Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Core Ultra 200S υπόσχονται υψηλότερη απόδοση, διαθέτουν NPU και καταργούν το Hyper-Threading


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δε φταίω εγώ τό ότι πέρασε και δεν ακούμπησε. Η AMD σαν νεώτερη γενιά τους κυκλοφόρησε.

https://www.howtogeek.com/all-the-letters-in-amd-ryzen-cpu-names-explained/

Ξεκάθαρα αναφέρει ότι το πρώτο γράμμα ορίζει τη γενιά. Ξέρω, ακούγεται τρολλάρισμα, αλλά δεν τα λέω εγώ. Η AMD τα λέει.

APUs...μόνο. Με ότι σημαίνει αυτό.

Το θέμα είναι αν τελικά θα μετρήσει όντως για "γενιά" στα σχέδια υποστήριξης κι αν θα δούμε και Zen6 στο ΑΜ5.

Ισοπεδώνεις λίγο και δεν χρειάζεται. Είναι κακή κυκλοφορία οι Ζ5 από μόνοι τους, με ελάχιστα πραγματικά περιθώρια βελτίωσης, αλλά δεν χρειάζεται να τους καταλογίζουμε και πράγματα που δεν υφίστανται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

APUs...μόνο. Με ότι σημαίνει αυτό.

Το θέμα είναι αν τελικά θα μετρήσει όντως για "γενιά" στα σχέδια υποστήριξης κι αν θα δούμε και Zen6 στο ΑΜ5.

Ισοπεδώνεις λίγο και δεν χρειάζεται. Είναι κακή κυκλοφορία οι Ζ5 από μόνοι τους, με ελάχιστα πραγματικά περιθώρια βελτίωσης, αλλά δεν χρειάζεται να τους καταλογίζουμε και πράγματα που δεν υφίστανται.

Στο πρώτο συμφωνώ. 

Στο δεύτερο δεν ισοπεδώνω. Το γράφω περισσότερο με σαρκαστικό ύφος για την επιλογή με την ονοματολογία της.

Προσωπικά δεν έχω παραπονο από τις επιδόσεις μέχρι σήμερα. Τον Ryzen 9 7900X έχω και είναι τόσο δυνατός, όσο χρειάζομαι για τη δουλειά μου. Η συμπεριφορά του είναι μια χαρά σε όλους τους τομείς. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να πάω σε Zen5.

Αν η Zen 5 είναι κακή κυκλοφορία, όπως αναγράφεις, τότε η υπόσχεση υποστήριξης του AM5 είναι παραπλανητική. Αφού σου δίνει έναν επεξεργαστή που δεν αποτελεί εξέλιξη. Αυτό που κάποτε κατηγορούσαν την intel... 

Προσωπικά, δεν τη βρίσκω κακή κυκλοφορία γενικά. Είναι αν το δεις συγκριτικά. Απλά θα έπρεπε να είναι στη θέση των Zen4 και θα έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει εξαρχής στο ΑΜ5.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

To HT θα αντικατασταθει με το Rentable Units, αλλα σε αλλες γενιες

Το ακύρωσε αυτό η Ίντελ, ήταν ο λεγόμενος royal core.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, thanosAIAS said:

Το ακύρωσε αυτό η Ίντελ, ήταν ο λεγόμενος royal core.

Είσαι σίγουρος; Ψάχνοντας δε βρίσκω κάτι για cancellation και το τελευταίο άρθρο ήταν πριν 6 μήνες.

Για όποιον ενδιαφέρεται και για λίγο πιο τεχνικό διάβασμα:

https://medium.com/hardware-times/intel-16th-17th-gen-cpus-to-get-rentable-units-why-hyper-threading-is-going-away-f28e08534b27

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

Και εγώ τον 13900kf
Αλλα και οι δυο μας μάλλον θα αναγκαστούμε να τους αλλάξουμε αφού θα τα φτύσουν σε 2-3 χρονια, με τα hardware προβλήματα που έχουν στο soldering.
Και όχι, τα bios updates απλά θα το pushαρουν λίγο παρακάτω, δεν την γλιτώνουμε.


Επίσης για τους core ultra, όσοι πάρετε βασικά είστε beta testers για νέα αρχιτεκτονική τις Intel.
Have fun.

δεν εχουν αλλάξει και πολυ μια βελτιωση ειναι. Η κατανάλωση απλα κατεβηκε. Η alder lake ηταν η πρωτη hybrid architecturε ,αλλα ευχαριστουμε και εσυ καλη τυχη με τον 13900kf. Κριμα τετοιο θυριο να χαλασει ευχομαι σιδερενιος να σου βγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Είσαι σίγουρος; Ψάχνοντας δε βρίσκω κάτι για cancellation και το τελευταίο άρθρο ήταν πριν 6 μήνες.

Για όποιον ενδιαφέρεται και για λίγο πιο τεχνικό διάβασμα:

https://medium.com/hardware-times/intel-16th-17th-gen-cpus-to-get-rentable-units-why-hyper-threading-is-going-away-f28e08534b27

Στο 2:25 το λέει, ο beast lake θα ηταν η ολοκληρωση των rentable units

https://www.youtube.com/watch?v=yzimFlRJbAM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...