Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ πλέον.

Καλά δεν είναι καινούριο αυτό με το δικαίωμα χρήσης. Χρόνια τώρα είναι γνωστό αυτό. Για αυτό ότι παιχνίδια ή ταινίες θέλω τα παίρνω σε φυσική μορφή. Το digital δεν διαφωνώ ότι είναι πιο βολικό αλλά αυτό που κάνουν και τα εξαφανίζουν οπότε θέλουν μου την δίνει. Μπράβο τους για τον νόμο που έβγαλαν μπας και ξυπνήσει πιο πολύς κόσμος και το δει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πού να συνειδητοποιήσετε τι έρχεται στο μέλλον. 

Θα υπάρχει μία τηλεόραση και ένα χειριστήριο. Θα κατεβάζεις τις εφαρμογες playstation, xbox, nintendo, whatever. Θα πληρώνεις μία ωραιότατη συνδρομή απλώς και μόνο για το στριμάρισμα των παιχνιδιών και θα πληρώνεις και για να αγοράσεις το license ενός παιχνίδιου που θες να παίξεις. Την ίδια υπηρεσία θα την εχεις στο κινητό, το laptop, κλπ.

Τίποτα δεν θα είναι τοπικά. Τίποτα δεν θα είναι δικό σου. 

Θα σου δίνουν τυράκι μία curated βιβλιοθήκη κάποιων παλαιότερων τίτλων.  Τα καινούργια θα τα αγοράζεις κανονικά στα 70€ τότε τιμές και όποτε τους την βαράει θα αυξάνουν τη συνδρομή, θα αφαιρούν η θα προσθέτουν πράγματα.

Δίπλα είναι. Δεν το βλέπετε; Ηδη με τις υπάρχουσες ταχύτητες (fiber, 5G) αυτό είναι εφικτό.

Edit: και μην γράψει κανένας σιγά ρε φίλε αυτά δεν γίνονται. Αυτό ακριβώς έχει γίνει στη μουσική και στις ταινίες. 

Τα παιχνίδια έως τώρα την είχανε σκαπουλάρει καθαρά και μόνο λόγω μεγαλύτερων απαιτήσεων  που δεν επέτρεπαν το streaming.

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SoullessRider said:

καθόλου άστοχο, δες bmw, tesla κλπ που περνάνε το σύστημα συνδρομής για χρήση εξαρτημάτων που είναι ήδη μέσα στο όχημά σου που ήδη έχεις αγοράσει (πχ θερμαινόμενα καθίσματα, ιπποδύναμη κλπ)
Ferrari και άλλες που σου παίρνουν πίσω το αμάξι αν κάνεις κάτι που τους ενοχλήσει κλπ

 

Ο περισσσότερος κόσμος δεν κατάλαβε ποτέ πως λειτουργεί το μοντέλο τους. 

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΞ’ΑΡΧΗΣ ΤΑ EXTRAS ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΣ.

Τα πληρώνεις ΜΟΝΟ μέσω συνδρομής ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΞ’ΑΡΧΗΣ. Αν τα θες και τα πληρώσεις εξ'αρχής, ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ.

Να το ξαναγράψω με άλλα λόγια. Εσύ και εγώ αγοράζουμε το ίδιο μοντέλο, έστω X5. Εσύ το παίρνεις FULL EXTRA και πληρώνεις 80.000€ 

Εγω το παίρνω χωρίς ούτε τασάκι και πληρώνω 60.000€.

Οκ μέχρι εδώ;

Εσυ λοιπόν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ βάζεις θερμαινόμενο κάθισμα επειδή το έχεις πληρώσει και επειδή μπορείς. Είναι πληρωμένο και κανείς δε μπορεί να στο κόψει. 

Εγω ΑΝ ΘΕΛΩ θερμαινόμενο κάθισμα, ξαναλέω, ΑΝ ΘΕΛΩ, μπορώ να ενεργοποιήσω συνδρομή και να πληρώνω πχ 100€ το μήνα ΣΤΟ 60.000€ ΑΞΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ, για να έχω για ΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΕΛΩ αυτό που εσύ πλήρωσες 90.000€ για να το απολαμβάνεις ακόμα και στις 15 Αυγούστου.

Αν λοιπόν εγώ στο 60.000€ αυτοκίνητο μου δεν ενεργοποιήσω ποτέ καμία συνδρομή, θα έχω μεν ήδη προεγκατεστημένα τα πάντα, αλλα η BMW δε θα πάρει φράγκο από μένα. 

Ειλικρινά ρε μάγκες… είναι τόσο μα τόσο απλό… Γιατί δε διαβάζετε και δε βάζετε το μυαλό σας να δουλέψει να καταλάβει τί διαβάζετε.

Ειδικα εδώ μέσα τα έχουμε πει 17 φορές. What the fuck πραγματικά;

Επεξ/σία από polaki
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vste είπε

Και πού να συνειδητοποιήσετε τι έρχεται στο μέλλον. 

Θα υπάρχει μία τηλεόραση και ένα χειριστήριο. Θα κατεβάζεις τις εφαρμογες playstation, xbox, nintendo, whatever. Θα πληρώνεις μία ωραιότατη συνδρομή απλώς και μόνο για το στριμάρισμα των παιχνιδιών και θα πληρώνεις και για να αγοράσεις το license ενός παιχνίδιου που θες να παίξεις. Την ίδια υπηρεσία θα την εχεις στο κινητό, το laptop, κλπ.

Τίποτα δεν θα είναι τοπικά. Τίποτα δεν θα είναι δικό σου. 

Θα σου δίνουν τυράκι μία curated βιβλιοθήκη κάποιων παλαιότερων τίτλων.  Τα καινούργια θα τα αγοράζεις κανονικά στα 70€ τότε τιμές και όποτε τους την βαράει θα αυξάνουν τη συνδρομή, θα αφαιρούν η θα προσθέτουν πράγματα.

Δίπλα είναι. Δεν το βλέπετε; Ηδη με τις υπάρχουσες ταχύτητες (fiber, 5G) αυτό είναι εφικτό.

Edit: και μην γράψει κανένας σιγά ρε φίλε αυτά δεν γίνονται. Αυτό ακριβώς έχει γίνει στη μουσική και στις ταινίες. 

Τα παιχνίδια έως τώρα την είχανε σκαπουλάρει καθαρά και μόνο λόγω μεγαλύτερων απαιτήσεων  που δεν επέτρεπαν το streaming.

 

Δεν διαφωνώ ότι είναι ένα πιθανό σενάριο. Αλλά είναι πόσο θα το αφήσεις. Και επίσης με τις ταινίες δεν θα έλεγα ότι ισχύει. Σίγουρα η πλειοψηφία πάει στο νετφλιξ για μαζική κατανάλωση αλλά φίλε μου το blu ray δεν το αλλάζω ειδικά σε μια καλή τηλεόραση με 5.1 ηχεία το 4κ είναι πολύ ανώτερο από κάθε νετφλιξ και μπορώ να δω διαμάντια των Monty python και χιτσκοκ που αλλιώς δεν θα έβλεπα σε τέτοια ανάλυση. 
 

Οπότε ναι ενώ πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα έρθει στο μέλλον και όλα θα στριμαρονται από box ( δεν πιστεύω βέβαια για τέτοιες τιμές) αλλά θα είναι επιλογή σου αν θες να πληρώνεις συνδρομές ή να αγοράζεις ταινίες και παιχνίδια που να σου ανήκουν. Δεν πιστεύω ποτέ ότι το digital θα εξαφανιστεί καθώς θα χάσουν σε πωλήσεις σε μέρη όπου δεν υπάρχει τόσο προηγμένο δίκτυο.

Επεξ/σία από ares225
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειλικρινα θα προτιμουσα να αγοραζα - αν πλεον το dvd θεωρειτε ξεπερασμενο - το παιχνιδι σε ενα usb με ενα μικρο χαρτινο κουτι και ας ειχε το physical 5-10 ευρω επιπλεον. Ιδιαιτερα για παιχνιδια που θα τα ηθελα στην βιβλιοθηκη του σπιτιου μου. Τωρα για τα ψιλοαδιαφορα παιχνιδακια ενταξει αφου τα παιρνω απο κλειδαδικα, απο steam sales και bundles ας αγοραζω μονο την αδεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρεις" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

Δλδ θες να μου πεις οτι ολα τα hard copy που εχεις λειτουργουν; 

Γιατι και εγω πριν το steam ολα σε hard copy τα ειχα. Αλλα ζητημα να παιζουν ενα 5% 

Με τον ενα ή τον αλλο τροπο δεν θα εχεις προσβαση στο game σου. 

Εκτος και αν εχεις ενα παλιο pc και τα παιζεις εκει. τοτε πασο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρεις" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

Ως λάτρης του digital έχω να πω ότι δεν σου ανήκει το σπίτι σου γιατί πληρώνεις ΕΝΦΙΑ, χέστηκα για τα παιχνίδια

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, gorge18 said:

Δλδ θες να μου πεις οτι ολα τα hard copy που εχεις λειτουργουν; 

Γιατι και εγω πριν το steam ολα σε hard copy τα ειχα. Αλλα ζητημα να παιζουν ενα 5% 

Με τον ενα ή τον αλλο τροπο δεν θα εχεις προσβαση στο game σου. 

Εκτος και αν εχεις ενα παλιο pc και τα παιζεις εκει. τοτε πασο. 

Γιατί δεν παίζουν τα hard copy? Αν εννοείς ότι τα είχες αντιγραμμένα σε cd ή dvd της κακιάς ώρας, οκ προφανώς και δεν θα παίζουν. Τα original ή τα πειρατικά σε καλά media μια χαρά λειτουργούν. Μήπως εννοείς ότι δεν υποστηρίζονται πλέον απ'το λειτουργικό; Αυτό οκ ναι ισχύει, αλλά και πάλι με ένα virtual machine που θα σου πάρει ούτε μισή ώρα να το στήσεις μια χαρά θα παίζουν εκεί. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ως λάτρης του digital έχω να πω ότι δεν σου ανήκει το σπίτι σου γιατί πληρώνεις ΕΝΦΙΑ, χέστηκα για τα παιχνίδια

Με αυτή τη λογική δεν πας πουθενά

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, 6xXx6 said:

Έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια ας ελπίσουμε ότι η κοροϊδία με τα digital θα τελειώσει

Τί να έχει γίνει εδώ και χρόνια; Διάβασες το άρθρο; Το κατάλαβες τί λέει;

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. 

Απλά ένα ΜΗΝΥΜΑ εμφανίζουν μόνο ότι πρακτικά αγοράζεις την άδεια χρήσης και όχι το ίδιο το παιχνίδι, και αυτό μόνο και μόνο για να έχουν καλύψει τον κώλο τους πριν καν βγει ο νόμος που τους αναγκάζει να το αναφέρουν. 

ΤΙΠΟΤΑ απολύτως δεν άλλαξε επί της ουσίας. 

Μακάρι όντως ο κόσμος να σταματήσει τις παπαριές με τα digital ειδικά όταν είναι μέσω πλατφόρμας πχ Steam που ανά πάσα ώρα και στιγμή τραβάνε την πρίζα και τέλος. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μπερδέψει τη χρήση με την ιδιοκτησία.. Το παιχνίδι ανήκει στους δημιουργούς του ή στην  εταιρεία που τους πλήρωσε να το δημιουργήσουν... Είναι δύσκολο να το καταλάβετε? Μήπως θέλετε και ποσοστά από τις πωλήσεις? 

Μερικοί ανακαλύψατε κάτι που υπάρχει εδώ και δεκαετίες και πέσατε από τα σύννεφα... 

Επεξ/σία από screaming_trees
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ως λάτρης του digital έχω να πω ότι δεν σου ανήκει το σπίτι σου γιατί πληρώνεις ΕΝΦΙΑ, χέστηκα για τα παιχνίδια

Με την ίδια λόγική ούτε ο εαυτός σου δε σου ανήκει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...