Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk παρουσιάζει "το μέλλον των μεταφορών" με το Cybercab και το Robovan


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Στην περιπτωση που ανα πασα - σε λιγα λεπτα - στιγμη εχεις διαθεσιμο το καταλληλο αυτονομο οχημα να σε παει οπου και για οσο θελεις , ακομα  και οι οικογενειακες αναγκες του Σ/Κ , μακρινων τουριστικων - διεθνων ταξιδιων ανετα μπορουν να προσφερθουν ως υπηρεσιες . Για τους περισσοτερους οι υπηρεσιες που προσφερουν τα οχηματα εχουν σημασια και οχι αυτα καθ εαυτα . Τελειωνει το θεμα σταθμευσης , συντηρησης κτλπ . Με λιγα κλικ εχω το οχημα που με  εξυπηρετει  στον χωρο και στον χρονο για τις αναγκες μου  και αμεσως μετα ειναι διαθεσιμο στον επομενο . ΜΑΓΕΙΑ ! Αλλαζουν τα παντα , απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες , τον τουρισμο , τις μεταφορες προσωπων και φορτιων μεχρι το delivery αν και το παπακι - σκουτερ φαινεται ασυναγωνιστο . Ισως καποιες κοινωνιες απεχουν μονον 10 χρονια απ ολα αυτα ,  15-20 για τις  καθυστερημενες οπως η δικη μας .

Το πρόβλημα σε όλα αυτά και αν αφαιρέσουμε τις ωραιοποιήσεις, είναι η υλοποίηση τους… πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά θα είναι τύπου υπηρεσίες όπου η κάθε εταιρία θα φτάσει να χρεώνει πολύ περισσότερο από την τωρινή/συμβατική κατάσταση… 

παράδειγμα σημερινό, οι χρεώσεις στα μεταφορικά, μέσω efood/wolt/box, από καταστήματα που είναι λίγες δεκάδες μέτρα μακριά…

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

26 minutes ago, AtiX said:

Το πρόβλημα σε όλα αυτά και αν αφαιρέσουμε τις ωραιοποιήσεις, είναι η υλοποίηση τους… πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά θα είναι τύπου υπηρεσίες όπου η κάθε εταιρία θα φτάσει να χρεώνει πολύ περισσότερο από την τωρινή/συμβατική κατάσταση… 

παράδειγμα σημερινό, οι χρεώσεις στα μεταφορικά, μέσω efood/wolt/box, από καταστήματα που είναι λίγες δεκάδες μέτρα μακριά…

Ισχύει, και σίγουρα θα γίνει συγκέντρωση των υπηρεσιών αυτών σε λίγους.

Από την άλλη όμως η λύση αυτή θα φέρει βελτίωση σε ένα τεράστιο καθημερινό πρόβλημα όλων μας. Το οποίο έχει σοβαρό κόστος σε χρόνο, χρήμα και στο τέλος στην ποιότητα της ζωής μας.

Ενώ το e-foοd κ.τ.λ. απλώς έκανε ένα κλικ ποιο εύκολο το να παραγγείλεις, σε ένα σύστημα που μια χαρά δούλευε και πριν με τα τηλέφωνα και το delivery. 

Το όφελος της αυτόνομης οδήγησης είναι πολλές φορές μεγαλύτερο σε σχέση με υπηρεσίες τύπου νταβά, βλέπε e-food.

Να μπορείς να είσαι παντού σε ένα περιβάλλον που δε θα υπάρχουν μποτιλιαρίσματα. Σε ένα περιβάλλον που ήδη το κόστος μετακίνησης είναι ήδη υπέρογκο για πολλούς, να μειωθεί το κόστος κατά π.χ. 10 φορές κατά μέσο όρο. Να μην υπάρχουν ρύποι στην ατμόσφαιρα από χιλιάδες αυτοκίνητα καθημερινά, που έχουν ανυπολόγιστο αντίκτυπο σε όλους μας.

Το όφελος στην κοινωνία από μια τέτοια προσπάθεια νομίζω ότι μπορεί να δικαιολογήσει τη συγκέντρωση αυτή. Που στο κάτω-κάτω της γραφής η δουλειά των κοινωνιών (και των πολιτών αυτών που ψηφίζουν τους πολιτικούς... λέμε τώρα) είναι να ορίσει το πλαίσιο αυτών προκειμένου να μην υπάρχουν 3 εταιρείες σε όλο το κόσμο που κάνουν αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω βρε παιδιά, εγώ ήξερα ότι η πρόοδος χρειάζεται 1% όραμα και 99% δουλειά... εδώ τόσο όραμα ούτε  σαμάνος που έφαγε δυο κιλά μανιτάρια δεν βγάζει...

Ενας κακοπροαιρετος θα έλεγε ότι απλά ήθελε να κλωτσήσει λίγο παρακάτω το τενεκεδακι που λέγεται "χρηματιστηριακή αποτίμηση των εταιρειών μου" με pre-alpha προϊόντα... αλλά εντάξει, αφού μάθαμε πώς θα τα λένε λιγα δις ακόμα τα αξίζει.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, AtiX said:

Το πρόβλημα σε όλα αυτά και αν αφαιρέσουμε τις ωραιοποιήσεις, είναι η υλοποίηση τους… πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά θα είναι τύπου υπηρεσίες όπου η κάθε εταιρία θα φτάσει να χρεώνει πολύ περισσότερο από την τωρινή/συμβατική κατάσταση… 

παράδειγμα σημερινό, οι χρεώσεις στα μεταφορικά, μέσω efood/wolt/box, από καταστήματα που είναι λίγες δεκάδες μέτρα μακριά…

Σαν να το βλέπω ήδη.. Θα ανήκουν οι δρόμοι σε ιδιώτες τύπου Μασκ (θα βρουν λόγο για να το κάνουν με πρόσχημα τα αυτόνομα/ηλεκτρικά αυτοκίνητα), και θα μας χρεώνει ο κάθε Μασκ συνδρομή για να τους χρησιμοποιούμε χώρις μάλιστα να μας ανήκει ούτε το μέσο μεταφοράς για το οποίο θα πληρώνουμε άλλη συνδρομή. Οι τιμές θα ανεβαίνουν όσο και όποτε γουστάρει ο καθένας τους, όπως γίνεται στα τύπου netflix etc. Ερχονται ωραίες εποχές.. Και όχι δεν είμαι αρνητικος γενικά, αυτοί με κάνουν να τα βλέπω αρνητικά παρακολουθώντας πως το πάνε οι εταιρίες μέχρι τώρα, γιαυτό και δεν αισιοδοξώ καθόλου για το "λαμπρό" μας μέλλον.

Επεξ/σία από ektordesign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ektordesign είπε

Σαν να το βλέπω ήδη.. Θα ανήκουν οι δρόμοι σε ιδιώτες τύπου Μασκ (θα βρουν λόγο για να το κάνουν με πρόσχημα τα αυτόνομα/ηλεκτρικά αυτοκίνητα), και θα μας χρεώνει ο κάθε Μασκ συνδρομή για να τους χρησιμοποιούμε χώρις μάλιστα να μας ανήκει ούτε το μέσο μεταφοράς για το οποίο θα πληρώνουμε άλλη συνδρομή. Οι τιμές θα ανεβαίνουν όσο και όποτε γουστάρει ο καθένας τους, όπως γίνεται στα τύπου netflix etc. Ερχοναι ωραίες εποχές.. Και όχι δεν είμαι αρνητικος γενικά, αυτοί με κάνουν να τα βλέπω αρνητικά παρακολουθώντας πως το πάνε οι εταιρίες μέχρι τώρα, γιαυτό και δεν αισιοδοξώ καθόλου για το "λαμπρό" μας μέλλον.

διαφημίσεις να μην έχουν μόνο… 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, billdanos said:

Εμένα μου κάνει για hallucinations (γνωστό θέμα των LLMs) του Grok μαζί με το ιδιαίτερο στυλ που έχει στο σαρκασμό. Δεν βλέπω πως έβγαλε το συμπέρασμα ο τύπος.

Επίσης φαίνεται ξεκάθαρα ότι παίρνει response απο AI λόγω του lag που έχει αν δεις. Προσπαθεί να μιλήσει γρήγορα ένας και το AI έχει delay.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Ο χρονος απο  Κηφισο - Πειραια που καταφερε να κανει μισοσουρωμενος ταξιτζης για να μην χασω το πλοιο δεν μπορει να υπαρξει σε αυτους τους νομοταγης τενεκεδες...

Και αυτή θα είναι η απασχόληση για τους Έλληνες ταξιτζήδες αν αποκτήσουμε ποτέ αυτόνομα ταξί: artisan taxi driver, όπως έχουμε artisan glass-blowers!

Προαιρετικά και αναλύσεις για εθνικά, κοινωνικά, και οικονομικά θέματα. Για αθλητικά μόνο αν είστε ίδια ομάδα με τον οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρέυω τα concept cars γιατί έχουν κάτι φουτουριστικό απώς τα αυτοκίντα ταινιών επιστημονικής φαντασίας των 80s. Κρίμα που τα αυτοκίνητα τελικής παραγωγής δεν έχουν καμία σχέση με αυτά από τα οποία προήλθαν και όλα σχεδόν μοιάζουν μεταξύ τους. Ευτυχώς το CyberTruck ξέφυγε με την εμονή του Musk. Αλλά μάλλον θα μείνει στην ιστορία σαν το Delorean.

spacer.png

Επεξ/σία από CyanBlue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nepomuk είπε

Με λιγα κλικ εχω το οχημα που με  εξυπηρετει  στον χωρο και στον χρονο για τις αναγκες μου  και αμεσως μετα ειναι διαθεσιμο στον επομενο . ΜΑΓΕΙΑ !

Λέγεται ταξί φίλε, μη μας πιτσιλίσεις

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Λέγεται ταξί φίλε, μη μας πιτσιλίσεις

ουτε με σφαιρες  ....

χωρις οδηγο  πρωτα απ ολα  .  Επιβατες : Απο 1 ατομο   ως ομαδα  των  20  ...

Για οτι γουσταρουμε  , οποτε μας  κανει ορεξη  και για ταξιδια διεθνη  πχ

απο Καλαματα  για  καφε  στο  Πογραδετς .

Τον χρονο που δεν το χρειαζομαστε  παιρνει αλλες κουρσες , δεν σταματαει ποτε , οσο υπαρχει ζητηση .

Οι νυκτερινες ταριφες ειναι χαμηλοτερες απο  της ημερας .

Βγαινει  χρεωση  μηνιαια  και  clowback  στο τελος της  χρονιας .

Μιλαμε για ενα  ανοικτο leasing  και οσον αφορα το οχημα  .

Σε 10 χρονια το πολυ  θα ειναι γεγονος σε καποιες κοινωνιες ,

αδιαφορον  ποσο καθυστερημενοι θα ειμαστε .

Στη χωρα μας θα τεθουν περιορισμοι για να επιβιωσουν και οι αυτοκινητιστες

ελλεψει παραγωγικων θεσεων εργασιας και αλλων  τινων .

Τα παπακια - σκουτερακια  με αναβατες ανθρωπους  θα επιβιωσουν  τλχ  για το  delivery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο εγω εχω καταλαβει πως πρέπει να είναι τελικά αυτά τα αυτόνομα taxi? 🧐

πρέπει να είναι:
- στρογγυλά (iconic design τύπου iphone που περιγράφεται ευκολα με ενα svg)
- με τραπεζάκι στη μέση να αράξεις με λαπτοπ
- και vending machine κάτω απ'τον καναπε για σνακς και αναψυκτικά.

με τη βοηθεια του AI που βριζετε τα έχω φέρει και στον κόσμο 😊

Spoiler

image.png.cba38a74cfe912a9e713a45acf3b9c62.png

image.png.1a88f9209a171b723d6b308f05148a41.png

image.png.313920dcd5424409438e6f6046717c5b.png

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nepomuk είπε

ουτε με σφαιρες  ....

χωρις οδηγο  πρωτα απ ολα  .  Επιβατες : Απο 1 ατομο   ως ομαδα  των  20  ...

Για οτι γουσταρουμε  , οποτε μας  κανει ορεξη  και για ταξιδια διεθνη  πχ

απο Καλαματα  για  καφε  στο  Πογραδετς .

Τον χρονο που δεν το χρειαζομαστε  παιρνει αλλες κουρσες , δεν σταματαει ποτε , οσο υπαρχει ζητηση .

Οι νυκτερινες ταριφες ειναι χαμηλοτερες απο  της ημερας .

Βγαινει  χρεωση  μηνιαια  και  clowback  στο τελος της  χρονιας .

Μιλαμε για ενα  ανοικτο leasing  και οσον αφορα το οχημα  .

Σε 10 χρονια το πολυ  θα ειναι γεγονος σε καποιες κοινωνιες ,

αδιαφορον  ποσο καθυστερημενοι θα ειμαστε .

Στη χωρα μας θα τεθουν περιορισμοι για να επιβιωσουν και οι αυτοκινητιστες

ελλεψει παραγωγικων θεσεων εργασιας και αλλων  τινων .

Τα παπακια - σκουτερακια  με αναβατες ανθρωπους  θα επιβιωσουν  τλχ  για το  delivery.

μην κωλώνεις τώρα, αυτόνομα μονόροδα με boxάκι και κωδικό επάνω για παραλαβή πιτόγυρου

μέχρι το 2025

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα...μα...το όραμα...το μέλλον....τι σημαίνει ότι ξύπνησαν τα κοροιδ- εεε οι επενδυτές, και δεν βάζουν τα λεφτά τους σε άλλη μια μπούρδα που ονειρεύτηκε ο Ελον και ποτέ δεν θα φτιάξει;

ΥΓ σε πόσα δις αντιστοιχεί αυτό το σκαλοπάτι;

Screenshot_20241012_080130_SamsungInternet.jpg.ed8340b934f1ec6c99a0829fedad76f9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...