Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Ultra 2 ή garmin fenix 8 amoled


panosk111178

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω αγορά ενός από τα δύο smartwatch ποια είναι η γνώμη σας για αυτά τα δύο μιας και είναι στην ίδια χρηματική αξία. Επίσης θα το δουλέψω με συσκευή iPhone οποίο αποκτήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

τελείως διαφορετικές συσκευές κατά τη γνώμη μου, οπότε εξαρτάται από το τι θες.

 

Έχω περάσει από Apple Watch (όχι το Ultra όμως) και επέστρεψα σε Garmin.

Apple Watch: για μένα είναι ένα smart watch με αρκετά sport features. Τεράστιο μειων (για εμένα) η διάρκεια της μπαταρίας

Garmin: sport watch με κάποια (περιορισμένα) smart features. 

Εγώ ασχολούμαι με αθλητισμό (τρέξιμο και κολύμβηση κυρίως) οπότε με ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι, και θέλω μπαταρία που να κρατάει μέρες (~10 με το 7X Pro που έχω)
Επίσης, από smart features μου αρκεί να βλέπω τα notifications στο ρολόι και να πιάνω το κινητό όταν χρειάζεται να απαντήσω σε κάτι.
Δεν με ενδιαφέρει να απαντάω π.χ. μηνύματα από το ρολόι. Εσύ μπορεί να έχεις διαφορετικά γούστα/ανάγκες.

Όταν είχα Apple Watch (το 7 αν θυμάμαι καλά) μου άρεσαν μεν τα smart features του και τα διάφορα που έκανα κατευθείαν από αυτό, αλλά με κούρασε το φόρτισμα σχεδόν κάθε μέρα. Το άντεξα κάτι λιγότερο από 2 χρόνια και επέστρεψα σε garmin.
Να πω επίσης ότι δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος από την εφαρμογή για αθλήματα, κυρίως για την κολύμβηση. Αυτό όμως λογικά θα έχει βελτιωθεί από τότε.

 

Οπότε ζύγισε τι θες, δες αρκετά reviews/videos για το κάθε ρολόι, αν μπορέσεις δες τα και live σε κάποιο μαγαζί, και μετά αποφάσισε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι ότι οι χάρτες και η πλοήγηση στο apple δουλεύει αν δεν έχει internet το τηλέφωνο ή χρειάζεται όπως δίποδε σύνδεση για να φορτώσει χάρτες και να κάνει μια πλοήγηση μέσα σε ένα βουνό με τα πόδια. Ενώ ξέρω ότι το garnin το κάνει δεν χρειάζεται να έχει σύνδεση με το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...