Προς το περιεχόμενο

Το Steam ενημερώνει τους χρήστες ότι τα παιχνίδια που αγοράζουν δεν τους ανήκουν


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια νέα ειδοποίηση έχει κάνει την εμφάνισή της στο καλάθι αγορών του Steam, της δημοφιλούς πλατφόρμας διανομής ψηφιακών παιχνιδιών.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Engadget, η ειδοποίηση αυτή ενημερώνει τους χρήστες ότι η αγορά τους αφορά μόνο την άδεια χρήσης και όχι ιδιοκτησία του παιχνιδιού.

Η συγκεκριμένη κίνηση του Steam φαίνεται να είναι μια προληπτική ενέργεια ενόψει ενός νέου νόμου που θα τεθεί σε ισχύ στην Καλιφόρνια το επόμενο έτος. Ο νόμος αυτός θα υποχρεώνει τις εταιρείες να παραδέχονται ρητά ότι οι αγοραστές δεν αποκτούν πραγματική ιδιοκτησία του ψηφιακού περιεχομένου που αγοράζουν.

Η ειδοποίηση εμφανίζεται στο κάτω δεξιά μέρος του καλαθιού αγορών, πριν ο χρήστης προχωρήσει στην πληρωμή, και αναφέρει: "Η αγορά ενός ψηφιακού προϊόντος παρέχει άδεια χρήσης του προϊόντος στο Steam." Η συγκεκριμένη προσθήκη φαίνεται να είναι σχετικά πρόσφατη, καθώς πολλοί τακτικοί χρήστες του Steam την παρατηρούν για πρώτη φορά.

Ο νέος νόμος, γνωστός ως AB 2426, υπογράφηκε τον προηγούμενο μήνα από τον κυβερνήτη Gavin Newsom. Σκοπός του είναι να υποχρεώσει τις ψηφιακές αγορές να καθιστούν σαφές στους πελάτες τους ότι αγοράζουν μόνο μια άδεια πρόσβασης σε ψηφιακό περιεχόμενο και όχι το ίδιο το περιεχόμενο. Ο νόμος θα εφαρμοστεί σε ψηφιακά αντίγραφα βιντεοπαιχνιδιών, μουσικής, ταινιών, τηλεοπτικών σειρών και ηλεκτρονικών βιβλίων που διατίθενται μέσω διαδικτυακών καταστημάτων.

image.png.216db6f6fcc1c2a2435b3a7cf15253ea.png

Οι εταιρείες που δεν θα συμμορφωθούν με τον νέο νόμο ενδέχεται να αντιμετωπίσουν πρόστιμα για παραπλανητική διαφήμιση, εάν δεν εξηγούν με σαφή τρόπο τους περιορισμούς που συνοδεύουν μια ψηφιακή αγορά. Η θέσπιση του νόμου ήρθε ως απάντηση σε περιστατικά όπως αυτό της Ubisoft, η οποία διέγραψε το παιχνίδι The Crew από τις βιβλιοθήκες των παικτών μετά το κλείσιμο των servers του παιχνιδιού.

Η κίνηση αυτή του Steam και ο νέος νόμος της Καλιφόρνια αναδεικνύουν ένα ευρύτερο ζήτημα στον χώρο των ψηφιακών αγορών: τη διαφορά μεταξύ ιδιοκτησίας και άδειας χρήσης ψηφιακού περιεχομένου. Πολλοί καταναλωτές μπορεί να μην συνειδητοποιούν ότι όταν "αγοράζουν" ένα ψηφιακό παιχνίδι ή άλλο ψηφιακό προϊόν, στην πραγματικότητα αποκτούν μόνο το δικαίωμα χρήσης του και όχι την πλήρη ιδιοκτησία του.

Αυτή η διάκριση έχει σημαντικές επιπτώσεις για τους καταναλωτές. Για παράδειγμα, οι εταιρείες μπορούν να αφαιρέσουν ή να τροποποιήσουν το περιεχόμενο ανά πάσα στιγμή, όπως συνέβη στην περίπτωση του The Crew. Επιπλέον, οι χρήστες μπορεί να μην έχουν το δικαίωμα να μεταπωλήσουν ή να μεταβιβάσουν το ψηφιακό περιεχόμενο που έχουν "αγοράσει".

Ο νέος νόμος της Καλιφόρνια στοχεύει στο να κάνει αυτές τις διακρίσεις πιο διαφανείς για τους καταναλωτές. Απαιτώντας από τις εταιρείες να είναι σαφείς σχετικά με τη φύση των ψηφιακών αγορών, ο νόμος επιδιώκει να προστατεύσει τους καταναλωτές από πιθανές παρανοήσεις και να τους βοηθήσει να λαμβάνουν πιο ενημερωμένες αποφάσεις αγοράς. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο νόμος AB 2426 δεν θα εφαρμόζεται σε μόνιμα downloads εκτός σύνδεσης, αλλά μόνο σε ψηφιακές αγορές που απαιτούν συνεχή σύνδεση με μια διαδικτυακή πλατφόρμα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Georgios Pappas είπε

σε κανει ωντος να μην θές να ξαναγοράσεις. Ενοιωθα άσχημα όταν ακουγα για πειρατικά παιχνίδια γιατί ηθελα να πληρώνονται οι developers. Αλλα με κάτι τέτοια με κάνει να μην με νοιάζει πλεον

Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ πλέον.

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, και πάλι ο νόμος είναι υπέρ των εταιρειών και όχι "για να προστατέψει τον πελάτη". Είναι δυνατόν να πληρώσεις 70+€ για κάτι και ανά πάσα ώρα και στιγμή η εκάστοτε εταιρεία να σου πάρει πίσω, ουσαστικά, αυτό που ήδη έχεις πληρώσει?

  • Like 12
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, laxanoulis είπε

Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, και πάλι ο νόμος είναι υπέρ των εταιρειών και όχι "για να προστατέψει τον πελάτη". Είναι δυνατόν να πληρώσεις 70+€ για κάτι και ανά πάσα ώρα και στιγμή η εκάστοτε εταιρεία να σου πάρει πίσω, ουσαστικά, αυτό που ήδη έχεις πληρώσει?

Είναι όπως αυτό που είχε γίνει με τις κάρτες γραφικών πριν χρόνια που έβαζαν αυτοκόλλητα στις βίδες να μν την ανοίξεις.Ειχε γίνει χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, laxanoulis είπε

Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, και πάλι ο νόμος είναι υπέρ των εταιρειών και όχι "για να προστατέψει τον πελάτη". Είναι δυνατόν να πληρώσεις 70+€ για κάτι και ανά πάσα ώρα και στιγμή η εκάστοτε εταιρεία να σου πάρει πίσω, ουσαστικά, αυτό που ήδη έχεις πληρώσει?

βαρεθηκα πλεον με το όλα στον βωμό του χρήματος. Παώ να παίξω ρακέτες στην παραλία να κάνω και γυμναστική. Τι τραγικοί πραγματικά

  • Like 11
  • Thanks 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gurgurant είπε

Είναι όπως αυτό που είχε γίνει με τις κάρτες γραφικών πριν χρόνια που έβαζαν αυτοκόλλητα στις βίδες να μν την ανοίξεις.Ειχε γίνει χαμός.

Ναι ναι, κάτι θυμάμαι. Σίγουρα και αυτό με το Steam δεν θα πάει και πολύ καλά. Ο κόσμός, θέλω να πιστεύω, ότι δεν θα το αφήσει να περάσει στο ντούκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, το σκεπτικό ότι αγοράζω ένα παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή και το κρατάω να το παίζω για "πάντα", είναι πρακτικά αδύνατο. Παιχνίδια διαγράφονται όλη την ώρα από digital καταστήματα. Ο μόνος λόγος που αγοράζεις ένα παιχνίδι -ιδικά single player- είναι για το γεγονός ότι σου έχει αρέσει και θέλεις με αυτόν το τρόπο να υποστηρίξεις αυτούς που το δημιούργησαν. Το "αγοράζω κάτι ψηφιακά για να το κρατήσω για πάντα και να παίζω μετά από 25χρ" λογική, δεν στέκει έτσι και αλλιώς. Σε όποιον αρέσει ένα παιχνίδι και θέλει να το έχει για πάντα, ας το αγοράσει πρώτα, ας το κατεβάσει από κάπου και πολύ απλά ας το περάσει σε εξωτερικό δίσκο, να το έχει για πάντα. Θα μου πείτε, αυτό που λες δεν είναι λογική και δεν είναι σωστό. Αλλά στη ψηφιακή κατάσταση που είναι τα παιχνίδια πλέον, σχεδόν όλα, σκεφτείτε πόσες εταιρίες κλείνουν, πόσες αλλάζουν χέρια, πόσα δικαιώματα παιχνιδιών αλλάζουν χέρια συνέχεια, πόσοι server κλείνουν.

Για να ολοκληρώσω. Το point μου είναι, όταν κάτι πραγματικά σου αρέσει, αγόρασε το. Στήριξε τους ανθρώπους που ξόδεψαν ατελείωτες ώρες για το φτιάξουν και πολύ απλά αν το θέλεις για "πάντα" και όχι για 1 - 2 playthrough, κατέβασέ το στη τοπική σου ψηφιακή βιβλιοθήκη. Idk, απλώς δεν μου φαίνεται λογικό να πιστεύουν όλοι ότι αγοράζω ένα παιχνίδι από μια πλατφόρμα και μου ανήκει μέχρι το τέλος του κόσμου.

  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 4
  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει και το ξανά λέω. Όσο έχεις αγοραστική δύναμη κάνεις ότι θες με τα λεφτά σου. Μποϊκοτάζ μέχρι να καταλάβουν. Οχι μόνο το STEAM. ΟΛΕΣ οι εταιρείες 

  • Like 22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...