne of chaos σε VM windows 98. 

Ε στα games που λέμε τώρα δεν μπορείς. Ακόμα και στα single player. 

Φαντάζομαι ότι αν μπορούσες με κάποιο τρόπο να κάνεις extract το κατεβασμένο game έξω από το Steam, ίσως υπήρχε τρόπος να το κρατήσεις. 

Εναλλακτικά, Jack Sparrow και ηρέμησες. Αναγκαστικά.

Tι εννοεις δεν μπορεις στα παιχνιδια να τα παιξεις πχ μετα απο 30 χρονια? Πηρα πριν 10 χρονια στο steam το alien isolation και σημερα μπορω να το παιξω κανονικα. Αν δεν γινει καποιος πυρηνικος πολεμος πιστευω οτι και στα 80 μου θα συνεχιζω να μπορω να παιξω οτι παιχνιδια αγορασα πριν 50-60 χρονια στο steam. Τακτικες οπως της ubisoft που κατηργησε το licence απο the crew το οποιο δεν ειχα παιξει και ειχα αγορασει την complete εκδοση ειναι ελαχιστες και απο μενα δεν θα παρει φραγκο για κανενα της παιχνιδι με αυτο που εκανε οπως και απο πολυ κοσμο ακομα. Μεχρι στιγμης στα 10 χρονια στο steam μονο το the crew δεν μπορω να παιξω απο τα 1000+ που εχω αγορασμενα ολα τα αλλα μπορω ακομα και αυτα που δεν υπαρχουν για αγορα πια μεσω steam μπορω κανονικα να τα κατεβασω και να τα παιξω νομιμα απο τη συλλογη μου. Μονο σε πυρηνικο πολεμο εκει θα κλεισει το steam ετσι πιστευω τουλαχιστον. 

3 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Δεν έχω ιδέα 😜για πλάκα το έγραψα 👍

Προς στιγμην νομιζα οτι μπηκε αλλος στο προφιλ σου. 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Tι εννοεις δεν μπορεις στα παιχνιδια να τα παιξεις πχ μετα απο 30 χρονια? Πηρα πριν 10 χρονια στο steam το alien isolation και σημερα μπορω να το παιξω κανονικα. Αν δεν γινει καποιος πυρηνικος πολεμος πιστευω οτι και στα 80 μου θα συνεχιζω να μπορω να παιξω οτι παιχνιδια αγορασα πριν 50-60 χρονια στο steam. Τακτικες οπως της ubisoft που κατηργησε το licence απο the crew το οποιο δεν ειχα παιξει και ειχα αγορασει την complete εκδοση ειναι ελαχιστες και απο μενα δεν θα παρει φραγκο για κανενα της παιχνιδι με αυτο που εκανε οπως και απο πολυ κοσμο ακομα. Μεχρι στιγμης στα 10 χρονια στο steam μονο το the crew δεν μπορω να παιξω απο τα 1000+ που εχω αγορασμενα ολα τα αλλα μπορω ακομα και αυτα που δεν υπαρχουν για αγορα πια μεσω steam μπορω κανονικα να τα κατεβασω και να τα παιξω νομιμα απο τη συλλογη μου. Μονο σε πυρηνικο πολεμο εκει θα κλεισει το steam ετσι πιστευω τουλαχιστον. 

Καλά κάτσε να δεις τι έχει να γίνει την επόμενη 5-10ετια. Είπαμε. το μέλλον είναι "συνδρομητικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atypicalcoder είπε

Καλά κάτσε να δεις τι έχει να γίνει την επόμενη 5-10ετια. Είπαμε. το μέλλον είναι "συνδρομητικό".

Εννοεις αν θα βγουν νεα παιχνιδια τα οποια θα ειναι μονο με συνδρομη? Αν ναι απλα δεν θα τα παιξω δεν δινω λεφτα για συνδρομητικα μοντελα. Εχω τη συλλογη μου στο steam μου φτανει για 10 ζωες να παιζω με το ρυθμο που τερματιζω 20-30 παιχνιδια το χρονο θελω 40 χρονια για να τα παιξω ολα και αυτο χωρις να αγορασω ποτε ξανα κανενα. Οποτε ας κανουν οτι θελουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εγω, λεω στις νεοτερες γενιες οτι 'σου ανηκει μονο οτι εχεις κατεβασμενο/αποθηκευμενο στους δισκους σου', με κοιτανε καπως. Μα θα το ακουσω στο spotify. Ρε κατεβαστε το τους λεω!!!

Δεν πειραζει, μπειτε στα συνδρομητικα μοντελα, να εχετε ζωη με leasing.

Ακομη και αν δεν διακινουνται πια, μεσα αποθηκευσης οπως cd/dvd, δωστε 'ψηφο' μονο σε οτι μπορειτε να κανετε download ολοκληρωμενα σε δικο σας δισκο.

Για να μην πω, και οτι μπορεις να το λειτουργησεις, και χωρις internet. Και αν αυτο δεν το δωσουν οι ιδιες οι εταιριες, να ειστε σιγουροι οτι θα το δωσουν καποιοι αλλοι αντι για αυτους.

Ακουστε τους παλιους, για να εχετε μια καλη ψηφιακη ζωη.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εννοεις αν θα βγουν νεα παιχνιδια τα οποια θα ειναι μονο με συνδρομη? Αν ναι απλα δεν θα τα παιξω δεν δινω λεφτα για συνδρομητικα μοντελα. Εχω τη συλλογη μου στο steam μου φτανει για 10 ζωες να παιζω με το ρυθμο που τερματιζω 20-30 παιχνιδια το χρονο θελω 40 χρονια για να τα παιξω ολα και αυτο χωρις να αγορασω ποτε ξανα κανενα. Οποτε ας κανουν οτι θελουν. 

Εννοώ ότι όλοι θα ακολουθήσουν το συνδρομητικό μοντέλο όπως πχ Game Pass και δεν θα υπάρχει καν η επιλογή να το αγοράσεις one-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρεις" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

Ε πλέον και τα hard copies στην ουσία licenses είναι σε φυσική μορφή, δυστυχώς. Βάζεις το δισκάκι να παίξεις και θέλει είτε additional downloads είτε always on σύνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν κατάλαβε καν τι λέει το άρθρο, ποτέ δεν αγόραζες το προϊόν σε τέτοιες streaming υπηρεσίες απλά δεν σου το έλεγαν γραπτώς κάπου, τώρα τους υποχρεώνουν να στο λένε ρητά ότι δεν σου ανήκει και πως πληρώνεις για συνδρομή ή άδεια χρήσης σε μία πλατφόρμα.

Όταν "Αγοράζεις" ένα παιχνίδι ηλεκτρονικά σε μία πλατφόρμα τότε το έχεις σε εκείνη την πλατφόρμα, δεν μπορείς να το πάρεις και να το παίξεις σε άλλη υπηρεσία.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Yπάρχει και το GOG, όπου σου ανήκει κανονικά το παιχνίδι.

Απλά, αρκετοί έχουμε εξαρτηθεί από το Steam για πρακτικούς λόγους (είχα και έχω αρκετές closed beta/ supporter editions κτλ., πολύ μεγαλύτερη κοινότητα, άρα ευκολότερο να κάνουν οι μικροί beta testing) και είναι δύσκολη η μετάβαση. Παίζει και το τυράκι με τα credits που μπορείς να μαζέψεις για το Steam από πολλές περισσότερες πλευρές σε σχέση με το GOG, οπότε η εξάρτηση συνεχίζεται.

Δεν έχω παράπονο από το Steam, γενικά, η δε περίπτωση να "κλείσει και να χάσω τα παιχνίδια" ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ψυχαγωγία έχει γίνει πλέον "ενοίκιο". 

Μουσική ταινίες σειρές ο περισσότερος κόσμος είναι με συνδρομή. Το ίδιο φοβάμαι ότι θα γίνει με αυτοκίνητα. Όλα leasing. Πάμε στο μοντέλο "δε μας ανήκει τίποτα και πληρώνουμε συνδρομές ακόμα και για το καζανάκι"

Σε καμία 10αρια με 15 χρόνια πιστεύω δε θα έχουμε PC όπως το ξέρουμε τώρα. Ένα τερματικό με οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι και όλη η επεξεργασία θα γίνεται σε cloud. Θες κύριος PC με 4090? 100 ευρώ το μήνα. Θες παραπάνω χώρο αποθήκευσης? Συν 10 ευρώ το μήνα κλπ κλπ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Arkin said:

Tι εννοεις δεν μπορεις στα παιχνιδια να τα παιξεις πχ μετα απο 30 χρονια? Πηρα πριν 10 χρονια στο steam το alien isolation και σημερα μπορω να το παιξω κανονικα. Αν δεν γινει καποιος πυρηνικος πολεμος πιστευω οτι και στα 80 μου θα συνεχιζω να μπορω να παιξω οτι παιχνιδια αγορασα πριν 50-60 χρονια στο steam. Τακτικες οπως της ubisoft που κατηργησε το licence απο the crew το οποιο δεν ειχα παιξει και ειχα αγορασει την complete εκδοση ειναι ελαχιστες και απο μενα δεν θα παρει φραγκο για κανενα της παιχνιδι με αυτο που εκανε οπως και απο πολυ κοσμο ακομα. Μεχρι στιγμης στα 10 χρονια στο steam μονο το the crew δεν μπορω να παιξω απο τα 1000+ που εχω αγορασμενα ολα τα αλλα μπορω ακομα και αυτα που δεν υπαρχουν για αγορα πια μεσω steam μπορω κανονικα να τα κατεβασω και να τα παιξω νομιμα απο τη συλλογη μου. Μονο σε πυρηνικο πολεμο εκει θα κλεισει το steam ετσι πιστευω τουλαχιστον. 😛 

Το Steam είναι ιδιωτική εταιρεία, ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούν να τραβήξουν την πρίζα, ναι δεν έχει λόγο προφανώς να το κάνει τώρα και να κλείσει την πρόσβαση σε οποιοδήποτε game της, ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαστε στον αέρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...