Προς το περιεχόμενο

TCL 50 Pro NXTPAPER 5G Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το TCL 50 Pro NXTPAPER 5G είναι η ναυαρχίδα της φετινής σειράς smartphones της κινεζικής εταιρείας.

Η TCL άλλωστε έδωσε το «παρών» σε κάθε μεγάλη έκθεση τεχνολογίας φέτος παρουσιάζοντας τις νέες συσκευές της και μαζί με αυτές την τεχνολογία NXTPAPER 3.0 η οποία είναι και εκείνη που διαφοροποιεί τις προτάσεις της – στον χώρο τόσο των smartphones, όσο και των tablets – από εκείνες του ανταγωνισμού.

Το 50 Pro NXTPAPER 5G, όπως είναι η πλήρης ονομασία του ισχυρότερου smartphone της, είναι μία συσκευή που ναι μεν ανήκει στην κατηγορία των προσιτών οικονομικά τηλεφώνων (έστω και οριακά, καθώς η τιμή της βρίσκεται κάτω από το όριο των €300), όμως έχει δυνατότητες και λειτουργίες που του χαρίζουν άριστη σχέση τιμής/απόδοσης. Ποιες είναι αυτές; Ας τις αναλύσουμε.

Με μία πρώτη γρήγορη ματιά, δεν υπάρχει κάτι που να ξεχωρίζει ιδιαίτερα στον σχεδιασμό του TCL 50 Pro NXTPAPER 5G. Με διαστάσεις 167,5 x 75,5 x 7,99 χιλ. είναι στο μέγεθος που θα περίμενε κανείς όσον αφορά ένα smartphone με οθόνη 6,8 ιντσών. Το βάρος του είναι στα 196 γραμμάρια με το σώμα του να είναι από πλαστικό και έτσι να αφήνει μία μάλλον μέτρια αίσθηση – το πλαίσιό του πάντως είναι μεταλλικό. Δυστυχώς η TCL δεν έχει εξασφαλίσει στη συσκευή της προστασία από νερό και σκόνη (βλ. IP), κάτι που σημαίνει πως ο χρήστης θα πρέπει να είναι προσεκτικός χρησιμοποιώντας τη.

image.jpeg.5e0e02e7abaf76249f49de1088f0f229.jpeg

Στην πρόσοψη κυριαρχεί φυσικά η οθόνη στην οποία θα αναφερθούμε παρακάτω. Ψηλά στο κέντρο της βρίσκεται η selfie κάμερα σε στυλ punch hole. Στην πλάτη της συσκευής ξεχωρίζει φυσικά το κυκλικό υπερυψωμένο τμήμα όπου βρίσκονται οι φακοί των τριών καμερών του συν το φλας. Στην κάτω αριστερή γωνία υπάρχει το λογότυπο της TCL. Η δεξιά πλευρά είναι εκείνη που συγκεντρώνει όλο το ενδιαφέρον αφού συναντάμε τα πλήκτρα προσαρμογής της έντασης του ήχου και ενεργοποίησης, συν ένα ακόμα για την εναλλαγή λειτουργίας οθόνης.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τιμη ειναι σχετικα καλη αλλα--------πλαστικο σασι------οχι αδιαβροχοποιηση κ σκονη------δεν ξερω βεβαια τα specs.......αλλα ποσο θα μπορει να επηρεασει τον  καταναλωτη  να αγορασει τη συσκευη...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Χαμηλή φωτεινότητα που κάνει τη χρήση της κατά τα άλλα εξαιρετικής οθόνης δύσκολη σε φωτεινούς και εξωτερικούς χώρους

 

Ναι πως να σας αρέσει βρε παιδιά αφού έχει ότι φτηνότερο υπάρχει στην παγκόσμια αγορά για πάνελ και του έχουν περάσει και την antiglare επίστρωση που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα. 

Πανέξυπνη η TCL Πάντως. Έξυπνο λογισμικό που σε κάνει να αισθάνεσαι ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο (μαι ας), πάνελ ότι ποιο φτηνό υπάρχει, επίστρωση antiglare για να μην κάνει αντανακλάσεις και βουαλά το paper ... lol... Δένει το κερασάκι στην τούρτα με τις έξυπνες διαφημίσεις και το προμοτάρισμα.

Επεξεργαστής κουκουρούκου και τιμή στον ουρανό για τέτοια χαρακτηριστικά.

Να σοβαρευτούμε λέω εγώ μην την πατήσει κόσμος. Εντάξει... στα 120-150 ευρώ θα ήταν αξιοπρεπέστατο κινητό για δεύτερη συσκευή η κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για πολλά πολλά. Αλλά στα 250+ που κοστίζει είναι για πολύ μεγάλα κορόιδα και να με συγχωρούν οι φίλοι που μπορεί να το έχουν ήδη αγοράσει. Ακόμη και τα oppo με ίδιο επεξεργαστή έχουν 200 ευρώ... 

α... και ξέχασα.. κάμερες χειρότερες από τα πρώτα TCL που είχαμε να το λέμε ότι είχαν εξαιρετική απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού... τα πρώτα ήταν απίστευτα τίμιες συσκευές... τώρα έγινε σούπα η δουλειά. Κρίμα... 

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, georgiosmag είπε
  • Χαμηλή φωτεινότητα που κάνει τη χρήση της κατά τα άλλα εξαιρετικής οθόνης δύσκολη σε φωτεινούς και εξωτερικούς χώρους

Ναι πως να σας αρέσει βρε παιδιά αφού έχει ότι φτηνότερο υπάρχει στην παγκόσμια αγορά για πάνελ και του έχουν περάσει και την antiglare επίστρωση που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα. 

Πανέξυπνη η TCL Πάντως. Έξυπνο λογισμικό που σε κάνει να αισθάνεσαι ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο (μαι ας), πάνελ ότι ποιο φτηνό υπάρχει, επίστρωση antiglare για να μην κάνει αντανακλάσεις και βουαλά το paper ... lol... Δένει το κερασάκι στην τούρτα με τις έξυπνες διαφημίσεις και το προμοτάρισμα.

Επεξεργαστής κουκουρούκου και τιμή στον ουρανό για τέτοια χαρακτηριστικά.

Να σοβαρευτούμε λέω εγώ μην την πατήσει κόσμος. Εντάξει... στα 120-150 ευρώ θα ήταν αξιοπρεπέστατο κινητό για δεύτερη συσκευή η κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για πολλά πολλά. Αλλά στα 250+ που κοστίζει είναι για πολύ μεγάλα κορόιδα και να με συγχωρούν οι φίλοι που μπορεί να το έχουν ήδη αγοράσει. Ακόμη και τα oppo με ίδιο επεξεργαστή έχουν 200 ευρώ... 

α... και ξέχασα.. κάμερες χειρότερες από τα πρώτα TCL που είχαμε να το λέμε ότι είχαν εξαιρετική απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού... τα πρώτα ήταν απίστευτα τίμιες συσκευές... τώρα έγινε σούπα η δουλειά. Κρίμα... 

Νομίζω δεν έχεις πιάσει το νόημα ύπαρξης αυτής της σειράς. Αν σου αρέσει να διαβάζεις σε epaper(-like) οθόνη χωρίς ανακλάσεις, αλλά να έχεις και ένα κανονικό (ναι, εντελώς μέτριο) κινητό με έγχρωμη οθόνη, YouTube και όλα τα άλλα apps του πλανήτη (που δεν θα είχες με ένα Kindle ή με παλαιότερα κινητά που είχαν πραγματικό eInk display με μηδενικό refresh), θα πληρώσεις 300€ (αντί 150€ που θα έκανε ένα entry level κινητό με παρόμοια specs) ακριβώς για να έχεις αυτό το μοναδικό προϊόν. Αν _δεν_ σου χρειάζεται αυτή η οθόνη, τότε αυτονόητα αγνοείς απολύτως την ύπαρξη αυτής της συσκευής μέσα σε μία θάλασσα καλύτερων ή/και φθηνότερων μοντέλων.

Ενημερωτικά πάντως, η γυναίκα μου θα την ήθελε ευχαρίστως γιατί όλη μέρα διαβάζει σε ePaper :) and when it comes to smartphone specs τής είναι παντελώς αδιάφορα, δεν θέλησε ποτέ της να έχει συσκευή πάνω από 200€ και θα αγόραζε και με 100€ αν έβρισκε καμία :D Προφανώς μιλάμε για ένα απειροελάχιστο κοινό, αλλά τι πειράζει να υπάρχει μία επιλογή και για αυτούς. Είδα και τα κινητά και τα tablets με NXTPaper στο περίπτετο της TCL στην IFA φέτος, και μου φάνηκαν πολύ ωραία υλοποίηση για όσους τα "χρειάζονται".

Επεξ/σία από eliashan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, eliashan είπε

Νομίζω δεν έχεις πιάσει το νόημα ύπαρξης αυτής της σειράς. Αν σου αρέσει να διαβάζεις σε epaper(-like) οθόνη χωρίς ανακλάσεις, αλλά να έχεις και ένα κανονικό (ναι, εντελώς μέτριο) κινητό με έγχρωμη οθόνη, YouTube και όλα τα άλλα apps του πλανήτη (που δεν θα είχες με ένα Kindle ή με παλαιότερα κινητά που είχαν πραγματικό eInk display με μηδενικό refresh), θα πληρώσεις 300€ (αντί 150€ που θα έκανε ένα entry level κινητό με παρόμοια specs) ακριβώς για να έχεις αυτό το μοναδικό προϊόν. Αν _δεν_ σου χρειάζεται αυτή η οθόνη, τότε αυτονόητα αγνοείς απολύτως την ύπαρξη αυτής της συσκευής μέσα σε μία θάλασσα καλύτερων ή/και φθηνότερων μοντέλων.

Ενημερωτικά πάντως, η γυναίκα μου θα την ήθελε ευχαρίστως γιατί όλη μέρα διαβάζει σε ePaper :) and when it comes to smartphone specs τής είναι παντελώς αδιάφορα, δεν θέλησε ποτέ της να έχει συσκευή πάνω από 200€ και θα αγόραζε και με 100€ αν έβρισκε καμία :D Προφανώς μιλάμε για ένα απειροελάχιστο κοινό, αλλά τι πειράζει να υπάρχει μία επιλογή και για αυτούς. Είδα και τα κινητά και τα tablets με NXTPaper στο περίπτετο της TCL στην IFA φέτος, και μου φάνηκαν πολύ ωραία υλοποίηση για όσους τα "χρειάζονται".

Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς ότι δεν είναι paper αλλά μια απλή οθόνη LCD με επίστρωση antireflective όπως τα κοινά screen protectors. Ακόμη και αν ήταν όμως είναι παντελώς άχρηστο σε τόσο μικρό μέγεθος όπως αυτό ενός κινητού.  Είχα κάποια φεγγάρια δε θυμάμαι μοντέλο και μάρκα που μπροστά ήταν κανονική LCD και πίσω κανονικό paper ink... Στην αρχή έπαιζες με την δυνατότητα αυτή δείχνοντας το και εντυπωσίαζε αρκετά αλλά ως εκεί η χρηστικότητα του μηδενική για αυτό και δεν έπιασε στην αγορά. Το μόνο καλό όταν το λειτουργουσες στην πίσω οθόνη δεν κατανάλωνε τίποτε. Αλλά και πάλι δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις έτσι. 

Αυτό τουλάχιστον ήταν πραγματικό ink paper ενώ το TCL δεν είναι.  Μια απλή οθόνη είναι με επίστρωση και λογισμικό που σε κάνει να λες κοίτα τι έχω.  Δεν ρε παιδιά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το Tcl nxtpaper 40 4g.

Πήρε η αδερφή της γυναίκας μου το 50 που βγήκε τώρα μιας και της χάλασε το iphone της και της άρεσε η οθόνη του nxtpaper 40 που είχε δει σε μένα.

Εγώ προσωπικά και στα δύο κινητά  μόνο 2 αρνητικά πράγματα βρίσκω:

1) Η οθόνη θέλει προσοχή. Στο δικό μου δεν ήθελα (και δεν έβαλα) tempered glass για να μη χάσω αυτή την υφή που έχει την πιο ματ σαν χαρτί κάπως αλλά θέλει πολύ προσοχή. Μια μέρα πάνω στη βιασύνη μου έβαλα στην ίδια τσέπη και έναν αναπτήρα και μου έκανε μια γρατζουνιά. Δεν φαίνεται παρά μόνο στον ήλιο και δεν είναι και σαν γρατζουνιά, δηλαδή δεν έχει βάθος να την πιάνεις και να νιώθεις το αυλάκι της ας πούμε.. σαν να ακούμπησε εκεί ο αναπτήρας και να άφησε σημάδι. Οπότε... ή το προσέχετε πολύ ή βάζετε τζαμί και χάνετε την αίσθηση που έχει ή υπάρχει κάποιο τζαμί ή ζελατίνα οθόνης που να έχει ένα παρόμοιο αποτέλεσμα στην αφή (δεν το έχω ψάξει) 

Το καλό με το 50 nxtpaper είναι ότι η μαμά θήκη του είναι σαν book και αφού κλείνει μπροστά δε φοβάσαι μη σου χτυπηθεί σε τσέπη, τσάντα, κλπ. (Η μαμά θήκη του 40 που έχω δεν είναι τύπου book). Αλλά γενικά και στη χρήση πρέπει να είσαι προσεκτικός μη σου πέσει ακουμπήσεις κάτι πάνω του αιχμηρό όπως το χρησιμοποιείς και κανείς κάνα σημάδι. Δεν έχουν σχέση με κλασσικά κινητά σε αυτό το θέμα περί γρατζουνιων κλπ. Σε παρόμοια περίπτωση με αναπτήρα πχ το redmi note 10 pro που είχα πριν ούτε hairline δε θα πάθαινε.

ΥΓ. Πολύ καλό το original pen που έχουν οι αυθεντικές θήκες μαζί.

2) Η φωτεινότητα της οθόνης. Αρκετά χαμηλή για κάτω από τον ήλιο σε σχέση με το τι βγαίνει πλέον στα κινητά.

///////

Κατά τα υπόλοιπα δεν έχω συναντήσει κάποιο θέμα αλλά πάντα είναι και τί χρήση κάνει ο καθένας..

Εγώ σε καθημερινή χρήση (social, YouTube, browsing κλπ κλπ) δε βλέπω κάτι το αρνητικό. Δεν κολλάνε ποτέ και τα 2 κινητά, φορτωμένα με πολλές εφαρμογές, δεν αργούν, ρολάρισμα μια χαρά (90hz tcl 40 nxtpaper, 120hz tcl nxtpaper 50), ηχεία μια χαρά, ηχος σε ακουστικό και μικρόφωνο επίσης, η μπαταρία μια χαρά, η κάμερα επίσης μια χαρά (το βίντεο είναι μέτριο και έως 1080... Νομίζω το ίδιο είναι και στο 50 σαν μέγιστη ανάλυση ...), ωραίες η λειτουργίες της οθόνης με αυτά τα τύπου ink κλπ. Γενικά έμεινα ευχαριστημένος από την αγορά το ίδιο και η αδερφή της γυναίκας μου. 

ΥΓ2. Προσωπικά το πήρα γιατί διαβάζω αρκετά στο κινητό και διαβάζω και κάνα ebook. Χάλασε το μικρόφωνο του redmi note 10 pro που είχα (ούτως ή άλλως σκεφτόμουν να το αλλαξω ... Τι πράγμα και αυτό να μην έχει αισθητήρα ότι το έχεις στο αυτι και όταν μιλάς να ανοίγει η οθόνη κάθε τρεις και λίγο και να πατάς με το μάγουλο κουμπιά κλπ κλπ) και επειδή σκεφτόμουν να πάρω κάποια στιγμή ebook reader πήρα αυτό του τύπου να είναι σαν ebook. Θεωρώ πάντως ότι δεν είναι το ίδιο ξεκούραστο με ένα ebook reader αλλά κάτι κάνει σε σχέση με τα κλασσικά κινητά.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2024 στις 9:53 ΜΜ, georgiosmag είπε

Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς ότι δεν είναι paper αλλά μια απλή οθόνη LCD με επίστρωση antireflective όπως τα κοινά screen protectors. Ακόμη και αν ήταν όμως είναι παντελώς άχρηστο σε τόσο μικρό μέγεθος όπως αυτό ενός κινητού.  Είχα κάποια φεγγάρια δε θυμάμαι μοντέλο και μάρκα που μπροστά ήταν κανονική LCD και πίσω κανονικό paper ink... Στην αρχή έπαιζες με την δυνατότητα αυτή δείχνοντας το και εντυπωσίαζε αρκετά αλλά ως εκεί η χρηστικότητα του μηδενική για αυτό και δεν έπιασε στην αγορά. Το μόνο καλό όταν το λειτουργουσες στην πίσω οθόνη δεν κατανάλωνε τίποτε. Αλλά και πάλι δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις έτσι. 

Αυτό τουλάχιστον ήταν πραγματικό ink paper ενώ το TCL δεν είναι.  Μια απλή οθόνη είναι με επίστρωση και λογισμικό που σε κάνει να λες κοίτα τι έχω.  Δεν ρε παιδιά.  

Δεν διαφωνούμε ιδιαίτερα. Σίγουρα δεν είναι μία εντελώς "παθητική" eink οθόνη όπως του Kindle, αλλά αν ήταν δεν θα ήταν κινητό γιατί θα είχε μηδενικό refresh rate και δεν θα μπορούσες να δουλέψεις κανένα app. Αυτή η οθόνη/επίστρωση που έχει είναι ότι πιο κοντινό σε e-ink είναι δυνατό, από τη στιγμή που πρέπει να λειτουργεί και ως κανονικό έγχρωμο κινητό με κινούμενα apps. Όπως και να έχει, δεν έχει καμία σχέση οπτικά με τις γυαλιστερές οθόνες των Samsung και iPhone μας· καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ πιο άνετη για διάβασμα από το πρώτο λεπτό (πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε τάχα reading mode σε κανονικό κινητό/tablet), ακόμα κι αν δεν είναι το "real thing" ;) Δεν είναι μία σκέτη LCD με ματ τζαμάκι πάντως, έχει περισσότερη τεχνολογία και φυσικά το συνοδευτικό software που αλλάζει τα χρωματικά modes στο κινητό και πλέον και τον σχετικό hardware διακόπτη για άμεση εναλλαγή modes. Έχουν βάλει σκέψη στο σχεδιασμό μίας στοχευμένης συσκευής, και η υλοποίησή της είναι καλή. Ξαναλέω ότι δεν είναι κινητό για το 99% του πληθυσμού (που μπορεί να αγοράσει κινητό με ίδια specs πλην της οθόνης με 150-200€ και να κάνει 100-150€ οικονομία, ή να αγοράσει ένα γενικώς καλύτερο κινητό με τα 300€ που κάνει αυτό), αλλά για το 1% που διαβάζει στο κινητό είναι η μοναδική πραγματικά διαφορετική (και ρεαλιστική) πρόταση. Κι εδώ συμφωνώ ότι το μέγεθος της οθόνης ενός κινητού δεν είναι ό,τι καλύτερο για ανάγνωση, αλλά έλα που το κινητό κρατάμε στο χέρι όλη τη μέρα, ακόμα κι αν έχουμε άλλα πέντε tablet και Kindle, οπότε όλο και κάποιος μπορεί να χρειάζεται ένα TCL :D Για εμένα η εμπορική του τοποθέτηση είναι ξεκάθαρη: Σας αρκεί ένα entry-level κινητό των ~200€; Ωραία. Θα δίνατε επιπλέον ~100€ για να μπορείτε να διαβάζετε πιο άνετα σε αυτό το κινητό; Ωραία. Για εσάς φτιάξαμε το 50 NXTPAPER. That's all. Δεν ανταγωνίζεται κανένα άλλο "κανονικό" κινητό (δεν θα μπορούσε).

Υ.Γ.: Τα είχα δει αρκετές χρονιές στην IFA τα "διπλής όψεως" κινητά που λες, σωστά θυμάσαι. Τα παρουσίαζε κυρίως η HiSense (π.χ. HiSense A6L). Αυτά ήταν ακόμα πιο "σωστή" λύση με κανονική οθόνη από τη μία και epaper από την άλλη, αλλά ήταν ακριβότερα και άρα ακόμα πιο niche εμπορικά (φαντάζομαι ότι πήγαν άπατα). https://hisenseeink.com/collections/hisense-phones 

Στις 11/10/2024 στις 12:09 ΠΜ, stratigos24 είπε

ΥΓ2. Προσωπικά το πήρα γιατί διαβάζω αρκετά στο κινητό και διαβάζω και κάνα ebook.

Νομίζω εδώ συνοψίζεις όλο το νόημα του κινητού. Αν βρίσκεις τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ΟΚ (δηλ. δεν κυνηγάς hi-end συσκευές) και διαβάζεις πολύ στο κινητό, έκανες μία σωστή αγορά για εσένα. Για όσους δεν διαβάζουν, ή βλέπουν όλη μέρα video, υπάρχουν δεκάδες άλλα κινητά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...