Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα 19.90€ το sniper elite 5.

Και 4 έξτρα  πίστες σε βάθος χρόνου,όλα σε προσφορά....

Ούτε 40€ σύνολο,ναι είναι εκεί στο PC μου.

Η τιμή του φουλ στο steam σήμερα είναι 79€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, MSSB είπε

Μα, το σκεπτικό ότι αγοράζω ένα παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή και το κρατάω να το παίζω για "πάντα", είναι πρακτικά αδύνατο. Παιχνίδια διαγράφονται όλη την ώρα από digital καταστήματα. Ο μόνος λόγος που αγοράζεις ένα παιχνίδι -ιδικά single player- είναι για το γεγονός ότι σου έχει αρέσει και θέλεις με αυτόν το τρόπο να υποστηρίξεις αυτούς που το δημιούργησαν. Το "αγοράζω κάτι ψηφιακά για να το κρατήσω για πάντα και να παίζω μετά από 25χρ" λογική, δεν στέκει έτσι και αλλιώς. Σε όποιον αρέσει ένα παιχνίδι και θέλει να το έχει για πάντα, ας το αγοράσει πρώτα, ας το κατεβάσει από κάπου και πολύ απλά ας το περάσει σε εξωτερικό δίσκο, να το έχει για πάντα. Θα μου πείτε, αυτό που λες δεν είναι λογική και δεν είναι σωστό. Αλλά στη ψηφιακή κατάσταση που είναι τα παιχνίδια πλέον, σχεδόν όλα, σκεφτείτε πόσες εταιρίες κλείνουν, πόσες αλλάζουν χέρια, πόσα δικαιώματα παιχνιδιών αλλάζουν χέρια συνέχεια, πόσοι server κλείνουν.

Για να ολοκληρώσω. Το point μου είναι, όταν κάτι πραγματικά σου αρέσει, αγόρασε το. Στήριξε τους ανθρώπους που ξόδεψαν ατελείωτες ώρες για το φτιάξουν και πολύ απλά αν το θέλεις για "πάντα" και όχι για 1 - 2 playthrough, κατέβασέ το στη τοπική σου ψηφιακή βιβλιοθήκη. Idk, απλώς δεν μου φαίνεται λογικό να πιστεύουν όλοι ότι αγοράζω ένα παιχνίδι από μια πλατφόρμα και μου ανήκει μέχρι το τέλος του κόσμου.

Όχι, δεν αγοράζω κάτι για να στηρίξω τους ντεβελοπερς (αν και το έχω κάνει σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις),
αγοράζω κάτι για να το έχω και να το παίζω όσο θέλω και όποτε θέλω και για όσο θέλω αν θέλω.
το αγοράζω για να είναι δικό μου.
Το αμάξι δεν το αγοράζεις για να στηρίξεις την εταιρεία
Το σπίτι δεν το αγοράζεις για να στηρίξεις τους κατασκευαστές...

Το να τα κατεβάσεις και μετά να τα αντιγράψεις σε σκληρό δεν είναι σωστό (πχ μέσω steam , εκτός αν το κάνεις μέσα από το GOG που είναι drm free και νόμιμο) αλλιώς "πειράζεις" το παιχνίδι και "περνάει" στην πλευρά της πειρατείας η κίνηση.
Και γιατί να το κατεβάσω από κάπου πειρατικό, με ότι κίνδυνο έχει αυτό -> νομικά και λειτουργικά για την ασφάλεια των μηχανημάτων και των δεδομένων μου σε αυτά, αντί να μου δίνει την δυνατότητα να το κατεβάσω απ'ευθείας η κάθε εταιρεία / πλατφόρμα από την στιγμή που το αγόρασα - όπως το GOG - σε καθαρή μορφή ??
Πρέπει να γίνω πειρατής πέρα από Μακάκας και δαρμένος με τους νόμους τους πια ???

Επεξ/σία από SoullessRider
  • Like 13
  • Thanks 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, alexioannou said:

Πήρα 19.90€ το sniper elite 5.

Και 4 έξτρα  πίστες σε βάθος χρόνου,όλα σε προσφορά....

Ούτε 40€ σύνολο,ναι είναι εκεί στο PC μου.

Η τιμή του φουλ στο steam σήμερα είναι 79€.

Άμα το είχανε στο πακέτο με τα υπόλοιπα 4 θα έλεγε, αναμένω να μπει πακέτο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Όχι, δεν αγοράζω κάτι για να στηρίξω τους ντεβελοπερς (αν και το έχω κάνει σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις),
αγοράζω κάτι για να το έχω και να το παίζω όσο θέλω και όποτε θέλω και για όσο θέλω αν θέλω.
το αγοράζω για να είναι δικό μου.
Το αμάξι δεν το αγοράζεις για να στηρίξεις την εταιρεία
Το σπίτι δεν το αγοράζεις για να στηρίξεις τους κατασκευαστές...

Το να τα περάσεις σε σκληρό δεν είναι σωστό, εκτός αν το κάνεις μέσα από το GOG που είναι drm free και νόμιμο, αλλιώς "πειράζεις" το παιχνίδι και "περνάει" στην πλευρά της πειρατείας η κίνηση.
 

Το παράδειγμα με το αμάξι είναι άστοχο. 

Μαζί σου σε αυτό που λες, αλλά πρακτικά είναι αδύνατο και δεν βγάζει νόημα. Το πρώτο μου παιχνίδι που αγόρασα πίσω στο 1997 δεν το έχω αγγίξει έδω και 20 χρόνια. Τι να το κάνω αν το έχω στο Steam μου. 

Επίσης, πολλά δεν είναι σωστά, αλλά θυμίζω στην ψηφιακή εποχή, δεν σου ανήκει κάτι. Περιορισμένη άδεια χρήσης αγοράζεις. Παντού. Αν το θέλεις για πάντα, ξανά λέω, το κατεβάζεις τοπικά και το έχεις μέχρι το τέλους του κόσμου. 

Δημάδη αν σε ένα χρόνο, χρεωκοπήσει το Steam, θα το τρέχετε στα δικαστήρια γιατί χάσατε(-με) εκατοντάδες ψηφιακά παιχνίδια; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SoullessRider είπε

Όχι, δεν αγοράζω κάτι για να στηρίξω τους ντεβελοπερς (αν και το έχω κάνει σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις),
αγοράζω κάτι για να το έχω και να το παίζω όσο θέλω και όποτε θέλω και για όσο θέλω αν θέλω.
το αγοράζω για να είναι δικό μου.
Το αμάξι δεν το αγοράζεις για να στηρίξεις την εταιρεία
Το σπίτι δεν το αγοράζεις για να στηρίξεις τους κατασκευαστές...

Το να τα περάσεις σε σκληρό δεν είναι σωστό, εκτός αν το κάνεις μέσα από το GOG που είναι drm free και νόμιμο, αλλιώς "πειράζεις" το παιχνίδι και "περνάει" στην πλευρά της πειρατείας η κίνηση.
 

Το οτι αγοραζεις την αδεια χρησης ισχυει εδω και δεκαετιες. Ακομα και δισκακι που αγοαζαμε αυτο γραφει. Δεν καταλαβαινω προς τι η φασαρια. Ειναι προφανες οτι το παιχνιδι δεν σου ανήκει και οτι η εταιρια σου παραχωρει την αδεια για χρηση. Για παραδειγμα δεν σου παραχωρει το source code. Εδω μιλαμε για πλευματικα διακιωματα. 

Ακομα και για τα αυτοκίνητα που γραφεις, για χρηση δεν τα αγοραζεις? Δεν σου δινει η εταιρια το σχεδιο του, ουτε τα σχεδια του πως ειναι σχεδιασμενος ο εγκεφαλος του ουτε τιποτα τετοιο. Το αγοραζεις για χρηση. Ετσι ειναι και το software...το αγοραζεις για χρηση. Η μεταπωληση επιτρέπεται βαση νομου, το αναφερω γιατι σιγουρα περναει απο τη σκεψη καποιων πως και δεν ειναι παρανομη πραξη αφου αγοραζουμε μονο τη χρηση.   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, MSSB said:

Μα, το σκεπτικό ότι αγοράζω ένα παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή και το κρατάω να το παίζω για "πάντα", είναι πρακτικά αδύνατο. Παιχνίδια διαγράφονται όλη την ώρα από digital καταστήματα. Ο μόνος λόγος που αγοράζεις ένα παιχνίδι -ιδικά single player- είναι για το γεγονός ότι σου έχει αρέσει και θέλεις με αυτόν το τρόπο να υποστηρίξεις αυτούς που το δημιούργησαν. Το "αγοράζω κάτι ψηφιακά για να το κρατήσω για πάντα και να παίζω μετά από 25χρ" λογική, δεν στέκει έτσι και αλλιώς. Σε όποιον αρέσει ένα παιχνίδι και θέλει να το έχει για πάντα, ας το αγοράσει πρώτα, ας το κατεβάσει από κάπου και πολύ απλά ας το περάσει σε εξωτερικό δίσκο, να το έχει για πάντα. Θα μου πείτε, αυτό που λες δεν είναι λογική και δεν είναι σωστό. Αλλά στη ψηφιακή κατάσταση που είναι τα παιχνίδια πλέον, σχεδόν όλα, σκεφτείτε πόσες εταιρίες κλείνουν, πόσες αλλάζουν χέρια, πόσα δικαιώματα παιχνιδιών αλλάζουν χέρια συνέχεια, πόσοι server κλείνουν.

Για να ολοκληρώσω. Το point μου είναι, όταν κάτι πραγματικά σου αρέσει, αγόρασε το. Στήριξε τους ανθρώπους που ξόδεψαν ατελείωτες ώρες για το φτιάξουν και πολύ απλά αν το θέλεις για "πάντα" και όχι για 1 - 2 playthrough, κατέβασέ το στη τοπική σου ψηφιακή βιβλιοθήκη. Idk, απλώς δεν μου φαίνεται λογικό να πιστεύουν όλοι ότι αγοράζω ένα παιχνίδι από μια πλατφόρμα και μου ανήκει μέχρι το τέλος του κόσμου.

Μα δεν μπορείς να το κατεβάσεις για πάντα αυτό είναι το θέμα. 

Και το πρόβλημα δεν είναι στα multiplayer που εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή θα καταργηθούν.

Αλλά στα single player που μπορεί εσύ να θες μετά από 30 χρόνια να το ξαναπαίξεις για τον οποιονδήποτε λόγο.

Αν λοιπόν μπορούσες να το κατεβάσεις ως standalone που λέμε, θα μπορούσες να είχες ένα virtual machine με το λειτουργικό του σήμερα  ώστε το 2054 να το παίξεις.

Οπως πχ έκανα εγώ μες την καραντίνα που ξανά-έπαιξα Lands of Lore the throne of chaos σε VM windows 98. 

Ε στα games που λέμε τώρα δεν μπορείς. Ακόμα και στα single player. 

Φαντάζομαι ότι αν μπορούσες με κάποιο τρόπο να κάνεις extract το κατεβασμένο game έξω από το Steam, ίσως υπήρχε τρόπος να το κρατήσεις. 

Εναλλακτικά, Jack Sparrow και ηρέμησες. Αναγκαστικά.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου άστοχο, δες bmw, tesla κλπ που περνάνε το σύστημα συνδρομής για χρήση εξαρτημάτων που είναι ήδη μέσα στο όχημά σου που ήδη έχεις αγοράσει (πχ θερμαινόμενα καθίσματα, ιπποδύναμη κλπ)
Ferrari και άλλες που σου παίρνουν πίσω το αμάξι αν κάνεις κάτι που τους ενοχλήσει κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγοραζεις ενα game αγοραζεις το κλειδι για το παιχνιδι.Ετσι ηταν παντα.

ΜΕ 49.99 δεν αγοραζεις τα δικαιοματα ενος τιτλου.

Αν εχει μεσα ενα OST το game δεν το αγοραζεις να το κανεις οτι  θελεις εσυ.

Μπορω να βαλω ενα Copyrighted τραγουδι σε ενα βιντεο που θα φτιαξω στο youtube και να τους πω " μη με κανετε claim εχω αγορασει το cd μου ανηκει" ?

Ετσι ξεκινησε και αυτο εδω με το the crew που τους εφαγαν το μπιφτεκι τους. Σταματαει η ubisoft ενα game πεθαμενο με 50 χρηστες ημερησιως και κλαινε τωρα.

Οποις εχει λιγο ορεξη ας ακουσει αυτο αν θελει να καταλαβει πως ξεκινησαν ολα αυτα στο περιπου και γιατι γινεται αυτο.Thor

 

Επεξ/σία από ultimamage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, nickol-us said:

Για να δούμε τι έχουν να πουν οι "λάτρες" του digital που θεωρούν οπισθοδρομικούς τους κατόχους hard-copy...

Γιατί, ποιος σου είπε ότι το hard copy σου ανήκει;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Μα δεν μπορείς να το κατεβάσεις για πάντα αυτό είναι το θέμα. 

Και το πρόβλημα δεν είναι στα multiplayer που εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή θα καταργηθούν.

Αλλά στα single player που μπορεί εσύ να θες μετά από 30 χρόνια να το ξαναπαίξεις για τον οποιονδήποτε λόγο.

Αν λοιπόν μπορούσες να το κατεβάσεις ως standalone που λέμε, θα μπορούσες να είχες ένα virtual machine με το λειτουργικό του σήμερα  ώστε το 2054 να το παίξεις.

Οπως πχ έκανα εγώ μες την καραντίνα που ξανά-έπαιξα Lands of Lore the throne of chaos σε VM windows 98. 

Ε στα games που λέμε τώρα δεν μπορείς. Ακόμα και στα single player. 

Φαντάζομαι ότι αν μπορούσες με κάποιο τρόπο να κάνεις extract το κατεβασμένο game έξω από το Steam, ίσως υπήρχε τρόπος να το κρατήσεις. 

Εναλλακτικά, Jack Sparrow και ηρέμησες. Αναγκαστικά.

Ξέχασα να συμπληρώσω πάνω σε αυτό που αναφέρεις. "Φαντάζομαι ότι αν μπορούσες με κάποιο τρόπο να κάνεις extract το κατεβασμένο game έξω από το Steam, ίσως υπήρχε τρόπος να το κρατήσεις. " Αν κάνεις από το Steam backup ένα παιχνίδι, θυμίζω ότι μπορείς να το κρατήσεις σε εξωτερικό με νόμιμο τρόπο και να παίξεις όποτε θέλεις, ακόμα και αν καταργηθεί από το Steam. Η μόνη προϋπόθεση είναι, όποτε παίζεις, να έχεις το Steam σε offline mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...