Προς το περιεχόμενο

Huawei Watch GT 5 Pro Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο Huawei Watch GT5 Pro κυκλοφόρησε πριν μερικές ημέρες αποτελώντας την τελευταία πρόταση της Huawei σε μια κατηγορία που έχει ήδη μεγάλη και σημαντική παρουσία.

Η νέα γενιά προσφέρει μια σειρά από καινοτόμα χαρακτηριστικά και βελτιώσεις που το καθιστούν ένα από τα πιο ολοκληρωμένα wearables της αγοράς. Ας δούμε αναλυτικά τις δυνατότητες του GT5 Pro, αναλύοντας τόσο τα τεχνικά του χαρακτηριστικά όσο και την πρακτική του χρήση σε καθημερινές και εξειδικευμένες δραστηριότητες.

Το Huawei Watch GT5 Pro ξεχωρίζει από την πρώτη στιγμή χάρη στον εμβληματικό οκταγωνικό σχεδιασμό του, ο οποίος αποτελεί εξέλιξη του προηγούμενου μοντέλου. Σύμφωνα με τη Huawei, αυτός ο σχεδιασμός εμπνέεται από πολυτελή αναλογικά ρολόγια, προσδίδοντας στο GT5 Pro μια αίσθηση κομψότητας και διαχρονικότητας, μια δήλωση που εν μέρει συμεριζόμαστε φτάνει να αναφερόμαστε σε συγκεκριμένες εκδόσεις. Με το συγκεκριμένο σχεδιασμό, το GT5 Pro των 46mm μπορεί εύκολα να φορεθεί τόσο σε επαγγελματικές συναντήσεις όσο και σε αθλητικές δραστηριότητες.Η εταιρεία έχει επιλέξει να κατασκευάσει το σώμα του ρολογιού από κράμα τιτανίου αεροδιαστημικού επιπέδου, ένα υλικό που προσφέρει εξαιρετική ανθεκτικότητα, χωρίς το βάρος να ξεφεύγει. Η επιλογή υλικού δεν είναι μόνο αισθητική, αλλά έχει και πρακτικά οφέλη, καθώς το τιτάνιο είναι ανθεκτικό στη διάβρωση και ιδανικό για καθημερινή χρήση ακόμα και σε απαιτητικές συνθήκες.

image.jpeg.a3d6381ca618164db7fa30f917881f23.jpeg

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά χαρακτηριστικά του GT5 Pro είναι η πιστοποίηση IP69K που διαθέτει, κάτι που ίσως διαβάζετε για πρώτη φορά. Το συγκεκριμένο πρότυπο σημαίνει ότι το ρολόι είναι εξαιρετικά ανθεκτικό στη σκόνη και το νερό, μπορώντας να αντέξει ακόμα και σε πίεση νερού υψηλής θερμοκρασίας. Η Huawei αναφέρει ότι το ρολόι έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τρεις μορφές ανθεκτικότητας: αντοχή στη φθορά, αντοχή στη διάβρωση και αντοχή στο νερό. Αυτό καθιστά το GT5 Pro ιδανικό για χρήστες που αναζητούν ένα ρολόι που μπορεί να αντέξει σε απαιτητικές συνθήκες, από καθημερινές δραστηριότητες μέχρι εξωτερικές αθλητικές δραστηριότητες.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγαλύτερο ίσως πλεονέκτημα του να κρατάει η μπαταρία για δύο εβδομάδες δεν είναι τόσο η αποφυγή της συχνής φόρτισης, όσο οι λίγοι κύκλοι φόρτισης που αυτό συνεπάγεται ανά έτος χρήσης.  Έχω ακόμα ένα GT2e από το 2020 και η μπαταρία του κρατάει όπως την πρώτη ημέρα καθώς χρειάζεται περί τις 30 φορτίσεις ανά έτος - μέχρι τώρα είναι ζήτημα αν το έχω φορτίσει 150 φορές -  όταν τα αντίστοιχα Samsung, Apple κλπ χρειάζονται 300 περίπου κύκλους φόρτισης ανά έτος, οπότε στα τρία με τέσσερα χρόνια η μπαταρία τους έχει παραδώσει το πνεύμα. Φαντάσου να έχεις πληρώσει ένα σκασμό χρήματα και σε τρία με τέσσερα χρόνια το ρολόι να είναι τελειωμένο. Υπάρχει βέβαια και η αλλαγή μπαταρίας, αλλά σε τόσο λεπτεπίλεπτα αντικείμενα εγώ δεν την εμπιστεύομαι.

Επεξ/σία από Fotoalexandros
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Black Demis said:

με wear οσ θα χασει 80+% πελατειας τους καθος δεν θα εχει αυτονομια

Υπάρχουν smartwatch  με wear os και αξιοπρεπέστατη αυτονομία 3-4 ημερών με όλες τις λειτουργίες ενεργές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotoalexandros είπε

Το μεγαλύτερο ίσως πλεονέκτημα του να κρατάει η μπαταρία για δύο εβδομάδες δεν είναι τόσο η αποφυγή της συχνής φόρτισης, όσο οι λίγοι κύκλοι φόρτισης που αυτό συνεπάγεται ανά έτος χρήσης.  Έχω ακόμα ένα GT2e από το 2020 και η μπαταρία του κρατάει όπως την πρώτη ημέρα καθώς χρειάζεται περί τις 30 φορτίσεις ανά έτος - μέχρι τώρα είναι ζήτημα αν το έχω φορτίσει 150 φορές -  όταν τα αντίστοιχα Samsung, Apple κλπ χρειάζονται 300 περίπου κύκλους φόρτισης ανά έτος, οπότε στα τρία με τέσσερα χρόνια η μπαταρία τους έχει παραδώσει το πνεύμα. Φαντάσου να έχεις πληρώσει ένα σκασμό χρήματα και σε τρία με τέσσερα χρόνια το ρολόι να είναι τελειωμένο. Υπάρχει βέβαια και η αλλαγή μπαταρίας, αλλά σε τόσο λεπτεπίλεπτα αντικείμενα εγώ δεν την εμπιστεύομαι.

Θα σε προλάβει η φυσική του φθορά η η τεχνολογική εξέλιξη. Από τότε έχουν βγει άλλες 4 γενιές προϊόντων με νεότερα χαρακτηριστικά. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, christou said:

Υπάρχουν smartwatch  με wear os και αξιοπρεπέστατη αυτονομία 3-4 ημερών με όλες τις λειτουργίες ενεργές 

3 μερες περιπου με ολα ανοιχτα το ξερω καλα δωκιμασα διαφορα....... σε σχεση με 2 βδομαδες απο το αλλα μερα με νυχτα σκεψου τωρα στο δικο μου μπαταρια αρχισε να χαλασει και βαζει περιπου 7 μερες και ειναι ενας σοβαρος λογος να το αλλαξω (για παρα πολλους αυτονομια καταγραφη υπνο δραστιριωτητων καποια βασικα notifications κλπ ειναι ποιο συμαντικο απο οτιδιποτε αλλο )

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταπληκτικο smartwatch! Του βαζεις οτι κάνεις άσκηση με ποδήλατο και αυτο σου μετράει και βήματα!!!😆

Απαράδεκτα πράγματα για smartwatch που ξεκινάει η τιμη του απο 380 ευρω και φτανει τα 500 και ντροπιαστικο για μια τοσο μεγάλη εταιρεία.

Επεξ/σία από epicouros
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική ποιότητα και λειτουργίες. Η Huawei ξέρει να βγάζει συσκευές για σωστές μετρήσεις βημάτων και παλμών. 

Πρόβλημα ότι δεν είναι smartwatch ακριβώς, αλλά fitness tracker με πρόσθετες λειτουργίες smartwatch. Γι αυτό και η αυτονομία. Έχω το watch fit 3 και πιο πριν το gt3. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γι αυτό που τα θέλω. Είναι η μοναδική εταιρεία, συμβατή με iphones, που προσφέρει πολύ καλή ακρίβεια μετρήσεων (εκτός του ύπνου), έχει πάρα πολύ καλή αυτονομία, αν και με όλα ανοικτά, τόσο το fit 3, όσο και το gt3 μου βγάζουν 5 μέρες και τέλος έχουν πολύ λογικές τιμές σε σχέση με την υψηλή ποιότητα κατασκευής τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοτικό σίγουρα αλλά λόγω του μεγάλου όγκου που έχει μοιάζει σαν να πηγαίνεις για εξερεύνηση στο βουνό , για έναν που κινείται μεσα σε πόλη μικρή ή μεγάλη μέσα στη πραγματικότητα της καθημερινότητας θα προτιμήσω το Apple Watch ή για γυμναστική κάποιο tracker μικρό και ελαφρύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...