Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Core Ultra 200S υπόσχονται υψηλότερη απόδοση, διαθέτουν NPU και καταργούν το Hyper-Threading


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Tlykog είπε

προσθήκη υποτυπώδους NPU (ο ανταγωνισμός δεν έχει καθόλου, το ότι δεν φτάνει για το copilot το βλέπω πλεονέκτημα...)

👍 αυτό με το copilot με κέρδισε και μένα 😂

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αν έχει και μόνο 5% διαφορά στα παιχνιδια από τον αντίστοιχο X3d, τότε λογικά θα τα πάει και καλύτερα από τον 9950Χ.

Το θέμα είναι πως αν πρέπει να δώσω cpu+mobo, γιατι ας μην ξεχνιόμαστε είναι άλλο socket ,500+ € για 5% παραπάνω επιδόσεις δεν υπάρχει vfm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Το θέμα είναι πως αν πρέπει να δώσω cpu+mobo, γιατι ας μην ξεχνιόμαστε είναι άλλο socket ,500+ € για 5% παραπάνω επιδόσεις δεν υπάρχει vfm. 

Αυτό θα πει και κάποιος που θα έχει το προηγούμενο socket της Intel. To 1700. Αξίζει να δώσω χρήματα για mobo + cpu; Η απάντηση είναι προφανώς "όχι". Αυτό θα πει και όποιος έχει AM5.

 Αν έχεις AM4 μητρική αξίζει; Η απάντηση είναι "θα δούμε". Πάντως εκεί δεν τίθεται θέμα κόστους. Σε κάθε περίπτωση θα πληρώσεις για αλλαγή μητρικής.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αν έχεις AM4 μητρική αξίζει; Η απάντηση είναι "θα δούμε". Πάντως εκεί δεν τίθεται θέμα κόστους. Σε κάθε περίπτωση θα πληρώσεις για αλλαγή μητρικής.

'Εβαλα στο pc της γυναίκας 5700x3d γιατί ο 5800x3d δεν είναι διαθέσιμος και πετάει,έδωσα ζωή σε μιά πλατφόρμα του 18 για άλλα 5 χρόνια,μπορεί και παραπάνω για 200 €, για εμένα αξίζει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

'Εβαλα στο pc της γυναίκας 5700x3d γιατί ο 5800x3d δεν είναι διαθέσιμος και πετάει,έδωσα ζωή σε μιά πλατφόρμα του 18 για άλλα 5 χρόνια,μπορεί και παραπάνω για 200 €, για εμένα αξίζει.

Ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας και τις απαιτήσεις του. Προφανως για εσένα είναι μια χαρά ο 5700x3d. Οι επεξεργαστές του άρθρου, αντικειμενικά, σφουγγαρίζουν το πάτωμα με τον 5700x3d, οπότε αν δεν εξετάσουμε τις προσωπικές σου ανάγκες και μόνο, αν κάποιος θελήσει να αναβαθμίσει πχ σε 1-2 μήνες και θέλει να πάρει καινουρια πλατφορμα, τότε θα πρέπει να πάει σε νέα mobo και θα έχει ένα καλό δίλλημα, γιατί η νέα γενιά Intel δείχνει οκ. Αυτο έγραψα. Μιλούσα γενικά και όχι για εσένα.

Αν κάποιος αγοράσει ΤΩΡΑ νέο μηχάνημα δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση ΑΜ4. Πχ
https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-ultra-7-265k-vs-amd-ryzen-7-5700x3d

Ο 5700Χ3d είναι καλός επεξεργαστής στα 200€ αν έχεις ήδη μητρική ΑΜ4, αλλιώς ένας 7600Χ, στα ίδια περίπου χρήματα, τον ξεπερνά και είναι απείρως καλύτερο VFM αν υπολογίσεις ότι οι μητρικές AM5 υποστηρίζουν νέες τεχνολογίες και έχουν και δυνατότητα αναβάθμισης επεξεργαστή.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, svartevarg said:

Θα έλεγε κανείς ότι είναι περισσότερο για όσους έχουν επεξεργαστές 13ης και 14ης γενιάς της intel που αρχίζουν να αντιμετωπίζουν σιγά - σιγά προβλήματα. 

Το κόβω πάντως πολλοί να ξεφορτώνονται intel cpu 13ης και 14ης γενιάς και να πάνε σε αυτούς απλά και μόνο για να αποφύγουν τα προβλήματα και τη χασούρα. 

Πως να πας σε αυτούς αφού θέλουν άλλο motherboard και έχουν νέο socket ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ii_die_4 είπε

Πως να πας σε αυτούς αφού θέλουν άλλο motherboard και έχουν νέο socket ?

Είτε πας, από socket 1700, σε AMD, είτε πας σε Intel την μητρική την αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας και τις απαιτήσεις του. Προφανως για εσένα είναι μια χαρά ο 5700x3d. Οι επεξεργαστές του άρθρου, αντικειμενικά, σφουγγαρίζουν το πάτωμα με τον 5700x3d, οπότε αν δεν εξετάσουμε τις προσωπικές σου ανάγκες και μόνο, αν κάποιος θελήσει να αναβαθμίσει πχ σε 1-2 μήνες και θέλει να πάρει καινουρια πλατφορμα, τότε θα πρέπει να πάει σε νέα mobo και θα έχει ένα καλό δίλλημα, γιατί η νέα γενιά Intel δείχνει οκ. Αυτο έγραψα. Μιλούσα γενικά και όχι για εσένα.

Αν κάποιος αγοράσει ΤΩΡΑ νέο μηχάνημα δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση ΑΜ4. Πχ
https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-ultra-7-265k-vs-amd-ryzen-7-5700x3d

Ο 5700Χ3d είναι καλός επεξεργαστής στα 200€ αν έχεις ήδη μητρική ΑΜ4, αλλιώς ένας 7600Χ, στα ίδια περίπου χρήματα, τον ξεπερνά και είναι απείρως καλύτερο VFM αν υπολογίσεις ότι οι μητρικές AM5 υποστηρίζουν νέες τεχνολογίες και έχουν και δυνατότητα αναβάθμισης επεξεργαστή.

Πρεπει να ξερουμε τι ψαχνει ο αλλος και τη ζηταει απο ενα cpu. Εγω πχ που θελω αποκλειστικα gaming και browsing ο 5700x3D ειναι το απολυτο vfm για καποιον που εχει am4 πλατφορμα. Ειδα μεχρι 40% πανω απο 5700x με 4080super στα 3440x1440 και με βγηκε ενα 50αρικο δινοντας τον 5700x. Eιχα πει οτι θα παω σε arrow η 9xxx αλλα με τα χαλια τους ουτε να τους βλεπω. Να δωσω πχ ενα 700αρι πανω για νεα πλατφορμα + cpu για να παρω ενα 20% boost? Το οποιο boost που θα το δω? Ηδη στην αναλυση που ειμαι η 4080super τερματιζει στο 99% των παιχνιδιων. Για αυτο λεμε οτι πρεπει να ξερουμε πρωτα τι ζηταει ο αλλος απο το cpu και μετα προτεινουμε. Τελος δεν θα κανει διαφορα αν ενα cpu βαραει 150fps ενω ενα αλλο 200fps. 33% πανω αλλα εχει πραγματικα νοημα? Κανενα για μενα και εχω 165αρα oled οθονη και συνηθως παιζω με cap 130-150fps. Φυγαμε για ddr6 και νεα sockets το 2027 λογικα και ας κατσουν αυτοι να κοροϊδευουν τον κοσμακη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρεπει να ξερουμε τι ψαχνει ο αλλος και τη ζηταει απο ενα cpu. Εγω πχ που θελω αποκλειστικα gaming και browsing ο 5700x3D ειναι το απολυτο vfm για καποιον που εχει am4 πλατφορμα. Ειδα μεχρι 40% πανω απο 5700x με 4080super στα 3440x1440 και με βγηκε ενα 50αρικο δινοντας τον 5700x. Eιχα πει οτι θα παω σε arrow η 9xxx αλλα με τα χαλια τους ουτε να τους βλεπω. Να δωσω πχ ενα 700αρι πανω για νεα πλατφορμα + cpu για να παρω ενα 20% boost? Το οποιο boost που θα το δω? Ηδη στην αναλυση που ειμαι η 4080super τερματιζει στο 99% των παιχνιδιων. Για αυτο λεμε οτι πρεπει να ξερουμε πρωτα τι ζηταει ο αλλος απο το cpu και μετα προτεινουμε. Τελος δεν θα κανει διαφορα αν ενα cpu βαραει 150fps ενω ενα αλλο 200fps. 33% πανω αλλα εχει πραγματικα νοημα? Κανενα για μενα και εχω 165αρα oled οθονη και συνηθως παιζω με cap 130-150fps. Φυγαμε για ddr6 και νεα sockets το 2027 λογικα και ας κατσουν αυτοι να κοροϊδευουν τον κοσμακη. 

Εδώ μιλάμε γενικά, οπότε θα πρέπει να βάλουμε μέσα και productivity. Αν κάποιος έχει AM4 και το θέλεις για gaming, τότε μια χαρά είναι ο 5700Χ3D.

Αν έδινες το παλιό σου σύστημα και 200€ παραπάνω περίπου αγόραζες, αντί για τον 5700X3d, τον 7600Χ που είναι καλύτερος και με δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης. Εγώ αυτό θα έκανα. Ταυτόχρονα θα έπαιρνες και καλύτερη και νέα mobo. Βέβαια, ο καθένας ότι θέλει κάνει με την τσέπη του.

Βέβαια δεν πρότεινα κάτι. Ούτε και τώρα προτείνω. Απλά δεν θα έβαζα έναν 5700Χ3D με μία 4080 super.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Εδώ μιλάμε γενικά, οπότε θα πρέπει να βάλουμε μέσα και productivity. Αν κάποιος έχει AM4 και το θέλεις για gaming, τότε μια χαρά είναι ο 5700Χ3D.

Αν έδινες το παλιό σου σύστημα και 200€ παραπάνω περίπου αγόραζες, αντί για τον 5700X3d, τον 7600Χ που είναι καλύτερος και με δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης. Εγώ αυτό θα έκανα. Ταυτόχρονα θα έπαιρνες και καλύτερη και νέα mobo. Βέβαια, ο καθένας ότι θέλει κάνει με την τσέπη του.

Βέβαια δεν πρότεινα κάτι. Ούτε και τώρα προτείνω. Απλά δεν θα έβαζα έναν 5700Χ3D με μία 4080 super.

Αυτο λεμε πρεπει να ξερουμε για πιο πραγμα το θελει ο αλλος. Δεν θα παρεις 7900x3d για gaming οπως δεν θα παρεις 7800x3d για productivity. Δεν υπαρχει γενικα σε αυτα ειναι οτι θελει ο χρηστης. Ναι αν εδινα κανα 300αρι πουλωντας το παλιο συστημα πηγαινα σε 7600x που ειναι ιδιος με 5700x3D σε gaming οποτε προτιμησα για την ωρα να δωσω ενα 50αρικο το 1/6 δηλαδη και να παω σε 5700x3D που τερματιζει την καρτα στην αναλυση που ειμαι μιας και παιζω gpu bound παιχνιδια κυριως με max details path tracing κτλ. Ολα εχουν τη χρηση τους και με τν 5800x3d απλα να εχει ξεφυγει σε τιμη ο 5700x3d για οποιον εχει am4 ειναι οτι πιο τιμιο υπαρχει. Και φυγαμε μετα για am6 ddr6 για ολικη αναβαθμιση να πιασουν και τοπο τα χρηματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλά νέα είναι ότι θα έχει παραπάνω ΠΙΝΑΚΙΑ  αρα θα χρειαστείτε και παραπάνω ΤΡΥΠΑΚΙΑ 

*Θα μπορούσαν να βάζουν και πινάκια με τον κώδικα

10 CLS

20    IF  TRIPAKIA = TIME_YEAR  THEN print "2024";"PINAKIA";"FETOS" ELSE print "AMD"    

30 GOTO 40

40 GOTO 50

50 GOTO 60 

60 GOTO 10 

70 rem GOTO 30 ' Intel 8080 basic 1.1

run

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας και τις απαιτήσεις του. Προφανως για εσένα είναι μια χαρά ο 5700x3d. Οι επεξεργαστές του άρθρου, αντικειμενικά, σφουγγαρίζουν το πάτωμα με τον 5700x3d, οπότε αν δεν εξετάσουμε τις προσωπικές σου ανάγκες και μόνο, αν κάποιος θελήσει να αναβαθμίσει πχ σε 1-2 μήνες και θέλει να πάρει καινουρια πλατφορμα, τότε θα πρέπει να πάει σε νέα mobo και θα έχει ένα καλό δίλλημα, γιατί η νέα γενιά Intel δείχνει οκ. Αυτο έγραψα. Μιλούσα γενικά και όχι για εσένα.

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως έχω βαρεθεί την πολιτική της intel με αλλαγή socket κάθε 2 -3 γενιές, επίσης τι να τον κάνω έναν επεξεργαστή όσο δυνατός και να είναι άμα βγεί με τα προβλήματα που φανέρωσε η 13-14η γενιά, ναι είναι η τελική αναβάθμιση για am4 αυτή που έκανα αλλά έχω χρόνο να δώ τι θα πάρω στο μέλλον, και επίσης γενικά μιλώντας πιστεύω πως δεν είμαι μόνος,στο reddit γίνεται χαμός με με αυτές τις αναβαθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά cpus είναι για κάποιον σαν εμένα που είναι από i7-9700k. Τώρα άμα είστε από i5-12600k και πάνω γιατί να τον αλλάξετε? λειτουργεί μια χαρά. Είμαι απαιτητικός χρήστης κάνω προγραμματισμό για την δουλειά μου.

Άμα το power efficiency είναι καλό όσο λένε μια χαρά είναι. Δεν λέω γελοία αύξηση/μείωση πείτε όπως θέλετε αλλά άμα έχεις μέτρια μητρική και ψύξη είναι μια χαρά θα αξίζουν.

Το ίδιο ισχύει και για τους zen 5. Όσοι κοιτάνε το peak....ε απλά μην αναβαθμίζετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με την AMD είναι ότι έχει ένα socket για αρκετά χρόνια και οι επεξεργαστές τους είναι συμβατοί με όλες τις μητρικές της συγκεκριμένης γενιάς σε θεωρητικό επίπεδο.

Δηλαδή αν έχεις έναν AMD 3100 (4-πύρηνο ΑΜ4) με μία σχετικά φτηνή μητρική (κοντά στα 50 ευρώ) και chipset π.χ. Β450, τότε δεν μπορείς να πας με την ίδια μητρική σε 5950Χ (16-πύρηνο πάλι ΑΜ4) γιατί δεν θα σηκώσει τόσους πυρήνες. Παρόλα αυτά να έχεις π.χ. τον 3950Χ που είναι 16πύρηνος μπορεί να πας αύριο μεθαύριο στον 5950Χ άνετα.

Αν έχει μάλιστα μικρότερη αρχιτεκτονική σε nm ο νεότερος, τότε παίζει να ρίξει και το TDP και να είναι ακόμα πιο οικονομικό στην κατανάλωση.

Αυτό που δεν μου αρέσει στην INTEL είναι η εμμονή τους με p-cores και e-cores, έφτασαν σε κάποια φάση να είναι μόνο για end gaming pc, γιατί απλά σε εφαρμογές που χρειάζονται λίγους πυρήνες έχουν ελαφρώς παραπάνω επιδόσεις, αλλά και οι gamers δεν αναβαθμίζουν τον υπολογιστή τους σε κάθε γενιά, πολύ niche κατάσταση και όταν έχει φτάσει ήδη το pc σου να πιάνει αρκετά fps τότε δεν σε νοιάζει π.χ. από τα 200fps να πας στα 210fps, πόση διαφορά θα δεις. Ούτε οθόνη αλλάζεις συνεχώς και το 4Κ gaming απέχει ακόμα από την πραγματικότητα για το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων με τις τιμές των GPU στον θεό (πιο πολύ κοστίζει μία gpu παρά όλο το υπόλοιπο σύστημα).

Η σημασία των αρκετών πυρήνων είναι σε multitasking, rendering κτλ. Μου βάζει 8 p.cores και 16 e.cores και το αποκαλεί 24-πύρηνο ενώ στην ουσία είναι σαν 16-πύρηνος στην καλύτερη, ο δε 16-πύρηνος της AMD θα έχει 32 threads!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...