Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Core Ultra 200S υπόσχονται υψηλότερη απόδοση, διαθέτουν NPU και καταργούν το Hyper-Threading


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

 

Αν κάποιος αγοράσει ΤΩΡΑ νέο μηχάνημα δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση ΑΜ4. Πχ
https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-ultra-7-265k-vs-amd-ryzen-7-5700x3d

Ο 5700Χ3d είναι καλός επεξεργαστής στα 200€ αν έχεις ήδη μητρική ΑΜ4, αλλιώς ένας 7600Χ, στα ίδια περίπου χρήματα, τον ξεπερνά και είναι απείρως καλύτερο VFM αν υπολογίσεις ότι οι μητρικές AM5 υποστηρίζουν νέες τεχνολογίες και έχουν και δυνατότητα αναβάθμισης επεξεργαστή.

Αν και πολλα απο αυτα που λες ειναι σωστα.. προφανως κανεις ΤΩΡΑ κανεις δεν πρέπει να αγορασει νεο pc am4 (εκτος αν μιλαμε για pc γραφείου η για χαμηλών απαιτήσεων / χαμηλου κόστους ) το λινκ που έβαλες με εκανε να σταματησω να διαβαζω τα υπόλοιπα!! Τι φαση ? Και αν δε καταλαβαινεις μονος σου γιατι, τι να εξηγήσω ηδη εχασα αρκετο χρονο διαβάζοντας σε !! Λολ ρε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Αν και πολλα απο αυτα που λες ειναι σωστα.. προφανως κανεις ΤΩΡΑ κανεις δεν πρέπει να αγορασει νεο pc am4 (εκτος αν μιλαμε για pc γραφείου η για χαμηλών απαιτήσεων / χαμηλου κόστους ) το λινκ που έβαλες με εκανε να σταματησω να διαβαζω τα υπόλοιπα!! Τι φαση ? Και αν δε καταλαβαινεις μονος σου γιατι, τι να εξηγήσω ηδη εχασα αρκετο χρονο διαβάζοντας σε !! Λολ ρε !

Προφανώς κανείς δεν είναι τέλειος, και εννοώ τον εαυτό μου πρωτίστως, οπότε θα εκτιμούσα να μου πεις που είναι το πρόβλημα για να το διορθώσω. 

Από τη στιγμή που δεν ξεκαθαρίζεις τί εννοείς αλλά, για κάποιον λόγο που κανείς δεν πρέπει να κατάλαβε, θεωρείς κάτι αυτονόητο, τότε ουσιαστικά γράφεις ένα ανούσιο σχόλιο. Κάτι σαν το "χάσιμο χρόνου" που αναφέρεις και εσύ. Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν μπορώ να πω ότι "πολλά από αυτά που γράφεις είναι σωστά", γιατί δεν εξηγείς τι θέλεις να πεις.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, cpc464 said:

"Όσον αφορά το gaming, η Intel παραδέχεται ότι ο Ultra 9 285K θα υστερεί κατά περίπου 5% σε σχέση με τους επεξεργαστές X3D της AMD."

enough said,κανένας λόγος να αναβαθμίσω.

 

-5% σε σxέση με αυτά που είχε ανακοινώσει η Amd ή αυτά που θα βρουν οι μπεντσαδόροι ?  (όπως έγινε και με τους απλούς) :) 

Και μην ξεχνάμε οτι η ζωή δεν είναι μόνο παιχνίδι - αλλιώς και με έναν 5800x3d  ή 12600Κ το έπαιζες το παιχνίδι σου μια χαρά - με μια ανθρώπινη vga...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Eloy είπε

Και μην ξεχνάμε οτι η ζωή δεν είναι μόνο παιχνίδι - αλλιώς και με έναν 5800x3d  ή 12600Κ το έπαιζες το παιχνίδι σου μια χαρά - με μια ανθρώπινη vga...

Η αλήθεια είναι πώς και με 5800x3d  ή 12600Κ μια χαρά productivity κάνεις,μπορεί να πάρει παραπάνω μία βαριά επεξεργασία αλλά το μηχάνημα έχει κάνει ήδη απόσβεση, δεν πλήρωσα για ddr5 και μητρική, ψάχνω έναν καλό λόγο να αγοράσω core ultra, αλλά στο διαμέρισμα έχω αυτόνομη θερμανση, άρα για το χειμώνα δέν θα χρειαστώ pc με core ultra να με ζεσταίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω τον 14900Κ και δεν εχω κανενα προβλημα(temp 50-60 celsious). Θα περιμενω τον 19400Κ ! 😁 😁 😁

Επεξ/σία από koutport
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Διαβάζοντας όλα αυτά αξίζει να στήσω σύστημα για gaming με 7800x3d???

Στην τιμή που είναι τώρα δλδ στα 500€ όχι. Όταν είχε 350€ ναι εννοείται. Άντε να το πληρώσω μέχρι 400€. Από εκεί και πέρα μια χαρά σύστημα φτιάχνεις και με non x3d.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koutport said:

Exω τον 14900Κ και δεν εχω κανενα προβλημα(temp 50-60 celsious). Θα περιμενω τον 19400Κ ! 😁 😁 😁

Και εγώ τον 13900kf
Αλλα και οι δυο μας μάλλον θα αναγκαστούμε να τους αλλάξουμε αφού θα τα φτύσουν σε 2-3 χρονια, με τα hardware προβλήματα που έχουν στο soldering.
Και όχι, τα bios updates απλά θα το pushαρουν λίγο παρακάτω, δεν την γλιτώνουμε.


Επίσης για τους core ultra, όσοι πάρετε βασικά είστε beta testers για νέα αρχιτεκτονική τις Intel.
Have fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ii_die_4 said:

Και εγώ τον 13900kf
Αλλα και οι δυο μας μάλλον θα αναγκαστούμε να τους αλλάξουμε αφού θα τα φτύσουν σε 2-3 χρονια, με τα hardware προβλήματα που έχουν στο soldering.
Και όχι, τα bios updates απλά θα το pushαρουν λίγο παρακάτω, δεν την γλιτώνουμε.


Επίσης για τους core ultra, όσοι πάρετε βασικά είστε beta testers για νέα αρχιτεκτονική τις Intel.
Have fun.

Φιλε μου θα περιμενω και βλεπουμε εγω πριν το αλλαξω ειχα τον i7-6950X περιπου 6 χρονια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koutport είπε

Φιλε μου θα περιμενω και βλεπουμε εγω πριν το αλλαξω ειχα τον i7-6950X περιπου 6 χρονια...

Εγώ πήρα τον Ryzen 9 7900X και μπήκα στην πλατφόρμα ΑΜ5 με τη ελπίδα ότι αν χρειαστώ επιδόσεις θα μου μπορώ να βάλω επεξεργαστή επόμενης γενιάς και να γλυτώσω το κόστος της μητρικής. Μέχρι στιγμής, δύο γενιές μετά, και δεν έχει ουσία να το κάνω. Θα μου βγάλει άλλη μία λογικά και, αν δεν υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός, θα δω διαφορά 5-10%. Άρα ποια η διαφορά αν αγόραζα Intel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Tlykog said:

Εγώ πήρα τον Ryzen 9 7900X και μπήκα στην πλατφόρμα ΑΜ5 με τη ελπίδα ότι αν χρειαστώ επιδόσεις θα μου μπορώ να βάλω επεξεργαστή επόμενης γενιάς και να γλυτώσω το κόστος της μητρικής. Μέχρι στιγμής, δύο γενιές μετά, και δεν έχει ουσία να το κάνω. Θα μου βγάλει άλλη μία λογικά και, αν δεν υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός, θα δω διαφορά 5-10%. Άρα ποια η διαφορά αν αγόραζα Intel;

Επειδη εχω τραβηξει τα πανδεινα με την AMD δεν πλησιαζω ουτε CPU ουτε καρτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αναφέρεσαι στους 8χχχ ως "γενιά" για το ΑΜ5?

Δε φταίω εγώ τό ότι πέρασε και δεν ακούμπησε. Η AMD σαν νεώτερη γενιά τους κυκλοφόρησε.

https://www.howtogeek.com/all-the-letters-in-amd-ryzen-cpu-names-explained/

Ξεκάθαρα αναφέρει ότι το πρώτο γράμμα ορίζει τη γενιά. Ξέρω, ακούγεται τρολλάρισμα, αλλά δεν τα λέω εγώ. Η AMD τα λέει.

Μετά μας τα μπερδεψε χειρότερα με τα laptops:

https://www.xda-developers.com/amd-processors-explained/

και γενικά πρέπει να διαβάσεις πολύ για να καταλάβεις τί θέλει να πει ο ποιητής...

Αν δε σου αρέσει το επαναδιατυπώνω:

"Μέχρι στιγμής, δύο γενιές χρόνια μετά, και δεν έχει ουσία να το κάνω. " Καμία ουσιαστική εξέλιξη. Ούτε ένα 15%-20%, να πω ότι κάτι έκανε...

14 λεπτά πριν, koutport είπε

Επειδη εχω τραβηξει τα πανδεινα με την AMD δεν πλησιαζω ουτε CPU ουτε καρτα...

Και εγώ το ίδιο, αλλά τα πράγματα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Είναι όντως σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο πλέον.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...