Προς το περιεχόμενο

HDD Toshiba Canvio 2TB


WannaCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω έναν HDD Toshiba Canvio ο οποιος μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Τον συνδέω στο pc η στο laptop δουλεύει normal για 1-3 λεπτά και μετά είναι "σαν" να μπαίνει σε sleep mode. Χάνεται από τις συσκευές και από τους σκληρούς, η μονη "λύση" για να τον ξανά δω/χρησιμοποιήσω είναι να τον βγάλω από την θήρα usb και να τον ξανά βάλω πάνω. Ο σκληρός έχει πολύ χαμηλή ζωή 9%. απλά από την στιγμή που για την ώρα μου ανοίγει, έστω και έτσι, θα ήθελα έναν τρόπο για να εξασφαλίσω τα αρχεία από μέσα. Δοκίμασα και να bootαρω rescuezilla  αλλα και εκεί μετά από λίγο χάνεται. Οποτε ούτε κλώνο μπορώ να το κάνω ούτε transfer τα αρχεία

Έχω δοκιμάσει άλλο καλώδιο, καμια διαφορα. Έχω έναν τον ίδιο 1tb και δουλεύει άψογα. Έκανα μια "ταρζανιά" να αλλάξω τις πλακέτες μήπως και αλλα μου κλοτσούσε την βελόνα. Υπάρχει περίπτωση αν βρω πλακέτα από ίδιο ακριβώς να κάνω δουλειά ? η αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ?

 

Toshiba.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D___G είπε

Η υγεία του είναι μόλις στο 9%

Άρα να μην περιμένω να βγάλω άκρη μου λες !? Γιατί αν ξεκινήσω και τον βάζω βγάζω από το ρεύμα θα τραβήξω κάποιο μέρος από τα αρχεία. Αλλά δεν ξέρω αν το βάλε βγάλε Χειροτερέψει την ηδη άσχημη κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το backup αρχείων το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον βγάλεις από την θήκη του και να τον συνδεσεις απευθείας σε sata καλωδιο(προφανώς και τροφοδοσία ρεύματος) μέσα σε κουτί υπολογιστή.

Αλλά δυστηχως και πάλι εάν έχει αρπάξει δεν είναι σίγουρο ότι θα τα σώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2024 στις 5:02 ΠΜ, @topos είπε

Για το backup αρχείων το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον βγάλεις από την θήκη του και να τον συνδεσεις απευθείας σε sata καλωδιο(προφανώς και τροφοδοσία ρεύματος) μέσα σε κουτί υπολογιστή.

Αλλά δυστηχως και πάλι εάν έχει αρπάξει δεν είναι σίγουρο ότι θα τα σώσεις...

Δυστυχώς όπως είπε και ο Terror είναι ενσωματωμένο, μόνο αν βρω την ίδια πλακέτα  να δοκιμάσω. Αλλιώς θα το έβαζα στο docking station. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει «αντάπτορας» για να έχουμε πρόσβαση με sata 

Στις 13/10/2024 στις 11:29 ΠΜ, Mr_Terror είπε

Νομιζω ο συγκεκριμενος δισκος εχει ενσωματωμενο τον USB controller και δεν μπορεις να τον συνδεσεις σε σατα καλωδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...